גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביטוחי נסיעות לחו"ל: אל תתפתו לשדרוגים מיותרים

לקראת עונת הנסיעות סקר "גלובס" את ביטוחי הבריאות לנוסעים לחו"ל - ומצא כי אם אתם נוסעים לזמן קצוב וליעד סטנדרטי, ואין לכם בעיות רפואיות מיוחדות - ביטוחי החינם באמצעות כרטיסי האשראי מספיקים בהחלט

מאות אלפי הנוסעים בקיץ הקרוב לנופש בחו"ל יזדקקו כולם לביטוח נוסעים ומטען. לפי תקנות המפקח על הביטוח, פוליסות הביטוח לנוסעים לחו"ל אמורות לכלול ביטוח מטען והחזר הוצאות במקרה של מחלה או אשפוז בעת השהות בחו"ל. פוליסות אלה מוצעות דרך סוכני הביטוח, קופות-החולים וחברות כרטיסי האשראי. חברות הביטוח, כלל, הראל ו-AIG, העומדות מאחורי הפוליסות השונות, מציעות כיסויים לתרחישים נוספים בהם עיכוב בטיסה, שחזור מסמכים לצד שדרוגים לפוליסות עם כיסויים נרחבים. קטיה שוורצמן, יועצת לניהול סיכונים, מציעה להתאים את הפוליסה לצרכים ולא להתפתות לשדרוגים "לא פרופורציונליים", כפי שהיא מגדירה.

ביטוחי קופות-החולים: יתרון למאוחדת ולמכבי

ביטוחי חו"ל של קופות-החולים כוללים פוליסה אחידה (לאומית ומכבי) או כמה סוגי פוליסות - רגילות ומשודרגות (כללית ומאוחדת). התעריפים המוצגים מתייחסים למבוטחים במסלולים המשודרגים: כללית מושלם, מאוחדת עדיף וכדומה. טווח המחירים נתון לתכני הפוליסה ומשתנה בהתאם לגיל המבוטח: מכ-1.30 דולר ועד כ-12 דולר ליום.

בבחינת תנאי הפוליסות השונות נראה כי למבוטחי "מכבי-עילית" ומאוחדת במסגרת "דרכון כסף" יתרון: שתי הפוליסות כוללות את תקרת הכיסוי הגבוהה ביותר: מיליון דולר, אולם במכבי בתוך סעיף החמרה נכללים ב"החמרה במצב בריאותי" גם מקרים של מחלת הסרטן, מה שלא גורף אצל הקופות האחרות.

הכיסוי למטען ממוקם בשתי הפוליסות ברף הגבוה של 1,750 דולר. למכבי יתרון גם במדיניות הביטולים גמישה ביחס לקופות האחרות הגובות דמי ביטול - כך למשל, בכללית.

המחירים בהשוואה בין-גילאית מגלים פערים: למשל, אדם בריא בן 45 ישלם ליום 1.50 ל"דרכון כסף" של מאוחדת ו-1.77 דולר לביטוח במכבי לעומת 1.90 בלאומית וכ-2.60 דולר במסלול המשופר של הכללית. אדם בריא בן 60 ישלם במאוחדת 1.73 למסלול המשודרג ומחיר יקר יותר אצל המתחרות: 2.53 דולר ליום במכבי, 2.90 דולר ליום בלאומית וכ-3.90 במסלול המשופר של הכללית.

פוליסות משופרות, כאמור, כוללות הגדלת הכיסויים: לדוגמה מ-500 אלף דולר, כיסוי הפוליסה הבסיסית בכללית, ל-700 אלף דולר בפוליסה משופרת, בתוספת של כחצי דולר ליום.

ראוי להדגיש כי במסלול הפוליסה המשופרת של הכללית שלושה מהכיסויים שנבדקו נמצאו כגבוהים: 600 דולר עבור כיסוי לטיפול שיניים, לעומת 400 דולר במסלולים משופרים אחרים, כיסוי מרבי לביטול נסיעה מטפס ל-6,000 דולר לעומת 4,000-5,000 בקופות האחרות וכיסוי המטען עולה ל-1,850 דולר לעומת 1,750 דולר בקרב הקופות האחרות. הכיסוי המרבי עבור הוצאות רפואיות עומד על 700 אלף דולר לעומת מיליון דולר, הכיסוי המרבי שמציעות מכבי ומאוחדת.

גם מבוטחי מאוחדת יכולים לבחור בין כמה פוליסות באמצעות חברת הראל: לבני 20-26, "דרכון כחול", הכולל כיסוי של 300 אלף דולר, "דרכון כסף" - תקרת כיסוי של מיליון דולר, ו"דרכון זהב", לבעלי בעיות רפואיות - פוליסה בה תקרת הכיסוי היא 500 אלף דולר והכוללת כיסוי במקרה של החמרת בעיה רפואית קיימת (עד 200 אלף דולר) ונשים בהריון עד שבוע 32 (עד 50,000 דולר). מחיר: מ-1.09 דולר ליום לדרכון כחול עד 13.50 דולר לבני 86-90 ב"דרכון זהב".

אגב, הפוליסות הללו מוצעות במחירים גבוהים יותר באתר האינטרנט של הראל: לדוגמה, "דרכון כסף" ללקוחות מאוחדת מתחיל ב-1.50 דולר ליום ומ-2 דולר באתר.

במקרים אחרים השיפורים מתייחסים לתכנים ספציפיים: "דרכונית לאומית", של כלל בריאות, מציעה למבוטחי לאומית כיסוי של עד 650 אלף דולר. מחיר: 1.40-11.90 דולר ליום (בהתאם לגיל), ההרחבות האפשריות מתייחסות לאופי הטיול: סקי (1 דולר ליום), ספורט אתגרי (12 דולר לכל התקופה) ועוד.

כלל בריאות מבטחת גם את לקוחות מכבי במסגרת פוליסת "מכבי-עילית" הכוללת כיסוי של עד מיליון דולר (עד 500 אלף להוצאות רפואיות ועד 500 אלף להוצאות אשפוז) המחיר: 5.20-48 שקל ליום.

כרטיסי אשראי: תתעקשו על זהב או פלטינה

שוורצמן מדגישה, כי בנסיעות סטנדרטיות דוגמת בילוי עירוני באירופה הקלאסית, פוליסת כרטיסי האשראי הבסיסית המוענקת ללא תוספת מספקת בהחלט. "ראוי לשים לב שהניסיונות להרחיב ולהגדיל את היקפי הכיסוי לעיתים קרובות אינם פרופורציונליים למהות הנסיעה וליעד".

חשוב להזכיר, כי לרוב יש להפעיל את הביטוח דרך כרטיסי האשראי מראש. בשיחות אלה, ישירות למוקדני חברת הביטוח, בדרך-כלל תתקלו בשירות אדיב ובהצעה לשדרג את פוליסת ה"חינם". השדרוג נתון לשיקולכם (וליכולת השכנוע של נציג המכירות) ונע על ציר ה"להוסיף עוד כמה עשרות שקלים לעלויות הנסיעה ולהרגיש יותר בטוח" ובין "אין גבול לתסריטי הביטוח האפשריים ונסתפק בבסיס" - וכפי שמסבירה שוורצמן :"גם אם מדובר בכמה שקלים, עדיין זו עלות שיש לקחת בחשבון והיא עלולה להיות מיותרת".

ההבדלים בין פוליסות החינם לבעלי כרטיסי הזהב לעומת בעלי כרטיסי הפלטינה משמעותיים, ויש לקחתם בחשבון בעת הנפקת הכרטיס: שווה להתעקש על קבלת כרטיס פלטינה המעניק כיסוי גבוה משמעותית בכיסוי ההוצאות הרפואיות - למשל 650 אלף דולר לעומת 450 אלף בויזה cal וכיסוי המטען - 2,700 דולר לעומת 1,100 לכרטיס זהב בשלוש החברות.

פוליסות החינם המיועדות לבעלי כרטיסים מועדפים בהם פלטינה וכרטיס זהב עסקי, מעניקות כיסויים נרחבים משמעותית, ללא השתתפות עצמית. גם כאן,

השדרוגים בתשלום יכולים להכפיל את כיסויי הפוליסה: למשל הכיסוי הרפואי למחזיקי כרטיס פלטינום של לאומי קארד עולה מ-575 אלף דולר למיליון דולר, וכיסוי עבור כבודה עולה מ-2,700 דולר בפוליסת החינם ל-4,500 דולר בפוליסה משודרגת, בעלות של 1.65 דולר ליום לבעל הכרטיס.

באופן כללי, שלוש פוליסות הפלטינה דומות, ולמחזיקי כרטיסי הזהב של ישראכרט/אמריקן אקספרס כיסוי גבוה ביחס לאחרים: 480 אלף דולר לעומת 285 אלף דולר בלאומי קארד ו-350 אלף בוויזה cal.

פוליסות כרטיסי האשראי מיועדות לבעל הכרטיס והן מיועדות לנסיעה של עד 55 יום. עבור בני המשפחה תידרש תוספת (למעט בכרטיסי הפרימיום וורלד סיגניה, סנטוריון וכדומה). שימו לב כי יש פוליסות הדורשות דמי רישום, לדוגמה מחזיקי לאומי קארד פלטינה, זהב ועסקי שישלמו 5 דולר להפעלת הביטוח ב-AIG.

שוורצמן מציעה למחזיקי כמה כרטיסי אשראי המופעלים על-ידי חברות ביטוח שונות, להפעיל ביטוחים במקביל וזאת כדי להגדיל את סכום הסיכון. "במקרים אלה לא מקבלים החזר כפול על אותו נזק אלא ניתן לקבל החזר משתי החברות עבור סכום שהוא מעבר לתקרת הפוליסה. לדוגמה, אם הפוליסה מכסה 1,500 דולר על נזק מסוים שבפועל הנוסע שילם 3,000 דולר - הוא יכול לתבוע בנפרד משתי החברות. יש לזכור, שבמקרה של תביעה, יחול תשלום השתתפות עצמית לכל חברה".

טיפים לרכישת פוליסה לנסיעה לחו"ל

על-פי קטיה שוורצמן וכלל בריאות:

1. מומלץ לשים לב לגובה הכיסוי למקרים בריאותיים הכוללים אשפוז, לאובדן המטען, ולגובה ההשתתפות העצמית.

2. יש להתאים את הפוליסה לאופי הנסיעה - האם היא כוללת פעילויות ספורטיביות או אתגריות, האם מדובר ביעד בסיכון לרעידת אדמה כמו טורקיה וכדומה.

3. במקרים של טיפול או אשפוז בחצי שנה שלפני הנסיעה, ודאו מראש את זכויותיכם (או את הסייגים בפוליסה). נסו לקבל את הסייגים המתייחסים אליכם בכתב.

4. הפוליסות הבסיסיות לרוב יחריגו מקרים של החמרת בעיה רפואית קיימת, ולכן חשוב לוודא מראש מהי הפוליסה הנכונה עבורכם. בתוך חלק מהפוליסות התוספת לסעיף החמרה בבעיה רפואית קיימת כרוך בתשלום או מחייב פוליסה ייעודית.

5. גם לגיל יש משמעות, בעיקר בקופות-החולים - מחיר הפוליסה עולה עם הגיל ובמקביל - משך השהות בחו"ל המותרת לפי הפוליסה - תתקצר.

6. הוצאות רפואיות - יש לבדוק האם קיימת הגבלה במספר ימי האשפוז בפוליסה, או הגבלה לעלות יום אשפוז, לשכר מנתח, טיפול נמרץ או תרופות. בנוסף, האם קיים כיסוי לאשפוז בבית-חולים פרטי (במדינות עולם שלישי למשל) והאם כולל כיסוי של מלווה מישראל במידת הצורך.

השורה התחתונה

* הפוליסות החינמיות של חברות האשראי מספקות כיסויים לנסיעות סטנדרטיות ליעדים סטנדרטיים (סוף שבוע בלונדון).

* בעת הנפקת הכרטיס, נסו ללחוץ לקבל כרטיס פלטינה הכולל כיסויים נרחבים יותר לביטוחים בחו"ל.

* אם ברשותכם מספר כרטיסי אשראי המבוטחים בחברות שונות, הפעילו את הביטוחים במקביל.

* ליעדים בעלי סיכון כמו רעידת אדמה (טורקיה) בידקו שדרוגים מתאימים. כדאי לנסות לשדרג לפי הצורך הספציפי.

* בעלי בעיה בריאותית או הריון, עלולים להיתקל בסירוב לביטוח במסגרת חב' האשראי. פיתרון לכך קיים לרב בקופות-החולים.

* ביטוחי הקופות משתנים לפי גיל המבוטח ומאפשרים ביטוח לזמן רב יותר מאשר 55 יום בחו"ל בביטוח כרטיסי האשראי.

* היקפי הכיסוי בקופות גדולים בדרך-כלל מאלה של חברות האשראי, אך נמוכים יותר למשל בכיסוי טיפולי השיניים ובמטען .

* ביטוח למחשב נייד: בכרטיסי האשראי מכסה עד 2,500 דולר (1.30-2 דולר ליום). בקופות עד 2,000 דולר (כ-2 דולר ליום, 20 דולר בכללית).

גרף

עוד כתבות

חיטוי נגד קורונה בהודו / צילום: Rajesh Kumar Singh, AP

בהודו בודקים שיטה מפתיעה כדי להתמודד עם המחסור במיטות בביה"ח

אם האב טיפוס יוכתר כהצלחה, חברת הרכבות מתכננת כי בכל אזור בהודו יוסבו עשרה קרונות שינה בשבוע בניסיון להתמודד עם המגפה העולמית ● השבוע הודיע רה"מ מודי כי 1.3 מיליארד תושבי המדינה ייכנסו לסגר כללי שיימשך 21 ימים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

 חדר להשכרה באיטליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

Airbnb מתמודדת עם גל עצום של ביטולים בעולם על רקע מגפת הקורונה

על פי הנתונים, רק 1,600 הזמנות Airbnb נרשמו בבייג'ין בתאריכים 1–7 במרץ, ירידה של 96% מיותר מ–40 אלף הזמנות ● סין איננה המקרה היחיד: בבירות רבות בעולם המצב דומה ● ענקית ההשכרה לטווחים קצרים תכננה השנה הנפקה, אבל כרגע שוק המניות בירידה דרסטית

קניות בסופרמרקט בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהי המנה הקריטית של הווירוס שתדביק אותנו

חוקרים זיהו עבור וירוסים רבים את מה שמכונה "המנה המזהמת" - כלומר שאם ניחשף לכמות קטנה יותר, כנראה שלא נידבק ● הקורונה כנראה לא שונה מווירוסים אחרים בהקשר זה

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

צוות של מסעדה בבייג'ינג מוכר ארוחות מחוץ לחנות, ביום רביעי השבוע / צילום: רויטרס

קופונים בשווי מיליונים, בילויים וימי חופשה: כך מנסה סין להעיר את הצרכנים מהלם הקורונה

אחרי שהגבלות התנועה בוטלו, בסין רוצים לשכנע את האזרחים לחזור לאכול בחוץ, לטייל ולהוציא כסף כדי לאושש את הכלכלה המוכה ● בערים רבות מחלקים הנחות לקניית מוצרי חשמל ומכוניות ובמקומות אחרים אפילו מוסיפים חצי יום לסוף השבוע

וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918  / צילום: עטיפת הספר

ספר על השפעת הספרדית ב-1918 מתגלה כרלוונטי גם לימינו

"וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918" שראה אור מחדש בהוצאת מטר, רלוונטי באופן מצמרר

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

שר האוצר סטיבן מנושין מציג לאשתו לואיס לייטון, דף של שטרות טריים / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

הקורונה והכלכלה: השיעור שלא נלמד מ־1920

האם חבילות הסיוע והתמריצים של הפדרל רזרב והממשל האמריקאי באמת יסייעו לאמריקה לצאת מהשפל הגדול אליו היא דוהרת? ● בסדרת כתבות נסביר מדוע הם רק שלב נוסף בתהליך מקולקל שעתיד להגיע לתחנתו הסופית בעשור הקרוב ● "הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה ראשונה

הקורונה מוסיפה לקיטוב בין הדורות / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

פרשנות: האם הקורונה תפתח חזית חדשה במלחמה הבין-דורית?

צלילים צורמים בוקעים משאלה מפחידה שהקורונה עלולה להביא לפתחנו: האם "בני 60 ומעלה" יישלחו אל מחוץ לאיגלו? האם קוד אתי בן 2,000 שנה לא יצליח לפתח נוגדנים מפני המחיר הכלכלי?

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

מנמלי תעופה ענקיים חדשים ועד השקות קווי טיסה חדשים: חמישה דברים שכבר לא תראו במציאות התעופתית

דווקא כשהיה בשיא פריחתו, ענף התעופה הולך ודועך עם עוצר כמעט מוחלט של השמים ● עדיין לא ברור מתי הטיסות העתידיות יחזרו לשגרה, אך בינתיים דברים שעד לאחרונה היו חלק מהותי מעולם התעופה, כבר נראים כמו דמיון רחוק ● צ'ק אין לסופ"ש

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?  / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - מתחסלות כמו אלכוג'ל: קרנות הנאמנות צריכות תמיכה

למרות הקטסטרופה בתשואות קרנות הנאמנות בימים אלה, חובה לומר כי מדובר על מוצר פיננסי מעולה, שקוף ומפוקח היטב, המאפשר לציבור הרחב לקבל חשיפה לטובי מנהלי ההשקעות בישראל, במגוון אפיקי השקעה ובעלויות הוגנות

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט החליטה לממש את השקעתה ב-AnyVision הישראלית

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, שמוטמעת ביהודה ושומרון ● במיקרוסופט החליטו לא להחזיק במניות מיעוט בסטארט-אפים שמפתחים טכנולוגיה כזו בגלל חוסר יכולת לפקח על השימוש בה

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

3,619 נדבקים בקורונה בישראל; אזרח ישראלי נפטר באיטליה

מספר הנדבקים בעולם עומד על 645,606 איש, מתוכם, 139,552 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-29,971 ● 54 ישראלים במצב קשה, מתוכם 43 מונשמים

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

צפי לירידות בפתיחה בבורסת ת"א: מניית טבע חוזרת עם פער שלילי גבוה

בוול סטריט שבוע המסחר ננעל בירידות שערים חדות לאחר שלושה ימי עליות רצופים, הדאו ג'ונס ירד ב-4%, הנאסד"ק איבד 3.8% ● טבע חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 8.2%, אלביט מערכות עם פער שלילי של 1.6%

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אל תשכחו את ה-QA: תקלה גם באפליקציית המגן של משרד הבריאות

אחרי שבבוקר דווח על תקלה בהעברת נתונים בבדיקות הקורונה, כעת נודע שישנה תקלה באפליקציה שאמורה לזהות שהות בקרבת חולי קורונה ● שלושה רופאים ממערך בריאות הנפש קיבלו הודעות שנחשפו לחולי קורונה, אך במיקום שבו לא ביקרו מעולם

מאיר בן שבת, משה בר סימן טוב, בנימין נתניהו ושי באב"ד / צילום: צילום מסך

הגבלות התנועה יתגברו; נתניהו: אם לא יהיה שינוי בשיעור הנדבקים, אין מנוס מסגר

בתום ישיבת ממשלה על משבר הקורונה, סוכם על היערכות להידוק משמעותי של הגבלות התנועה באופן שיצמצם אף יותר את מספר השוהים מחוץ לבית, כדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה ● משרד האוצר יגבש מתווה לצמצום נוסף של העבודה במשק

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר