גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטרנד החדש: מסיבות וירטואליות. ויש כבר מי שעושה מזה כסף

מגבלות התנועה בסין חיזקו את טרנד מסיבות האונליין בהשתתפות מאות ואלפי אנשים מבודדים ● התופעה מתחזקת באירופה, כשסטים של דיג'ייז ומסיבות משודרים בסטרימינג למאות אלפים ● השלב הבא - מסיבות בסביבה וירטואלית כשהאווטרים שלנו חוגגים עד כלות

מסיבה ישראלית־וירטואלית שהתקיימה בסוף השבוע ב"האנגר", עם חדרים שונים / צילום: צילום מסך
מסיבה ישראלית־וירטואלית שהתקיימה בסוף השבוע ב"האנגר", עם חדרים שונים / צילום: צילום מסך

בסוף השבוע 150 איש התכנסו בהאנגר נטוש בדרום תל-אביב, ובילו בין השעה 19:00 בערב ל-2:30 בלילה בריקודים, בפינת הקריוקי, בבריכה, על הגג, בבמה פתוחה ובחדר פופים. המסיבה אומנם התקיימה בבניין אמיתי, אך כדי להגיע אליה לא צריך היה להפר את תקנות החירום שנחקקו בשל הקורונה. הוראות ההגעה למסיבה כללו התקנה של שתי תוכנות מחשב, שינויים שונים בגדרות, בחירת אווטר, והתחברות ל"חדר" וירטואלי בתוכנת המציאות הווירטואלית VRchat, שכלל בתוכו סריקה של הבניין בו התקיימה המסיבה.

"אפשר לשמוע אנשים מדברים ומסתובבים וזה מה שעושה את התחושה הזו, שיש פה עוד אנשים ואני לא לבד. זה נותן תחושה של להיות ביחד באמת. זה קצת כאוס, כי כולם מדברים, ואת רואה כמה אווטרים הזויים יושבים על הספה ומדברים, וזו חוויה כיפית אבל לגמרי הזויה", אומר טל הרינג, שבנה את הסביבה והחוויה הווירטואלית למסיבה במהלך השבוע שעבר. עשרות האנשים שהשתתפו בסופו של דבר במסיבה, בחרו בה מבין מגוון של מסיבות וירטואליות שהתקיימו בארץ ובעולם בסוף השבוע האחרון.

הטרנד הזה, המכונה Cloud Clubbing, התחיל בעקבות מגבלות התנועה שהוטלו בסין, עם כמה מסיבות עצמאיות קטנות בסביבות חודש ינואר, ומהר מאוד צמח לממדי ענק. המשתתפים במסיבות הללו נהנים מהפורקן הרגשי ומריקודים זה בחברת זה - מה שאסור בעת סגר ובידוד חברתי, אך אנשים כמהים לו במיוחד. לכן, כשאחד ממועדוני הלילה הנחשבים בבייג'ינג, SIR TEEN, הכריז על רייב בסטרימינג בשידור חי שכלל הופעות חיות של כמה מטובי התקליטנים במדינה - 100 אלף איש נכנסו לצפות בו ולרקוד מול מצלמות הסמארטפון כבר בחצי השעה הראשונה, לפי האתר Vice, ובסך-הכול השתתפו בו 2.3 מיליון איש.

הדיג'יי בברלין, החגיגה בלונדון

בשבועות האחרונים הטרנד של מסיבות וירטואליות הפך גלובלי. בשבוע שעבר, כמה ממועדוני הלילה הנחשבים בסצנת הטכנו בברלין הצטרפו לטרנד, והקימו יחד מועדון וירטואלי שמשדר כל ערב מסיבות בסטרימינג בשידור חי, עם דיג'אים ותיקים, כמו מוניקה קרוז וגם צעירים ומבטיחים כמו Setaoc Mass. סוכנות הדיגיטל הברלינאית Invisible hand agency ("היד הנעלמה"), ארגנה בסוף השבוע האחרון מסיבה עם תקלוטים חיים שנמשכה לאורך 48 שעות ושודרה בשידור חי ביוטיוב.

בארה"ב, הדיג'יי D-NICE, שהקריירה המוזיקלות שלו נגמרה לפני קרוב לשני עשורים, מנהל מסיבות וירטואליות מסלון ביתו בסטוריז באינסטגרם מזה כשבוע, והצליח כבר להגיע מקהל של 150 צופים למאות אלפים. Boiler Room, חברת שידורי מוזיקה מקוונים מלונדון, שנוהגת לשדר בלייב מסיבות מכל העולם, משדרת בשבוע האחרון גם היא תקלוטים של אמנים נחשבים מסלון ביתם.

המסיבות הווירטואליות כבר הפכו להיות חלק בלתי נפרד מההתמודדות של צעירים ברחבי העולם עם שגרת הבידוד החברתי. אם מצליחים לשכוח לרגע שנמצאים בסלון, מתגברים על תחושת המבוכה, ומשתחררים, הן אפילו מצליחות לספק תחושה שכמעט מתקרבת למסיבה אמיתית. נכון, זה לא הדבר האמיתי, אבל בלי עשן הסיגריות והצפיפות של מועדון - יכול להיות שגם אחרי הקורונה יש מי יעדיפו להמשיך לחגוג מהספה?

התשתית להקמה של חלקן מצריכה השקעה רבה שצריך להחזיר, ושיתופי-הפעולה העסקיים שנרקמים סביבן מתחילים להוכיח את עצמם כיעילים: הקהל הענק שמגיע למסיבות משתתף בהן בחינם, אך הן כבר מתחילות לגלגל סכומי כסף נאים. מועדוני הלילה יוצרים שותפויות עם סוכנויות מדיה ושיווק, משלבים במסיבות חסויות ומפרסמים, מוכרים סחורה ממותגת ואף מקבלים תשלום וולנטרי ישיר מהמשתתפים.

לפי דיווח בעיתון Thepaper הסיני, מסיבה שנערכה בסין ביום האהבה הבינלאומי, בשותפות עם פלטפורמות קניות מקוונות, בהן גם עליבאבא, כללה הופעות מוזיקה חיות, משכה 4 מיליון צופים, וגלגלה כ-70 אלף דולר, שנתרמו לטובת ציוד רפואי. עוד לפי Thepaper, מועדון הלילה OneThird מבייג'ינג קיבל מצופים 20 מיליון מטבעות Douyin (הגרסה המקומית של טיקטוק בסין), שהם כ-143 אלף דולר. באותו השבוע, מועדון TAXX SHANGHAI גייס כ-7 מיליון מטבעות Douyin, כ-50 אלף דולר, במסיבה שערך בפלטפורמה.

מסיבות בית לחברים דרך זום 

במקביל למסיבות הווירטואליות של מועדונים ואנשי חיי לילה, מתקיימות און-ליין גם מעין "מסיבות בית" עצמאיות של אנשים פרטיים, מרביתן בפלטפורמת שיחות הוועידה בווידאו זום, הפונה בדרך-כלל דווקא לקהל מקצועי. בניו יורק, מסיבות כאלה התחילו להתקיים בשבוע שעבר, ועל-פי רוב מדובר במסיבות סגורות המיועדות לקבוצת חברים מצומצמת. הטרנד הזה הגיע במקביל גם לישראל, עם פתיחתה של קבוצת הפייסבוק "מסי-בית לייב",על ידי עידן תרם וליפז אלה, המונה כבר למעלה מ-2,000 חברים.

בתוך שבוע וחצי מאז שנפתחה, הקבוצה כבר ארגנה חמש מסיבות לחבריה, בהן המשתתפים מתלבשים יפה, מעמעמים אורות, מתגברים על המבוכה הראשונית, ורוקדים על מסך הזום לצלילי סטים של תקלוט חי במשך כשעה וחצי. במסיבה האחרונה שהתקיימה בסוף השבוע האחרון, השתתפו מאות אנשים והיא נמשכה עד קרוב ל-2 לפנות בוקר.

"יאללה כולם לעשות צ'ייסר!", צועק מישהו מבעד לפאה צבעונית, ועשרות אנשים שותים איתו לחיים. התקלוט האחרון שאמור היה להתחיל מעט אחרי השעה 1:00 בלילה, התעכב בשל קשיים טכניים ולבסוף בוטל.

אז מה זה בעצם Cloud Clubbing? המשתתפים מאזינים יחד למוזיקה חיה המשודרת בסטרימינג בפלטפורמה כלשהי, מצלמים את עצמם כשהם רוקדים לצליליה, ומזרימים את ריקודיהם בשידור חי גם כן. כך עשרות, מאות ואפילו מיליוני אנשים יכולים להרגיש שהם לא לבד, גם אם הם רוקדים בחדר השינה שלהם בחושך. חלק מהמסיבות מתקיימות בשידורי סטרימינג באתרים של מועדוני לילה, והמשתתפים מעלים סטוריז לרשת החברתית המועדפת עליהם, חלקן מתקיימות בזום, וחלקן בשידורים חיים באינסטגרם או בפלטפורמת סרטוני הווידאו הקצרים טיקטוק, הפופולרית בעיקר בקרב בני נוער.

המועדון הווירטואלי - מורכב אבל ייחודי 

יש גם ניסיונות לקחת את המסיבות הווירטואליות צעד אחד קדימה - מחדר השינה - למרחב וירטואלי של ממש, כמו המסיבה הווירטואלית בהאנגר. מדובר בניסיון ראשוני למסיבה מסוג זה, שיש לו יתרונות וחסרונות: מצד אחד הוא דורש יותר ידע טכני מהמשתתפים, ולכן עשוי למנוע מאנשים להשתתף, אך מצד שני מספק חוויה ויזואלית ייחודית.

"היינו ביחד כמה חברים וחשבנו מה אפשר לעשות בימי הקורונה שיהיה מגניב, ושעדיין ישמר את העניין של סוג מפגש חברתי, למרות שאנחנו לא יכולים להיפגש", מספר הרינג. יחד איתו ארגנו את האירוע יובל הרינג מחברת ההפקה ויחסי הציבור modus ואדם חבקין מ-scan the city, חברה שסורקת מבנים עבור פרויקטים של הנדסה ואדריכלות.

כשעלה הרעיון של מסיבה, הוא אומר, "השאלה הייתה איך עושים את זה שזה ירגיש תל-אביבי, ולא סתם חדר קוביות חסר אופי, אז החלטנו לקחת האנגר נטוש בדרום תל-אביב, לסרוק אותו ושהוא יהיה הבסיס של הסביבה למסיבה, ובאמת רואים במבנה גראפיטי בעברית ושלט יציאת חירום ורואים על המקום את הווייב", אומר הרינג.

לדבריו, תהליך בניית הסביבה מורכב ולא נגמר בסריקת המבנה: "ברגע שסורקים, זה יוצר מודל ממש איכותי (וכבד, י"י), ואי-אפשר להריץ אותו במנוע משחקים שעובד לייב. זה תהליך שצריך לקמפרס בטירוף, ושזה עדיין ייראה טוב. לקח כשבוע לבנות הכול, ולהכניס הכול לתוך הסביבה, וללמוד את הקוד של ה-VR צ'אט ואיך ליישם אותו על את כל האלמנטים התלת-ממדיים שיש שם, והאינטראקציות שיצרנו", הוא מספר.

בנוסף, אם מסיבות זום חוות קשיים טכניים, אז על אחת כמה וכמה המסיבה הזו, שהתקיימה בסיבה של מציאות וירטואלית. מעבר לתהליך ההתקנה המורכב יחסית, ישנם גם העומסים על רשתות האינטרנט, שגורמים לניתוקים בכל הפלטפורמות, והגרפיקה הכבדה. לכן, העובדה שעשרות אנשים הצליחו להכנס והמשיכו לבלות בה יחד במשך שעות ארוכות, נחשבת בעיני המארגנים להצלחה מעל המצופה.

"כרגע החלטנו לעשות את זה סתם בתור ניסוי. אבל התכנון הוא שבהמשך יהיו חסויות. למשל בשיתוף עם עיריית תל-אביב או בירה מכבי, ויש לנו כבר מיליון מיילים והצעות". 

עוד כתבות

ניהול חדשנות בהייטק הישראלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי ● בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי ● בייג'ינג ושנחאי מזנקות

אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 / צילום: יח"צ

"רומיאו ויוליה" של עולם הרכב: אלפא רומיאו מציגה רומן בהמשכים

מכונית הספורט-סלון אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 היא קלאסיקה מודרנית עם עיצוב שפונה לרגש והתנהגות דינמית, שכבר קשה למצוא כיום ● הגרסה המחודשת לא מיישרת קו עם הגרמניות באגף האלקטרוניקה אבל מדובר באופציה ייחודית

רן גוראון / צילום: יח"צ

הושלמה החזרה לעבודה מלאה בכל החברות-הבנות של בזק

נחתם הסכם חדש בין ההנהלה לבין עובדי yes, שיקבלו מעניק חד-פעמי ויוותרו על הנופש השנתי בחו"ל

תחנת הרכבת בתל אביב. הרכבת מושבתת בצל הקורונה. / צילום: איל יצהר, גלובס

בעקבות הנחיית שרת התחבורה מירי רגב: מסתמן כי חזרת הרכבת תתעכב

בעקבות העלייה בתחלואה הודיעה היום שרת התחבורה מירי רגב כי הנחתה את רכבת כי בעקבות הצורך בהיערכות למתן שירות לנוסעים תידחה הפעלת הרכבת ליום רביעי

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אילו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו, שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין ישראל ויפן, לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

קריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי / צילום: Kai Pfaffenbach, רויטרס

התחזיות דיברו על משבר בממדים היסטוריים. הן לא טעו

האיחוד האירופי נכנס למיתון הגרוע בתולדותיו, ובבריטניה מעריכים כי הכלכלה תתכווץ בשיעור החריף ביותר ב–300 השנים האחרונות • בישראל, לעומת זאת, המצב מעט יותר טוב: בנק ישראל צופה מיתון קל יותר מהתחזית, אבל זו לא בהכרח סיבה להיות אופטימיים

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ההנפקה הטכנולוגית הראשונה בעידן הקורונה: סייברוואן גייסה 26 מ' ש'

החברה סיימה בהצלחה הנפקת מניות ראשונה לפי שווי של 87 מיליון שקל "לפני הכסף" ● עם בעלי המניות בחברה נמנות UMI Israel, איתוראן, חברת גיל-קאר וקשת 12 וכן איש העסקים צביקה בארינבוים, מוטי גוטמן מנכ"ל מטריקס, ליגד רוטלוי, וצחי סולטן

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

נחתמו שתי עסקאות הענק של דלק שיכניסו לה כ-1.1 מיליארד שקל

החתימה סוללת את הדרך גם למכירת דלק ישראל עצמה ● במסגרת העסקה הראשונה מכרה דלק ישראל תמורת 720 מיליון שקל את מלוא זכויותיה בשותפות דלק פי גלילות לקבלן יחיאל אבו ● בעסקה השנייה נמכרו לרפק אנרגיה שתי תחנות כוח ב-367.5 מיליון שקל

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

מערכת JFMT של אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

שילוב אופטימלי של יכולות: אלביט מערכות הולכת נגד הרוח

השלכות הקורונה לא יותירו לממשלות ברירה: הן ייאלצו להסיט את תקציבי הביטחון לשיקום הכלכלה ● אלביט מערכות היא דוגמה מובהקת להתחזקות של חברות חזקות בזמן שהשווקים רועדים

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

"הגיע הזמן לנתק את חרדת הקורונה מקבלת החלטות השקעה"

מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השווייצרי קרדיט סוויס, מייקל סטורבק: "השווקים צופים את פני העתיד. הם התקדמו מעבר לחדשות הכלכליות הרעות ופרצו קדימה בחדות מאז השפל, וסביר להניח שלא יגיעו אליו שוב. אל תחכו שיעשו זאת - זו עלולה להיות טעות יקרה"

קנצלרית גרמניה והזוג הנשיאותי האמריקני בטקס לציון 100 שנים למלחה"ע הראשונה / צילום: רויטרס

הידרדרות ביחסי גרמניה-ארה"ב: טראמפ הורה להוציא אלפי חיילים אמריקאים מהמדינה

אחת מהסברות לתזמון הנוכחי הוא כעס בבית הלבן על קנצלרית גרמניה, שסירבה להגיע באופן אישי לפסגת ה-G7 שתתקיים באמצע החודש בארה"ב● טראמפ איים לעשות זאת כבר בעבר, במהלך העימותים הכלכליים עם גרמניה ואירופה ועל רקע מלחמת הסחר וכן אי-נכונותה של גרמניה להגדיל את תקציב הביטחון שלה כחלק מנאט"ו

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בענף התעופה רוצים שיפסיקו עם החובה בבידוד לשבים מחו"ל. האם זה יעבוד?

הגישה הזהירה שנוקטים במשרד הבריאות מרמזת על כך שאיש לא ירצה להיות חתום על הסרת חובת הבידוד במקרה שזו תביא לגל שני ● אבל בנתב"ג ובענף התעופה הישראלי מתחילים לאבד את הסבלנות

דירת 3 חדרים בנהריה נמכרה ב-778 אלף שקל / צילום: יח"צ

באיזה סכום נמכרה דירת 3 חדרים בנהריה?

מדובר בדירת 80 מ"ר, בקומה ראשונה מתוך חמש, עם מעלית, מחסן וחניה

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה, ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

הפרסומות הזכורות והאהובות: הטבלה לא משקרת - אבל לא תמיד חושפת הכול

נתוני מדד הפרסומות הזכורות והאהובות של גיאוקרטוגרפיה ו"גלובס" מחמשת החודשים האחרונים מאפשר לסמן את המנצחים הגדולים של התקופה הזו, בהיבטים של חשיפה ואפקטיביות של ההשקעה בפרסום ● מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה עם התובנות והממצאים

מנכ"ל זום אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, AP

הקונספירציה שהגיעה לישראל והבועה החדשה שנוצרת: השבוע בהייטק

זום וסלאק - זאת שהרוויחה מהקורונה וזאת שפחות ● איך יכול להיות שמדד נאסד"ק בשיא כל הזמנים והמשקיעה שעומדת מאחורי אקזיטים של 4 מיליארד דולר ● השבוע בהייטק

סוחרים בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; מדד נאסד"ק נשק לשיא

המדדים דאו ג'ונס, ו-S&P 500 קפצו ב-3.15% ובכ-2.6%, בהתאמה ● כ-2.5 מיליון אמריקאים חזרו לשוק העבודה בחודש מאי ● ראלי בענף התעופה: מניית אמריקן איירלינס זינקה בכ-7% בואינג הוביל את העליות בדאו ג'ונס עם תוספת של 10% ● מחיר הנפט מתקרב ל-40 דולר ● הזהב יורד בכ-2.3%

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" - ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים