גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איסוף המידע של זום על המשתמשים - לא יותר גרוע מהמתחרות שלה בתחום

האפליקציה שזוכה לפופולריות אוספת עלינו מידע רב ● משמות משתמשים, דרך כתובות מייל ועד למידע שהמשתמש מעביר בצ'אטים ● מומחה: זה הסטנדרט, אבל צריך להביא את זה בחשבון בפגישות עסקיות

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס
מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

עם העלייה בפופולאריות של אפליקציית שיחות הוועידה בוידיאו, זום, בשל משבר הקורונה, עולות יותר ויותר תהיות וחששות לגבי מדיניות הפרטיות של האפליקציה, והאופן בו היא אוספת ומשתמשת במידע פרטי.

בשבוע האחרון עולות טענות בכלי תקשורת בעולם כי מדיניות הפרטיות של זום היא בעייתית במיוחד, וכי היא כוללת סעיפים יוצאי דופן כמו שיתוף מידע אישי עם מפרסמים, הקלטת מסך המחשב של משתמשים ללא ידיעתם, ואפילו הפעלת המצלמה ללא אישור.

למרות הטענות החמורות, מבחינה של מדיניות הפרטיות של החברה ושל ההיסטוריה שלה בכל הנוגע לאבטחה, נראה שהיא לא מסוכנת בהרבה משירותי שיחות וידיאו מרובות משתתפים אחרים, או משירותים מקוונים כמו פייסבוק, וואטסאפ, נטפליקס וספוטיפיי - כולם שירותים עם מדיניות פרטיות דומה.

קבוצת Access Now האמריקאית, העוסקת בזכויות דיגיטליות, אף פנתה בשבוע שעבר במכתב פתוח לזום, בבקשה שתפרסם דוח שקיפות אודות הפרקטיקות שלה בכל הנוגע לפרטיות ולמידע אישי.

בתקופה בה השימוש באפליקציות לשיחות וידיאו בכלל, ובזום בפרט, הופך נפוץ יותר ויותר, ומשמש לתקשורת מסוגים רחבים יותר, חשוב להיות מודעים למדיניות הפרטיות של השירותים על גביהם השיחות הללו מתנהלות.

כל המידע שעובר בזום נשמר אצלה

זום אוספת מידע אישי כמו שמות המשתמשים, כתובות מייל, פרטי תשלום למי שהזין אותם לאפליקציה, פרטי חשבון הפייסבוק הפומביים, מידע טכני על השימוש באפליקציה, מידע דמוגרפי, ומידע שהמשתמש מעביר בצ'אטים, בלוח הכתיבה, בקבצים ששותפו ובשיתוף מסך, וכל מידע ששיתפתם עם החברה. המידע נאסף לא רק על משתמשים רשומים, אלא על כל אדם שהשתמש בשירות של זום. מבחינת זום, שימוש בשירות שלה משמעו הסכמה לאיסוף מידע.

"מה שזום עושים הוא די סטנדרטי, ולא שונה מאוד מהרבה אפליקציות אחרות", אומר עו"ד יהונתן קלינגר, המתמחה בפרטיות ודיגיטל. ומפנה גם להרשאות שמבקשת האפליקציה: "למה הם צריכים גישה למיקום שלך? לרשת ה-WiFi? לזהות המכשיר שלך? לחיבור הבלוטות' שלך? זה לא משהו חריג אבל צריך לקחת את זה בחשבון". מצד שני, לדבריו, "כשמדברים על זום כמוצר שנועד להעביר מידע עסקי, מה שהיא מציעה לא טוב מספיק. לצורך העניין, סטארט-אפ שצריך לנהל ישיבת דירקטוריון ולדבר על התוכניות שלו לעתיד - האם זה חכם לעשות זאת בזום?".

זום מצהירה במדיניות הפרטיות שלה כי אינה מוכרת מידע אישי של משתמשים. אז מה היא עושה איתו? ראשית, המידע הזה משמש אותה לטיוב המוצר למשתמשים שלה ולמיילים שיווקיים שהיא שולחת מטעמה או מטעם שותפיה. זום יכולה להשתמש במידע הזה גם כדי לפרסם מודעה בפלטפורמה אחרת למוצר אחר - למשל תוכנה המיועדת לשיתוף קבצים או לעריכת מצגות חינוכיות - אם מדובר במוצר של שותף עסקי שלה. עם זאת, לפי מדיניות החברה, המידע עצמו לא אמור לצאת מהשרתים של זום לגורמי צד ג'.

שימוש נוסף במידע הזה, הוא לצורך שימוש בכלי פרסום כמו גוגל אנליטיקס וגוגל אדס - כלי הפרסום וניתוח הדאטה השיווקי של גוגל. מדובר בכלים סטנדרטיים המוטמעים כמעט בכל שירות או אתר אינטרנטי, שמאפשרים לגוגל להריץ כלים לניתוח ואיסוף נתונים שמשמשים אותה לצורך התאמה אישית של פרסומות בפלטפורמת הפרסום שלה.

האם לא מדובר במכירה של מידע אישי לגורמים שלישיים? לא בדיוק. קלינגר מסביר ש"הם לא מוכרים את הדאטה שלך - הם מאפשרים לגוגל להכניס מערכת מעקב לאפליקציה שלהם, וגוגל הם שימכרו את הדאטה. לצערי, גם זה סטנדרטי".

בנוסף, לא מדובר במכירה של מידע כי אין כאן עסקת מכירה: בעלי אתרים ואפליקציות, ובכללם זום, מאפשרים לגוגל להריץ את הכלים הללו ברקע, תמורת פרסום בפלטפורמה של גוגל - ולא תמורת תשלום. כמו במקרים האחרים, אמנם מדובר בפרקטיקה שיכולה להישמע מפוקפקת, אך היא חוקית לחלוטין וסטנדרטית לגמרי.

פרצת האבטחה תוקנה בשנה שעברה

ומה עם הטענות הקשות בדבר הפעלת המצלמה והקלטת המסך ללא ידיעת המשתמשים? פרצת אבטחה חמורה בזום שנחשפה בשנה שעברה, אפשרה לגורמי צד ג' להפעיל את מצלמת המחשב של משתמשי זום גם כאשר אינם משתמשים באפליקציה. הפרצה תוקנה מאז.

לגבי הקלטת המסך - זום מאפשרת למנהלי שיחות ועידה מספר כלי ניהול, בהם הקלטת השיחה, מעקב אחרי תשומת לב המשתתפים וכדומה. אמנם לא ניתן למנוע את הקלטת השיחה, אך חשוב להיות מודע לכך. למשל, אם במהלך שיתוף המסך על גבי זום התקבלה במכשיר התראה על הודעת וואטסאפ או מייל שתוכנה גלוי - יתכן שהיא הוקלטה מבלי ידיעת המשתמש.

בנוסף, ישנם כמה שינויים שניתן ואף מומלץ לערוך בהגדרות האפליקציה: למשל כיבוי אפשרות ה-Attention Tracking, וכיבוי של עוגיות המשמשות לצורכי פרסום, ולצורכי איסוף נתונים טכניים על השימוש באפליקציה, לצורך טיוב השירות. לבסוף, כשאתם משתמשים בזום תניחו שמישהו מסתכל עליכם. 

עוד כתבות

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס רוכשת חברה מתחום מניעת הפשיעה הפיננסית

החברה מארה"ב, Guardian Analytics, מספקת פתרונות מבוססי AI בענן ● היקף הרכישה לא דווח

מני מזוז ואורי שהם / צילום: רפי קוץ

כששופטים שופטים שופטים: הלקח שלימד אותנו השבוע השופט מני מזוז

החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם בתלונה שהוגשה נגד השופט מני מזוז, מדגימה את הקושי בכך שתלונות שמוגשות נגד שופטי ביהמ"ש העליון מתבררות על ידי שופט עליון בדימוס, עמית שלהם לשעבר

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

המודל הגרמני לשיקום הכלכלה: לשפוך הרבה כסף על הבעיה, במהירות רבה

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: שלאגר מדיה, יח"צ

המדינה עותרת נגד פתיחת איקאה אשתאול: "תוכנית שחוסר החוקיות שלה חמור"

מתכננת מחוז ירושלים טוענת לחריגות בנייה קשות, שאושרו ע"י הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ואושרו בדיעבד ע"י ועדת הערר המחוזית ● איקאה בתגובה: "איקאה היא לא הבעלים של הנכס אלא שוכרת אותו"

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

נתוני מאסצ'לנג': חברות המאיץ שהתבססו בירושלים גייסו 80 מיליון דולר

50% מהחברות הללו מנוהלות על ידי נשים והן מעסיקות באופן ישיר או עקיף 3,000 עובדים בירושלים

מחכים בתור לעלות לאוטובוס / צילום: בר לביא, גלובס

אפליקציית התשלומים החדשה של משרד התחבורה: עולים על אוטובוס או רכבת - ומגלים רק בסוף החודש כמה זה עלה

בסוף יוני יושקו אפליקציות תשלום בתחבורה הציבורית, שניתן יהיה להשתמש בהן לצד הרב-קו • החישוב על התשלום ייערך רק בסוף החודש, בהתאם לפרמטרים שונים כמו היקף השימוש ומרחק הנסיעה • מי ירוויח ומי יפסיד? הנוסעים באוטובוס או ברכבת יידעו רק בדיעבד

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

המדריך לזיהוי פייק ניוז / צילום: אפרת לוי, גלובס

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ובפייסבוק?

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ופייסבוק, האם לאנשי ציבור מגיע יחס מיוחד, ואיך בודקים עובדות? ● נעה ברק, מנהלת הפיתוח של "המשרוקית", ועמרי זרחוביץ', עורך מדור ההייטק של "גלובס", הגיעו לעשות קצת סדר

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

שש השנים הרעות של אדוארדו אלשטיין: יוצא להסדר חוב באי.די.בי לאחר ששפך לתוכה כ-3 מיליארד שקל

טיוטת ההצעה של אלשטיין לחיזוק מבנה ההון של חברת אי.די.בי כוללת הזרמת הון של 300 מיליון שקל ותספורת לנושים בהיקף של 600-700 מיליון שקל - כשליש מהחוב ● מניות ישראייר יירשמו למסחר בבורסה

סניף של יינות ביתן / צילום: איל יצהר, גלובס

הסכם קיבוצי בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי מגה

בנוסף להסכם הקיבוצי הגיעו הצדדים להסכמות לגבי צעדי ההתייעלות בחברה ● בין צעדי ההתייעלות: סגירת המרלו"ג בקיבוץ אייל, כפי שנחשף לראשונה ב״גלובס״

תיבות דואר בבנין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פס"ד: הזכות הבלתי רשומה גברה פעם נוספת על הנושה המעקל

דירה שהוענקה במתנה לא נרשמה על שם המקבל, ובכל זאת נקבע כי יש לו זכות בה ● הפסיקה עלולה להביא לפיחות נוסף במעמדו של מרשם המקרקעין

ליאור ורונה, בעלי חברת השיווק “סילקרואוד” הפועלת מול השוק הסיני / צילום: איל יצהר, גלובס

מייסד סילקרואוד: "מי שחושב שהוא יגיע לשוק הסיני ויחנך אותו, נועד לכישלון"

ליאור ורונה הוא מנכ"ל ומייסד "סילקרואוד", חברת שיווק לשוק הסיני ● "בתקופה הזו הסינים חוששים לפגוש אזרחים זרים, משום שהם חושבים שהזרים לא לוקחים את הקורונה ברצינות, למשל שהם לא עוטים מסכות"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות: הנאסד"ק איבד 0.7%, אמריקן איירלינס המריאה בכ-40%

אמריקן איירליינס דיווחה על עלייה של 71% בכמות הנוסעים היומית במאי לעומת אפריל ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין ● חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור של לאס ווגאס סאנדס בבעלות שלדון אדלסון

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז