גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 35 קפץ ב-2.3%, טבע ב-7%

מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, מדד הבנקים עלה ב-1% ● מניית פתאל קפצה ב-4.6%, כלל ביטוח זינקה ב-9.4%, בזן המריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולר לחבית

בורסת ת"א / צילום: איל יצהר, גלובס
בורסת ת"א / צילום: איל יצהר, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

האם משבר הקורונה דומה למשבר 2008, האם ניתן 'לקנות' את ההתאוששות בסין והאם העזרה של הממשלות מספקת - הצטרפו לשידור החי עם רפי גוזלן הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI »

17:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ב') בעליות חדות על רקע הסנטימנט החיובי בניו יורק, שם המדדים עולים לאחר הירידות בשישי. בסיכום היום באחוזת בית, מדד ת"א 35 קפץ ב-2.3% וננעל בגבוה היומי, מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, ומדד הבנקים עלה ב-1% בהמשך להקלות שפרסם אתמול בנק ישראל בנוגע להלימות ההון לבנקים.

בולטות במסחר מניית פתאל החזקות  שקפצה ב-4.6%, ובזן  שהמריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולר לחבית.

עוד בלטו במסחר, מניית שיכון ובינוי  שזינקה ב-6.6%, מליסרון  המריאה ב-8.8%, מבנה  זינקה ב-9.9%, ובקרב סקטור הפיננסים אגוד  קפצה ב-13.88%, מנורה  ב-7.7% וכלל ביטוח שזינקה ב-9.4%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם בכ-2.15 מיליארד שקל.

16:10

נמשכות עליות השערים בבורסה בהובלת מניות הביטוח. מניית בזן מזנקת ב-18% על רקע המלצה חיובית מבית ההשקעות איביאי. 

14:55

יום המסחר השני לשבוע ממשיך להתנהל במגמה חיובית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על נטייה חיובית לקראת פתיחת המסחר שם.

לקראת סיומו של חודש מרץ, הבורסה פרסמה את נתוני סיכום החודש, מהם עולה בין היתר כי מחזור המסחר היומי הממוצע במניות בחודש החולף, כולל קרנות סל, הגיע לכ-2.9 מיליארד שקל.

כל זאת, על רקע "בהלת הקורונה" והירידות החדות שנרשמו בעקבותיה בשווקים, המסתכמות בכ-20% מתחילת החודש בתל אביב.

ממוצע המחזור היומי בסיכום מרץ משקף קפיצה של כמעט ב-50% ביחס לממוצע היומי בפברואר, שעמד על כ-2 מיליארד שקל, אחרי שבינואר עמד על 1.7 מיליארד שקל.

כך, בסיכום שלושת החודשים הראשונים של השנה המחזור היומי הממוצע במניות בבורסה, כולל קרנות סל, עומד על 2.1 מיליארד שקל - גבוה ביותר מ-60% מהממוצע היומי ב-2019, שעמד על כ-1.3 מיליארד שקל.

הדרמה בשווקים עוררה גם את המסחר באפיק האג"ח המקומי, שם לפי נתוני הבורסה, הממוצע היומי במרץ הגיע ל-8.9 מיליארד שקל, לעומת ממוצע יומי של 3.4 מיליארד שקל בחודשיים הראשונים של השנה.

לפי הנתונים, עיקר העלייה בפעילות מיוחסת לאפיק הממשלתי, שם המחזור היומי הממוצע הגיע ליותר מ-5 מיליארד שקל, לעומת פחות מ-2 מיליארד שקל בחודשיים הראשונים של השנה.

עוד עדכנה היום הבורסה על שינויים במועדי המסחר, שבמסגרתם יקוצר שלב טרום-הפתיחה ויחל בשעה 9:25, במקום השעה 9:00 כיום, ומסחר הפתיחה בשוקי האג"ח, המק"מ ורצף מוסדיים יתקיים במועד אקראי בין 9:55 ל-9:56, במקום 9:31-9:30 כיום. שינויים אלה ייכנסו לתוקף בתחילת חודש מאי, אחרי שדירקטוריון הבורסה אישר אותם בימים האחרונים.

בצד החיובי של מדד ת"א 35, מניית בזן  מזנקת היום קופצת בכ-15%, בהמשך לטיפוס של 13% שהציגה אתמול. ברקע למסחר עדכנה חברת האנרגיה על החלטת ביהמ"ש שלפיה על עיריית חיפה לחדש את ההיתר הזמני לשינוע חומרים בצנרת של החברה הבת שלה גדיב. מניית בעלת השליטה בבזן, החברה לישראל , נחלשת בכ-2.5%.

עוד בצד החיובי של המסחר בולטות מניות הבנקים, עם עליות של כ-4% בפועלים  ובמזרחי טפחות , ועליות של כ-3%-2% באלה של לאומי  והבינלאומי  , לצד עלייה של כ-2.5% שרושם המדד הענפי. ברקע למסחר, אתמול הודיע בנק ישראל על הפחתה חדה בדרישות ההון המוטלות על הבנקים.

גם מדד ביטוח פלוס החבוט ממשיך להתאושש, עם עלייה של כ-3.5%, אחרי קפיצה של כ-6% אתמול. זאת כשצמד המניות החבוטות של כלל  ומגדל  ממשיכות גם הן להתאושש, עם עליות של קרוב ל-10%. ברקע לעליות במגדל ובכלל עומד חוזר שהוציא הרגולטור, ושבעקבותיו הן תוכלנה להקטין את העתודות במאות רבות של מיליוני שקלים, שיזרמו לשורה התחתונה. מדובר באחד ההיבטים שהכבידו על חמש חברות הביטוח הגדולות בשנים האחרונות ובמיוחד מגדל וכלל ביטוח, ושעתה הממונה משה ברקת מסיר מעל הפרק.

עוד בפיננסים, מניית אלטשולר שחם גמל  מטפסת בכ-7% על רקע פרסום דוחותיה הכספיים ל-2019.

עוד במסחר, חלק ממניות הקנאביס ממשיכות לבלוט, בדומה לאתמול - עם עליות של כ-25%-15% במניות אינטרקיור , טוגדר  ופנאקסיה .

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה שלילית.

13:30

נמשכות עליות השערים בת"א, והמדדים המובילים עולים כ-2%-1.5%. מניית בזן ממשיכה להתחזק ועולה בכ-15%. מניית פתאל החזקות  נסחרת בעלייה של כ-2%. החברה הודיעה על הוצאה של כ-5,500 עובדים לחל"ת ועל קיצוצים בבונוסים ובשכר

מקרב מניות השורה השנייה בולטת מניית דלתא  בזינוק של 15%. מניית מיטב דש  מזנקת יותר מ--10%. מניות כלל ביטוח  ומגדל  מזנקות בכ-9%. מדד הביטוח מתחזק ב-3.3%. מדד הבנקים מוסיף כ-2.7%. מניות הפועלים  ומזרחי טפחות  מזנקות בכ-4%.   

11:55

העליות בת"א שבו והתחזקו, ושלושת המדדים המובילים נסחרים בעליות של סביב 2%. מדד הבנקים מזנק ב-3%. מניית פועלים עולה ב-4%, לאומי עולה 2.5% ומזרחי טפחות קופצת יותר מ-5%. 

את העליות במדד ת"א-35 ממשיכה להוביל מניית בזן שנוסקת בכ-14%. מליסרון עולה 7%. אנרג'יאן מובילה את הצד השלילי ומאבדת 2.5%, ואילו חברה לישראל מאבדת יותר מ-1%.

מדד הביטוח מזנק ב-3.5%, ומניית כלל ביטוח נוסקת יותר מ-9%.  

11:00

העליות בבורסת ת"א מתמתנות, והמדדים המובילים מטפסים כעת בכ-0.5%. מניית בזן מזנקת בכ-10%. קבוצת דלק פועלים ופתאל עולות בכ-3%.

מחירי הנפט צוללים היום עד 7% לשפל של 17 שנה. גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך כי "בטווח הקרוב מחירי הנפט יכולים להתייצב באופן זמני מתחת ל-20 דולר. זאת, בהנחה שהווירוס עדיין לא ייבלם במהלך השבועות הקרובים, ובהנחה שערב הסעודית אכן תציף את שוק הנפט כפי שהיא מתריעה. ככל שתהיה אינדיקציה לגבי בלימת התפשטות הווירוס בעתיד הקרוב, תהיה לכך תרומה להתייצבות מחירי הנפט ובהמשך אף עלייה מחודשת במחיר.

"באופן דומה, בעתיד הרחוק יותר, במידה ותימצא תרופה שתרפא את החולים מהווירוס ותעצור את התפשטות המגפה, וכן במידה שיפותח חיסון שיעצור את המשך התפשטות המגפה, כלכלת סין תחזור למסלול צמיחה, והשוק ישוב להתמקד בצפי שסין תבצע רכישות גדולות של נפט גולמי ותשומות אנרגיה נוספות מארה"ב על חשבון יצרניות במדינות אחרות.

"ב-9 ביוני קיים חלון הזדמנויות לחזרה של ערב הסעודית ורוסיה לשולחן המו"מ על מנת לסיים את מלחמת המחירים בשוק הנפט, בשל פגישה של חברי OPEC+ שנקבעה מראש. שילוב של לחץ מצד יצרניות הנפט והממשל האמריקאי עשוי להביא לסיום מלחמת הסחר בשוק הנפט. במבט לסוף 2020, החוזים העתידיים מצפים לעליית מחירים לכ-37 דולר לחבית BRENT ומחיר חבית נפט מסוג WTI צפוי להתייצב סביב 33 דולר לחבית עד סוף 2020".

10:00

המסחר בת"א נפתח היום בעליות שערים חזקות ומדד ת"א-35 מטפס בכ-1.5%. מדד הביטוח מוביל את העליות ומטפס בכ-2%. מדד הבנקים מתחזק ב-1.5%. בצד החיובי בולטת מניית בזן שממשיכה את העליות מאתמול ומטפסת ב-8%. מניית קבוצת דלק עולה ב-5% ופתאל ב-4%.  

07:50

יום המסחר הת"א צפוי להיפתח היום על רקע הירידות בשוקי העולם, ובהמשך לירידות שערים שנרשמו אתמול בתל אביב. 

אתמול פתחו המדדים המובילים את היום בירידות של קרוב ל-3%, אולם בהמשך הלכו הירידות והתמתנו, בין היתר כתוצאה מעליות במניות הבנקים והביטוח.

מדד הבנקים זינק אתמול לאחר צעד שנועד להבטיח את יכולתם של הבנקים להמשיך להציע אשראי. הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון הרגולטוריות בנקודת אחוז אחת, כך שיחס ההון עצמי המינימלי יעמוד על 9% בבנקים הגדולים (לעומת 10% כיום) ו-8% בבנקים הבינוניים והקטנים (לעומת 9% כיום). החלטה זו תהיה בתוקף למשך שישה חודשים (ובמידת הצורך תוארך בשישה חודשים נוספים). לאחר מכן, יידרשו הבנקים להציג מתווה מדורג לצבירה מחודשת של ההון שנשחק על פני שנתיים, כך נמסר מבנק ישראל.  

ביום שישי האחרון הסתיים שבוע המסחר בוול סטריט בירידות חדות, למרות שבית הנבחרים בארה"ב אישר את הצעת החילוץ למשק בשווי 2 טריליון דולר. במהלך סוף השבוע הנשיא טראמפ חתם על אישור התוכנית.

עוד כתבות

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

הימורים ברשת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מתופעות הלוואי של הקורונה: אלכוהול, סמים, הימורים ופורנו

הבשורות הרעות: ההסתגרות שגזרה עלינו הקורונה, הביאו לעלייה במספר המתמכרים לאלכוהול, סמים, פורנוגרפיה והימורים מקוונים בארץ ומסביב לעולם ● הבשורות היותר רעות: למרות החזרה לשגרה, מי שהתחילו להתמכר יתקשו מאוד להחזיר לאחור
את הגלגל

קנצלרית גרמניה והזוג הנשיאותי האמריקני בטקס לציון 100 שנים למלחה"ע הראשונה / צילום: רויטרס

הידרדרות ביחסי גרמניה-ארה"ב: טראמפ הורה להוציא אלפי חיילים אמריקאים מהמדינה

אחת מהסברות לתזמון הנוכחי הוא כעס בבית הלבן על קנצלרית גרמניה, שסירבה להגיע באופן אישי לפסגת ה-G7 שתתקיים באמצע החודש בארה"ב● טראמפ איים לעשות זאת כבר בעבר, במהלך העימותים הכלכליים עם גרמניה ואירופה ועל רקע מלחמת הסחר וכן אי-נכונותה של גרמניה להגדיל את תקציב הביטחון שלה כחלק מנאט"ו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ייפתח באיחור; הבורסה תגיב לקפיצה בוול סטריט

עובדי הבורסה פתחו בעיצומים על רקע מחלוקות מול ההנהלה - יום המסחר לא צפוי להיפתח לפני 13:00 ואולי יבוטל ● בוול סטריט, המדדים קפצו ביום שישי לאחר שפורסמו נתוני אבטלה מעודדים ● אודיוקודס חזרה עם פער שלילי של כ-12% וצפויה לצנוח היום

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

העיצומים בבורסה מחריפים: "המסחר לא ייפתח לפני 13:00, אם בכלל"

ועד עובדי הבורסה: "לאורך כל השבוע שעבר המשיכה ההנהלה להתנגח בהסתדרות ובוועד, חרף ההודעה המוקדמת המתריעה מפני צעדים ארגוניים" ● עלות שכרם הממוצעת של עובדי הבורסה עומדת על כ-50 אלף שקל לחודש

שבתאי אדלרסברג (אודיוקודס), אבישי אברהמי (Wix), ברק עילם (NICE), מיכה קאופמן (fiverr),  / צילום: תמר מצפי, שלומי יוסף, גלובס

חזרה לימי הבועה? שש כוכבות הייטק ישראליות בשמי וול סטריט

מניותיהן של הישראליות בוול סטריט עלו בחדות לאחרונה ותיקנו את הירידות ממשבר הקורונה ● מה הקפיץ את המניה, מי המרוויחים הגדולים, ומה התחזיות להמשך?

תחנת הרכבת בתל אביב. הרכבת מושבתת בצל הקורונה. / צילום: איל יצהר, גלובס

בעקבות הנחיית שרת התחבורה מירי רגב: מסתמן כי חזרת הרכבת תתעכב

בעקבות העלייה בתחלואה הודיעה היום שרת התחבורה מירי רגב כי הנחתה את רכבת כי בעקבות הצורך בהיערכות למתן שירות לנוסעים תידחה הפעלת הרכבת ליום רביעי

חנות כלבו בארה"ב שסגרה את שעריה בשל המשבר הכלכלי בעקבות המגפה / צילום: Jeff Roberson, Associated Press

אמריקה מציגה: הבלוף שרושש את מעמד הביניים

מיליוני אמריקאים, ולפי הערכות שונות יותר ממחצית האוכלוסייה, חיים ממשכורת למשכורת ● רוב טריליוני הדולרים החדשים שהדפיס הפדרל רזרב בחודשים האחרונים הופנו להצלת בעלי מניות ובעלי חוב של החברות הגדולות ● ולמי לא נשאר?

תיבות דואר בבנין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פס"ד: הזכות הבלתי רשומה גברה פעם נוספת על הנושה המעקל

דירה שהוענקה במתנה לא נרשמה על שם המקבל, ובכל זאת נקבע כי יש לו זכות בה ● הפסיקה עלולה להביא לפיחות נוסף במעמדו של מרשם המקרקעין

עבודות בנייה בכפר סבא-כרכור / צילום: גלובס

החלטה: יש לקזז מהיטל ההשבחה את עלויות הבנייה של שטחי ציבור בפרויקטים פרטיים

החלטה של ועדת הערר המחוזית בחיפה קובעת כי במקרה שיזם מתבקש לבנות שטחים ציבוריים בתוך פרויקט פרטי - הרשות המקומית תקזז את עלות הבנייה מהיטל ההשבחה שיוטל על היזם

אילן פז מנכ"ל ברקליס ישראל / צילום: יוסי זליגר

"אימצתי רעיונות טובים מהקולגות באסיה, שהתחילו את המשבר לפנינו"

אתגר המנכ"ל עם אילן פז, מנכ"ל ברקליס ישראל, על ההתמודדות עם משקיעים שצריכים לקבל החלטה מרחוק, על ההתייעצויות עם קולגות בעולם ועל "שעת הקפה" שעברה לזום ● ויש גם טיפ: אחרי מי כדאי לעקוב

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אילו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו, שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין ישראל ויפן, לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

הפגנה בכיכר רבין נגד הסיפוח / צילום: בר לביא, גלובס

אלפים בהפגנה בכיכר רבין נגד הסיפוח

הערב התקיימה הפגנה נגד הכוונה לספח חלקים מהגדה המערבית - כאשר תאריך היעד שהציב ראש הממשלה הוא ה-1 ביולי ● עודה נטל חלק בהפגנה באמצעות נאום מוקלט: "אנחנו יכולים לעצור את הסיפוח אבל כולנו נצטרך להיאבק בו יחד"

ניהול בימי קורונה

מחקר אחד בשבוע: איך מנטרלים סטריאוטיפים והטיות בלתי מודעות?

גם אנשים שמחשיבים את עצמם לנאורים, רציונליים ומודעים, פועלים לא פעם בהסתמך על דעות קדומות. כך אפשר להתגבר על זה

פרופ' אילן דינשטיין, ראש המרכז הלאומי לחקר האוטיזם באוניברסיטת בן גוריון בנגב / צילום: דני מכליס

"יש כנראה המון סוגים של אוטיזם שאנחנו לא מצליחים לאפיין"

התסכול מהדמיות מוח ומהמחקר הגנטי, והתקווה שבמעקב אחרי תנועות עיניים ● פרופ' אילן דינשטיין, ממובילי המכון הלאומי לחקר אוטיזם, הגיע למסקנה כי יש לחקור אוכלוסיות גדולות, באופן הוליסטי ולאורך זמן - ושואף לעקוב אחר שלושה מכל ארבעה אנשים עם אוטיזם בישראל לאורך כל חייהם

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בענף התעופה רוצים שיפסיקו עם החובה בבידוד לשבים מחו"ל. האם זה יעבוד?

הגישה הזהירה שנוקטים במשרד הבריאות מרמזת על כך שאיש לא ירצה להיות חתום על הסרת חובת הבידוד במקרה שזו תביא לגל שני ● אבל בנתב"ג ובענף התעופה הישראלי מתחילים לאבד את הסבלנות

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

אופ"ק ובעלות בריתה סיכמו על הארכת קיצוץ תפוקת הנפט

ההסכם החדש הוא לקיצוץ של 9.6 מיליון חביות ביום עד סוף חודש יולי, אך הוא אינו כולל את מקסיקו, שסירבה להמשיך במאמץ

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

ביהמ"ש: הצמדת חניות לדירות בעלים – רק ב-100% הסכמה

בית המשפט המחוזי הפך החלטה של המפקחת על המקרקעין בנוגע לרוב הדרוש לשם הצמדת חניות לבעלים, וקבע כי לשם כך נדרשת הסכמה של כל בעלי הדירות פה-אחד

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

איגרא רמא, ת"א / צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של איגרא רמא

60 אלף עסקים עשויים להיסגר בחודשים הקרובים. אלו סיפוריהם של 40 שכבר נסגרו

עסקים קטנים ובינוניים בכל המדינה, מחיפה ועד אילת, ספגו מכה קשה עם פרוץ משבר הקורונה ● עשרות אלפים מהם עוד עשויים להיסגר בקרוב ● הנה אלה שכבר לא הצליחו להיאבק במצב הכלכלי ● סגרתם? פנו אלינו: i-can-help@globes.co.il