גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press
בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הבוקר פנו רופאים בכירים ומנהלי מחלקות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולח"כ בני גנץ המנהלים משא ומתן לחלוקת התיקים בממשלה הבאה, בבקשה למנות במקום יעקב ליצמן שר בריאות מקצועי בעל הכשרה וכלים מתאימים להתמודד עם המשבר שבו שרויה מערכת הבריאות, וידרוש ניהול מקצועי גם לאחר שיחלוף משבר הקורונה.

"משרד הבריאות נאבק בימים טרופים אלה במגפת קורונה וכל כולו מושקע במיגור המגפה. האירוע, לו השלכות מרחיקות לכת על המדינה, חשף ומצא את מערכת הבריאות בנקודת שפל ארגונית ותפעולית לה כולם היו מודעים. האירוע הנוכחי מציף וחושף את הפערים במלוא עוצמתם", כותבים הרופאים. "נקודת המוצא לאירוע הנוכחי היא פועל יוצא של מדיניות, ארוכת שנים, שקבעה כי הבריאות, הגם שחשובה, אינה חשובה דייה".

את המכתב יזם פרופ' יורם קלוגר, יו"ר איגוד הכירורגים ומנהל המערך הכירורגי בבית החולים רמב"ם בחיפה. ואליו חברו בין היתר פרופ' פתחיה רייסמן מבית החולים שערי צדק בירושלים, פרופ' אייל גור מאיכילוב בתל אביב, פרופ' תמר תדמור מבני ציון בחיפה, פרופ' ראובן פיזוב ופרופ' אירי ליברגל מהדסה בירושלים, פרופ' אבירם ניסן משיבא בתל השומר ופרופ' דורון הלפרין מקפלן ברחובות, ומנהלי מחלקות ומנהלי איגודים וחברות מקצועיות של ההסתדרות הרפאית (הר"י). עד כה, חתמו על הפנייה כ-60 רופאים, ולאורך היום ממשיכים להצטרף אליו חותמים נוספים.

"יזמנו את המכתב הזה, קבוצה של רופאים כירוגיים, מפני שאנחנו חושבים שכעת אנחנו עסוקים בקורונה ובטיפול בחולים וחלקנו נידרש לכך בהמשך. האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה - הדברים שאנחנו מתריעים לגביהם שנים, הפעם, לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנחנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אומר קלוגר ל"גלובס". "לא יכול להיות שפוליטיקאי יוביל את הרפורמות שאנחנו מדברים עליהן. צריך מישהו שניהל את המערכת מלמטה, ומבין ומכיר את הקשיים שלנו. אנחנו מאוד מעריכים את כבוד הרב ליצמן, אבל זה לא תפקידו. הוא לא יכול להיות שר הבריאות".

עם מה אתם מתמודדים בשנים האחרונות?

"בעשור האחרון אנחנו קצרים בתקני כוח אדם. אנחנו היינו עדים למהלכים שבסופו של דבר פגעו במערכת הציבורית, כמו למשל קיצור תורים - 850 מיליון שקלים הגיעו למערכת הפרטית במקום לציבורית. חוסר היכולת של מספר לא מבוטל של בתי חולים לעבוד אחר הצהריים, ושלח את הרופאים למערכת הפרטית. יש הרבה דברים שניתן לעשות בתוך המערכת. זה לא קרה בגלל אינטרסים ובגלל הרעבה ארוכת שנים של המערכת הזו. לא מתוך רוע לב ונקמנות, אלא מפני שמערכת הבריאות לא הייתה לאורך שנים בראש מעיניהם של הפוליטיקאים".

איך מתמודדת המערכת עם משבר גדול, נוכח המצב שאתה מתאר?

"האירוע הזה שהוא אירוע דרמטי, מדינתי, רפואי וכלכלי, גורם לזה שהציבור מזדעק כשהוא רואה שאין מספיק מיטות ואין מספיק מכונות הנשמה. אנחנו מגיעים למשבר מתוך מצוקה אמיתית, ויש מדינות אחרות שמגיעות אליו מתוך רווחה. עכשיו שולחים את המוסד להביא ציוד שהיה אמור להיות כאן כבסיס. לומר שבישראל יש 2900 מכונות הנשמה ומתוכם עשרות מקולקלים, זה מגוחך. אם עכשיו היו נופלים 100 טילים או הייתה מתרחשת רעידת אדמה - המערכת שלנו לא מוכנה גם לזה. אנחנו נזעקים וחושבים שכעת כשיש מגעים קואליציונים, זו הזדמנות לתקן את מה שנעשה למערכת הבריאות. מעל כל אותם שרים, חייבים לדון בכך ששר הבריאות יהיה איש מקצועי".

"אין תשתיות מלבד תרומות"

הרופאים הכירוגים אינם, באופן טבעי, חלק ממערך הלוחמה בקורונה, כעת, בשל המחסור המסתמן בצוותים רפואיים, הם מכינים את הצוותים לכך שיצטרכו לתת סיוע לצוותי הקורנה, מכשירים אותם לטיפול ממוקד במחלה, ומלמדים אותם באופן מזורז את כל שעליהם לדעת. לאחר השיח שהתנהל בימים האחרונים על מחסור במכונות הנשמה, פרופ' קלוגר מדגיש שקודם כל ישנו צורך בצוות רפואי גדול שידע ויוכל להעניק טיפול רפואי מקיף במצבים הללו. "כדי להנשים חולה קורונה שיש לו פגיעה ריאתית, צריך מרדימים ואנשי טיפול נמרץ שזו המומחיות שלהם. יש מחסור לא רק במכונות הנשמה, אלא בצוותי טיפול - אחיות, רופאים, מרדימים, וכמובן גם במיטות טיפול נמרץ. אתמול מנהלת מחלקת ההרדמה באיכילוב הסבירה שחסרים גם סופרי טיפות ממוחשבים שהכרחיים לטיפול הזה. רופאים מומחים לטיפול בישראל יש 200 בלבד. בגל השני של החולים כבר יטפלו פנימאים, כירוגיים ופלסטיקאים וכן רופאים אחרים שאין להם נגיעה יום יומית בנושא, ויצטרכו ללמוד. המשבר הזה מציף את החוסרים".

ישראל ידועה כמדינה הרגילה לפעול במצבי חירום.

"אנחנו מתגאים שיש לנו יכולת לנהל פיגועים המוניים. ראש הממשלה עצמו מתגאה בבתי החולים שלנו. מסתבר שמאחורי זה אין הרבה. יש לנו צוותים רפואיים ואנשי מד"א נהדרים שמוסרים נפשם כנגד זה, אבל אין תשתיות מלבד תרומות. כל מה שנבנה בבתי החולים היום זה על בסיס תרומות. אם אין תרומות, אין תשתיות. לא מקשיבים לאנשי המקצוע ולא קם מנהיג אמיתי שיבוא ויגיד לאנשי המקצוע הנמצאים בכל פורום בינלאומי: אתם מסתגרים בחדר ומוציאים פרוטוקול ישראלי: מה הסטנדרט הישראלי שאנחנו רוצים להתכוונן אליו. אנחנו מתריעים שנים.

"אתמול התראיין האלוף גיורא איילנד. מדינת ישראל מתכוננת למטח של 1000 טילים לצפון. למה לא מפעילים את המערכות שהוקמו לצורך העניין הזה? משק לשעת חירום והמל"ל, שאמור לנהל את האירוע הזה. לא משרד האוצר. זהו אירוע משמעותי שפוגע בכל תחום בחיינו. יש לנו יכולות לנהל אירוע כזה ואירועים דרמטיים אחרים, אבל הם לא הופעלו פה. היו צריכות לצאת הנחיות ברורות מהיום הראשון. במקום זה יצאו הנחיות סותרות הרבה מאד פעמים שבלבלו את הציבור ויצרו תסכולים. אנשים יושבים בחרדה בבית, היה צריך לפעול בצורה מאורגנת ויש כאן אנשים שיודעים לעשות את זה".

מפלגתו של גנץ, חוסן לישראל, ניהלה קמפיין בחירות סביב תיק הבריאות. כעת, הם פונים למשרד הביטחון ומשרד החוץ ולא דורשים את תיק הבריאות. ניסיתם לדבר איתם על כך?

"לפני הצגת המצעים של המפלגות נפגשנו ושמענו את כולם. אז כבר הבנו שמי שצריך לנהל את מערכת הבריאות זה רופא ולא פוליטיקאי. כל הפוליטיקאים שהופיעו מולנו לא הבינו על מה מדברים. בין מה שהם דיברו לבין מה שהמערכת זקוקה לה, היה לדעתי הבדל של שמים וארץ. אני מקווה שכעת המסר הועבר. אמנו די ויצאנו לדרך".

עוד כתבות

קריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי / צילום: Kai Pfaffenbach, רויטרס

התחזיות דיברו על משבר בממדים היסטוריים. הן לא טעו

האיחוד האירופי נכנס למיתון הגרוע בתולדותיו, ובבריטניה מעריכים כי הכלכלה תתכווץ בשיעור החריף ביותר ב–300 השנים האחרונות • בישראל, לעומת זאת, המצב מעט יותר טוב: בנק ישראל צופה מיתון קל יותר מהתחזית, אבל זו לא בהכרח סיבה להיות אופטימיים

קישואים ממולאים ושזיפי בוסר של עידו שגב / צילום: עדן דותן

"קרון תענוגות של דליקטסים": פירות בוסר ימתקו

המטבחים המסורתיים אימצו מזמן, ועכשיו גם המטבח המודרני: שימוש בפירות בוסר - משמשים, דובדבנים ובעיקר שזיפים ירוקים - על חמיצותם המודגשת, לתיבול ולרטבים ●  
זו העונה, לקנות ולהקפיא

קפה ביאליק. גייס יותר מ־70 אלף ש' / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מחכים למדינה: המסעדות והברים שפנו לגיוס המונים כדי להציל את העסק

הם פנו לציבור הלקוחות הקבועים באמצעות פלטפורמות כהד–סטארט, ומכרו שוברים לארוחות שאחרי הקורונה במאות אלפי שקלים, ששימשו עבורם כמעין הלוואות גישור • "הלקוחות נתנו לנו אוויר לתזרים", אומר שף מסעדת ג'ורג' אנד ג'ון שגייסה כמעט חצי מיליון שקל

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

הימורים ברשת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מתופעות הלוואי של הקורונה: אלכוהול, סמים, הימורים ופורנו

הבשורות הרעות: ההסתגרות שגזרה עלינו הקורונה, הביאו לעלייה במספר המתמכרים לאלכוהול, סמים, פורנוגרפיה והימורים מקוונים בארץ ומסביב לעולם ● הבשורות היותר רעות: למרות החזרה לשגרה, מי שהתחילו להתמכר יתקשו מאוד להחזיר לאחור
את הגלגל

מתוך ההפגנה בדטרויט, מישיגן / צילום: Paul Sancya, Associated Press

מי היא אנטיפה והאם היא באמת מנהלת את המהומות בארה"ב

בסדרת התבטאויות אמר טראמפ כי מאחורי האירועים האלימים בהפגנות בארה"ב עומדת "קואליציית אנטיפה" ● הנשיא הבטיח כי הממשל יגדיר אותה כארגון טרור, אלא שהדעות חלוקות בעניין הזה ● כך או כך מלחמה נגד טרוריסטים היא יותר פוטוגנית ממאבק נגד "הוירוס הסמוי" שטראמפ כבר הפסיד לו

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

עיצומים בבורסה בתל אביב; "יום העבודה יחל בשעה 11"

המסחר צפוי להתחיל בסביבות 12:00 ● ועד עובדי הבורסה: "לאורך כל השבוע שעבר המשיכה ההנהלה להתנגח בהסתדרות ובוועד, חרף ההודעה המוקדמת המתריעה מפני צעדים ארגוניים" ● עלות שכרם הממוצעת של עובדי הבורסה עומדת על כ-50 אלף שקל לחודש

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרנו לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

שני ראשי ממשלה, שתי גרסאות: למה הם מתכוונים כשהם אומרים "תוכנית טראמפ"

פחות מחודש ליעד שהציב ראש הממשלה נתניהו ל"החלת הריבונות", וסימני השאלה הולכים ומתרבים: עד כמה גנץ ואשכנזי מכירים את המפות ומהן הזכויות שיקבלו הפלסטינים • וגם: איך שוב נגרר ניר ברקת לקרבות בוץ

חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ / צילום: שאטרסטוק

ציוץ גורלי: הכירו את האיש שהחליט לסכן מיליארדים ולצאת למלחמה בטראמפ

מה גרם לג'ק דורסי, מייסד ומנכ"ל טוויטר, לצאת השבוע למלחמה חזיתית וקשה נגד נשיא ארה"ב? ● ולמה הנמסיס שלו, מארק צוקרברג, בחר להתייצב דווקא לצידו של הנשיא? ● הקרב על דמוקרטיה, עתיד האינטרנט ובעיקר על הרבה מאוד כסף ● האזינו לפודקסאט "הצוללת"

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

שבתאי אדלרסברג (אודיוקודס), אבישי אברהמי (Wix), ברק עילם (NICE), מיכה קאופמן (fiverr),  / צילום: תמר מצפי, שלומי יוסף, גלובס

חזרה לימי הבועה? שש כוכבות הייטק ישראליות בשמי וול סטריט

מניותיהן של הישראליות בוול סטריט עלו בחדות לאחרונה ותיקנו את הירידות ממשבר הקורונה ● מה הקפיץ את המניה, מי המרוויחים הגדולים, ומה התחזיות להמשך?

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

ביהמ"ש: הצמדת חניות לדירות בעלים – רק ב-100% הסכמה

בית המשפט המחוזי הפך החלטה של המפקחת על המקרקעין בנוגע לרוב הדרוש לשם הצמדת חניות לבעלים, וקבע כי לשם כך נדרשת הסכמה של כל בעלי הדירות פה-אחד

אילן פז מנכ"ל ברקליס ישראל / צילום: יוסי זליגר

"אימצתי רעיונות טובים מהקולגות באסיה, שהתחילו את המשבר לפנינו"

אתגר המנכ"ל עם אילן פז, מנכ"ל ברקליס ישראל, על ההתמודדות עם משקיעים שצריכים לקבל החלטה מרחוק, על ההתייעצויות עם קולגות בעולם ועל "שעת הקפה" שעברה לזום ● ויש גם טיפ: אחרי מי כדאי לעקוב

קנצלרית גרמניה והזוג הנשיאותי האמריקני בטקס לציון 100 שנים למלחה"ע הראשונה / צילום: רויטרס

הידרדרות ביחסי גרמניה-ארה"ב: טראמפ הורה להוציא אלפי חיילים אמריקאים מהמדינה

אחת מהסברות לתזמון הנוכחי הוא כעס בבית הלבן על קנצלרית גרמניה, שסירבה להגיע באופן אישי לפסגת ה-G7 שתתקיים באמצע החודש בארה"ב● טראמפ איים לעשות זאת כבר בעבר, במהלך העימותים הכלכליים עם גרמניה ואירופה ועל רקע מלחמת הסחר וכן אי-נכונותה של גרמניה להגדיל את תקציב הביטחון שלה כחלק מנאט"ו

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דירת 3 חדרים בנהריה נמכרה ב-778 אלף שקל / צילום: יח"צ

באיזה סכום נמכרה דירת 3 חדרים בנהריה?

מדובר בדירת 80 מ"ר, בקומה ראשונה מתוך חמש, עם מעלית, מחסן וחניה

תחנת הרכבת בתל אביב. הרכבת מושבתת בצל הקורונה. / צילום: איל יצהר, גלובס

בעקבות הנחיית שרת התחבורה מירי רגב: מסתמן כי חזרת הרכבת תתעכב

בעקבות העלייה בתחלואה הודיעה היום שרת התחבורה מירי רגב כי הנחתה את רכבת כי בעקבות הצורך בהיערכות למתן שירות לנוסעים תידחה הפעלת הרכבת ליום רביעי

ניהול חדשנות בהייטק הישראלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי ● בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי ● בייג'ינג ושנחאי מזנקות