גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מייסד ביו נקסוס משיב מלחמה: קרן השקעות בינלאומית היא שהביאה לקריסתנו

בתגובה לתביעת קרן ספרינגטייד בגין גניבה וזיוף, טוען מייסד חברת הסייבר הרפואי, ציקי קורלנד-פוקס, כי הקרן הביאה במו-ידיה לאובדן כל השקעתה בביו נקסוס

תביעה / צילום: שאטרסטוק
תביעה / צילום: שאטרסטוק

האם המילארדר הצ'כי קארל קומארק, המדורג במקום הרביעי ברשימת עשירי צ'כיה ונכלל ברשימת 1,000 האנשים העשירים בעולם על-פי "פורבס", ייגרר לתוך אחד הסכסוכים היצריים והמסקרנים ביותר המתנהלים בימים אלה בבית המשפט בישראל?

קומארק, שהונו בשנת 2019 הוערך בכ-3.1 מיליארד דולר, הוא בעליה של KKCG - חברת ההחזקות הגדולה בצ'כיה ובעלת קרן ההשקעות הבינלאומית Springtide (ספרינגטייד). במהלך השנים האחרונות השקיעה ספרינגטייד כ-35 מיליון שקל בחברת הסייבר הישראלית למוסדות רפואיים ביו נקסוס, אותה ייסד מי שמחזיק גם בכ-38% ממניות החברה, ציקי קורלנד-פוקס. 

בשנה האחרונה נקלעה ביו נקסוס למערבולת. קופת החברה התדלדלה, ועד מהרה היא נכנסה גם להליך פירוק, ונגד החברה הוגשו מספר הליכים משפטיים, בארץ ובחו"ל.

אולם האפקט המשמעותי ביותר שהורגש בעקבות מצבה המידרדר של ביו נקסוס הוא ללא ספק הסכסוך שהתגלע עד מהרה בין ספרינגטייד ונושאי משרה בה לבין פוקס. הסכסוך גלש להאשמות קשות מאוד שהטיחה הקרן הצ'כית בפוקס. זאת, במסגרת תביעה שהגישה לפני כשלושה חודשים למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

בתביעה על סך 17 מיליון שקל שהגישה הקרן הצ'כית, היא טענה כי פוקס, ביו נקסוס וגורמים נוספים הונו אותה והביאו אותה להשקיע בחברה מיליונים על יסוד מסמכים מזויפים בהיקף חסר תקדים. הצ'כים לא חסכו בהאשמות כלפי פוקס, כשטענו כי הוא הוציא לפועל "תרגיל עוקץ", ואף כינו אותו בתור "נוכל מתוחכם וחסר כל מורא, אשר שידל בכחש את הקרן".

באמצעות עו"ד דורון אפיק, בחר כעת פוקס להשיב להאשמות נגדו על-ידי מתקפה משלו, כשביקש לצרף נתבעים נוספים להליך שהוגש נגדו. בנוסף לקארל קומארק, ביקש פוקס לצרף גם שני דירקטורים שניהלו בפועל את פעילותה של ספרינגטייד - מארק יבלונסקי ומיכאל טומאניק. לטענתו, ספרינגטייד היא שהביאה לקריסתה של ביו נקסוס.

עו"ד דורון אפיק / צילום: יח"צ

הכשלת הבראה

בבקשה שבה תדון השופטת רות רונן, טוען פוקס כי ספרירנגטייד הסתירה בכתב התביעה שהגישה פרטים רבים, שלו היו נכתבים, היו חושפים תמונה שונה לחלוטין מזו שהצטיירה בתביעה. לטענת פוקס, ספרינגטייד "עשתה כל שלאל ידה על-מנת להכשיל מאמצים להבראת ביו נקסוס ולהביא במו-ידיה לאובדן כל השקעתה בביו נקסוס על-מנת לנפח את נזקיה במכוון. לספרינגטייד יש אשם תורם של 100% בכל נזק שנגרם לה".

עוד טוען פוקס כי ככל שהוצגו לצ'כים מצגי-שווא, הרי שיש להפנות אצבע מאשימה כלפי פיליפ מטודי, מי ששימש בעבר כיו"ר ביו נקסוס ותיווך במספר עסקאות השקעה בין החברה למשקיעים זרים. מטודי, טוען פוקס, הוא גם מי שהיה הרוח החיה ומי שאחראי על המצגים שהוצגו לקראת עסקאות ההשקעה של ספרינגטייד בביו נקסוס. מטודי, אגב, הגיש גם הוא תביעה נגד פוקס בקיץ האחרון, בהיקף 2 מיליון שקל.

לטענת פוקס, קומארק והדירקטורים בספרינגטייד לא יכולים לטעון כי לא ידעו לאן הם נכנסים כשהשקיעו בביו נקסוס, שכן "הם שהחליטו לבצע את ההשקעה בביו נקסוס בהתבסס על מצגיו של מטודי, כאשר הם יודעים היטב את מצבה הכלכלי האמיתי של החברה, וזאת לאחר 14 חודשי בדיקת נאותות".

יתרה מכך, טוען פוקס, אותם מסמכים מזויפים הנטענים בתביעה הם בסך-הכול סימולציות של דוחות כספיים, שאותן ביקשו אנשי ספירגנטייד בעצמם. "בפגישות ושיחות עם פוקס חזר יבלונסקי על דרישתו לייצר עבורו תחזיות 'אופטימיות' של ביו נקסוס שכל מטרתם, כך הציג, הייתה פנימית כדי להראות בתוך קבוצת KKCG את ביו נקסוס כהשקעה בעל פוטנציאל גבוה", טוען פוקס ומוסיף: "האם מצגים אלה היו רק פנימיים בקבוצה וכעת משמשים לתביעת-השווא נגד פוקס, לאחר קריסת ביו נקסוס, או שהוצגו גם לגורמים חיצוניים? הדבר לא ידוע, אולם בוודאי שאם מצגים אלה שימוש להוצאת כספים מגורמים חיצוניים, זהו נושא לבדיקה של רשויות האכיפה בצ'כיה".

חתול בשק

עוד בבקשה מתייחס פוקס לטענת הצ'כים, שלפיה הוא הציג להם מסמכים מזויפים ששכנעו אותם לבצע עסקה נוספת עם ביו נקסוס, בשמסגרתה הועברו מניות חברת קליריו שבבעלות הקרן לשליטתה של ביו נקסוס. פוקס טוען כי לא רק שלא מדובר במעשה רמייה מצידו, אלא שהוא זה שנפל קורבן לתרמית, שעה שמכרו לו "חתול בשק". לטענתו, העסקה הזו דווקא הצילה את הצ'כים ממבוכה גדולה, ונעשתה בעיקר "כדי למנוע פגיעה בשמו של קארל קומארק על-ידי סגירת חברה כושלת שלהם ופיטורי עובדים".

כך, טוען פוקס, "קומארק, יבלונסקי וטומאניק הונו את ביו נקסוס במצגי-שווא בהם הראו כאילו לקליריו יש תזרים מזומנים של מיליון אירו, אך בדיעבד התברר כי תזרים זה לא קיים, וכל כוונתם הייתה למכור את קליריו לביו נקסוס על-מנת להימנע מהפסד של 2.5 מיליון אירו - סכום ההשקעה של קבוצת KKCG באותה חברה - ולהעמיס עלויות של כמיליון אירו בשנה על ביו נקסוס (במקום שקרן ספרינגטייד תיאלץ לשאת בכך), מה שבדיעבד גרם לקריסת ביונקסוס".

עורכי הדין נבות תל-צור, טל שפירא וניב וניש מסרו מטעם ספרינגטייד: "מדובר בבקשת סרק חסרת יסוד עובדתי ומשפטי, שאינה אלא צעד נואש נוסף של הנתבעים, מר ציקי פוקס ושירי ידעי, שנתבעו על-ידי ספרינגטייד לתשלום סך של 17 מיליון שקל בשל תרמית ומצגי-שווא, תוך שבית המשפט המחוזי ראה כבר לנכון להטיל עיקול על נכסי הנתבעים ולחייבם בהוצאות משפט, על כל המשתמע מכך".

נציין כי בחירתו של פוקס לשטוח את טענותיו נגד קומארק והדירקטורים בספרינגטייד במסגרת בקשה להוספת נתבעים, אינה מובנית מאליה. אומנם פוקס מזכיר בבקשה מקרי עבר שלשיטתו תומכים בדרך הפעולה שנקט, אך ברור כי מדובר בדרך יצירתית ולא שגרתית לטעון טענות שהאכסניה המתאימה עבורן היא במסגרת תביעה שכנגד או תביעת צד ג'. הרווח של פוקס מהמהלך, ככל שיצלח, הוא בחיסכון האגרה העומדת במקרה זה על מאות אלפי שקלים - כך בעוד שבהגשת הודעת צד ג' או תביעה שכנגד נדרש תובע לשלם אגרה מלאה, עלותה של הבקשה שהגיש פוקס, ככל בקשה בכתב, עומדת על 30 שקל בלבד.

עוד כתבות

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

זוהי הסיבה לכך שפייסבוק משנה את שם הארנק הדיגיטלי שלה

הארנק הדיגיטלי קליברה, שהושק לפני פחות משנה, ייקרא מהיום "נובי" ● פייסבוק מתמודדת עם לא מעט קשיים רגולטוריים סביב פרויקט המטבע הדיגיטלי ליברה, וארגונים כמו ויזה, מאסטרקארד ואיביי נטשו אותו חודשים ספורים לאחר השקתו

מוטי בן משה, בעל השליטה בדור אלון / צילום: אלון רון

דור אלון בוחנת העברת נדל"ן לרבוע כחול נדל"ן בתמורה להקצאת מניות

לפי דיווח לבורסה, נדל"ן מניב ונדל"ן בהקמה של חברת האנרגיה יועברו בתמורה להקצאת מניות מהחברה האחות ● הנכסים שיועברו כוללים את פרויקט אלוני ים בהרצליה פיתוח, פרויקט אלוני כפר סבא והמתחם המסחרי בעין שמר, ואינם כוללים שטחים המשמשים את מתחמי התדלוק ואת פעילות קמעונאות המזון

מגדל TOHA/ צילום: אמיר מאירי

האם הקורונה והעבודה מהבית ישפיעו על הקמת הפרויקט הגרנדיוזי על איילון

טלטלת הקורונה עשויה להשפיע על ההחלטה בנוגע לעתידו של פרויקט ההמשך הגרנדיוזי, שתתקבל ב-2021 ● בינתיים משדרים היזמים עסקים כרגיל, למרות ששש קומות ב-TOHA1 מושכרות לחברת חללי העבודה המשותפים וויוורק שנקלעה לקשיים

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

מועצת תאגיד השידור עומדת להתפזר; מי ייפקח על "בור תקציבי" של 40 מיליון שקל?

רובה המכריע של מועצת תאגיד השידור תסיים את כהונתה השבוע, ועד שלא ימונו לה לפחות עוד חמישה חברים, תקציב בהיקף של כ-750 מיליון שקל יישאר ללא פיקוח ● תאגיד השידור: "ההנהלה נערכת לקיצוצים במינימום פגיעה בעובדים ובתוכן"

בובות בחלון ראווה חובשות מסיכות בד / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הישראלים לא אופטימיים: כמחצית מהאוכלוסייה נפגעה כלכלית בתקופת הקורונה, כשליש עדיין סובלים מלחץ וחרדה

בריאות, מצב נפשי ומצב כלכלי הם רק חלק מהתחומים שנבחנו בסקר שערכה הלמ"ס בעקבות משבר הקורונה ● מהי רמת האמון שהציבור נותן בהתמודדות הממשלה עם המשבר, וכמה באמת אנו חושבים כי ב-12 החודשים הבאים מצבנו הכלכלי ישתפר?

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ותודה למחיר למשתכן: הציבור לקח באפריל משכנתאות בהיקף 5 מיליארד שקל

היקף המשכנתאות אומנם נפל ב-43% לעומת השיא במרץ, אך עדיין מדובר בהיקפים דומים לאלו שהיו בפסח שעבר ● חלקם של זוכי מחיר למשתכן הגיע לשיא של 13% מכלל המשכנתאות באפריל

משאית חשמלית על מסלול הניסויים של אלקטריאון בשבדיה / צילום: יח"צ

בלי הכנסות בכלל: הכירו את חברת ההייטק שנסחרת בתל אביב וכבר שווה יותר מאזורים, דלתא ובנק אגוד

חברת הטכנולוגיה אלקטריאון, הפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים באמצעות "כביש חכם", הכפילה את שווייה פי 30 מאז שהצטרפה לבורסה ב-2017

בורסת ניו יורק / צילום:  אנדרו קלי, רויטרס

עם ריחוק חברתי, מסכות ובלי אורחים: הסוחרים שבים לוול סטריט

רצפת המסחר של בורסת ניו יורק תפתח מחדש עם כרבע מהסוחרים בלבד ● בשל איסור על כניסת אורחים, צלצול הפעמון המסורתי של מסחר במניה חדשה לא יתרחש עד להודעה חדשה

שוני אלבק / צילום: אלי יהב

שוני אלבק מונה למנ"כל כהן פיתוח גז ונפט

לאחרונה מכרה קבוצת דלק את מניות השליטה בכהן פיתוח לידי יצחק סוארי, ג'ורג' חורש וגדעון תדמור תמורת 207 מיליון שקל ● אלבק, לשעבר היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך, נחשב בעבר לאחד מאנשיו של נוחי דנקנר והיה המשנה למנכ"ל אי.די.בי פתוח

לפיד החירום דולק מעל אסדת לוויתן / צילום: איריס אשוח

הפרו - וישלמו: המשרד להגנת הסביבה פועל נגד נובל אנרג'י בעקבות הפרות באסדת לוויתן

חברת נובל אנרג'י הפרה את היתר הפליטה לאסדת לוויתן כאשר עיכבה את הליך החיבור הדיגיטלי של מערכות הניטור הרציף באסדה ● כעת מצויה החברה בפני נקיטה בהליך אכיפה ● נובל אנרג'י: "לומדים את המכתב שנשלח על ידי המשרד ושוקלים את צעדינו להמשך"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה מגישה לשר האוצר ח"כ, ישראל כץ, את דוח פעילותה לשנת 2019 / אינפוגרפיקה: דוברות משרד האוצר, יח"צ

הדוח השנתי של רשות ניירות ערך: עוד קודם לקורונה - גידול בהסדרי החוב וקיטון במספר בעלי הרישיונות

שנת 2020 עלולה להביא גידול ביחס ל-2019 בהסדרי החוב בצל משבר הקורונה ● בשנה החולפת נמשכה מגמת הירידה בדמי הניהול שהציבור שילם בקרנות הנאמנות

אלון מאסק והחללית דרגון. רושם עוד ניצחון / צילום: Jae C. Hong PA

בדרך לחלל החיצון: כשהחלום האמריקאי פוגש את התעוזה של אלון מאסק

אם הכל יעבוד כשורה ומזג האוויר לא יאכזב, ברביעי בלילה תתרחש היסטוריה בכל הקשור לכיבוש החלל על ידי האדם ● לראשונה, חללית מסחרית תטיס אסטרונאוטים של נאס"א למשימה ● זו גם תהיה אבן דרך בהשתלטותן של חברות מסחריות על תחומים שהמדינות היו האחראיות הבלעדיות להם בעבר

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

פרשת העלמת המס של חברת שלמה Sixt: תשלם כופר של 400-500 אלף שקל

קבוצת הרכב הגיעה להסדר עם רשות המסים, שלפיו התיק הפלילי בגין גביית יתר מלקוחות ייסגר בתשלום כופר, ללא העמדה לדין פלילי ● במקביל אושרה הפשרה בייצוגית שהוגשה בפרשה, ולפיה הקבוצה תעניק ימי השכרת רכבים בעלות של כ-38 מיליון שקל בחינם ללקוחות הליסינג

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת הנדל הורה להקים צוות הפקת לקחים מפרשת בזק

יועז הנדל הורה למנכ"ל המשרד נתי כהן להקים צוות הפקת לקחים כדי לוודא שהמשרד השיל מעליו לחלוטין את פגעי הפרשה ● "תפקיד עובדי ושליחי ציבור הוא להוות מגדלור ערכי במדינת ישראל"

"רק 9% מהחברות יצאו מחוזקות מהמשבר ב־2008" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: תשעה דברים שסטארט-אפים צריכים לעשות אחרת אחרי המגפה

איך למצב מחדש את הסטארט-אפ שלך בעולם שאחרי הקורונה? תשעה דברים שצריך לעשות אחרת - ממיזוגים ורכישות ועד הפגנת אמפתיה ללקוחות

עו"ד מיכה פטמן / צילום: איל יצהר, גלובס

כמה זמן דרוש כדי לנהל "תיק צווארון לבן גדול ומתוקשר"?

וגם: קצת חדשות טובות בימי קורונה וזהר זיסאפל מבטיח עבודה בהייטק

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

למרות הזינוק בוול סטריט, תל אביב ננעלה בירידות קלות

הזינוק בפתיחה בוול סטריט לא עזר לבורסת תל אביב להתאושש ● מדד ת"א 35 ירד ב-0.25%, מדד ת"א 125 איבד 0.33% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.74% ●  עונת הדוחות בעיצומה: אלקטרה צריכה רשמה זינוק של 69% ברווח הנקי ברבעון הראשון ל-27 מיליון שקל ● שגריר ספגה ברבעון שחיקה תפעולית בצל מגזר שיתוף הרכבים ● פז רשמה הפסד נטו של 125 מיליון שקל כתוצאה מנפילת מחיר הנפט

יעקב הלפרין /    צילום:  יהונתן הלפרין

קניון הזהב נגד אופטיקה הלפרין: תביעה של למעלה מחצי מיליון שקל על סירובה לפתוח את החנות בקניון

ככל הידוע, מדובר בתביעה ראשונה מסוגה מאז הפתיחה המחודשת של הקניונים ומתחמי המסחר עם החזרה לפעילות מחודשת בצל משבר הקורונה לפני כשלושה שבועות, בגין סירוב בית עסק לפתוח את החנות בקניון

רובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מצליחה לשחות גם בימי קורונה: הרווח הנקי של מיטרוניקס צמח ברבעון בכ-7% ל-64 מיליון שקל

מניית יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות השלימה זינוק של 65% מהשפל שאליו צנחה ב-23 במרץ השנה, וחזרה להציג תשואה חיובית מתחילת השנה

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

כ-200 אלף דיווחו לשירות התעסוקה על חזרה מחל"ת מאז סוף פסח

מהעדכון האחרון אתמול בשעה 16:00 ועד היום בשעה 16:00 התקבלו בשירות התעסוקה 14,586 דיווחים על חזרה לעבודה ● מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19 באפריל, נרשמו בשירות התעסוקה 102,213 דורשי עבודה חדשים