אג"ח מטומי זינקה ב-117% מהשפל באוגוסט: תחזיר את מלוא החוב לאחר מכירת פעילותה ב-46 מיליון אירו

לאחר שאושרה אמש מכירת ההחזקה בטים אינטרנט, זינקה היום מניית מטומי ב-30%, אך בעלי המניות איבדו כמעט את כל השקעתם לאחר ירידה של 97% מאז הרישום למסחר • סוחר השלדים כפיר זילברמן מנסה להשתלט על השלד ועל המזומנים שבקופתו

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ
סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

בעלי המניות של חברת הטכנולוגיה מטומי  אישרו אמש את העסקה למכירת החזקתה בחברה הבת טים אינטרנט, המספקת פתרונות מוניטיזציה של דומיינים באינטרנט. השלמת העסקה מזניקה את מנייתה של מטומי בכ-34% היום בבורסה בתל אביב, אך זו עדיין משקפת שווי חברה של פחות מ-20 מיליון שקל - לאחר שהמניה איבדה 97% מאז נרשמה למסחר בת"א בפברואר 2016. 

מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה. המכירה - שנדחתה ונקלעה בעבר לקשיים - יוצאת כעת אל הפועל בתמורה כוללת של כ-45.9 מיליון אירו, רובו במזומן. לא כל הסכום יגיע למטומי - סך של כ-19.1 מיליון אירו יועבר לידי קבוצת Rainmaker, מייסדי חברת טים אינטרנט שמכרו לאורך השנים את ה-90% לידי מטומי, לפי שווי שגדל והלך לחברה הבת.

את ה-10% האחרונים הייתה מטומי אמורה להעביר לריינמייקר לפני כשנה, אך בשל חשש שלא תוכל לשרת את החוב למחזיקי האג"ח שלה היא פתחה במגעים עימם, ולאחר מספר חודשים נחתם הסדר חוב. למעשה, מטומי תרכוש כעת מריינמייקר את ה-10% בתנאים המקוריים, כך שנוצר מצב שלפיו ריינמייקר תקבל כ-40% מהתמורה עבור 10% מהמניות. עם זאת, מדובר בחדשות חיוביות גם למטומי, משום שכעת החברה תוכל לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי איגרות החוב בסך של כ-101 מיליון שקל, כאשר מועד הפדיון נקבע ל-8 בינואר 2020. האפשרות לתספורת לבעלי החוב גרמה בעבר ירידות חדות באג"ח שהנפיקה מטומי, והעסקה למכירת החברה הבת הובילה למהלך עליות מטאורי במחיר האג"ח, שזינקו ב-117% מאז 26 באוגוסט.

היו"ר והמנכ"ל בפועל של מטומי הוא סמי תותח מקרן ויולה, שהיא אחת מבעלי המניות בחברה, עם החזקה של 9.8%. בעלי מניות בולטים אחרים הם קבוצת הפרסום הבינלאומית פבליסיס עם 23.9%, הפרסומאי אילן שילוח עם 10.5% וקרן ברוש עם כ-7%.

לאחר מכירת החברה הבת יישארו בקופתה של  מטומי, הנסחרת בת"א ובלונדון, כ-7 מיליון דולר, סכום הקורץ  לסוחרי שלדים בורסאיים. אחד מהם, כפיר זילברמן, מבקש להשתלט על מטומי, ול"גלובס" נודע כי זילברמן מנהל מגעים עם פובליסיס ובעלי מניות נוספים, כדי לרכוש את החזקותיהם במטומי. במכתב ששלח אמש לחברה, באמצעות בא כוחו עו"ד ויקטור תשובה, מבקש זילברמן למנות את רו"ח אלי יורש כדירקטור מטעמו, וזאת לאחר שהפך לבעל עניין בחברה. בימים האחרונים הגיע זילברמן, באמצעות רכישות בשוק, להחזקה של יותר מ-5% במניות מטומי, ועד למועד מינוי של יורש כדירקטור הוא מבקש שלא לבצע כל דיספוזיציה בנכסי החברה ו/או בהון החברה, כולל גיוסי הון. 

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988