גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד
חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

התוכנית הכלכלית של הממשלה לחילוץ המשק ממשבר הקורונה כוללת גם התייחסות למגזר השלישי - אותן עמותות סיוע אזרחי - בהיקף של 200 מיליון שקל. אך כמו גם התוכנית הגדולה, שמלאה בחורים ובעיות, כך גם התוכנית שאמורה לסייע לעמותות: הקריטריונים לקבלת הכסף לא גמרי ברורים; והסיוע מיועד רק לעמותות שקיבלו בעבר תמיכות מהמדינה.

מסלול התמיכה נוסף הוא באמצעות הלוואות. המדינה מאפשרת, מול כלל הבנקים, לקיחת הלוואה בערבות מדינה ללא צורך בערבות אישית עבור העמותות, עד מחזור של 4 מיליון שקל (עמותות קטנות יחסית), וארגונים חברתיים בתחומי רווחה, בריאות וחינוך. בנוסף, הטבות מס וארנונה שניתנו למגזר העסקי, יחולו על המגזר השלישי.

אך לדברי "מנהיגות אזרחית, ארגון הגג של העמותות בישראל", התוכנית המוצגת איננה מניחה את הדעת, ורחוקה מלספק מענה הולם לפגיעה הקשה בעמותות. "התרשמנו כי התוכנית נותנת מענה ראשוני בלבד. העמותות בישראל קורסות, מאות אלפי ישראלים יישארו ללא מענה", אומרת ליאור פינקל, מנכ"לית העמותה.

"הגענו למצב חירום - כשהעמותות יקרסו, מאות אלפי נזקקים, קשישים, נוער בסיכון, עולים ונכים ייפגעו פגיעה ישירה, ולא יישאר מי שישקם. רבע מהעמותות כבר סוגרות פעילות, עשרות אלפים כבר באבטלה, ואלו האנשים שיידרשו להקים מחדש את התשתית החברתית של ישראל. המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה".

רבע מהעמותות כבר הפסיקו לפעול

"רבע מהעמותות כבר סוגרות פעילות, עשרות אלפים כבר נרשמו לאבטלה, ואלו האנשים שיידרשו להקים מחדש את התשתית החברתית של ישראל. המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה".

במצבן של העמותות, המופקדות על סיוע לאנשים המוחלשים בחברה או לאלו הנעזרים בשירותים אותם מספקת הממשלה דרך העמותות, בכי רע. במשך יותר משנה, בשל הקיפאון הפוליטי, תקציבים ממשלתיים מבוששים לזרום וכעת הקורונה מובילה אותן למאבק הישרדות.

"אנחנו מספקים נופשונים לילדים עם צרכים מיוחדים, ומשרד הרווחה משתתף בתשלום. בגלל הקורונה, אנחנו משותקים לחלוטין. לפני כן, הורים שזכאים ל-14 לינות כאלו בשנה, הצליחו לגרד בקושי 6 מפני שלא עברו תקציבים בגלל הבחירות", מספר זכריה לנדאו, מנכ"ל עמותת יד לילד המיוחד.

"אנחנו מחלקים כרגע לילדים שנמצאים בבית טאבלטים, בעזרת תרומות ציבוריות. הממשלה לא עוזרת לנו. ההורים מתקשים בבית; זה לא ייאמן שאפשר להכניס הביתה שיפוצניק ואינסטלטור, אבל על הצוות המקצועי של בתי הספר לחינוך המיוחד לא בנו תוכנית שבמסגרתה הם יוכלו להגיע לבתים לעזור לילדים עם צרכים מיוחדים ללמוד דברים בסיסיים כמו איך לאכול, להתלבש ולדבר. יש הורים שמשלמים על הסייעות באופן פרטי, ולמגזר השלישי אין כסף כרגע כדי לעזור להם". 

הסוכנות היהודית ו"עוגן" מקימות קרן הלוואות בסך 30 מיליון שקל לעמותות

מאז פרוץ משבר הקורונה, חל זינוק של עשרות אחוזים במספרן של העמותות הפונות לבקשת סיוע כלכלי, ונותרות ללא סיוע ומענה הולם, כשהן עצמן נדרשות לתמוך באנשים רבים בחברה הישראלית. כעת, הסוכנות היהודית מקימה בשיתוף עם הקרן להלוואות חברתיות "עוגן", קרן חירום לעמותות במטרה לייצר פתרונות עבור מצוקות המגזר השלישי.

יצחק הרצוג / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

במסגרת המיזם, תקצה עוגן 30 מיליון שקל ממקורותיה למתן אשראי. הסוכנות היהודית תקצה 3 מיליון שקל עבור כרית ביטחון פילנתרופית להלוואות, יחד עם 3 מיליון שקל נוספים שגוייסו מתורמים שונים.

במסגרת המיזם יופעל מסלול חירום ייעודי לקיום פעילות שוטפת: הלוואות בסכום של עד 400 אלף שקל לתקופה של עד 60 חודשים עם גרייס של חצי שנה, ללא צורך בפיקדון וללא ערבים. תוכנית 'מעטפת', תעניק ליווי פיננסי ומנטורינג, ותסייע להם להיערך לתקופה הקרובה והאתגרים הצפויים בתחום איזון התקציב, גיוס הכספים, צמצום פעילות והתאמות לבסיס השירות העתידי מאידך. בכך, יוכלו העמותות לייצר תוכנית חירום ל-18 החדשים הקרובים, ולהתמודד עם גלי ההדף הנוספים של המשבר.

16 אלף מלכ"רים  בישראל

בישראל פועלים כיום כ-16 אלף מלכ"רים, המעסיקים מאות אלפי עובדים ומקיימים פעילות חברתית בהיקף של עשרות מיליארדי שקל בשנה. 14% מהשכירים בישראל משתייכים למגזר השלישי שאחראי ל-6% מהתל"ג. לאחר שלש מערכות בחירות ובהיעדר תקציב מדינה לשנת 2020, המגזר השלישי פועל מזה כשנה בתנאי אי ודאות בכל הנוגע לאספקת השירותים החברתיים, התקשרויות ותמיכות ממשלתיות. משבר הקורונה העצים את אי הוודאות ועלול להביא לקריסה כללית של המגזר.

עוד כתבות

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

לאחר נזיפת בג"ץ: ועדת הקורונה תהיה מורכבת מ-9 נשים ו-4 גברים

בג"ץ מתח ביקורת על חוסר הייצוג לנשים בוועדת הקורונה הקודמת, וקבע כי אין לקבל מצב של היעדר ייצוג שכזה, גם אם מדובר בשעות משבר קשה ● הוועדה החדשה להיערכות לקראת הגל השני של הקורונה, אם יגיע, תובל על ידי ד״ר ניצה קסיר

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה תוספת של 14 מיליארד שקל לתקציב החירום לטיפול בקורונה

ישיבת הועדה נעצרה כמה פעמים לאחר שיו"ר הועדה, משה גפני, לא קיבל הסברים מדויקים על סעיפי תקציב החירום ● גפני: "לא אכנס דיונים של הוועדה ולא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו"

נג’ין קוקס.”אם אנחנו מתכננים להרחיב את הנוכחות של האנושות מחוץ לכדור הארץ, אנחנו צריכים קודם כל שהאנושות תהיה ראויה להרחבה”
צילום: גוד אזגורי, שגרירות ארה"ב

נמאס מכדור הארץ? ראש המשימה הקרובה של נאס"א למאדים בראיון

נג’ין קוקס, המנהלת בנאס"א את צוות התכנון של משימות הרובוטים על מאדים, מספרת איך סדרת טלוויזיה גרמה לה לגלות בחלל את הצד האופטימי של כדור הארץ ●  "חשוב שגורמים נוספים יוכלו להוציא אנשים מכדור הארץ"

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"תיאוריות הקונספירציה מגיעות למקומות הזויים": רה"מ הודף את הטענות נגד "חוק הקורונה"

נתניהו: "אנחנו דיברנו על טבעת, צמיד. עם מובילאיי, קטן כזה. למדידת מרחק. משהו שהוא לגמרי וולנטרי. לא תהיה שום שתילה של חיישן באף אחד" ● עוד הבהיר רה"מ כי לא תהיה חקיקה שתאפשר למשטרה לפרוץ לתוך בתי אזרחים ● גנץ: אנחנו נגן על שלטון החוק

ילדים רצים בקיבוץ / צילום: אייל מרגולין

אחרי חודשיים בבידוד מחפשים קהילה? הקורונה הובילה לעלייה בהתעניינות בבתים בקיבוצים וכפרים

אחרי שהציבור בישראל גילה שאפשר לעבוד מהבית, ושמשפחה עלולה להיתקע לשבועות בין ארבעה קירות, ביישובים הקהילתיים בצפון ובדרום מדווחים על עלייה בפניות אליהם: "אין ספק שמי שחשב ממילא על מעבר לצפון, הקורונה מבחינתו היא טריגר"

מוצרי שטראוס/ צילום: תמר מצפי

שטראוס תציע מבצעים מאחורי הגב של הקמעונאי

ל"גלובס" נודע כי חברת המזון השנייה בגודלה בישראל מציעה לצרכנים לצלם את הקבלות בסופרמרקט ולתרגם אותן לקופונים ברשתות מזון • מדובר ביצרנית המזון הראשונה שמציעה לתת "כסף" לצרכנים בתמורה למידע על הקניות שלהם, ובהמשך תוכל להציע גם מבצעים והנחות ללא תלות בקמעונאי

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

המיליונרים החדשים של טדי שגיא: מנהלי KAPE מימשו מחצית מהאופציות תמורת כ-60 מיליון שקל

זאת לאחר שהגדילו את שווי החברה מ-40 מיליון דולר לכ-400 מיליון דולר בארבע שנים שקל ● שגיא, שהינו בעל השליטה, הגדיל את חלקו בחברה

מפגינים בהונג קונג נגד נסיונות החקיקה החדשים של סין / צילום: Vincent Yu, AP

עסקים אמריקאים שפועלים בהונג קונג נלכדו באש צולבת בין סין לארה"ב

הנשיא טראמפ הודיע כי ארה"ב תפסיק להתייחס לעיר כישות נפרדת מסין, ותבטל את מעמד הסחר המיוחד שלה לאחר שסין הצביעה על ביטול האוטונמיה בהונג קונג ● ביטול המעמד יפגע באזרחים האמריקאים הרבים שחיים ועובדים בעיר

מדי מים של ארד. חקירה נגד ארבע חברות באיטליה / צילום: אתר החברה

אקזיט לקיבוץ דליה: מכר כ-12% ממניות ארד למוסדיים ב-156 מיליון שקל

הקיבוץ נותר עם החזקה של 15% בחברת מדי המים, הנסחרת בשווי של 1.4 מיליארד שקל, לצד קיבוץ רמות מנשה המחזיק 27%

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

בעלי אלטשולר שחם גמל מכרו מניות החברה בכ-62 מיליון שקל

ככל הידוע הם מכרו כ-4.8 מיליון מניות החברה בתמורה לכ-62 מיליון שקל, לפי מחיר של 13 שקל למניה ששיקף דיסקאונט של כ-2.5% על מחיר המניה בפתיחת המסחר היום

רומן אברמוביץ’ והאחוזה שרכש בהרצליה פיתוח / צילום: AP, איל יצהר

רגע לפני הקורונה: רומן אברמוביץ' רכש את האחוזה היקרה בישראל

תמורת האחוזה, שנמצאת בהרצליה פיתוח, שילם אברמוביץ' 226 מיליון שקל ● שטח האחוזה הינו כ-9.5 דונם והיא ממוקמת בהרצליה פיתוח וכוללת שני מבנים ששטחם הבנוי כ-3,000 מ"ר ● המוכר הוא אלן הווארד, מנהל קרן גידור בינלאומית ● השיחה

מטה גיליאד בקליפורניה / צילום: Eric Risberg, Associated Press

ניסוי נוסף ברמדסיביר של גיליאד הצליח אך השוק לא מתלהב

מצטברות העדויות לכך שהמוצר אכן משפיע על הקורונה, אבל עד כמה? ● אתר הביומד STAT: חלק מן היעילות במינון הנמוך היא מקרית

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

יעד חדש ל-2030: 30% מייצור החשמל יהיה מאנרגיה מתחדשת

שר האנרגיה יובל שטייניץ הציג תוכנית להגדלת היקף ייצור החשמל מהשמש, שתחייב השקעות בהיקף של 80 מיליארד שקל ● מדיניות ממשלתית תעודד התקנת פאנלים על גגות, מאגרי מים ושטחי קרקע בהיקף 140 אלף דונם

משה פרי / איור: גיל ג'יבלי

משה פרי מנכ"ל סאני הודיע על כוונתו לסיים את תפקידו

לאחר 3.5 שנים כמנכ"ל פרי יפרוש ב-1 בספטמבר ● החברה תפעל לאיתור מחליף

חמאה  / צילום: שלומי יוסף

יבוא חמאה ללא מכס יימשך: התאחדות מגדלי הבקר משכה את העתירה לבג"ץ

שופטי ביהמ"ש המליצו להתאחדות למשוך את העתירה מאחר שהצו, שמאפשר יבוא חופשי ופטור ממכס, ניתן לפרק זמן מוגבל

אישור החוק הנורבגי בוועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת חוק חוקה ומשפט אישרה את "החוק הנורבגי" לקריאה ראשונה

ההצבעה על החוק במליאת הכנסת צפויה עוד היום ● החוק הנורבגי יאפשר לחברי כנסת שהתמנו לשרים להתפטר מן הכנסת, ולחזור ולכהן כחברי הכנסת מיד עם תום תקופת כהונתם בממשלה ● הוא אושר ברוב של 8 תומכים מול 6 מתנגדים

הקנצלרית אנגלה מרקל. הכריזה שלא תתמודד ב־2021   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

המצב הפוליטי בגרמניה אינו מבשר טובות לכלכלת האיחוד האירופי

גרמניה עוברת כבר כמעט עשור פיצולים פוליטיים, שמקשים על אישור רפורמות הנחוצות לכלכלה ● בעוד שנה יערכו שם בחירות, וכרגע נראה כי המדינה בדרך לקואליציית מרכז-שמאל ● אלה אינן חדשות טובות - לא לגרמניה ולא לאיחוד

אילת מלמעלה  / צילום: רוני בלחסן

גלגל הצלה לענף התיירות והמלונאות: יקבלו סיוע של 300 מיליון שקל

כך לפי הודעת משרד האוצר ומשרד התיירות, בניסיון להציל את אחד הענפים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מאז פרוץ המגפה

מוקי שניידמן / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביטול הנפקה, מעבר להפסד וצפי לעלייה בכשלי אשראי: האתגרים שיצר משבר הקורונה למימון ישיר

חברת האשראי הצרכני של משפחת שנידמן גנזה הנפקה לפי שווי של יותר מ-1.5 מיליארד שקל והוציאה עובדים רבים לחל"ת ● רשמה הפסד של 28 מיליון שקל ברבעון ומדווחת על ירידה של 50% במתן ההלוואות בחודש מאי

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, מול מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק / צילום: רויטרס

הגרזן מעל ראשן: למה הרשתות החברתיות לא יעשו כלום כדי להשתנות?

קריצה לפוליטיקאים, התעלמות מבעיות וחשש מפני שינוי חקיקה שיפגע בהכנסות שלהן: כל הסיבות לכך שהרשתות החברתיות נמנעות משינוי באלגוריתמים שלהן