גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

ח"כ חיים כץ בדיון במליאת הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
ח"כ חיים כץ בדיון במליאת הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת החליטה היום (ב') להותיר את חסינותו של ח"כ חיים כץ בעילה הראשונה - עילת החסינות המהותית. ההחלטה התקבלה ברוב של 62 חברי כנסת מול 43 מתנגדים.  

מוקדם יותר היום התכנסה מליאת הכנסת לכינוס פגרה כדי לדון בבקשת החסינות של כץ. ח"כ כץ התפטר מתפקידו כשר הרווחה בחודש אוגוסט 2019, אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע על הגשת כתב האישום נגדו. כץ טען כי האישומים בבסיס כתב האישום נגדו קשורים בעבודתו כחבר כנסת, כלומר היו חלק מעבודת החקיקה, ולכן עומדת לו חסינות מהותית, ואין לאפשר להעמידו לדין. 

במהלך הדיון בכנסת עלה לדבר ח"כ גדעון סער. לדבריו, "חסינות חברי הכנסת היא גם למען מילוי התפקיד, והחסינות הזו קיימת במקרה הזה, והיא ממשיכה להתקיים גם לאחר שחבר כנסת חדל מלכהן כחבר כנסת, ולכן כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה למקרה. זו לא הגנה אישית על חבר הכנסת אלא הגנה על בית המחוקקים". 

סער ידוע כחבר אישי וכתומך פוליטי של ח"כ כץ. הוא ציין במהלך דבריו: "היום אני בפעם הראשונה אני מצביע נגד הסרת חסינות. זו פעם ראשונה שידוע לי ב-20 שנים שהוגש כתב אישום ובו עבירת הפרת אמונים בלבד (כלומר שלא בליווי שוחד, או עבירות אחרות). אני בלב שלם מצביע בעד החסינות של כץ, כי זה מקרה מובהק של תחולת החסינות המהותית, והכנסת איננה רשאית להסיר לו את החסינות המהותית". 

ח"כ יאיר לפיד, מקום 2 בכחול לבן, אמר במהלך הדיון: "אנחנו שוב מתכנסים לדבר על חבר קואליציה שאמור ללכת לבית המשפט, והוא יחזור לקואליציה כדי להמשיך תחת ראש הממשלה שיש לו שלושה כתבי אישום. בשביל זה אנחנו כאן? בשביל ראש ממשלה שמעדיף מיטה אחת במטוס שלו על פני מיטות אשפוז בבתי החולים".

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, השיב ללפיד: "הצדקנות שלך כה צבועה. אצלך במפלגה יושבים אנשים שפורסם עליהם תחקיר בחדשות 13, תחקיר שהיה מעורב בו רטמכ"ל בצה"ל וגם היועץ המשפטי, זה נקי? זה מסודר? אתם הצדקנים הגדולים והטהורים".

במהלך הדברים התלהטו הרוחות. ח"כ זוהר צעק לעבר ח"כ גנץ: "כמה כסף אתה לקחת באמצעות המימד החמישי? אתם כולכם טהרנים, חשודים בשחיתות. תתביישו לכם. אנחנו לא טהרנים כמוכם, ובונים על הקולות של הבוחרים".

גנץ הגיב בצעקות מכיסאו במליאה תוך שהוא מסמן בידו את המספר אפס. "לקחתי אפס, אפס", צעק גנץ.

בהמשך עלה גנץ לדוכן הנואמים והציע להקים ועדה חיצונית לכנסת, שתעסוק בשכר חברי הכנסת וכן תטפל בנושא החסינות, במקום להותיר את הדבר בידי חברי הכנסת כפי המצב כיום. "אנחנו צריכים להשאיר את עצמנו נקיים מכל הדבר הזה, כי הדיון הזה הוא פוליטי. הקפדנו בכחול לבן לא להגיד לאף אחד מה להצביע". 

כץ: "שקל אחד לא נכנס לכיסי מהחוק הזה" 

ח"כ חיים כץ היה הדובר האחרון במליאה. הוא סיפר לחברי הכנסת על עיסוקו בתחום הפנסיוני במשך שנים ארוכות ועל בקשתו להיות יו"ר ועדת העבודה והרווחה, מקום אותו העדיף על פני תפקיד שר מטעם הליכוד. "זכיתי לעסוק בנושאים חשובים ללבי", אמר. "הייתי יו"ר ועדה בכנסות ה-18 וה-19 ועסקתי בחקיקת 180 חוקים מגוונים, ביניהם חוקים בתחום הפנסיה". 

עוד סיפר כץ כי "מוטי בן ארי, 'מסי של שוק האג"חים בישראל', הוא חבר אישי קרוב שלי". לדבריו, אמיר חרמוני, איש התעשייה האווירית שגלגל את התיק נגדו, רודף אותו מעל ל-20 שנה. "הוא הגיש נגדי עשרות תלונות מאז 1999, עד שח"כ אורון (ג'ומס) הודיע שהוא לא דן יותר בתלונות נגד כץ".

כץ סיפר על חקיקה שהוא הוביל - פנסיה בניהול עצמי, מסלקה פנסיונית לטובת הציבור. "הבאתי את בן ארי להיות יועץ בתעשייה האווירית, כי היה לי ברור שהוא יכול לתרום מזמנו ומהידע שלו לציבור", אמר. 

כץ התייחס גם לתיקון 44 לחוק ניירות ערך העומד בלב כתב האישום. "התקופה שהחוק עבר בה הייתה אחרי משבר הסאב-פריים ב-2008, שוק ההון היה במשבר ענק, וחברות רבות לא עמדו בהסדרי התשלומים, 'התספורות' היו מחזה שכיח".

"הטריגר שלי, למיטב זיכרוני, היה נושא שפיר - מזרח אירופה. שפיר גייסה מהציבור 150 מיליון שקל, וכנראה שההשקעות לא צלחו. החברה הודיעה שהיא מוכנה להחזיר 4.5 מיליון שקל או 3% מגובה ההשקעה, ובתמורה היא מבקשת דחיית תשלומים וויתור על כל הטענות נגד בעלות החברה. חשבתי שזו שערורייה. חשבתי שצריך לקבוע בחוק תמרור אזהרה שיהיה לכל בעלי השליטה, שבמקרה שהם לא ישלמו את התחייבויותיהם, הם ייצאו ניזוקים. 

"פניתי לחברי מוטי בן ארי. שראיתי בו מבין גדול, ואמרתי, בוא נשב ונראה איך אנחנו מונעים את התופעה שבעלי שליטה לא יחזירו את ההלוואות שהם לוקחים מהציבור. נפגשנו עם מומחים שונים בתחום, ובהם עו"ד יוסי כהן - עורך דין נחשב בדיני חברות. העלינו בפניו את הרעיון, והוא ניסח את החוק. מאז ינואר 2011 ועד היום החוק הזה גרם לכך שלא נוצר מצב שבעל שליטה לא הגיע להסדר חוב.

"החוק הזה כמובן לא נועד לחול רטרואקטיבית, והוא לא חל רטרואקטיבית. שקל אחד לא נכנס לכיסי מהחוק הזה. גם לא לכיסו של מוטי. אני עומד בפני כתב אישום על עבודתי בכנסת, כשפעלתי כפי שנהוג ומקובל בכנסת, וכפי שפעלתי ב-180 חוקים ממשלתיים ואישיים, של אחרים ושלי". 

באשר לשאלה מדוע לא חשף בפני ועדת העבודה והרווחה את העובדה שמוטי בן ארי הוא חבר אישי שלו, אמר כץ: "הכללים שחלים על חברי הכנסת קובעים כי כאשר חבר כנסת פועל ומחוקק למען קבוצה רחבה, הוא אינו מצוי בניגוד עניינים, ולכן הוא גם אינו חייב בגילוי כלשהו. אני מקבל שטעיתי, כפי שקבעה ועדת האתיקה של הכנסת, שהיה טעם לפגם מטעמי נראות, בכך שלא אמרתי שמוטי חבר שלי, ואני מצטער על כך. ועדת האתיקה דנה בענייני, והיא קבעה שלא נעברה עבירה אתית, אך יחד עם זאת היה טעם לפגם במעשיי". 

"אם לא חלה במקרה זה חסינות מהותית, משמעות הדבר היא למעשה ריקון מתוכן של מוסד החסינות", אמר כץ. 

כאמור, בתום הדיון אישרה המליאה את בקשת החסינות של כץ. 

ועדת הכנסת אישרה

לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות. יצוין כי החסינות עומדת לכץ במהלך הכנסת ה-22, שתוקפה יפקע בעוד כמה שבועות. לאחר השבעת הכנסת ה-23, עשוי היועץ המשפטי לממשלה להגיש את כתב האישום מהתחלה, וגם אז יצטרך כץ לבקש מוועדת הכנסת שתעניק לו חסינות, ויהיה עליו לעבור את כל התהליך מחדש.

יחד עם זאת, ההרכב האנושי והמפלגתי של הכנסת ה-23 עדיין לא ידוע, וגם זה דבר שעשוי להשפיע על אישור או דחיית בקשת החסינות.

כץ הואשם במרמה והפרת אמונים על כך שלכאורה קידם חוק שהיה עשוי להיטיב עמו אישית בזמן שהיה בניגוד עניינים, וכי הציג מצג-שווא בנושא בפני ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת.

כץ ביקש חסינות לפי שלוש מתוך ארבע העילות הקבועות בחוק החסינות. הוועדה אישרה לו שתיים מן העילות, כלומר שפעולותיו בוצעו כחלק מתפקיד חבר הכנסת. בנוסף קבעה ועדת הכנסת כי ועדת האתיקה של הכנסת עסקה בעניינו, כיוון שהעבירה לכאורה בוצעה בתוך משכן הכנסת.

במהלך הדיון בוועדת הכנסת לפני כשבועיים השתתף היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט ואמר אז כי מעשיו של כץ עלו כמעט עד כדי עבירת השוחד. לדבריו, "מדובר במרמה והפרת אמונים ברף הגבוה ביותר".

החקיקה המדוברת היא בחוק ניירות ערך, והאירוע המדובר הוא החזקת מניות (אג"ח) על-ידי חיים כץ, מוטי בן ארי וחברת אקויטל. החוק שתוקן בהליך החקיקה, אשר כץ היה מעורב בו, איפשר להעניק קדימות גביית ערך לבעלי אג"ח על פני בעלי השליטה בחברות נסחרות הנתונות בקשיים פיננסיים. לפי כתב האישום, כץ קידם את הצעת החוק לבקשת בן ארי, ואף הביא אותו להשתתף בדיוני ועדת הרווחה כמומחה בלתי תלוי, ולא חשף בפני ועדת הרווחה את הקשר האישי ביניהם. 

משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

משמר הדמוקרטיה הישראלי עתר היום לבג"ץ, זמן קצר לאחר החלטת מליאת הכנסת להעניק חסינות מפני העמדה לדין פלילי לח"כ חיים כץ. בעתירה דורש משמר הדמוקרטיה לבטל את ההחלטה, נוכח פסיקתו העקבית של בית המשפט כי עבירות של טוהר המידות אינן חוסות תחת החסינות המהותית ואינן יכולות להיחשב פעולות במילוי תפקידו של חבר כנסת. 

עוד נטען בעתירה כי חברי הכנסת אינם רשאים לבחון את החלטותיו של היועמ"ש בתחום הפלילי, למשל האם כתב האישום מגלה עבירה או אם יש ראיות מספיקות להרשעה, אלא האם מתקיימות עילות החסינות הדיונית בלבד. לפי העתירה, בית המשפט התבקש לקבוע כי לח"כ כץ לא עומדת חסינות, עוד בטרם תסיים הכנסת הנוכחית את כהונתה.

*** חזקת חפות: גם לאחר ההחלטה על הגשת כתב אישום, חיים כץ לא הורשע בעבירה, ועומדת לו חזקת החפות. 

עוד כתבות

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

חנות של אפל בסין שנפתחה מחדש. החברה נפגעה במכירות המכשירים, אבל צומחת בשירותים   / צילום: רויטרס

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר עוצמתיות, אך תחת מתקפה רגולטורית. איך ייצאו ממנו?

המניות של חברות הענק אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל ופייסבוק נחתכו בחדות בשבועות האחרונים ● למרות השונות במודלים של ההכנסות ישנם קווי דמיון שעשויים לסייע לחברות במשבר ● בטווח הארוך כבר עולות שאלות יותר קשות על עתידן

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

פעולות חיטוי בבית חולים במדריד, ספרד / צילום: Bernat Armangue, AP

טרגדיה בספרד: 849 מתים מקורונה ביממה האחרונה - הכי הרבה עד כה

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

משה וולף, מנכ"ל שב"א / צילום: עינת לברון

שב"א מסכמת שנה ראשונה כחברה ציבורית ויוצאת במהלך לקידום ה-Pinpad במטרה לזרז אימוץ תקן ה-EMV במשק

בשב"א מגלים כי בחודש האחרון יש עלייה חדה ברכישות מקוונות, שמהוות מחצית מהעסקאות במשק, ומוסיפים כי יש ימים עם יותר עסקאות באונליין מאשר עסקאות ב"כרטיס נוכח", בשל משבר הקורונה

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

הממשלה החליטה: ענף הבנייה לא יושבת

ההחלטה התקבלה לאור ההכרה בנזקים הכלכליים המרובים שהפסקת עבודה מוחלטת עלולה לגרום ועקב העובדה שבתוך כשבוע הענף יושבת בשל חג הפסח

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

מדטרוניק - עומאר אישראק / צילום: רויטרס - Steve Marcus

כך תבנו מכונת הנשמה: המהלך המדהים של ענקית המכשור הרפואי

חברת המכשור הרפואי הודיעה אמש כי החליטה לפרסם את מפרטי העיצוב של מכונת ההנשמה שיצרה מדגם PB 560, כדי לאפשר לכל מי שרוצה לייצר במהירות מכשירי הנשמה ● "אתגר אנושי חסר תקדים זקוק לתגובה אנושית חסרת תקדים"

פרידה ג'אבר / צילום: אתר פנאט

"המגזר נכנס לואקום הסברתי; אני מרגישה כמו המסביר הלאומי לערבים"

כך אומרת ל"גלובס" פרידה ג'אבר, עורכת ראשית של אתר פאנט ● לדבריה, "יש חוסר הבנה בולט בציבור הערבי של הנחיות הממשלה, כיוון שהתרגום וההנגשה לציבור זה היו לקויים" ● סוהיל כראם, בעלי רדיו א-שמס: "הפכנו להיות תחנת הסברה לכל דבר"

ג'ונסון, מקרון וטראמפ. כל האמת על תוכניות החילוץ / צילום: רויטרס

האותיות הקטנות של תוכניות החילוץ הגדולות שפועלות מסביב לעולם

חברי הכנסת יאיר לפיד, ניצן הורוביץ ואיציק שמולי התייחסו השבוע למדיניות הכלכלית בעולם בימי המשבר, אבל לא תמיד דייקו ● צוות "המשרוקית של גלובס" יצא לבדוק מי אמור לקבל כמה, איפה ומתי, ומה שלא פחות חשוב - מה מופיע באותיות הקטנות

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

אורי וטרמן, מנכ"ל BE / צילום: איל יצהר

"אין פרסום, אין השקות, אין דיילות. זו דרמה. כרגע אנשים מתמקדים בקניות אוכל"

מנכ"ל רשת הפארם Be, אורי וטרמן, מספר על האתגרים בפעילות בצל הקורונה ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על שינוי טעמי הצרכנים והפרת האיזון של המודל העסקי, ומעריך כי מי שיתרגל לקנות אונליין כבר לא יבוא לסניף ● למרות הכול הוא משוכנע שיעמוד בתוצאות שהבטיח

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

גבי רוטר / צילום: יאיר שגיא

קסטרו: "יש בידי הקבוצה די מקורות כספיים לחזור לפעילות סדירה עם תום המשבר"

קבוצת האופנה מסכמת את 2019 עם הכנסות של 1.73 מיליארד שקל, גידול של כ-39% לעומת 2018 - ואולם הגידול הזה נובע מהמיזוג שביצעה הקבוצה עם הודיס, כך שבפועל המגמה האמיתית שמאפיינת את תוצאות החברה דווקא מעידה על יציבות יחסית

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

 פרויקט מגורים בבנייה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בנק ישראל: התשואות על דירות נמוכות; מחירי הדירות גבוהים מדי

כך נכתב בפרק הדיור בדוח השנתי של בנק ישראל ● למרות זאת, בבנק המרכזי מתריעים כי עדיין קיים מחסור בהיצע דירות, בין היתר בגלל מימוש רק שליש מיעדי שיווקי הקרקעות בהסכמי הגג

מתחם סומייל / צילום: איל יצהר, גלובס

סכסוך בקבוצת הרכישה של חג'ג' בסומייל: הליווי הבנקאי מתבטל

חברים בקבוצה לבניית פרויקט אינפיניטי במרכז ת"א, הכולל 237 דירות, טוענים כי ראשיה פעלו להגדלת מספר הדירות בפרויקט ללא ידיעתם ● כתוצאה מהסכסוך הליכי היתרי הבנייה מעוכבים, והבנק החליט לבטל את הליווי

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים