גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעיות פוריות: "המיתוס שגוי, היחס כמעט 50-50 בין גברים לנשים"

על אף כי יש מי שנוטים לחשוב שבעיית פוריות מגיעה לרוב מכיוון האשה, לא כך הדבר ● באילו מבעיות הפוריות הגברית ניתן לטפל וכיצד?

בעיות פוריות? גברים, זה נוגע גם לכם/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בעיות פוריות? גברים, זה נוגע גם לכם/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף ד"ר אמיר רבהון

תחום הפוריות התקדם בעשורים האחרונים בצורה מרשימה. כמעט לכל בעיית פריון קיים פתרון יעיל, ורק אחוזים קטנים מהמקרים נותרים ללא מענה. ועדיין, תפיסה אחת מרכזית נותרה בעינה, בחוגים מסוימים לפחות, כאילו דבר לא השתנה: "ישנו מיתוס מסוים לפיו בעיות פוריות הן עניין השייך לאישה בלבד", אומר ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדוּת, בגינקולוגיה ובפוריות, ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית בבית החולים וולפסון. "זהו מיתוס שגוי לחלוטין: הבעיות נחלקות בין שני המינים, ביחס של כמעט 50־50. זה המקום להדגיש כי כאשר זוג פונה למעבדת פוריות, בדיקת הגבר - ולא רק האישה - היא צעד הכרחי במסגרת הבירור הראשוני.

"זאת ועוד, גם אם ישנו חשד גבוה לבעיית פוריות אצל האישה, הגבר צריך להיבדק", מוסיף ד"ר רבהון. "שכן בעיה אצל האישה לא שוללת את האפשרות שישנה גם בעיה אצל הגבר. לא נדיר בכלל לפגוש מצבים שבהם זוג נמצא בטיפול כבר חצי שנה ולפתע, אחרי שנזכרים לבצע גם בדיקת זרע, מגלים ששם בעצם טמונה הבעיה העיקרית. יש מטופלות שאומרות לי: 'אני באה אליך עם בעיה שמקורה בי - מה אתה רוצה מבן זוגי?' אני תמיד מסביר להן שאם יש בעיה אחת, אין זה אומר שלא תהיה בעיה נוספת".

ד"ר רבהון מציין כי לא פעם מקרים שכאלו נובעים מתפיסות מוטעות ומקושי בהשלמה עם המצב. "לפעמים קשה מאוד, גם לאישה וגם לגבר, לקבל את העובדה שישנה בעיית זרע. זה נתפס כפגיעה בגבריות. לכן אומר זאת בצורה ברורה: אין שום קשר בין בעיית פוריות לבין מידת גבריותו של האדם. בדיקת הזרע של הגבר, במקרה של קושי להיכנס להיריון, חשובה מאוד לטובת איסוף נתונים ולהשלמת התמונה המלאה. זה נכון בכל המקרים - גם כאשר מדובר בבני זוג וגם במקרים שבהם, לדוגמה, האישה מבקשת ללדת במסגרת הסכם להורות משותפת".

ד"ר אמיר רבהון / צילום: עידן דמרי

בעיות פוריות "גבריות": איך מזהים וכיצד מטפלים?

אחרי שהבהרנו כי בעיית פוריות אצל הגבר אינה דבר נדיר ולחלוטין לא פוגעת בגבריותו, אנו עוברים לשלב הבא: כיצד מזהים בעיות פוריות אצל הגבר, ומהו המענה שניתן במקרים כאלו? "כשאנחנו מדברים על בעיות פוריות אצל גברים, הבדיקה המרכזית והמשמעותית ביותר היא בדיקת זרע", אומר ד"ר רבהון. "בבדיקה אנו בוחנים לא מעט פרמטרים והמדדים החשובים ביותר הם ריכוז תאי הזרע, התנועתיות שלהם והמבנה שלהם.

אחרי שהתבררה איכות הזרע של הגבר, ואכן התגלתה בעיה בזרע, מתקדמים אל שלב הטיפול בה וכאן מגיעה בשוֹרה שעשויה להיות מתסכלת. "כאשר נמצאה בעיית פוריות אצל הגבר, בדרך כלל לא נוכל לעשות הרבה כדי לשפר את איכות הזרע", מודה ד"ר רבהון.

עם זאת, ישנם, מצבים של אי-פוריות בהם ניתן לטפל ספציפית - כלומר לשפר את איכות הזרע ולהגיע לתוצאות טובות יותר: "וריקוצלה" שפוגעת באיכות הזרע, ובעיות הורמונליות שגם כן פוגמות באיכותו. בכל אחד מאלו, ניתן לעיתים להגיע לשיפור משמעותי.

"וריקוצלה - הרחבה של ורידי האשך - גורמת לכך שהחזר הדם הוורידי מהאשך אינו מיטבי", מסביר ד"ר רבהון. "היום מקובל להניח שאם הווריקוצלה בדרגה בינונית או קשה, ויש הפרעה משמעותית בזרע, אז יש מקום לשקול טיפול בה. באחוז מסוים מהמקרים יש שיפור במצב ולכן זו אפשרות שרצוי לשקול. הטיפול בווריקוצלה יכול להיות כירורגי על ידי אורולוג או צנתורי על ידי מומחה לרדיולוגיה פולשנית".

במקרה של בעיית זרע בשל הפרשה לא תקינה של הורמונים, האחראים על הפעלת מערכת המין מבלוטת ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח - י.נ.), יקבל המטופל תרופות המכילות את אותם הורמונים לתקופה ארוכה, מה שיכול גם כן לשפר את איכות הזרע. החסר ההורמונלי מתבטא בעיכוב בהתבגרות המינית ולכן מאובחן כבר בגיל ההתבגרות על ידי רופא ילדים או אנדוקרינולוג (מומחה לבעיות הורמונליות) ולכן הטיפול בהן, לרוב, נעשה כבר מגיל צעיר.

"בשני המקרים האלה חשוב לזכור כי השיפור באיכות הזרע מתרחש רק אחרי זמן מסוים ולא מייד", מבהיר ד"ר רבהון. "תהליך הייצור של הזרע, מרגע שהוא מתחיל להיווצר ועד שיצא החוצה, הוא כחודשיים וחצי. כלומר גם אם נעשה טיפול שאמור לשפר את האיכות, נדרשים בין שלושה לשישה חודשים עד שהשיפור נראה בפועל, ולפעמים אפילו יותר מזה".

מיקרומניפולציה: הפתרון ששינה את התמונה

ישנו מצב נוסף אשר דורש מענה רפואי - אזוספרמיה - כאשר בנוזל הזרע אין תאי זרע בכלל. "במצב שכזה, יבוא האדם הממוצע וישאל - 'אם אין זרע, איך בכלל ישנו נוזל זרע?", אומר ד"ר רבהון ומסביר: "מקור הזִרמה (הנוזל שנפלט מאיבר המין) הוא בשלושה מקומות: באשך, בשלפוחית הזרע ובבלוטת הערמונית. מהאשך עצמו מגיעים רק 2-5 אחוזים מהנוזל כולו, ולכן יכול להיווצר מצב שלאדם יש כמות זִרמה טובה, אך ללא זרע בכלל - משתי סיבות: חסימה בצינור שמוביל מהאשך הלאה, או בעיה בייצור הזרע באשך. במצבים שכאלה מה שניתן לעשות הוא לנסות להוציא זרע ישירות מהאשך, על ידי שאיבת תאי זרע (אם קיימים כאלו באשך - י.נ.) או על ידי נטילת פיסת רקמה מהאשך, שבה נחפש את תאי הזרע. במקרים רבים אנחנו מצליחים למצוא קצת זרע שאפשר להשתמש בו".

גם אם התגלו תאי זרע שאפשר להשתמש בהם, הסיפור לא נגמר: מאחר שמדובר בתאי זרע בודדים, נדרש טיפול זהיר ומדויק בהם. זהו בדיוק השלב שבו נכנסת לתמונה שיטה ששינתה לחלוטין את תחום הטיפול בבעיות פוריות בגבר: המיקרומניפולציה - ICSI.

"מדובר בפריצת דרך מאוד משמעותית, ההליך מאפשר לקחת זרעון בודד ולהחדיר אותו ישירות לתוך הביצית", מציין ד"ר רבהון. "זו פעולה שקיימת בסביבות 25 שנה, והיא בעצם מאפשרת לנו ליצור הריונות גם כשיש כמויות קטנות מאוד של זרע איכותי. לפני כן, אפשר לומר שהיינו חסרי אונים במקרה של בעיה באיכות הזרע, ניתנה כאן דחיפה רצינית מאוד, גם כאשר מדובר בבעיות זרע קשות.

"היום ה־ICSI נמצא בשימוש יומיומי. אין יחידת הפריה חוץ־גופית שלא מבצעת את ההליך. לאורך השנים התברר שגם מבחינת מומים אפשריים בעובר בעקבות ההליך - דבר שחששו ממנו מאוד בתחילת הדרך - הנזקים קטנים מאוד, אם בכלל קיימים".

אם כן, אפשר לומר בפה מלא כי בעיות פוריות אצל הגבר הן עניין שניתן בהחלט לטפל בו ביעילות, כמו שמסכם ד"ר רבהון: "מקרה שבו אין לנו כלל מה להציע לגבר עם בעיית זרע הוא קיצוני, ומתרחש כאשר אין בכלל זרע במערכת הרבייה שלו. בשאר המצבים, גם אם לא נוכל לשפר את איכות הזרע, יש מה לעשות ואפשר להציע טיפול יעיל".

ד"ר אמיר רבהון, מומחה לגינקולוגיה ולטיפולי פוריות.

לכניסה לאתר הקליקו כאן

עוד כתבות

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

כיסוי ביטוח האשראי של קופאס ליינות ביתן ירד ל-9.4 מיליון שקל

דוחות ביכורי שדה דרום, המצורפים לקבוצת נטו החזקות, חושפים את המספרים מאחורי הורדת כיסוי ביטוח האשראי שביצעה חברת קופאס לאחד הלקוחות הגדולים שלה – קבוצת יינות ביתן-מגה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליידרמן: "המתיחות בין ארה"ב לסין צפויה להתעצם במהלך השנה ולהפוך לגורם תנודתיות דומיננטי בשווקים"

ארה"ב עשויה להגביל מסחר של חברות סיניות בוול סטריט, ולצד זאת המהומות בהונג קונג לא מוסיפות על יחסי הסחר שבין סין לארה"ב ● פרופ' ליאו ליידרמן: "האפשרות שחלק מהחברות הסיניות הנסחרות בארה"ב יצטרכו להימחק מהמסחר שם היא ממשית"

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מתחם "היבדק וסע" לבדיקות קורונה / צילום: דוברות מד"א

המובטלים בחברה הערבית: יותר גברים, יותר צעירים

18.6% מדורשי העבודה בשל משבר הקורונה היו ערבים ישראלים ● מחצית מהנרשמים החדשים הם צעירים בני 20 עד 34, לעומת 42.6% לפני המשבר ● 57.8% מהמובטלים החדשים הם גברים ● הפגיעה הקשה ביותר: באוכלוסייה הבדואית

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

משה ברקת ויורם דנציגר  / צילום: רפי קוץ, תמר מצפי, גלובס

דעה: האם בעל מניות בחברה ללא גרעין שליטה הוא רק טרמפיסט?

עוד מעט תצא מכלל ביטוח החלטה שתסמן לשוק ההון המקומי סטנדרטים חדשים ביחס למעמדם של בעלי מניות בחברות ללא גרעיני שליטה

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית