גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

״גם השונאים שלכם מעריצים את ישראל״: דיפלומט סעודי בראיון נדיר על תכנית המאה של טראמפ

לקראת הוועידה הכלכלית בבחריין בשבוע הבא, דיפלומט סעודי חושף בראיון מיוחד ל”גלובס” את הרוחות המנשבות בריאד ובעולם הערבי כלפי ישראל: "גם אלה ששונאים אתכם, מביטים על ישראל בהערצה. עידן הלוחמה הסתיים"

הנסיך מוחד בן סלמאן / צילום: רויטרס
הנסיך מוחד בן סלמאן / צילום: רויטרס

השיחה עם הדיפלומט הסעודי אב”ע, שאורגנה בתיווך עיתונאי שהוא מכר משותף, נדחתה כבר כמה וכמה פעמים, ולכן הייתי משוכנע שלאחר הפרסום שחוקר של האו”ם ממליץ להמשיך בחקירה נגד יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בפרשת רצח העיתונאי ג’מאל חשוקג’י, השיחה תידחה שוב, אבל התבדיתי. הדיפלומט התקשר בזמן המיועד, היה נינוח לחלוטין, וענה בכנות ככל שניתן היה להבחין לכל השאלות. הוא גם ביקש להוסיף דברים לאחר שסיימתי לשאות את השאלות שהכנתי. דיברנו על הוועידה הכלכלית הצפויה בבחריין בשבוע הבא ועל יחסי מדינתו והעולם הערבי עם ישראל. הוא הבהיר כי הוא מדבר אמנם בשם עצמו, אך לדבריו עמדותיו זהות לרוח הנושבת במסדרונות השלטון בריאד, בירת ערב הסעודית.

כמתבקש, פרשת חשוקג’י הייתה הראשונה שעל הפרק. דוח החוקר של האו”ם שהתפרסם אתמול קבע כי יש ראיות שיורש העצר הסעודי ובכירים סעודים אחרים אחראים לרצח חשוקג’י באוקטובר שעבר בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, שאליה הגיע כדי לאסוף מסמכים הנוגעים לנישואיו עם ארוסתו. העיתונאי הסעודי הגולה מתח ביקורת בטוריו ב”וושינגטון פוסט” על בית המלוכה הסעודי. לפי הדוח הוא נפל קורבן ל”הוצאה להורג מכוונת ומתוכננת מראש”.

עאדל ג’ביר, שר במשרד החוץ הסעודי, צייץ בעקבות הדוח כי מדובר בחזרה מיותרת על מה שפורסם בכלי התקשורת וכי הדוח רווי סתירות וטענות חסרות בסיס שפוגעות באמינותו. ערב הסעודית פתחה בהליכי חקירה שהובילו למעצר של כמה אנשים הנאשמים בפרשה והחקירות וההליכים המשפטיים נמשכים בעניינם. לדבריו, רק לגורמי החקירה והמשפט הסעודיים יש אחריות לסוגיה והם פועלים בעצמאות הנדרשת.

גם הדיפלומט הסעודי מסרב להתרגש: “יש מסע מתוזמר נגד ערב הסעודית ובעיקר נגד יורש העצר, שמאחוריו עומדים גורמים יריבים לערב הסעודית ובראשם איראן ובנות בריתה - הם מינפו את פרשת חשוקג’י והוציאו אותה מכל פרופורציה, כדי לנגח את יורש העצר ולפגוע במדיניות שהוא מוביל”.

מי בדיוק פועל כך?
"כל הדרכים מובילות לטהרן, אבל הן מורכבות בהרבה. גם במערב יש לטהרן בנות ברית, בעיקר באירופה, אבל גם גורמים מהמפלגה הדמוקרטית בארה”ב שנחושים להוכיח שטראמפ טועה בגישתו החיובית כלפינו - וגם אתם קשורים. בעולם הערבי ובאירופה יש הרבה שרואים בעין רעה את האינטרסים המשותפים שלנו עם ישראל, ומבקשים לפגוע בנו בשל כך".

אומרים ששירותי הביטחון הסעודיים השתמשו בידע ובתוכנות ריגול ישראליות באירוע הזה ובכלל.
"הטכנולוגיה הישראלית מתקדמת, והעולם הערבי, גם אלה ששונאים אתכם, מביט על ישראל בהערצה בשל ההצלחה הזו ושואף לחקות אותה", אומר הדיפלומט הסעודי. "שירותי הביטחון הסעודיים משתמשים בכלים הטובים ביותר שניתן להשיג, גם אצלנו הביטחון הלאומי הוא ראשון במעלה".

מתי ייצא לאור הקשר עם ישראל? מתי יתקיים ביקור של נציג ישראלי כפי שקרה באיחוד האמירויות, עומאן בחריין והאחרות?
"זה רק עניין של תיזמון נכון. אתם חייבים להבין שלערב הסעודית מחויבות עמוקה ואחריות כלפי הפלסטינים, שהתבטאה בחידוש הבטחתו של המלך ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם האחרונה, כי לא יאפשר קידום מהלכים מדיניים שיפגעו בהנהגה הפלסטינית. ועם זאת, המלך וגם יורש העצר מנסים לשכנע את הפלסטינים לבחון ברצינות את ההתפתחויות המדיניות והכלכליות”.

כלומר תוכנית המאה?
"גם, לא רק. לתוכנית המאה יש יתרון אחד גדול: היא מביאה מסגרת כלכלית לפיתוח האזור כולו ובעיקר לפלסטינים. אנחנו ומדינות אחרות מוכנים להשקיע הון עתק בכך, סכומים שהפלסטינים לא חלמו לקבל, ואם המסגרת הזו תתחיל לרוץ, הם ייצאו לעצמאות אמיתית, חינוך טוב, תעסוקה, כלכלה בריאה ולא תלויה בחסדים”. כאן הוא עוצר, מהסס ואז אומר: “יכול להיות שקשה להם לצאת מדמות הקורבן הנצחי והם לא מאמינים שיוכלו להסתדר בלי זה”.

לגבי הסוגיה המדינית, הדיפלומט הסעודי מפתיע. לפי הפרסומים יועציו הבכירים של הנשיא דונלד טראמפ, ג’ארד קושנר וג’ייסון גרינבלט, מדברים על מדינה בסמכויות מופחתות, אבל הוא אומר שדווקא התוכנית צפויה להביא למדינה של ממש עבור הפלסטינים.

“ככל שאנחנו יודעים, בתוכנית יש מסלול ברור המוביל לעצמאות פלסטינית מלאה בסוף התהליך. וגם לנו יש השגות על ההצעות האמריקאיות בכמה נושאים ובעיקר בעניין ירושלים וחראם א-שריף (הר הבית), אבל אנחנו משוכנעים שגם בשאלות הסבוכות ביותר אפשר למצוא פתרונות כשהבטן מלאה והחיים רגועים, כלומר כשהמצב הכלכלי משתפר, אין אלימות ויש אופק אמיתי. ואת זה הפלסטינים עדיין לא מקבלים”.

פרסמנו ב”גלובס” באוקטובר שהוצעו להם מיליארדים כדי שייכנסו למו”מ על בסיס תוכנית המאה.
“אכן, הפרסום הגיע אלינו בעיקר אחרי שבמשרד החוץ בוושינגטון ניסו להכחיש, ואחר כך הפלסטינים עצמם הודו שזה נכון. התוכנית עברה גלגולים, ואם בתחילה דובר על 10 מיליארד דולר השקעה בשטחי פלסטין, היום היא מקיפה סכום גדול פי שישה ויותר ובעיקר כוללת עוד מדינות שבראשן ירדן וגם מצרים. צריך להיות חסר אחריות מנהיגותית כדי לא לשקול מהלך כזה”.

מה חושבים בריאד על המנהיגות הישראלית, על נתניהו?
"נדמה לי שאפילו יריביו הפוליטיים הגדולים של ראש הממשלה שלכם מודעים ליכולות הבינלאומיות הגבוהות שלו, ואנחנו מכירים בקשר המצוין שלו עם טראמפ וגם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. אבל ברור לנו שבמבנה הפוליטי הישראלי יהיה לו קשה להעביר תוכנית מדינית עם הפלסטינים, וזו אחת מהסיבות להתעקשות הפלסטינית. הם אומרים נשב ונחכה למישהו יותר טוב עבורנו. אצלנו מאמינים שכשתגיע שעת ההכרעה, כל מנהיג ישראלי וגם נתניהו יאמצו את דרך השלום, כי זה מה שרוב העם שלכם רוצה".

איך מקבלים אצלכם את השותפות עם ישראל בעניין איראן?
"ישראל היא זו שהראתה לעולם את הסכנה האיראנית, שהמשטר שלה מעוות את האסלאם ופועל בדרכי טרור נגד מדינות האזור. מה שלא מבינים באירופה זה שכל חוזה מסחרי עם טהרן מפריש כספים לטרור, שמגיע בסוף גם לאזרחים שלהן”.

האם ערב הסעודית תלך רחוק יותר ותשתף פעולה עם ישראל במהלך צבאי נגד איראן?
"האירועים האחרונים במפרץ הראו שהאמריקאים, בניגוד לאירופים, מבינים היטב מה מטרת טהרן. יש לנו ולאמריקאים הוכחות מובהקות שאירועי הטרור נגד המכליות הם מתוצרת משמרות המהפכה. הנחישות שמראה וושינגטון מעידה שאין צורך בהתערבות ישראלית, ואפילו מוטב שכך. אני מעריך שלא נידרדר להתרחשות צבאית ממשית, כי לאיראן יש יותר מדי מה להפסיד מכך”.

בתום השיחה מבקש הדיפלומט להעביר מסר לישראלים: “סכסוך הדמים נמשך זמן רב מדי. לנו הסעודים, וכך גם לכל מדינות המפרץ ולמצרים וירדן, ברור שעידן הלוחמה עם ישראל הסתיים והיתרונות של המעבר ליחסים נורמליים גדולים מאוד. כל העולם הערבי יכול להרוויח מכך, לא רק הפלסטינים, וכמובן גם אתם. ההיסטוריה ואללה הביאו הזדמנות אמיתית לממש את זה, אני מקווה שתדעו לנצל אותה”. 

האם ה"סדנה הכלכלית" בבחריין תיצור מומנטום לתוכנית המאה?

תוכנית המאה - אותה תוכנית שלום אזורית למזרח התיכון שמרכזה הסכסוך הישראלי-פלסטיני - נולדה בבית הלבן. הנשיא דונלד טראמפ, איש עסקים הרבה יותר מפוליטיקאי, החליט לשנות את כיוון המדיניות האמריקאית כלפי הסכסוך. הנשיא ניסה בעיקר להראות יוזמה אחרת, מחוץ לקופסה הדיפלומטית העבשה והמוכרת, שלא הביאה מזור לסכסוך הישראלי־פלסטיני.

טראמפ הטיל את הכנת התוכנית על חתנו ג’ארד קושנר ועל ג’ייסון גרינבלט, עורך דין ויועצו לענייני ישראל, ומי שלמד בישיבת הר עציון. הפלסטינים היו חשדנים מהרגע הראשון כלפי השניים, ואט אט החלו לנתק את הקשר עמם. לאחר ההכרזה על העברת השגרירות לירושלים הקשר ניתק לחלוטין.

כשהחלו לדלוף פרטים מהתוכנית, הפלסטינים השתמשו בהם לתקוף אותה: כשפורסמו ב”גלובס” סכומי העתק שהאמריקאים מציעים לכלכלה הפלסטינית, התגאו דוברי הרשות שהם סירבו ל”שוחד” של מיליארדי דולרים בעוד חמאס מסתפק ב-15 מיליון דולר קטאריים. גם הפרסומים ולפיהם בתוכנית לא מוזכרת מדינה פלסטינית עצמאית לא סייעו כמובן.

שני סיבובי הבחירות בישראל דחו את פרסום התוכנית והאמריקאים החליטו לייצר מומנטום ראשוני באמצעות הוועידה הכלכלית בבחריין, שתתקיים ביום שני בשבוע הבא. הפלסטינים יצאו לקמפיין נרחב נגדה, שהסתיים בהצלחה חלקית בלבד. רוב המדינות הערביות שהוזמנו, לרבות ירדן, ישתתפו בה, אבל היא שונמכה לדרגת “סדנה כלכלית”. יש מי שטוען וכנראה באופן מבוסס כי כמה ממדינות ערב דרשו שישראל לא תיוצג בדרג מיניסטריאלי או רשמי. לפי דיווחים ערביים, אף שאבו מאזן מחרים את האירוע, הוא דרש דרש כי ישראל לא תשתתף בה, וכך בסדנה שתתקיים בשבוע הבא לא יהיה נציג של ממשלת ישראל.

מי כן יילך? אנשי עסקים ישראלים ובהם מי שהיה מתאם הפעולות בשטחים האלוף במיל’ יואב (פולי) מרדכי. מרדכי הוא אישיות מוכרת היטב במדינות ערב, גם בשל הופעותיו התכופות בערבית קולחת בכלי תקשורת מובילים של העולם הערבי, וגם בשל המגעים החשאיים שהיה מעורב בהם, בשליחות הממשלה, עם נציגים ערביים. כיום הוא איש עסקים המקדם קשרי מסחר עם מדינות ערב.

אבל מרדכי הוא גם סוג של איש קשר לממשל הישראלי, ובפועל מי שייצג את ירושלים המדינית־כלכלית במנאמה בירת בחריין. בסך הכול יגיעו לבחריין כעשרה אנשי עסקים ישראלים, רובם בעלי קשר כלשהו למערכת הביטחון או לגורמים מדיניים בירושלים.

עוד כתבות

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו על-ידי התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה