גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות - ישראל לפני הכל: בסופו של דבר, בני גנץ מימש את סיסמתו

בני גנץ, הרמטכ"ל לשעבר, החליט למנוע בחירות רביעיות, להפסיק את המשחקים וההתנגחויות בכנסת, ולקדם את אפשרות הממשלה היחידה ברגע זה - ממשלת חירום ● פרשנות

בני גנץ בנאום ראשון כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
בני גנץ בנאום ראשון כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

בני גנץ, הרמטכ"ל לשעבר, החליט לממש את סיסמתו "ישראל לפני הכל". זה ההסבר הפשוט והמדויק ביותר למהלך שלו, לקדם את המו"מ עם נתניהו לממשלת חירום/אחדות ולפרק את השותפות עם יאיר לפיד. ההתלבטות שלו הייתה אמיתית, הן בגלל בנימין נתניהו, שבעיית האמינות הפוליטית שלו ידועה לכל, ושגנץ עצמו נכווה ממנה יותר מפעם אחת. ברקע כמובן, ההתקפות המכוערות של נתניהו על גנץ בשלוש מערכות הבחירות.

אבל גנץ, כשהבין שאין לו בפועל אפשרות אמיתית של ממשלה אחרת, ממשלת מיעוט, או שיתוף כלשהו עם מפלגה מהימין-חרדים, החליט למנוע בחירות רביעיות, להפסיק את המשחקים וההתנגחויות בכנסת, ולקדם את אפשרות הממשלה היחידה ברגע זה -ממשלת חירום. גנץ התעקש שבממשלת החירום יקבל מחצית מהכסאות גם במקרה של פרישת יש עתיד.

הוא מאמין כי עם 22 חברי הכנסת שלו, סיעת חוסן לישראל ושלושה מחברי תל"ם, הנדל האוזר וקוז'ינוב, ואולי עם שניים מהעבודה, יוכל להיות גורם מאזן לממשלת הימין-חרדים. הוא קיבל אינספור ביטחונות לכך שלכשתגיע עת הרוטציה או הנבצרות, נתניהו אכן יפנה את מקומו לרבות בחקיקה, לרבות בטוחות מצד ראשי המפלגות החרדיות גפני ודרעי שהיו מעורבים במגעים. בעיקר דרעי.

הוא נסמך ונתמך על ידי חברו גבי אשכנזי, שיהיה שר הביטחון, האיש שמהרגע הראשון דחף לממשלת אחדות וסלד מהרעיון של הסתמכות על הרשימה המשותפת. אשכנזי כשל בשכנועו של יאיר לפיד שעימו יש לו קשרים מצויינים, להיכנס גם הוא לקואליציה. שני חייליו הנאמנים ביותר היו יועז הנדל וצבי האוזר אנשי תל"ם שהיצמדותם לעקרונותיהם הייתה אחד מהגורמים שהורידו את אפשרות ממשלת המיעוט מעל הפרק.

מהיר כברק הזדרז לפיד לפרק את השותפות עם גנץ עד שנדמה היה כי כמו פסיקת בג"ץ מתחילת השבוע הטופס היה מוכן מראש ורק צריך היה לחתום. יש לכך שתי משמעויות, האחת שהברית הזו הייתה באמת רופפת ועם תפר אחד בלבד, זה של הפלת נתניהו, כשעליו מאיימת תשוקתו של לפיד להיות ראש ממשלה. המשמעות השנייה היא שלפיד היה מכשול בלתי עביר בפני ממשלת אחדות, גם במחיר הליכה לבחירות רביעיות. יש שיאמרו עמידה על עקרונות, אחרים יגדירו זאת חוסר אחריות לאומית, ובסוף לפיד, שוב, באופוזיציה, ובעצם יעמוד בראשה.

משה יעלון הוא מפסיד גדול מהמהלך - שלושה מחמשת חברי תל"ם נטשו אותו, והוא נראה כמי שרק אינטרס ה"אנטי ביבי" מכוון את דרכו.

בצד השני שוב הוכח כי בנימין נתניהו הוא האשף הגדול של הפוליטיקה הישראלית, והוא ימשיך להיות ראש ממשלה עוד חצי שנה לפחות. לעזרתו "התגייס" נגיף הקורונה ומצב החירום האמיתי שבפניו ניצבת מדינת ישראל. לנתניהו סייעו מתווכים רבים ובהם נשיא המדינה ריבלין והשר אריה דרעי, שניסו לשכנע ישירות גם את לפיד ויעלון ללא הצלחה. דרעי עדכן את נתניהו בזמן אמת כי התנגדות לפיד איתנה, ונתניהו בשיחה עם גנץ אמש הציב את המשוואה הברורה. ממשלת חירום עם איזון בממשלה, או בחירות רביעיות במהלך משבר הקורונה.

הרשימה המשותפת שכבר לקחה ברצינות את ההשתתפותה ולו מבחוץ בשלטון, רואה בעיניים כלות כיצד היא חוזרת למעמד האופוזיציוני המובהק. אבל השינוי התודעתי כבר החל להיעשות בלחץ הציבור הערבי שרוצה לראות אותם פועלים בעיקר למענו. בנוסף, אי אפשר שלא להזכיר את ההיבריס של לפחות אחד או שניים מהמשותפת, והדוגמה לכך הייתה היום כאשר אחמד טיבי אמר בצאתו מאחת מישיבות הוועדה "מעכשיו אתם בכחול לבן תתייעצו איתי בכל החלטה". עוד אמירה שסייעה לא מעט לליכוד.

המשא ומתן צפוי להסתיים בימים הקרובים, אין יותר מדי מחלוקות מהותיות, כפי שפירטנו ב"גלובס" לפני שבוע, והממשלה תושבע בשבוע הבא.

עוד כתבות

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ברבעון הראשון של שנת 2020 בשיעור שיא של 7.1% ● התוצר המקומי הגולמי ללא ייבוא מכוניות ירד אף הוא בצורה חדה בשיעור של 4.6%

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מאלבר נמסר בתגובה: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: כיצד הקמפיינים של הבנקים במשבר השפיעו על תדמיתם?

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית