גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאחורי הקלעים בקרב על צלחת העתיד: כך ניצחה תנובה את אראל מרגלית

חממת הפודטק שתוקם בקריית שמונה תאפשר לתנובה להתאושש משורה של מהלומות שספגה בשנים האחרונות ● מקורבים לקרן JVP שהפסידה במרכז טוענים: הופעלו עלינו לחצים ● איך משתלבת בסיפור ראשת עיריית נתניה מרים פיירברג, והאם לבעלות הסינית על תנובה תהיה השפעה?

הקבוצה הזוכה במכרז חממת הפודטק / צילום: משרד הכלכלה
הקבוצה הזוכה במכרז חממת הפודטק / צילום: משרד הכלכלה

תנובה, חברת המזון הגדולה בישראל, טמפו, OurCrowd וקרן הפודטק האמריקאית Finistere זכו היום (ג') במכרז של רשות החדשנות להקמת חממת פודטק בצפון הארץ. החממה צפויה לקום בקריית שמונה. איך ישפיע המהלך על השוק?

1. תנובה מפנטזת על קפיצת מדרגה

ההחלטה היום הפתיעה לא מעט גורמים בענף המזון המקומי, שחלקם ציפו לניצחון של קרן ההון סיכון JVP שמוביל אראל מרגלית. "מה זה הביזיון הזה, זה נראה שיש כוחות שפעלו פה מאחורי הקלעים", אומר היום גורם בענף. הגורם הזכיר כי הקבוצה של JVP צירפה לאחרונה לשורותיה את קבוצת נסטלה העולמית.

המכרז בו זכו תנובה והשותפות הוא להקמת חממת פודטק במימון ממשלתי בהיקף של כ-100 מיליון שקל למשך שמונה שנות זיכיון. הזוכה במכרז אמור לקלוט ולקדם חברות סטארט-אפ בתחום טכנולוגיות המזון לכל אורך שרשרת הערך והאספקה של מזון ומשקאות, הכוללת את הדור הבא של מזון ומשקאות, יעילות גידולים חקלאיים, שמירה על טריות, עיבוד, ייצור, בטיחות מזון ומשקאות, התאמה לצרכני מזון ומשקאות, פלטפורמות אספקה ומכירות מזון ומשקאות לצרכנים. ההערכות הן כי החממה תבצע 4-5 השקעות בשנה. 

תנובה היא כאמור חברת המזון המובילה במשק, והניצחון היום מזכה אותה בלא מעט יוקרה. הפעלת החממה צפויה למצב את תנובה ואת טמפו בחזית המאמצים לכיבוש שוק המזון העתידי ולפתוח להן אפשרויות להתרחבות בינלאומיות. 

תנובה התמודדה בשנים האחרונות עם שורה של משברים שכללו חילופי בעלות והנהלה וגם מאבקים מול הרגולציה. במשך תקופה ארוכה החברה השקיעה פחות בתחום החדשנות והתמקדה בעיקר בגיוון טעמים של מוצרים קיימים. 

אחת המתחרות של תנובה, קבוצת שטראוס, נחשבת לקבוצה שחדשנות מהווה חלק מהתרבות הארגונית שלה. שטראוס כבר מפעילה חממת פודטק בשותפות עם רשות החדשנות, תחת השם The Kitchen. בשנה האחרונה שטראוס אף אימצה את אחד הסטארט-אפים, שפיתח מעדן טבעוני, והחלה לשווק את המוצר. אחד הסטארט-אפים בחממה, אלף פארמס שמייצרת בשר מתאי בקר, השלים באחרונה גיוס הון בהיקף של כ-12 מיליון דולר, והיד עוד נטויה. 

תנובה נשארה מאחור בהיבט החדשנות, וכעת ניצבת בפניה הזדמנות לשנות את התמונה. תנובה תזכה לתמיכה ממשלתית ולשיתוף-פעולה עם שחקניות בינלאומיות, מה שיכול לייצר לה מגוון הזדמנויות. 

עם זאת, גורם בענף המזון תהה האם העובדה שתנובה נמצאת בבעלות חברת ברייטפוד הסינית, עלולה להשליך על האינטרסים שלה ואופן התנהלותה בפעילות המקומית, כך שתתאים יותר לאינטרסים של הבעלים. 

למרות שמדובר בדילמה שמאפיינת את מערכת היחסים בין כל חברה לבין הבעלים, הרי שכאשר מדובר בבעלות של הממשל הסיני, החוקים משתנים. בהקשר הזה צריך להזכיר את מלחמת הסחר בין הממשל האמריקאי בראשות הנשיא דונלד טראמפ לבין סין. לדברי אותו גורם, הגם שלא מדובר בתחום ביטחוני, החיבור עם סין עלול להשליך על המיצוב של תנובה. בחברה טוענים כי מדובר ב"ספין שאין מאחוריו דבר", ומציינים כי גם חברות מתחרות נהנות מהשקעות של ענקיות סיניות.

הזכייה תאפשר לתנובה להכיר סטארט-אפים בתחום הפודטק שיעזרו לה לשפר ולייעל תהליכי פיתוח חדשנות וייצור מזון. למרות שתנובה היא יצרנית המזון הגדולה בישראל, היא מתקשה בפריצה לשווקים חדשים והפעילות שלה בארה"ב מדשדשת. 

למעשה, המעמד הדומיננטי של תנובה נשחק בשנים האחרונות, כשחלקה היחסי בשוק המזון קטן. לתנובה יש תלות רבה בפעילות החלב, והיא מחזיקה במחלבה הגדולה בישראל, כך שטכנולוגיה חדשה היא זו שכנראה תאפשר לה לעשות קפיצת מדרגה שהיא כה מייחלת לה. 

בענף המזון הגדירו היום את ההבדל המרכזי בין שתי הקבוצות שהתמודדו על המכרז במטרות ארוכות-הטווח שלו - עבור הענקיות הבינלאומיות שחברו ל-JVP, המטרה הייתה להשקיע תקציבי ענק מתוך זרועות החדשנות שלהן בשוק הישראלי, מתוך חשיבה עתידית לייצא לחו"ל את הפיתוחים. לדברי אותם גורמים, המטרה של תנובה היא לשפר את התוצאות שלה בטווח הקצר. 

ניתן להעריך כי ברייטפוד, החברה-האם של תנובה, רואה בישראל חזית לפיתוחים שהיא תוכל לאמץ, ללא עורף מבוסס בתחום החדשות מתוך כוונה לייצא את הידע לסין. "בתנובה אין עורף פיתוח של השקעות בתחום חדשנות. לכן זה היה להם מאוד חשוב". 

הפודטק משנה את העולם1הפודטק משנה את העולם

2. ב-JVP טוענים: הופעלו עלינו לחצים

בקרן ההון סיכון הירושלמית JVP תקפו השבוע בחריפות את תנובה, עוד לפני פרסום תוצאות המכרז. גורמים בסביבת הקרן סיפרו ל"גלובס" כי הם נפגשו בעבר עם תנובה על-מנת לבחון התמודדות משותפת במכרז, אך המגעים הללו נכשלו.

"הבעיה עם תנובה", אומרים מקורבים לקרן, "היא שהם ביקשו להעניק לברייטפוד, שזאת בעצם ממשלת סין, גישה לקניין הרוחני (IP) ואפשרות להטיל וטו על השקעות בחברות. זה בעצם לתת לממשלת סין את הפודטק הישראלי".

בתנובה מכחישים את הדברים. יחד עם זאת, בשוק התייחסו היום גם למלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין ואמרו כי מדובר ב"סוגיות של קניין רוחני שיכולות גם ליצור משבר דיפלומטי עם ארה"ב". 

לטענת הגורמים, תנובה פנתה בין השאר לראשת עיריית נתניה, מרים פיירברג. לדבריהם, פיירברג התקשרה לראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, לבקשתו של מנכ"ל חברת טמפו שפועלת בנתניה, כדי לברר מדוע פגישה בין שטרן ובין מנכ"לי תנובה וטמפו בוטלה ברגע האחרון. 

אחד הגורמים שעורר את זעמם הוא טלפון שהרימה ראשת עיריית נתניה (מקום מושבה של טמפו) לראש עיריית קריית שמונה על-מנת לסדר לו פגישה בין הצדדים. 

פיירברג, אגב, היא גם קרובת משפחה של אראל מרגלית. 

מרים פיירברג-איכר, ראשת עיריית נתניה, מסרה בתגובה כי "לטענות שעלו בפנייתכם אין כל אחיזה במציאות, והן בבחינת עלילה שקרית ומרושעת".

רן מידן, מנכ"ל נטפים שהתמודד במכרז ביחד עם JVP, נשמע רגוע בשעות שלפני פרסום התוצאות ואמר: "הייתי בוועדה אתמול ברשות החדשנות והצגתי את היכולות שלנו כקבוצה. שתי הקבוצות הן קבוצות טובות וראויות, אבל אני חושב שאנחנו קבוצה יותר טובה וחזקה. אני מקווה שנזכה. אני שמח שהמדינה מקימה חממה כזאת בצפון. הקבוצה של JVP היא קבוצה יותר חזקה ויותר מתאימה, אבל אנחנו מכבדים מאוד את המתחרים שלנו. אלה החיים, וזה המשחק".

לאחר פרסום התוצאות אמר מידן: "אני מאחל הצלחה לחברות שזכו, ואני מקווה שיצאו מזה טכנולוגיות טובות וסטארט-אפים טובים, ואני בטוח שהם יגיעו לנטפים. לא הייתי מופתע מתוצאות המכרז, זאת תחרות - אחד מנצח ואחד לא. בסופו של דבר זאת פעילות קטנה של נטפים, עשינו את זה בעיקר מטעמי ציונות".

ואם כבר ציונות, לא צורם לך שחברה בבעלות סינית תוביל את החממה בצפון?

"יש כללים למכרז, והמדינה קבעה אותם".

נציין כי לאורך השנתיים האחרונות, הקרן הכריזה על מספר יוזמות בתחום הפודטק בגליל, ולדברי גורמים המקורבים לפעילות זו, היא מיצבה את עצמה כמובילה של התחום בשטח. לדברי אותו הגורם, המכרז הגיע רק לאחר שהקרן התחילה את העיסוק בתחום, ולכן ב-JVP מאוכזבים מתוצאות המכרז.

3. מה יקרה לתושבי קריית שמונה? 

מי שצפויים להיות המרוויחים הגדולים מהקמת חממת הפודטק הם תושבי קריית שמונה והסביבה. אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה, עקב אחרי תהליך המכרז. לפני כשלושה חודשים המליץ שטרן על JVP וכתב כי "לאור ניסיונות עבר, הקמת חממות טכנולוגיות בפריפריה הגלילית דורשות גם מחויבות ושייכות אזורית. העבודה עם קרן JVP בשנים האחרונות היא ההוכחה הטובה ביותר למחויבות ולשייכות של הצוות". 

"שלחתי מכתבה המלצה גם למתמודדת השנייה, אני לא נוקט עמדה", אמר אתמול (ב') שטרן ל"גלובס". "כולם טובים וכולם ראויים, אחרת הם לא היו עומדים בתנאי הסף של המכרז. אבל כן נמאס לי מאלה שמתגלחים עלינו: לוקחים את המענקים ואת הכסף של הממשלה החוצה, אני רוצה כאן את מי שמאמין במקום". 

את הבשורה על תוצאות המכרז קיבל שטרן היום בצהריים עם כניסתו למשרד הכלכלה: "אני חושב שצריך לזקוף לזכותה של JVP את העובדה שהיא זיהתה את הפוטנציאל, אבל אני תומך בכל מי שזוכה להביא את הבשורה פורצת הדרך לגליל. החשש הקיים הוא מכך שבעבר כבר היו כל מיני גופים שבאו וגייסו כספים על חשבון קריית שמונה ולקחו אותם למקומות אחרים. כמובן שאנחנו לא רוצים שאף אחד יבוא לעשות כאן סיבוב. 

הוא הוסיף כי "המטרה של משרד הכלכלה היא להקים את החממה באזורים האלה כדי לייצר מקומות תעסוקה איכותיים בקריית שמונה ולא בשום מקום אחר. חלק מהאקוסיסטם הקיים היום בצפון הוא יוזמה של אראל מרגלית, הוא בין הראשונים שהאמינו בצפון. מהיהכרות שלי עם אראל, אני בטוח שהוא ימשיך לפעול בצפון מתוך אידאולוגיה, הוא ידיד אמיתי של הצפון". 

איך תוודא שהפעילות של החממה תשאיר את ההון האנושי והכלכלי בצפון?

"אנחנו צריכים לייצר פלטפורמה כזאת, כך שלא תהיה להם סיבה לעזוב את הצפון. ללכת איתם יד ביד ולראות בהם שותפים אמיתיים ולא משקיעים חיצוניים. נלך עם הזוכים יד ביד בכל מה שצריך, ונסיר כל ביורוקרטיה ומכשול בדרך, כדי שהכול יהיה אצלנו, ולא תהיה להם סיבה ללכת למרכז. אני אפעל בכל מישור, זה הרי התפקיד שלי כראש רשות".

4. הקיבוצים מציגים: רגשות מעורבים

קרן JVP שיתפה פעולה במסגרת המכרז עם החברה לפיתוח הגליל ומשקי הגליל העליון. שגב ירבעם, מנכ"ל הקבוצה, התייחס היום להפסד ברגשות מעורבים. "הדבר הכי חשוב לאזור ולגליל העליון הוא שתקום חממת פודטק, ומהבחינה הזאת היציאה למכרז הייתה מאוד חשובה. מצד אחד, אנחנו בהחלט שמחים שהעסק יוצא לדרך, ותקום חממה. מצד שני, אנחנו מאוכזבים, כי בהחלט היינו בקבוצה של JVP ואראל מרגלית, שפועלים בגליל העליון הרבה שנים. אנחנו המקומיים, כחברה ששייכת לקיבוצים של גליל עליון, נשמח לשתף פעולה עם החממה. המטרה העיקרית שלנו היא לפתח את הפודטק ואת הפעילות העסקית בגליל". 

עוד כתבות

דירוג אג"ח/ צילום: שאטרסטוק

דעה: הזדמנות? האם האג"ח הקונצרניות יתקנו מעלה לאחר המשבר

הנה אנחנו בעיצומו של משבר וירוס הקורונה, ופרמיית הסיכון נפתחה שוב, וחזק ● על בנק ישראל להתערב בשוק כדי לספק לו נזילות, ולמטרה זו בלבד ● השאלה היא אם כדאי לנצל את התשואות הגבוהות לפידיון שמעניקות הקונצרניות עקב המשבר

נתניהו וכחלון בישיבת הממשלה / צילום:  אלכס גמבורג

נתניהו ויתר על מילטון פרידמן וסובב לפקידים את היד: מאחורי הקלעים של תוכנית החילוץ

עמדתו הנחרצת של נגיד בנק ישראל והלחץ הכבד מהקהילה העסקית, דרך יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון ותוכנית הסיוע האמריקאית, הם בין הגורמים שהביאו לשינוי עמדתו של ראש הממשלה - שהתנגד תחילה להרחבה תקציבית

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מקורות: זינוק של 35% ברווח הנקי ב-2019

חברת המים הלאומית מקורות מסיימת את 2019 עם רווח נקי של 191 מיליוני שקל, בניכוי השפעות חד-פעמיות, לעומת רווח של 142 מיליוני שקל ב-2018

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

איסוף המידע של זום על המשתמשים - לא יותר גרוע מהמתחרות שלה בתחום

האפליקציה שזוכה לפופולריות אוספת עלינו מידע רב ● משמות משתמשים, דרך כתובות מייל ועד למידע שהמשתמש מעביר בצ'אטים ● מומחה: זה הסטנדרט, אבל צריך להביא את זה בחשבון בפגישות עסקיות

מחוץ לבורסה בבייג'ין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

הכירו את חברת הבלוקצ'יין הסינית שמאתרת במהירות נדבקים בקורונה

אפליקציות רבות נוצרות כדי לסייע בהתמודדות עם וירוס הקורונה ● חברת Fuzamei הסינית ניצלה את פלטפורמת הבלוקצ'יין כדי לאתר חולים בנגיף במהירות, מבלי שיוכלו לרמות ● האזינו

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

הגרף היומי: נגיף הקורונה הפך לנקודת מחלוקת בין דמוקרטים לרפובליקנים

סקר שבוצע בשבוע שעבר ע"י גוף המחקר CIVIQS בארה"ב מגלה כי גם נושא המגפה הפך פוליטי, והיחס הציבורי חצוי בין הרפובליקנים לדמוקרטים ● מהסקר עולה כי 58% מהדמוקרטים מודאגים מאוד מהתפרצות המגפה, לעומת 20% מרפובליקנים

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

העובדים שהוציאו אישור מחלה פיקטיבי, המעסיק ששלח רק עובדות לחל"ת: הצד המכוער של שוק התעסוקה בצל הקורונה

מעסיק מתחום המזון שהודיע לחמישה עובדים כי הוא מתכנן להוציא אותם לחל"ת, הופתע לגלות שכולם פנו לאותו רופא וקיבלו אישור מחלה ל-30 יום ● במקרה אחר משרד רואי חשבון הוציא לחל"ת רק נשים ● הצד המכוער של שוק התעסוקה בימי משבר הקורונה

דוד פתאל / צילום: אלון רון

לאחר התרסקות המניה: קיצוצי שכר ובונוסים ברשת מלונות פתאל

את שנת 2019 סיימה פתאל עם צמיחה של 41% בהכנסות לרמה של כ-5.4 מיליארד שקל ● מניית פתאל החזקות איבדה יותר מ-80% מתחילת השנה ● החברה הוציאה לחופשה ללא תשלום 5,500 עובדים בישראל

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב / צילום: AP

התחזית הרשמית בארה"ב: "בין 100 ל-200 אלף איש ימותו מקורונה"

כך אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות (CDC) בארה"ב, בתוכנית "מצב האומה" ב-CNN ● "המודלים שלנו נותנים את התרחישים הגרועים ביותר ואת התרחישים הטובים ביותר. המציאות נמצאת איפשהו באמצע"

דורית סדן, יורם אביסרור, טלי כהן, אמיר כהן, מיכאל לוין  / צילום: תמר מצפי, יח"צ, רוברט ולדינגר

"זה לא שאם אני אוריד להם 10%, כולם יבואו לקנות"

מנהלי השיווק, החוליה המקשרת בין חברות הבנייה לרוכשים, נאלצים בימים אלה למצוא פתרונות מחוץ לקופסה כדי להמשיך ולמכור דירות ● בתפריט: סיורים וירטואליים, שיחות מכירה ב"זום" ופריסת תשלומים ● בלי פאניקה

אישה בבידוד בספרד / צילום: Associated Press

המחקר שלומד ממגפות קודמות על השלכות הבידוד

מחקר שסקר 24 מאמרים שפורסמו על מגפות קודמות, מצא כי רוב המבודדים הציגו תסמינים פוסט-טראומטיים כלשהם, ובעת השחרור מהבידוד התקשו להסתגל שוב במהרה לחיים הרגילים

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

האטה בקצב רישום דורשי העבודה; שיעור האבטלה הגיע ל-22.7%

מאז 17:00 אתמול ועד הבוקר נרשמו 5,373 דורשי עבודה ● אתמול נרשמו בסך-הכול 23,946 דורשי עבודה - זאת לעומת 21,932 ביום שישי האחרון ו-42,860 ביום חמישי

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

משרד הבריאות בודק: האם ראש הממשלה צריך להיכנס לבידוד?

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו התייעצויות האם גם נתניהו ייאלץ להיכנס לבידוד ● בשעה זו מתבצעת במשרד הבריאות חקירה אפידמיולוגית לעובד בסביבת רה"מ, ולאחר מכן יועברו הנחיות מסודרות

פעילות של עמותת בית הגלגלים / צילום: בית הגלגלים

כך קורס המגזר השלישי בישראל: 25% מארגוני הסיוע האזרחי עצרו פעילות בגלל הקורונה

תורמים שסגרו את הארנק ומקצצים בהוצאות, מתנדבים שנמצאים בסגר ביתי ולא יכולים לשנע ארוחות חג לנזקקים, וכוח-אדם שצומצם כמעט לאפס • רבע מעמותות המגזר השלישי שאמורות לסייע לנזקקים הפסיקו לתפקד, דווקא בזמן של עלייה בפניות שכופה משבר הקורונה

מפעל קוקה קולה בבני ברק / צילום: איל יצהר

נהג תובלה של קוקה-קולה ישראל נמצא חולה בקורונה

החברה: "כל העובדים שהיו עם אותו נהג במגע נשלחו לבידוד, והאזורים בהם שהה חוטאו" ● "רשויות הבריאות בארץ ובעולם קבעו כי הנגיף אינו עובר במזון. נדגיש כי כל מוצרי החברה בטוחים לצריכה"

פרופ' גבי ברבש / צילום: יוסי כהן

מדוע נדחה מיזם בדיקות הקורונה ברשתות השיווק? פרופ' ברבש מסביר

חלק מרשתות המזון הגדולות קיבלו היום הודעה כי משרד הבריאות צפוי להתחיל לבצע בדיקות קורונה בסניפיהן ● ההודעה דלפה לתקשורת, והפיילוט הוקפא בינתיים ● פרופ' גבי ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את המיזם: "חששנו מנהירה לחנויות ששמן פורסם"

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לראשונה בשוק הפנסיוני: תשואה חודשית שלילית דו-ספרתית לחסכונות הציבור

עפ"י אומדנים בשוק, שוק הגמל רשם תשואות שליליות של 12%-10% מתחילת מרץ - החודש החלש זה יותר מ-20 שנה ● שוק קרנות הנאמנות פדה החודש 40-35 מיליארד שקל ואיבד כמעט רבע מנכסיו

שוטרים מסיירים בשכונת מאה שערים בירושלים / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

פעולות אכיפה בשכונת מאה שערים: מעל ל-30 דוחות וארבעה עצורים

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רבקה פאלוך, היועצת של נתניהו לענייני חרדים, נמצאה חיובית לנגיף הקורונה ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות השיווק הוקפא ● ח"כ עפר שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"