גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP
אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

21:10

הנשיא טראמפ הודיעה היום כי הוא שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט. משמעות הצעד עשויה להיות מניעה מתושבי מדינות אלה לעבור למדינות אחרות. "החלטה לכאן או לכאן תתקבל בקרוב", הודיע טראמפ. לפני כן אמר הנשיא האמריקאי לכתבים כי "זה יהיה סגר לטווח קצר, שבועיים בלבד". הוא ציין כי הרקע להחלטה, בין השאר, הוא שיחה שקיים עם מושל פלורידה, שאמר לו כי יש חשש להתפרצות קורונה בגלל ניו-יורקים רבים שבאים למדינה. יותר מ-105 אלף אמריקאים אובחנו עד כה כחולים בקורונה, ו-1,710 מתו עד כה.

עד כה הייתה ההחלטה בידי כל אחת מן המדינות השונות בארה"ב, ובינתיים 23 מדינות סגרו עסקים לא חיוניים והוציאו הוראה או המלצה להישאר בבית. אלא שהמצב הזה יצר עיוותים כמו למשל בריחה של הציבור מניו יורק שהוכתה חזק יחסית והטילה מגבלות משמעותיות, לפלורידה שבה עדיין אין מגבלות. 

טראמפ אמר את הדברים בדרכו לביקור בספינת הצי שתוצב לחופי ניו יורק ותספק שם עוד 1,000 מיטות אשפוז וצוות רפואי, רחוק מן החוף. ארבעה אתרי חירום נוספים יספקו 4,000 מיטת נוספות. על פי ה"ניו יורק טיימס", עד כה תועדו בניו יורק 52,000 חולים וכ-720 נפטרים.

20:20

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה כתוצאה ממגפת הקורונה, וסך הקורבנות במדינה עומד על יותר מ-10 אלף בני אדם. מספר הנדבקים החדשים, אם ניתן לסמוך על תוצאות הבדיקות הנעשות ברחבי המדינה, נשאר יציב בימים האחרונים, ועומד על כ-6,000 בני אדם. נתון זה הוא הסיבה לכך שאחראי אזור אירופה בארגון הבריאות העולמי אמר לפני יומיים כי "אנחנו מתחילים לראות סימנים חיוביים במדינה".

בחבל לומברדיה, מרכז ההתפרצות והמקום בו נרשם שיעור המתים הגדול במדינה (כ-6,000 בני אדם), נרשמה אף ירידה במספר הנדבקים החדשים בימים האחרונים. גם באמיליה-רומאנה וכן בדרום המדינה דיווחו כלי התקשורת על האטה בעלייה במספר הנדבקים. "אנחנו רואים התמתנות בשיעור העלייה של עקומת התחלואה מה-20 במרץ", אמר מנהל מכון הבריאות המרכזי באיטליה (ISS). הוא קרא להמשיך בצעדי הסגר על החיים הציבוריים באיטליה.

הממשלה האיטלקית כבר מסתכלת על היום שאחרי, ועל המשבר הכלכלי העמוק שהמדינה נמצאת בו, וביחד עם הממשלה הספרדית קראה לגרמניה בימים האחרונים להסכים להנפיק "אג"ח קורונה" שישמש ללוות מאות מיליארדי אירו שישמשו לשיקום הכלכלות. גרמניה מתנגדת בשלב זה לצעד כה קיצוני. צרפת תומכת בו. גרמניה הטיסה היום כמה חולים קשים מברגאמו לטיפול בבתי חולים בשטחה, בעזרת מטוסי הצבא הגרמני.

17:40

בבריטניה, שבה כל הצמרת שניווטה את המענה הממשלתי למגיפה נדבקה בקורונה (ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, שר הבריאות מאט הנקוק והיועץ הרפואי הראשי כריס וויטי), עלה מספר הקורבנות ביממה האחרונה. 260 בני אדם מתו מקורונה בממלכה המאוחדת ב-24 השעות האחרונות - המספר היומי הגדול ביותר במדינה עד כה. מספר הקורבנות בה כבר מגיע ל-1,019 בני אדם.

מספר מקרי הקורונה במדינה עומד על 17,089, לפי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס האמריקאית, המנטרת את שיעורי התחלואה בעולם.

17:00

ספרד דיווחה היוםשוב על מספר המתים היומי הגבוה ביותר במדינה בביממה האחרונה - 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות, ומספר המקרים במדינה עלה ל-72,249 בני אדם. אתמול נרשמו 769 קורבנות. מומחים במדינה הזהירו כי ייתכן שמספר הקורבנות האמיתי הוא אפילו גבוה יותר. ספרד היא מוקד התמותה השני באירופה מקורונה עם כ-5,695 קורבנות, אחרי איטליה, שבה מתו כבר 9,134 בני אדם.

לפי דו"ח של המרכז לבריאות הציבור על שם קרלוס ה-3 במדריד, המרכז את נתוני התחלואה והתמותה בספרד, ייתכן שמספר הקורבנות האמיתי גבוה הרבה יותר. המרכז השווה את נתוני התמותה החורף לנתונים הממוצעים מאז 2008, וגילה עלייה במספר המקרים - נוסף על המספרים המיוחסים לנגיף הקורונה - במחוזות מדריד, קסטייה-לה-מאנשה וקסטייה וליאון, בחודש מרץ. קורבנות אלו, שלמרות שלפי מרשם התמותה הציגו תסמינים דומים לאלה של קורונה - לא נחשבו במספר הקורבנות הכולל משום שלא נערכו להם בדיקות קורונה. "ידענו כבר שמספר הנדבקים גבוה הרבה יותר ממה שאנחנו מאתרים, עכשיו אנחנו מגלים שמספר המתים גם גבוה יותר", אמר לעיתון "אל פאיס" אחד ממומחי בריאות הציבור במדינה.

נתונים עגומים אלה מתפרסמים על רקע הדיווחים שספרד כבר שלחה יותר מ-600 אלף בדיקות PCR שגויות לקורונה ליצרן בסין, שהבטיח להחליף אותן בבדיקות יעילות. הבדיקות שנשלחו חזרה נקנו בחופזה, והסתבר כי הן מגלות רק 30% ממקרי הקורונה. סין הודיעה כי היצרן ממנו ספרד רכשה את הבדיקות אינו מורשה על ידי הרשויות.

גרמניה: סגר "לפחות עד ה-20 באפריל"

שר בכיר בממשלת גרמניה אמר היום (ש') בראיון כי צעדי הסגר, סגירת העסקים ובתי הספר ושלל התקנות שנועדו לצמצמם מגע בחברה הגרמנית "יימשכו לפחות עד ה-20 באפריל". הוא הבהיר את הדברים לאחר שהקאנצלרית אנגלה מרקל אמרה בראיון שלשום כי "כרגע אנחנו רואים בגרמניה קצב הכפלת מקרים כל חמישה ימים, כאשר הקצב הזה יירד לכיוון עשרה ימים, אפשר יהיה לדבר על הקלת הסגר". לשכתה הודיעה כי הנתון אינו מדויק, והיום כאמור הבהירה הממשלה שהצעדים יימשכו לפחות שלושה שבועות נוספים.

בתוך כך, שגרירות ישראל בגרמניה דיווחה כי השגריר ג'רמי ישככרוף, שאובחן בשבוע שעבר כחולה קורונה, החלים מהמחלה לפי בדיקה אחרונה שתוצאותיה הגיעו היום. הציר בשגרירות, אהרון שגיא, שנדבק גם הוא, אמור לעבור בדיקה בהקדם.

בצרפת, האריך נשיא צרפת עמנואל מקרון את הסגר ההדוק על החיים הציבוריים במדינה עד ה-15 באפריל, בעוד מומחים המליצו לו לעשות זאת לפחות עד סוף חודש אפריל. הוא דרש מהאירופאים להפגין סולידריות רבה יותר "כדי לצלוח את המשבר". מטוסים של צבא גרמניה פינו כמה חולים במצב קשה לטיפול במדינה. בתי חולים גרמניים גם סייעו לבתי חולים צרפתיים באלזס, שהיא מוקד התפרצות חמור בצרפת.

מספר המקרים בגרמניה עומד על 53,340 (399 מתים) ומספר המקרים בצרפת על 32,964 (1,995 מתים).

עוד כתבות

סניף איקאה אשתאול - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איזה שיא נדל"ני נשבר השבוע והתסבוכת של איקאה באשתאול. כותרות הנדל"ן

איפה יפצו יזמי פינוי בינוי את השכנים במיליון שקל ומדוע ● מה עומד מאחורי התסבוכת של סניף איקאה החדש ● מכת הביורוקרטיה של היתרי הבנייה בישראל, ועסקת הנדל"ן של רומן אברמוביץ' שהדהימה את עולם הנדל"ן

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

סניף של יינות ביתן / צילום: איל יצהר, גלובס

הסכם קיבוצי בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי מגה

בנוסף להסכם הקיבוצי הגיעו הצדדים להסכמות לגבי צעדי ההתייעלות בחברה ● בין צעדי ההתייעלות: סגירת המרלו"ג בקיבוץ אייל, כפי שנחשף לראשונה ב״גלובס״

איקאה בצומת אשתאול / צילום: שלומי יוסף, גלובס

צו סגירה זמני לכשליש ממתחם איקאה באשתאול

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל חלקית את בקשת המדינה שלא להפעיל כ-8,000 מ"ר ממתחם איקאה החדש באשתאול ● מדובר בחלק התפעולי, ולא בשטחי החנות עצמה

קפה ביאליק. גייס יותר מ־70 אלף ש' / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מחכים למדינה: המסעדות והברים שפנו לגיוס המונים כדי להציל את העסק

הם פנו לציבור הלקוחות הקבועים באמצעות פלטפורמות כהד–סטארט, ומכרו שוברים לארוחות שאחרי הקורונה במאות אלפי שקלים, ששימשו עבורם כמעין הלוואות גישור • "הלקוחות נתנו לנו אוויר לתזרים", אומר שף מסעדת ג'ורג' אנד ג'ון שגייסה כמעט חצי מיליון שקל

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה

האלגוריתם של Skyline AI / הדמיה: יח"צ

הסטארט-אפ Skyline AI רואה בקורונה הזדמנות צמיחה

עד היום גייסה החברה 25 מיליון דולר בשני סבבי ההשקעה ● "התקופה הזו יצרה עבורנו הזדמנות צמיחה אדירה והוכחת היתרון הבולט של הטכנולוגיה, בתקופה שבה שוק הנדל"ן בארה"ב קפא והשתנה בפרק זמן קצר מאוד"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

ציוץ גורלי: הכירו את האיש שהחליט לסכן מיליארדים ולצאת למלחמה בטראמפ

מה גרם לג'ק דורסי, מייסד ומנכ"ל טוויטר, לצאת השבוע למלחמה חזיתית וקשה נגד נשיא ארה"ב? ● ולמה הנמסיס שלו, מארק צוקרברג, בחר להתייצב דווקא לצידו של הנשיא? ● הקרב על דמוקרטיה, עתיד האינטרנט ובעיקר על הרבה מאוד כסף ● האזינו לפודקסאט "הצוללת"

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

סוחרים בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

נתוני האבטלה המפתיעים מקפיצים את וול סטריט; הנאסד"ק נושק לשיא

המדדים דאו ג'ונס, ו-S&P 500 מזנקים ב-3.6% ובכ-2.8%, בהתאמה ● כ-2.5 מיליון אמריקאים חזרו לשוק העבודה בחודש מאי ● ראלי בענף התעופה: מניית אמריקן איירלינס מזנקת בכ-7%, בואינג מוסיפה 10% ● מחיר הנפט מתקרב ל-40 דולר ● הזהב יורד בכ-3%

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

שש השנים הרעות של אדוארדו אלשטיין: יוצא להסדר חוב באי.די.בי לאחר ששפך לתוכה כ-3 מיליארד שקל

טיוטת ההצעה של אלשטיין לחיזוק מבנה ההון של חברת אי.די.בי כוללת הזרמת הון של 300 מיליון שקל ותספורת לנושים בהיקף של 600-700 מיליון שקל - כשליש מהחוב ● מניות ישראייר יירשמו למסחר בבורסה