גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5%, ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press
סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

23:00

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ו') בירידות שערים חדות לאחר שלושה ימי עליות רצופים, הדאו ג'ונס ירד ב-4%, הנאסד"ק איבד 3.8% מערכו ומדד S&P 500 צלל ב-3.4%.

בית הנבחרים בארה"ב אישר את הצעת החילוץ למשק בשווי 2 טריליון דולר והעביר אותה לאישורו של הנשיא דונלד טראמפ.

מגזרי האנרגיה והתעשייה במדד S&P 500 נפלו ב-5.8% ו-2.4% בהתאמה. מגזר האנרגיה ירד גם הוא בצל ירידה של 4.8% במחירי הנפט.

מניית בואינג צללה ב-8% לאחר ששר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין ציין מוקדם יותר היום כי חברת בואינג לא תיעזר בסיוע ממשלתי כדי לשרוד את משבר הקורונה.

מניית חברת הדלק שברון איבדה 6% מערכה ומניית דיסני ירדה ב-6% גם היא.

20:15

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות חדות בהובלת מדד הפוטסי הבריטי שנפל ב-5.25% לאחר הדיווח על כך שראש הממשלה הבריטי ושר הבריאות חלו בקורונה.

מדד הדאקס ירד ב-3.68% והקאק איבד 4.2% מערכו. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-3.2%

מגזר מניות הנופש האירופי איבד 5.2% מערכו על רקע בהלת הקורונה.

18:30

המדדים המובילים בוול סטריט מוסיפים לרדת, הדאו ג'ונס מאבד 3.26% מערכו בשעה זו, הנאסד"ק יורד ב-2.9% ומדד S&P 500 צונח 2.85%.

מניית בואינג מובילה את הירידות בדאו ג'ונס ונופלת ביותר מ-10%.

מניית חברת בוקינג.קום יורדת ב-9.8%, חברת הזמנת החופשות נפגעה מאוד ממשבר הקורונה והתרסקות חברות התעופה. חברת המלונות ווין ריזורטס נופלת ב-9%.

מניות חברת הבידור דיסני וחברת הדלק אקסון מוביל יורדות ב-6%.

מניות חברות השייט מתרסקות, נורוויג'ן קרוז ליין מאבדת 19% מערכה, קרניבל נופלת מעל 18% ורויאל קריביאן קרוזס צונחת 16.5%.

17:10

סנטימנט הצרכנים בארה"ב נפל לשפל של שלוש שנים על רקע התגברות החשש מפני מגפת הקורונה במדינה. אינדקס סנטימנט הצרכנים נפל מ-101 בפברואר ל-89.1 במרץ, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016. תחזיות האנליסטים צפו ירידה ל-90.

16:30

פתיחה שלילית בוול סטריט, הדאו ג'ונס יורד ב-3.75%, הנאסד"ק מאבד 3% מערכו ו-S&P 500 נופל ב-3.36%.

מניית חברת התקשורת ViacomCBS נופלת ב-7% לאחר שהחברה דיווחה כי לנגיף הקורונה תהיה השפעה שלילית מאוד על הכנסותיה.

16:00

משבר הקורונה מכה בחברת קורנית דיגיטל, יצרנית מערכות דפוס דיגיטלי להדפסה על טקסטיל. החברה עדכנה אתמול על השפעות התפרצות המגפה על עסקיה ובתגובה מנייתה צונחת בטרום מסחר בוול סטריט ב-14.8%, אחרי עלייה של 9.1% אתמול.

15:50

ירידות חדות בחוזים העתידיים בארה"ב לקראת פתיחת המסחר בוול סטריט. החוזה על הדאו ג'ונס נופל בכ-800 נקודות, החוזים על הנאסד"ק ו-S&P 500 צונחים גם הם.

נזכיר כי אמש הדאו זינק ב-6.4% וסגר ראלי של שלושה ימים. תמריץ ה-2 טריליון דולר לכלכלה האמריקאית עזר לבורסות וול סטריט להתאושש.

ההכנסה האישית בארה"ב צמחה בפברואר ב-0.6%, מכה את תחזיות האנליסטים שציפו לצמיחה של 0.4%. הנתון ממשיך את הצמיחה החזקה בתחום, לאחר עליה של 0.6% גם בינואר.

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה לכמעט 86 אלף בני אדם, והמדינה היא כרגע הראשונה בעולם בנדבקים בווירוס. מוקדם יותר התגלה כי ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, חולה בקורונה גם הוא.

השווקים באירופה ממשיכים ליפול, סטוקס 600 יורד ב-3.4%, הפוסטי בבריטניה צולל ב-5.1%, הדאקס מתרסק 3.26% ומדד הקאק בפריז מאבד 4% מערכו.

מניית חברת הנדל"ן הבריטית המרסון מתרסקת ב-11%.

15:00

הירידות בשוקי אירופה מחריפות: הפוטסי יורד ב-4.9%, הקאק ב-4.4%, והדאקס ב-3.5%. החוזים העתידיים יורדים בכ-3%. 

13:50

הירידות באירופה ממשיכות. הפוטסי יורד באותו קצב משעת הפתיחה (3.7%), הקאק המשיך לרדת והגיע ל-2.8%, ואילו הדאקס שיפר קצת את מצבו ויורד "רק" ב-1.9%. הירידות באות לאחר שביום חמישי המנהיגים האירופאים לא הצליחו להסכים כיצד לנהוג לנגד הנגיף. מתווי המדיניות של האיחוד האירופי נתנו לעצמם עוד שבועיים על מנת לעבוד על הנושא, וזה בזמן שהמגפה משתוללת וגובה עוד ועוד קורבנות ברחבי היבשת. 

בזמן הזה, מנהיגי ה-G20 נפגשו וקבעו להזרים 5 טריליון דולר לכלכלה העולמית במאמץ משותף לצמצם את שיעור האבטלה ואת ההפסדי הכלכליים. 

החוזים העתידיים על המסחר בוול סטריט יורדים גם הם ב-1.9% בשעה זו. 

11:23

אחרי העליות אמש באירופה, היבשת שוב בירידות: הפוטסי יורד ב-3.7%, הקאק והדאקס ב-2.1%. 

השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת - הניקיי טיפס ל-3.5%, ואילו מדד שנחאי עלה רק ב-0.25%, בזמן שמדד שנזן ירד ב-0.45% ומדד הונג קונג ב-0.1%. בורסות אוסטרליה ננעלו ב-5.3%. 

08:11

המגמה הירוקה נמשכת ברחבי העולם: המדדים באסיה נמצאים כולם בעלייה - הניקיי עולה ב-1.6%, השנחאי והשנזן בכ-1%, והונג קונג עולה ב-0.5%. את העלייה הגדולה ביותר ביבשת רושמת אינדונזיה, שהבורסות שלה קופצות ב-7.9%. מנגד, הבורסות באוסטרליה נופלות ב-5.3%. 

נשיא סין, שי ג'ינפינג קורא לפעולה מתואמת כנגד נגיף הקורונה, ואומר שארצו תספק מצרכים לשוק הבינלאומי. "מדינות צריכות לתאם את המדינות הכלכלית שלהם כדי לגבור על ההשפעות השליליות ולהציל את העולם ממיתון עולמי", אמר הנשיא. 

בשעת לילה, מספר חולי הקורונה המאומתים בארה"ב האמיר היום והפך להיות הגבוה ביותר בעולם - יותר מ-82 אלף חולים מאומתים, מספר גבוה יותר של נדבקים בנגיף מאשר במוקדי ההתפרצות הגדולים - סין ואיטליה. 

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות חדות אמש זה היום השלילי ברציפות. בואינג ושברון דחפו את הדאו ג'ונס לעליות חדות שתרמו 1,286 נקודות למדד. מדד S&P 500 זינק ב-6.1% ונאסד"ק קפץ ב-5.6%.

מחיר הנפט (WTI) רשם אמש את הירידה היומית הראשונה מזה ארבעה ימים וזאת בצל החשש מצניחה בביקושים. מחיר חבית נפל ביותר מ-6% ל-22.9 דולרים.

גם המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות. מדד הדאקס גרמני תיקן ירידות של 3% במהלך המסחר וסיים את היום בעלייה של 1.35%, הפוטסי עלה ב-2.09% ומדד הקאק הצרפתי הוסיף 2.4% לערכו.

עוד כתבות

ההתנחלות אפרת ביו"ש / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כמה ישפיע סיפוח? תלוי אם את ישראלית או פלסטינית

החלת החוק הישראלי על חלקים משטח C לא תהיה רק פעולה סמלית ● הניהול באמצעות צווים צבאיים יפנה מקום לרשויות אזרחיות, ולמשטר שבו קל יותר להפקיע קרקע פרטית ● ההשפעה על חיי היומיום תהיה מוגבלת אצל מתנחלים, אבל מהפכנית לפלסטינים במקרה שיקבלו תושבות

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה

קפה ביאליק. גייס יותר מ־70 אלף ש' / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מחכים למדינה: המסעדות והברים שפנו לגיוס המונים כדי להציל את העסק

הם פנו לציבור הלקוחות הקבועים באמצעות פלטפורמות כהד–סטארט, ומכרו שוברים לארוחות שאחרי הקורונה במאות אלפי שקלים, ששימשו עבורם כמעין הלוואות גישור • "הלקוחות נתנו לנו אוויר לתזרים", אומר שף מסעדת ג'ורג' אנד ג'ון שגייסה כמעט חצי מיליון שקל

סניף איקאה אשתאול - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איזה שיא נדל"ני נשבר השבוע והתסבוכת של איקאה באשתאול. כותרות הנדל"ן

איפה יפצו יזמי פינוי בינוי את השכנים במיליון שקל ומדוע ● מה עומד מאחורי התסבוכת של סניף איקאה החדש ● מכת הביורוקרטיה של היתרי הבנייה בישראל, ועסקת הנדל"ן של רומן אברמוביץ' שהדהימה את עולם הנדל"ן

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

בדרך למיזוג אגוד במזרחי טפחות: פנינסולה במו"מ מתקדם לרכישת תיק האשראי ליהלומנים

אגוד ומזרחי טפחות חייבים למכור את התיק על מנת לקבל את אישור רשות התחרות למיזוג ● עם השלמת מיזוג אגוד בבנק מזרחי טפחות יהיו בישראל רק 6 קבוצות בנקאות מסחריות נפרדות

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

מני מזוז ואורי שהם / צילום: רפי קוץ

כששופטים שופטים שופטים: הלקח שלימד אותנו השבוע השופט מני מזוז

החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם בתלונה שהוגשה נגד השופט מני מזוז, מדגימה את הקושי בכך שתלונות שמוגשות נגד שופטי ביהמ"ש העליון מתבררות על ידי שופט עליון בדימוס, עמית שלהם לשעבר

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

גל העזיבות בעדיקה: גם סמנכ"ל הכספים יסיים את תפקידו בחברה

סמנכ"ל הכספים של קמעונאית האופנה, ישי שמע, יסיים את תפקידו "בהסכמת הצדדים", כך עולה מדיווח שמסרה החברה לבורסה ● שמע שימש כסמנכ"ל הכספים של עדיקה מאז אוקטובר 2017, והוא צפוי לסיים את כהונתו בתחילת באוגוסט

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אלו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין שתי ישראל ויפן לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ צדק? חורים במחקר נגד שימוש בתרופת המלריה לקורונה

האם זה אומר טראמפ צדק כשהחליט על דעת עצמו לקחת את התרופה למניעה? לא בהכרח ● מחקרים נוספים הראו כי תרופת ההידרוקסיכלורוקווין לא יעילה בטיפול בקורונה, ובימים אלה מתפרסם מחקר נוסף המעיד כי אין לה תועלת במניעה

רוברט לבנדובסקי עם תומאס מולר, באיירן מינכן, בונדסליגה / צלם: רויטרס

הקורונה חיסלה את הספורט? יש ליגות שעוד ירוויחו ממנה

הליגה הגרמנית חזרה מוקדם לפעילות ונהנית מבלעדיות טלוויזיונית וחשיפה שעשויה להיות שווה לה הון ● בכדורגל הישראלי מקווים שהמשבר יאיץ שילוב של הימורים על משחקים בזמן אמת, דבר שנחשב לפוטנציאל הכנסה אדיר