גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם קצת עזרה מהסמארטפון: כיצד נגנבה מכונית טסלה בבריטניה?

סרטון אבטחה שהועלה ליוטיוב מציג שני גנבים שפרצו למכונית בתוך שניות, בעודם מחזיקים טלפון נייד וטאבלט ● בחודש שעבר חשף חוקר האבטחה תומר אשור דרך לפרוץ לרכבי טסלה, ואולם לדבריו סביר שמדובר בשיטת התקפה אחרת ● כיצד אפשר להתגונן?

סרטון האבטחה שבו מתועדת גניבת הטסלה / מתוך יו טיוב
סרטון האבטחה שבו מתועדת גניבת הטסלה / מתוך יו טיוב

השבוע פרסם ביוטיוב תושב מבריטניה בשם אנתוני קנדי סרטון אבטחה מדאיג. הסרטון מתעד את גניבת מכונית הטסלה שלו בידי שני גנבים שהשתמשו בטאבלט וטלפון נייד בלבד, וכל זאת בזמן שהמכונית חנתה בסמוך לביתו. קנדי אפילו פרסם ציוץ בטוויטר שבו הוא פונה לאלון מאסק, מנכ"ל טסלה, ומספר על הגניבה שנעשתה בקלות כזו. הוא הביע את מורת רוחו מכך שהגנבים הצליחו לבטל את הגישה למכונית מרחוק, וכעת הוא לא יכול אפילו לאתר אותה.

 

הטלפון והטאבלט שימשו את הגנבים כדי לפענח את תדר המפתח האלקטרוני של המכונית. הדבר היחיד שכמעט מנע את הגניבה הייתה העובדה שהרכב היה בטעינה, והגנבים התקשו לשחרר אותו ולנסוע משם. לבסוף הם הצליחו גם באתגר הזה, לא לפני שפניהם תועדו במצלמת האבטחה של קנדי.

כיצד התאפשרה אותה פריצה, והאם מדובר בשיטה שגילו המומחה הישראלי לקריפטוגרפיה ד"ר תומר אשור וחוקרים מאוניברסיטת KU Leuven הבלגית, שעליה כתבנו בחודש שעבר? אותה חולשת אבטחה אותרה במכוניות של חברות טסלה, McLaren ו-Karma, ובאופנועי היוקרה של חברת Triumph, שמשתמשות במפתחות האלקטרוניים של היצרנית פקטרון. הפרצה מאפשרת את גניבת כלי הרכב בתוך שניות.

בשיטה שהציגו החוקרים הפורץ נדרש לעמוד ליד הרכב וליד המפתח, עם מתקן שמורכב משתי אנטנות וכונן קשיח, הקולט ערכים שהמכונית והמפתח משדרים, ומפענח אותם באמצעות טבלה שכוללת את כל אפשרויות הפיצוח, שאותה ניתן להרכיב בשל השימוש במפתח קריפטוגרפי חלש. צוות החוקרים הצליח לבצע התקפה כזו על כלי רכב מתוצרת טסלה, שבהם המנגנון שבו קיימת פרצת האבטחה גם מתניע את הרכב, בנוסף לפתיחת ל הדלת. בשיחה עם "גלובס" אמר אז אשור כי מדובר בפרצת אבטחה חמורה, וכי באותם מפתחות השתמשו בטכנולוגיות הצפנה עם מפתח קריפטוגרפי באורך 40 ביט, שנחשב חלש אפילו בעשור הקודם.

טסלה הייתה החברה היחידה מבין הארבע ששיתפה פעולה עם צוות החוקרים כדי להוציא לפרצת האבטחה תיקון. היא שחררה עדכון אבטחה שיתמודד עם הפרצה, אפשרה להוסיף קוד PIN לפני התנעת הרכב כדי לספק הגנה נוספת, ושיפרה את רמת האבטחה כך שרכבים שנמכרו אחרי יוני לא חשופים לפרצה לדבריה. טסלה אף המליצה לאחרונה לבעלי המכוניות לכבות את הפיצ'ר שמאפשר לפתוח את נעילת המכונית באופן אוטומטי ברגע שהיא מזהה את המפתח האלקטרוני של הרכב בקרבתה.

האם למרות חיזוק האבטחה ע"י טסלה, הרכב בסרטון נפרץ באמצעות המתקפה שגילו החוקרים מבלגיה? בשיחה נוספת עם "גלובס", מסביר אשור כי מדובר באפשרות, אך לא באפשרות היחידה. "כדי לדעת בוודאות צריך לראות מה הגנבים מריצים על הטאבלט" הוא מסביר, ומתאר סוג נוסף של מתקפה שעלולה לפגוע בכלי הרכב.

"זו מתקפה המכונה Relay, והיא הייתה ידועה עוד לפני שהצגנו את השיטה שלנו", אומר אשור, "היא מצריכה שני אנשים שמשתמשים באנטנות, מה שגורם לי לחשוד שמדובר בה. מאחר שבמכוניות האלה לא צריך ללחוץ על הכפתור כדי להפעיל את השלט, אלא רק להתקרב לרכב, השלט כל הזמן משדר את האות שאמור לפתוח את הרכב, או לפחות את האות הראשון בשרשרת האותות שתפתח אותו.

"כדי להוציא לפועל את המתקפה, אדם אחד צריך להתקרב עד כמה שהוא מצליח עם האנטנה שלו למפתח, מה שמגביר את הטווח של הגלים האלקטרומגנטיים שיוצאים כל הזמן מהשלט. לרוב לשלט יש טווח מסוים שבו הוא יעיל, הרי אי אפשר לפתוח את האוטו בבית מהעבודה למשל. ההתקפה גורמת לגלים לעבור בדרך עוקפת ולא ישירות לרכב: דרך אנטנה (טלפון למשל) של האדם שעומד בצד אחד, לאנטנה של מי שליד הרכב. זו התקפה שאפשר להפעיל נגד כל מכונית עם שלט אלקטרוני שמאפשר לפתוח אותה בצורה פאסיבית, מבלי ללחוץ על כפתור. זה לא ייחודי לטסלה".

בין אם הפורצים השתמשו במתקפת Relay או במתקפה שפרסם צוות החוקרים, אשור מתאר את הדרכים שבאמצעותן יכולים בעלי רכבים להתגונן מפני שתי ההתקפות האלו. "צריך להוסיף קוד PIN לפתיחת הרכב, או להחזיק את המפתח במקום שבו האות לא יגיע למי שמנסה לפרוץ את הרכב. כדי לעשות את זה יש שתי אופציות: פשוט להשאיר את המפתח רחוק מהדלת, או בפאוץ' מיוחד מסוג כלוב פאראדיי, שזה מנגנון שחוסם אותות אלקטרוניים". 

עוד כתבות

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

רשות שדות התעופה: "היקף הפעילות בנתב"ג צנח ב-98%, נבצע החלטות דרמטיות"

אובדן ההכנסות גרם לנתב"ג להפסדים של 1.5 מיליארד שקל ● מנכ"ל רשות שדות התעופה ונציגות העובדים הורו על נקיטת צעדים נוספים, ובהם הוצאת 600 עובדים נוספים לחל"ת וכן קיצוץ שכר רוחבי של 10%-15% לעובדי היום המוגדרים כחיוניים

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

חבילות של אמזון./צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון: נשבות, החברה לא מספקת לנו אמצעי הגנה מהקורונה

מחריפה הביקורת על אחת מהחברות העשירות בעולם: בזמן שמגפת הקורונה משתוללת במדינה, היא אינה מחטאת את המחסנים ● כמו כן, לטענת העובדים, אמזון מספקת לחולי הקורונה רק שבועיים חופשה בתשלום - וחל"ת לעובדים אחרים

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

עבודות בכביש / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אפקט הקורונה: נתיבי ישראל תקדים תשלומים בהיקף כמיליארד שקל

נוסף על מאות המיליונים שהחברה הממשלתית תעביר כערבויות לקבלנים, בנתיבי ישראל מנסים דווקא למנף את את הריקנות שבכבישי ישראל ● לדברי החברה, ארבע הנפות גשרים בוצעו בשבוע במקום בשלושה חודשים, בשל התנועה הדלילה בכבישים

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ראלי בוול סטריט: המדדים קפצו בכ-3%; הנפט נפל לשפל של 18 שנה

מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 קפתו בכ-3% כ"א ● ג'ונסון אנד ג'ונסון אבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד הקורונה וערכת בדיקה מהירה של הווירוס ● טראמפ האריך את הוראות ההימנעות מהידבקות עד סוף אפריל

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

היום התקיימה בירושלים הפגנה של אלפי עצמאים, שמחו נגד התעלמות הממשלה מקריסתם על רקע משבר הקורונה ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה