גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכלכלה האמריקאית במצב טוב, אבל חוסר הוודאות דווקא גדל

מדד שפיתחו 3 חוקרים מגלה כי חוסר הוודאות לגבי המדיניות הכלכלית כעת גבוה יותר מבכל תקופת כהונתו של ברק אובמה, שהתאפיינה בשפל כלכלי עמוק

ברק אובמה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס
ברק אובמה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס

בתקופת כהונתו של הנשיא ברק אובמה היה חוסר הוודאות לגבי מדיניותה הכלכלית של ארה"ב גבוה יותר מאשר ב-25 השנים הקודמות, על פי חישוביהם של שלושה כלכלנים.

היה ניתן לצפות שכעת חוסר הוודאות יהיה נמוך יותר, מכיוון שהצמיחה הכלכלית כבר במצב מתקדם ובטוח, הכלכלה העולמית יציבה, ובבית הלבן יושב נשיא שמתמקד בעזרה לעסקים באמצעות קיצוץ הרגולציה. אלא שאין זה כך. החוקרים גילו כי חוסר הוודאות לגבי מדיניותה הכלכלית של ארה"ב בעידן דונלד טראמפ גבוה במקצת מאשר בעידן אובמה, שהתאפיין בשפל כלכלי עמוק, בסיוע חירום ליצרניות רכב, בהתערבויות לא-קונבנציונליות של הבנק המרכזי של ארה"ב במערכת הפיננסית, ובהליכה על הקצה במאבקי הדמוקרטים והרפובליקאים על המדיניות הפיסקלית.

הכלכלנים פיתחו "מדד חוסר ודאות לגבי המדיניות הכלכלית" שעוקב אחר מספר הפעמים שבהן מופיעים צירופי המילים "אינו בטוח" ו"חוסר ודאות" בכתבות על המדיניות הכלכלית בעיתונים מובילים. ההסתמכות על עיתונים חושפת את המדד לשינויים בסיקור התקשורתי של סוגיות ואנשים לאורך זמן, אך עדיין ניתן ללמוד הרבה מהמדד הזה. במהלך 13 חודשי נשיאותו הראשונים של טראמפ, היה ממוצע המדד 140.2, לעומת 126.0 ב-13 החודשים הראשונים של נשיאות אובמה, ו-134.7 במשך כל שתי תקופות כהונתו המלאות של אובמה.

לאן הולכים מכאן

בינואר-פברואר השנה היה ממוצע המדד 127 - הרבה מעל ממוצע 100 של המדד בשנים 1985-2010. המדד פותח בידי סקוט בייקר מאוניברסיטת נורת'ווסטרן, ניקולס בלום מאוניברסיטת סטנפורד וסטיבן דיוויס מבית הספר לעסקים בות' של אוניברסיטת שיקגו.

"אובמה כיהן בתקופה שבה היה צורך במהלכים קיצוניים", אמר בלום. "לטראמפ יש תנאים כלכליים נוחים שלא ייאמנו. רמות חוסר הוודאות לגבי המדיניות היו צריכות להיות נמוכות מאוד".

קשה לומר בדיוק מדוע רמת חוסר הוודאות גבוהה כעת. בלום מייחס אותה לשינויי המדיניות החדים בוושינגטון - כמו העמדה האגרסיבית החדשה בתחום הסחר - וגם לצביונו של תהליך קבלת ההחלטות, שאותו הוא מתאר ככאוטי.

בשבועות האחרונים קיבלו המשקיעים טעימה מוקדמת של חוסר הוודאות סביב המדיניות הכלכלית בעידן טראמפ: מכסי המגן החדשים שהטילה ארה"ב על יבוא פלדה ואלומיניום ומגוון מוצרים מיובאים מסין; התערבות הממשלה הפדרלית, שטענה שהיא פועלת משיקולי ביטחון לאומי, כדי לחסום את רכישת קוואלקום בידי מתחרה זרה; והגעתה לבית משפט פדרלי של עסקת רכישת טיים וורנר בידי AT&T.

בשבוע שעבר נפלה מניית אמזון ב-4% תוך יום אחד בתגובה לדיווח חדשותי כי טראמפ רוצה שהחברה תשלם יותר מסים, וחושש שהמודל העסקי שלה פוגע בקמעונאיות פיזיות. במארס נחתכה מניית פייסבוק ב-10% עקב חקירה שמנהלת ועדת הסחר הפדרלית והחשש שהרגולטורים ינקטו מדיניות יד קשה.

מניית בואינג כאינדיקטור

מניית בואינג  - שאותה מחשיבים משקיעים רבים למניה שביצועיה מבשרים מה עלול לקרות לחברות שייפגעו באופן הקשה ביותר ממלחמת סחר חסרת מעצורים בין ארה"ב לסין - צנחה ב-9% במארס. באופן תיאורטי, חוסר ודאות לגבי הכלכלה והמדיניות הכלכלית מפחית את ההשקעות ואת מספר מקומות העבודה החדשים, ומאט את הצמיחה הכלכלית, אך יהיה קשה לטעון שבעיות כאלה קיימות כעת.

ב-2017 גדלו ההשקעות במניות החברות ב-6%, לעומת ממוצע שנתי של 3% בתקופת כהונתו של אובמה. אשתקד גם עלתה סך הצמיחה הכלכלית, ושיעור האבטלה עמד על 4.1% - הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 2000.

תומכיו של טראמפ יכולים לטעון שחוסר הוודאות לגבי המדיניות הכלכלית נובע מביצוע השינויים שטראמפ הבטיח לבצע, לדברי בלום. זה כולל מדיניות סחר תקיפה יותר שדורשת ממדינות אחרות להיפתח לסחר האמריקאי באותה המידה שארה"ב פתוחה לסחר שלהן, וכן תמיכה במגזרי צווארון כחול כמו מגזר הייצור.

עם זאת, החשש ממדיניותו של טראמפ יוצר "עלות מיותרת" לכלכלת ארה"ב, לדברי בלום. מה שמסבך עוד יותר את המצב הוא שקשה לראות מסגרת מדיניות כללית מאחורי התערבויותיו של טראמפ בכלכלה, ולפיכך קשה יותר לצפות מה עוד עלול לקרות.

חלק מהאנליסטים תיארו את מדיניות הסחר המתגבשת של ארה"ב כמרקנטיליזם - מאמץ ממשלתי לתמוך ביצוא ולרסן את היבוא כדי ליצור עודפי סחר ויתרות פיננסיות. אך פרשות קוואלקום, AT&T ואמזון אינן עולות בקנה אחד עם מרקנטיליזם. כמו כן לא מדובר במדיניות תעשייתית, שבמסגרתה הממשלה מעדיפה תעשיות מסוימות על פני אחרות, כפי שעשתה יפן בשנות השמונים והתשעים.

אין אסטרטגיה מאחדת

"טראמפ בוחר לו מנצחים ומפסידים", אמר מתיו סלוטר, דיקן בית הספר לעסקים טאק בקולג' דרטמות, "אבל לא ברור מהי האסטרטגיה המאחדת, וגם לא ברור מהי הגדרת המנצחים והמפסידים במקרים האלה".

אנדי לפרייר, אנליסט בחברת המחקר הכלכלי Cornerstone Macro בוושינגטון, אמר שמהלכי הסחר האחרונים של הנשיא יוצרים ללא ספק חוסר ודאות ומצוקה בשוקי ההון. אך מהלכים אחרים, כמו המהלומה שהנחית על אמזון, אינם פוגעניים באותה המידה מכיוון שאינם משתקפים בשינוי משמעותי ברגולציה.

"המנגנון הרגולטורי לא יופעל בגלל שלנשיא יש משהו נגד אמזון", הוסיף לפרייר. עצתו לוול סטריט: "אל תפחדו מהמצייץ".

עוד כתבות

אוהל לבדיקת חולי קורונה בבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

המאבק בקורונה בארה"ב: הרשויות מנטרות את תנועת האוכלוסייה באמצעות מכשירי הסלולר

רשויות ברחבי ארה"ב משתמשות בנתוני מיקום של מיליוני טלפונים ניידים כדי להבין טוב יותר איך נעים האמריקאים במהלך מגפת הקורונה, ואיך הם משפיעים על התפשטת המחלה

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

מניות הבנקים והביטוח מיתנו את הירידות בבורסה בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.05 מיליארד שקל ● הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון לבנקים ● מדד הביטוח זינק ב-6.3% ● עליות חדות במניות חברות הקנאביס

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

עמית משיח / צילום: יח"צ

קבוצת מקאן מפסיקה לתמוך בפעילות: אתר סלונה נסגר

סלונה תהפוך לחברת תוכן עסקי בלבד, והאתר יפסיק בהדרגה לפעול

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

95% מעובדי אל על בחל"ת - האם הסיוע המדיני יגיע?

מתוך כ-6,360 העובדים שנותרו בחברה אחרי מאות שפוטרו, יישארו באל על רק כ-300 עובדים פעילים שימשיכו להחזיק את החברה, וזאת עד לסוף חודש מאי

רה"מ הונגריה ויקטור אורבן במערכת הבחירות האחרונה ב־2018 / צילום: Associated Press

דמוקרטיות בשקיעה בעידן הקורונה: מי צריך פרלמנטים מתפקדים?

נסיגת הדמוקרטיה הליברלית מתרחשת זה זמן מה בשורה של ארצות ● חלקן ממש בימים האלה בחסות הקורונה שמשתוללת בכל פינה ● הסמן הקיצוני כעת הוא ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שמנצל את המגפה כדי לבטל את הפרלמנט ולהעביר את מלוא סמכויות החקיקה לידיו

נפתלי בנט / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

בנט רוצה להשתמש בטכנולוגיה של NSO כדי לדרג סיכויי הדבקות של אזרחים

המערכת היא חלק מתכנית לאומית להתמודדות עם נגיף הקורונה שחיבר שר הביטחון, נפתלי בנט, ואשר אותה פרסם הבוקר ● על פי בנט "מדובר במערכת מידע מרכזית, שלתוכה "נשפוך" את כל המידע. לכל אזרח ישראלי יהיה מעין "ציון הידבקות" בין 1 ל10 אשר מתאר בכל נקודת זמן את הסבירות שאותו אזרח נושא את נגיף הקורונה"

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

21,254 דורשי עבודה חדשים מהבוקר; שיעור האבטלה הגיע ל-22.6%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

בניגוד למתחרים: קניון TLV טרם הודיע על הקלות לשוכרים בשל משבר הקורונה

ל"גלובס" הגיעו טענות מצד בעלת רשת החנויות דנה אשכנזי כי חולטו לה 80 אלף שקל על רקע אי-הסכמות עם הנהלת הקניון של מוטי בן משה ● חברת הניהול על הקלות לשוכרים: "עד 31 בחודש נודיע על החלטת הבעלים, וזאת מתוך רצון להתחשב בשוכרים"

אורי אבל / צילום: יוסי כהן

אחרי עשרה חודשים: מנכ"ל קניון TLV יעזוב את תפקידו

אורי אבל יסיים את תפקידו ב-15 במאי ● ככל הידוע, עזיבתו אינה נוגעת באופן ישיר למשבר הקורונה, והיא ככל הנראה נובעת מפערי גישות עם בעל השליטה על אופי ניהול הקניון עוד לפני המשבר הנוכחי

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון / צילום: יעל אורבך

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון בראיון: "מנסה לשמור על רוכשי הדירות"

היא הגיעה למשרד השיכון והבינוי לחודש, ונשארה שנה ● רגע לפני השבעתה הצפויה של הממשלה החדשה ועל רקע משבר הקורונה, השרה ד"ר יפעת שאשא-ביטון בראיון מיוחד ל"גלובס" ● אפשרות לסגירת אתרי בנייה? "הקו שאנו מובילים הוא להשאיר את הענף פעיל עד שיהיה סגר מוחלט"

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

מנכ"לי קשת ורשת לשר התקשורת אמסלם: "די לתירוצים ולאוזלת-היד"

מנהלי הערוצים המסחריים, אבי ניר ואבי בן טל, מסרבים להרים ידיים אל מול סירובו של שר התקשורת דוד אמסלם לתת הקלות לערוצים בעקבות משבר הקורונה באמצעות שחרור כספי הביד בהיקף 35 מיליון שקל

הסנאטור לינדזי גרהאם מדבר על תוכנית החילוץ האמריקאית / צילום: אנדרו הרניק, AP

איזה צ'ופרים מיוחדים מתחבאים בחבילת הסיוע של הקונגרס לקבוצות אינטרסים

בחסות הדחיפות שליוותה את החתימה על הסיוע בגובה 2 טריליון דולר, חברי קונגרס רפובליקאים ודמוקרטים דחפו פנימה סעיפים שמקדמים אינטרסים שלהם

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בשירות התעסוקה מודים: לחמישית מהיוצאים לחל"ת לא יהיה לאן לחזור

מספר המובטלים בישראל מתקרב בצעדי ענק למיליון ושירות התעסוקה מפרסם המלצות שיצילו את המשק ● מה אפשר ללמוד מהמשבר של 2008, כמה אנשים שיצאו לחל"ת לא ישובו למקום העבודה ואיזה מודלים כדאי לאמץ ממדינות ה-OECD

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

צמאה למזומנים, אבל מתקשה לממש: קבוצת דלק הפסיקה את המגעים למכירת שתי תחנות כוח לקרן קיסטון

קבוצת דלק, שנמצאת בשליטתו של יצחק תשובה, ביקשה סכום של יותר מ-500 מיליון שקל עבור תחנות הכוח באשקלון ובשורק - הרבה יותר ממה שהציעה קרן התשתיות של דויטש ובירם

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר-שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מינהלה בבימ"ש השלום בבאר-שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות ביהמ"ש ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עוה"ד, קורא לסגור לאלתר את ביהמ"ש בבאר-שבע: "הפך למוקד התפרצות חסר תקדים"

מקדונלדס. צילום: רויטרס

אחרי הפסקה של שבוע: מקדונלד'ס ישראל חוזרת לפעילות משלוחים

הנציגות הישראלית של הרשת מסרה כי לאחר שהשירות הושבת למשך שבוע שלם על רקע משבר הקורונה, מחר יחזרו המשלוחים לפעילות ● הוחלט כי רק שישה עובדים ישהו בכל מסעדה שתוציא משלוחים

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"