גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות - טראמפ כבר לא אופטימי: "שקי גופות ממלאים את המסדרונות"

הנשיא טראמפ צופה בבית החולים בשכונת הולדתו ברובע קווינס, ניו יורק, ורואה חזיונות אימים. הוא מוותר על קיצורי דרך ומאריך את הנחיות המרחק עד סוף אפריל ● רכבת אוויר של אספקה רפואית התחילה אתמול עם ציוד סיני בניו יורק ● הנשיא מוסיף להעליב מושלי מדינות: "מגעילים"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

יום א' של חג הפסחא הוא החג החשוב ביותר בלוח השנה הנוצרי. ביום הזה, החל השנה ב-12 באפריל, נשיא ארה"ב קיווה להכריז ניצחון על נגיף הקורונה. מה מועד הולם יותר לניצחון על אויב אכזרי מאשר היום שבו הנוצרים מציינים את נס תחייתו של ישו משיחם ועלייתו השמימה. רוח אלוהים עמדה לרחף על אמריקה החופשית מ Covid-19.

לוח הזמנים של הנשיא עורר מלכתחילה ספקות ניכרים, בייחוד בין אנשי מדע הבקיאים בהליכות התפשטותן של מגפות. אתמול הנשיא עצמו גנז את תוכנית חג הפסחא. "אני רק הבעתי תקווה", הוא אמר, וגילה שדעתו השתנתה כאשר שמע את ההערכה הקודרת ביותר על מספר המתים, אם ארה"ב לא תעמוד בהנחיות מרחק הביטחון החברתי. הוא עצמו הוציא אותן לפני שבועיים, ושיגר אותן בגלוית דואר לכל בית בארה"ב.

בתדרוך היומי שלו, בגן הוורדים של הבית הלבן, ביום שמש נעים של תחילת האביב, דונלד טראמפ הודיע כי הוא מאריך את תוקף ההנחיות עד 30 באפריל. אין זאת אומרת שהכנסיות, או הקניונים, או מועדוני הגולף יתמלאו מאליהם באחד במאי. אבל הנשיא מכיר עכשיו בחומרת הסכנה של התרופפות המשמעת לפני הנצחון הסופי.

אנשי המדע שלו שיתפו אותו במספר, העולה ממודלים מתמטיים: עד 2.2 מיליון אמריקאים עלולים למות, אם אמריקה תחזור אל חיים נורמליים מוקדם מדיי. גם כך, הבולט שבאנשי המדע האלה, ד"ר אנת'וני פאוצ'י, אמר אתמול בראיון טלוויזיה כי הוא מצפה שימותו בין 100 אלף ל-200 אלף, ויהיו "מיליוני הידבקויות", גם אם יוסיפו להינקט הנחיות המרחק.

ד"ר פאוצ'י הסביר בתדרוך כי המודלים המתמטיים תלויים בהנחות המוזנות אליהם.

"יש לך מודל", הוא אמר, "יש לך הקצה הגרוע ביותר, ויש לך הקצה הטוב ביותר. לעתים קרובות, הגרוע ביותר משקף פסיביות מלאה... הטוב ביותר משקף מאמץ שיכוך אופטימלי".

זה לא שינה הרבה. היה ברור במהלך התדרוך שבדעתו של הנשיא להיאחז מכאן ואילך בקצה הגרוע ביותר של המודל, ולתבוע אשראי על כל מספר שיהיה קטן מ-2.2 מיליון. יכולתו להוציא מים פוליטיים מכל סלע מדעי אינה מוטלת בספק.

מוכים ולא-כל-כך-מוכים

וכך, בתוך פחות מ-24 שעות, הנשיא חזר בו משתי כוונות דרמטיות למדי: חג הפסחא - והרעיון שהוא הפריח בשבת בבוקר, לאסור תנועת אנשים בין מדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט לשאר חלקי ארה"ב. אתמול הוא טען בכל תוקף שלא הייתה לו כוונה כזאת.

נראה שלא עלה יפה ניסיונו של הנשיא לחלק את אמריקה בין אזורים מוכי-וירוס ואזורים לא-כל-כך-מוכים. נגיף הקורונה מתפשט עכשיו אל תוך אמריקה, הרחק מאזורי-החוף שבהם היו ריכוזיו העיקריים. מדינת מישיגן, במערב התיכון, מעפילה בטבלת Covid-19, בייחוד סביב העיר דטרויט. כיוצא בזה, לואיזיאנה, בדרום ארה"ב, הופכת למוקד מסוכן, בייחוד סביב העיר ניו אורלינס.

ד"ר דברה ברקס, מתאמת כוח המשימה לענייני הקורונה בבית הלבן, אמרה אתמול כי מוטב ש"כל אזור עירוני בארה"ב יניח, שהוא מועד להתפרצות מן הסוג של ניו יורק". היא מוסיפה להיות שדה המערכה העיקרי, וממתינה להחמרה ניכרת בימים הבאים.

"משאיות באורך גן הוורדים"

הנשיא עצמו נתן אתמול ביטוי מוחשי מאוד למצוקת ניו יורק. הוא תיאר בית חולים ברובע קווינס, סמוך לשכונה שבה הוא עצמו נולד. "משאיות באורך של גן הוורדים בבית הלבן" מגיעות אל בית החולים הזה, אמר הנשיא, "ואתה שואל מה הן מובילות? זה בית חולים אמהרסט, זו בוודאי אספקה. זו לא אספקה. זה בני אדם. אלה משאיות עם תאי הקפאה, מפני שבית החולים אינו מסוגל עוד לטפל בגופות, כי יש כל-כך הרבה מהן. שקי גופות ממלאים את המסדרונות".

עמוד ראשון של הניו יורק פוסט עם צילום של צפיפות מחרידה מבית חולים בניו יורק / צילום: צילום מסך, גלובס

זו הייתה הפעם הראשונה מאז התחיל את תדרוכיו היומיים, לפני שבועיים ויותר, שהנשיא לא ניסה להשרות אופטימיות על שומעיו, ותיאר את המצב בצבעים הקודרים ביותר העולים על הדעת - אם כי הוסיף לטעון להצלחה בהקטנת נזקיו של הנגיף, ובאספקת צורכי הציוד של מדינות, של ערים ושל בתי חולים.

הוא השתבח בנחיתתו של מטוס ראשון עם 80 טון אספקה מסין, אם כי הוא לא נקב בשמה של סין. המטוס הזה נחת בניו יורק אתמול בבוקר "עם 1.8 מיליון מסיכות וחלוקים, עם 130 אלף מנשמים, עם 10.3 מיליון כפפות ודברים רבים אחרים, מיליונים ומיליונים של פריטים". זה חלק מ"מבצע גשר אוויר", שמנהל ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של טראמפ וחתנו.

הנשיא לא נשאל במסיבת העיתונאים אם אין הוא חושש מפני מה שיקרה כאשר מיליוני הפריטים יקולפו מעטיפותיהם. שורה של ארצות הודיעו בימים האחרונים, כי גילו פגמים חמורים במוצרים רפואיים שיובאו מסין. הולנד הודיע אתמול, כי היא מוציאה משימוש 600,000 מסיכות פגומות מסין. גרמניה, ספרד וצ'כיה הודיעו כי ערכות בדיקה סיניות נמצאו פגומות.

הנשיא הרבה לדבר אתמול על מסיכות. תלונות ניו יורק על מחסור במסיכות אינן מתיישבות עם המספרים, הוא אמר. בית חולים אחד בעיר, שנהג להזמין בין 10,000 ל-20,000 מסיכות הזמין וקיבל 300,000.

טראמפ אמר, כי הוא רוצה שמושל המדינה וראש העיר יבדקו מה קרה למסיכות האלה. "האם הן יצאו מן הדלת האחורית?" דקות אחדות אחר כך הוא אמר, כי הוא חושד שנעשה "משהו חמור יותר מאגירה". הוא לא נשאל מה חמור יותר, אבל ברור למדי שהוא התכוון לגניבה ולספסרות.

"הוא בן אדם מגעיל"

הנשיא לא ויתר על ההזדמנות להוסיף ולתקוף באופן אישי מושלי מדינות, שמתחו עליו ביקורת. יום אחד לאחר שהשפיל את מושלת מישיגן, והשתמש במשחק מלים באנגלית כדי להעמיד בספק את מנת המשכל שלה, הוא תקף את מושל מדינת וושינגטון. "אני לא צריך לטלפן אליו. הוא מועמד כושל לנשיאות. הוא בן אדם מגעיל. אני לא סובל את מושל וושינגטון".

עיתון בדטרויט, מישיגן, כתב אתמול במאמר לרוחב עמודו הראשון, "היי, הנשיא טראמפ, לא זה הזמן לעלבונות". אבל עלבונות - לפוליטיקאים יריבים, או למבקרים בתקשורת - הם לחם חוקו של הנשיא. הוא התעלל אתמול בשני עיתונאים, שהציגו לו שאלות ביקורתיות בתדרוך, ותקף את כלי התקשורת שהם מייצגים.

"היי, הנשיא טראמפ, לא זה הזמן לעלבונות", מכריז עיתון בדטרויט, מישיגן, שטראמפ עלב בגסות במושלת שלה / צילום: צילום מסך

אבל הוא עושה כן על יסוד שיפור מהותי במעמדו הציבורי. הסקרים מוסיפים להראות, שרוב האמריקאים נותנים אמון בהתנהלותו בימי משבר הקורונה, ועלה גם מספר האמריקאים הסומכים את ידיהם על התנהלותו הכללית. סקר בוושינגטון פוסט הראה אתמול שוויון סטטיסטי בין טראמפ לג'ו באיידן, המועמד המשוער של המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות של חודש נובמבר.

נראה שטראמפ הצליח ליטול את מושכות המנהיגות במשבר הזה, לטובת סיכוייו להישאר ארבע שנים נוספות בבית הלבן. כמובן, מוקדם להגיד, אבל לא מוקדם מאוד.

ואלה נתוני הקורונה באמריקה הבוקר:

סך כל הנדבקים: 142,178

סך כל המתים: 2,484

סך כל המחלימים: 4,559

המדינות הפגועות ביותר:

ניו יורק: כמעט 60,000 נדבקים; 956 מתים

ניו ג'רזי: 13,386 נדבקים; 161 מתים

קליפורניה: 6,312 נדבקים; 131 מתים

מישיגן: כמעט 5,500 נדבקים; 132 מתים

מסצ'וסטס: 4,955 נדבקים; 48 מתים

פלורידה: כמעט 5,000 נדבקים; 60 מתים

אילינוי: כמעט 4,600 נדבקים; 65 מתים

מדינת וושינגטון: כמעט 4,500 נדבקים; 200 מתים

לואיזיאנה: 3,540 נדבקים; 151 מתים

ב-47 מ-50 המדינות, מספר הנדבקים גבוה ממאה; ב-20 המספר גבוה מאלף; ב-13 המספר גבוה מ-2,000

רשימות קודמות ב yoavkarny.com וב https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

לפיד החירום דולק מעל אסדת לוויתן / צילום: איריס אשוח

הפרו - וישלמו: המשרד להגנת הסביבה פועל נגד נובל אנרג'י בעקבות הפרות באסדת לוויתן

חברת נובל אנרג'י הפרה את היתר הפליטה לאסדת לוויתן כאשר עיכבה את הליך החיבור הדיגיטלי של מערכות הניטור הרציף באסדה ● כעת מצויה החברה בפני נקיטה בהליך אכיפה ● נובל אנרג'י: "לומדים את המכתב שנשלח על ידי המשרד ושוקלים את צעדינו להמשך"

תושבי העיר ווהאן עומדים בתור לבדיקות החומצה הגרעינית, בשבוע שעבר / צילום: רויטרס, Aly Song

העיר הסינית ווהאן מדהימה את העולם: 9 מיליון בדיקות בתוך 10 ימים

החשש מפני גל נוסף של קורונה הביא את הרשויות בעיר שבה התפרץ הנגיף לראשונה לאסוף בדיקות מרוב תושביה ● רוב הבדיקות כבר עובדו וזוהו 180 נשאים ללא תסמינים

 

גן אירועים "Ocean", תל אביב. האולמות וגני האירועים יתחילו לחזור לפעילות תחת הגבלות משרד הבריאות / צילום: תמר מצפי, גלובס

פרטנר משיקה מערכת מיוחדת לקראת פתיחת המסעדות ומתחמי האירועים

המערכת תאפשר לבית העסק ולמנהל המתחם לדעת בכל רגע נתון ובזמן אמת כמה אנשים נמצאים במקום ● "המעבר לשגרת קורונה על כל המגבלות והשינויים בהרגלים שלנו כעסקים וכצרכנים, מחייב התאמה של העסק למציאות החדשה"

הפגנת העצמאים בישראל / צילום: טל קירשנבאום

סיבוב פרסה של הממשלה או טענות סרק של העצמאים? המחלוקת סביב המענק לעצמאים על חודש מאי

לטענת ארגוני העצמאים משרד האוצר קבע כי המענק שהובטח לעצמאים בגין חודש מאי יבוטל, בשל החזרה לשגרה של המשק ופתיחת העסקים ● גורמים באוצר טוענים כי לא התקיים דיון להעניק מענק נוסף בגין חודש מאי, וכך גם לא בוטל כל מענק מתוכנן

אנדרו קואומו / צילום: רויטרס

מושל ניו יורק: "אנחנו הולכים לראות כאב בכלכלה החדשה הזאת"

מושל ניו יורק אנדרו קואומו הודיע גם כי הוא ייסע לוושינגטון ביום רביעי הקרוב על-מנת להיפגש עם הנשיא דונלד טראמפ כדי לדון בתוכניות על תשתיות וכלכלה

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

מועצת תאגיד השידור עומדת להתפזר; מי ייפקח על "בור תקציבי" של 40 מיליון שקל?

רובה המכריע של מועצת תאגיד השידור תסיים את כהונתה השבוע, ועד שלא ימונו לה לפחות עוד חמישה חברים, תקציב בהיקף של כ-750 מיליון שקל יישאר ללא פיקוח ● תאגיד השידור: "ההנהלה נערכת לקיצוצים במינימום פגיעה בעובדים ובתוכן"

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

הלחץ האמריקאי עבד? IDE טכנולוגיות תקים את מתקן ההתפלה החדש בשורק

ממשל טראמפ הפעיל על ישראל לחץ כבד כדי למנוע את זכייתה של האצ'יסון הסינית במכרז ● הצעתה של IDE עמדה על מחיר של כ-1.45 שקל לקוב מים - נמוך בכ-65 אגורות מהמחיר הנמוך ביותר לקוב מים המשולם כיום

בורסת ניו יורק / צילום:  אנדרו קלי, רויטרס

עם ריחוק חברתי, מסכות ובלי אורחים: הסוחרים שבים לוול סטריט

רצפת המסחר של בורסת ניו יורק תפתח מחדש עם כרבע מהסוחרים בלבד ● בשל איסור על כניסת אורחים, צלצול הפעמון המסורתי של מסחר במניה חדשה לא יתרחש עד להודעה חדשה

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

כ-200 אלף דיווחו לשירות התעסוקה על חזרה מחל"ת מאז סוף פסח

מהעדכון האחרון אתמול בשעה 16:00 ועד היום בשעה 16:00 התקבלו בשירות התעסוקה 14,586 דיווחים על חזרה לעבודה ● מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19 באפריל, נרשמו בשירות התעסוקה 102,213 דורשי עבודה חדשים

מכשור רפואי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חברות המכשור הרפואי מתאגדות: "ישראל לא יכולה להיות 'מדינת חדשנות' ללא תעשייה"

ארגון מדטק החדש, בהובלת מדטרוניק, ג'נרל אלקטרוניק, טבע ופיליפס, מבקש תמיכה מהמדינה כדי להרחיב את תעשיית הייצור הרפואי, מתכוון להכניס מכשור רפואי חדשני לסל התרופות ורוצה להיות גוף שהרגולטורים מתייעצים איתו לפני קבלת החלטות בתחום המכשור הרפואי

מגדל TOHA/ צילום: אמיר מאירי

האם הקורונה והעבודה מהבית ישפיעו על הקמת הפרויקט הגרנדיוזי על איילון

טלטלת הקורונה עשויה להשפיע על ההחלטה בנוגע לעתידו של פרויקט ההמשך הגרנדיוזי, שתתקבל ב-2021 ● בינתיים משדרים היזמים עסקים כרגיל, למרות ששש קומות ב-TOHA1 מושכרות לחברת חללי העבודה המשותפים וויוורק שנקלעה לקשיים

משאבת נפט בטקסס / צילום: Eric Gay, Associated Press

מזקקות הפסדים: הירידה החדה במחירי הנפט הובילה את בזן ופז להפחתות מלאי ולהפסדים כבדים

בזן הציגה ברבעון הראשון השנה הפסד של כ-146 מיליון דולר, ואצל פז הסתכם ההפסד ב-97 מיליון שקל - החלה לבחון דרכי היפרדות מבית הזיקוק ● שתי חברות הזיקוק ביצעו ברבעון הראשון הערכות שווי לבתי הזיקוק שבבעלותן, שהיו גבוהות מהשווי הרשום בספריהן, ולכן הן לא נדרשו לבצע הפחתות בגין פעילות הזיקוק

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד: כך נראית התוכנית להחזרת המשק מחל"ת

המענק ישולם בארבע פעימות חודשיות כדי להבטיח שהמעסיקים אינם קולטים את העובד רק כדי לקבל את הכסף ● יצוין כי שר האוצר ישראל כ"ץ ויתר על מספר דרישות שנועדו למנוע ניצול לרעה של המענק

"רק 9% מהחברות יצאו מחוזקות מהמשבר ב־2008" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: תשעה דברים שסטארט-אפים צריכים לעשות אחרת אחרי המגפה

איך למצב מחדש את הסטארט-אפ שלך בעולם שאחרי הקורונה? תשעה דברים שצריך לעשות אחרת - ממיזוגים ורכישות ועד הפגנת אמפתיה ללקוחות

כריית ביטקוין/   צילום: Shutterstock

גם לאחר החצייה: כריית ביטקוין צורכת חשמל כמעט כמו כל מדינת ישראל

בעקבות חציית תגמולי הכרייה של ביטקוין ב-11 במאי, צנח כוח החישוב העולמי של כורי המטבעות הדיגיטליים בכ-38% בשבועיים האחרונים ● אף שצריכת האנרגיה של רשת הביטקוין ירדה ברבע בתקופה הזאת, היא עדיין נותרה עצומה בהיקפה

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

חדשות 12 ודנה ויס בתביעה נגד יאיר נתניהו: "התבטאויות חמורות"

השבוע כתב בנו של ראש הממשלה בטוויטר: "מישהו יודע איך דנה ויס קיבלה תפקיד כה בכיר בערוץ 2? רהוטה? לא. חכמה? לא. מעניין..." ● תביעת הדיבה תוגש בימים הקרובים

שוני אלבק / צילום: אלי יהב

שוני אלבק מונה למנ"כל כהן פיתוח גז ונפט

לאחרונה מכרה קבוצת דלק את מניות השליטה בכהן פיתוח לידי יצחק סוארי, ג'ורג' חורש וגדעון תדמור תמורת 207 מיליון שקל ● אלבק, לשעבר היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך, נחשב בעבר לאחד מאנשיו של נוחי דנקנר והיה המשנה למנכ"ל אי.די.בי פתוח

חומוס כספי בזמן הסגר / צילום: שני מוזס, גלובס

הממשלה אישרה: מסעדות וברים יחזרו לפעול החל ממחר

עדיין חלה הגבלה על ישיבה במתחמי מזון מהיר בקניונים ● עוד נקבע כי במקום הפתוח לציבור בו מצוי דלפק שירות, תוצב מחיצה למניעת העברת רסס בין נותן למקבל השירות, בהתאם לחובה החלה כיום על חנויות

מפגינים בהונג קונג נגד נסיונות החקיקה החדשים של סין / צילום: Vincent Yu, AP

התיאבון של שלטונות סין לבלוע את הונג קונג החזיר את התושבים לרחובות

ההערכה היא כי סין תאיץ את מאמציה לשלוט בתחומים שחיוניים לכלכלת השוק החופשי של הונג קונג, החל ממערכת החינוך והעיתונות החופשית ועד בתי המשפט ומדיניות ההגירה

עו"ד מיכה פטמן / צילום: איל יצהר, גלובס

כמה זמן דרוש כדי לנהל "תיק צווארון לבן גדול ומתוקשר"?

וגם: קצת חדשות טובות בימי קורונה וזהר זיסאפל מבטיח עבודה בהייטק