האם הדחת מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור היא חלק ממהלך למינוי פרקליט מדינה נוח יותר לנתניהו?

מחליפו של שי ניצן בתפקיד פרקליט המדינה יהיה אחראי על ניהול התיקים נגד רה"מ נתניהו • בוועדת האיתור לפרקליט המדינה הבא יהיה חבר גם מנכ"ל משרד המשפטים • האם השר אמיר אוחנה רוצה לראות בוועדת האיתור מנכ"ל נוח יותר למחנה שלו מאשר אמי פלמור? פרשנות

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום
אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

החלטתו של אמיר אוחנה, שר המשפטים של בין שתי מערכות בחירות, להדיח מתפקידה את מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, מעוררת שאלות ותמיהות. השאלות מתעוררות בשל העובדה שלפי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, הדחת מנכ"ל של משרד ממשלתי בתקופת בחירות היא צעד שמותר לבצע אותו רק בנסיבות שבהן אין מנוס מהחלפת המנכ"ל.

בהנחיית היועמ"ש נאמר כי אומנם בדרך-כלל שר רשאי למנות מכל בהתאם לשיקול-דעתו, אך "עם זאת, המנכ"ל הוא הדרג המקצועי הבכיר ואינו חלק מהדרג מהדרג הפוליטי, ולכן החלפתו בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית, לתפקוד לקוי של המשרד ואף לניצול לרעה של סמכויות שלטוניות".

האם מהלך ההדחה של מנכ"לית משרד המשפטים על-ידי השר שמונה על-ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו - העומד בפני הליך שימוע לפני העמדה לדין בשלושה תיקי שחיתות - הוא ניצול לרעה של סמכות שלטונית? מוקדם לומר.

אבל צריך לשים לב שבימים אלה כבר מתחילה ההתמודדות על תפקיד פרקליט המדינה שיחליף את פרקליט המדינה הנוכחי, עו"ד שי ניצן, שפורש מתפקידו בעוד כחמישה חודשים, באמצע דצמבר הקרוב, חודשיים בלבד אחרי שצפוי להסתיים הליך השימוע לראש הממשלה.

בהנחה שראש הממשלה יועמד לדין פלילי, מי שיחליף את ניצן יצטרך לצלול מהר מאוד למלאכת ניהול התיק הרגיש, אולי גם להיות שותף בכיר לשאלה האם להעמיד את נתניהו לדין ובאילו מהמקרים. אם נתניהו יצליח להגיע להישג שהוא מצפה לו בבחירות בספטמבר, מחליפו של ניצן עשוי להיות פרקליט המדינה הראשון שאחראי על ניהול תיק פלילי נגד ראש ממשלה מכהן. 

מחליפו של ניצן ייבחר באמצעות ועדת איתור שבראשה יעמוד היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט. אבל מנדבליט לא יהיה שם לבדו. בוועדה יהיו חברים גם מנכ"ל משרד המשפטים, נציג אקדמיה, נציג מקרב ציבור עורכי הדין ונציב שירות המדינה.

בחירת הוועדה היא מעין המלצה לשר המשפטים, שמביא את המועמדות לאישור הממשלה. האם השר אוחנה רוצה לראות בוועדת האיתור מנכ"ל נוח יותר למחנה שלו מאשר פלמור? האם ההדחה של פלמור היא חלק ממהלך למינוי פרקליט מדינה "מכוחותינו"? 

שר המשפטים אמיר אוחנה מסר הערב: "הנוהג המקובל הוא ששר ממנה מנכ"ל. זו משרת אמון - ההפך הוא החריג. כך נראית משילות. בשבועות האחרונים שוחחתי עם אמי פלמור באשר לסיום תפקידה, והיא הביעה נכונות והסכמה לסיום התפקיד. אין שחר לכל הספקולציות הפרועות בנוגע להחלטה, שהתקבלה על-ידי ועל-ידי בלבד". 

*** חזקת החפות: ראש הממשלה בנימין נתניהו מכחיש את המיוחס לו בתיקים בהם הוא נחקר. יודגש כי גם לאחר ההחלטה על הגשת כתב אישום, בכפוף לשימוע, הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לזכותו חזקת החפות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988