גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: השקעות הקלינטק בעולם יגיעו השנה ל-95-115 מיליארד דולר

כך לפי הערכות במושב הקלינטק בכנס הג'רני ■ "אנחנו בתחילת הדרך בקלינטק. החברות המהפכניות אולי אפילו עוד לא קמו ■ מנכ"ל סולאר אדג': "לגייס סכומים גבוהים מהנדרש כי הכסף מגיע לאט"

"נציגי מהפכת הקלינטק, שהיא מהפכת ההיי-טק הבאה שצפויה לעולם, נמצאים כרגע ברחם". כך אמר אתמול (ג') פול דנינג'ר, סגן יו"ר בית ההשקעות האמריקאי ג'פריס במושב הקלינטק של כנס ה-Journey. את כנס הג'רני ערכה חברת ארנסט אנד יאנג בשיתוף עם "גלובס". לדברי דנינג'ר, חברות הקלינטק שיביאו את הבשורה לעולם הן או צעירות מאוד בשלב זה, או עדיין לא נולדו.

את מושב הקלינטק הנחה גיל פורר, האחראי על תחום הקלינטק בארנסט אנד יאנג העולמית, ועוד לקחו בו חלק יורם ברוניצקי - נשיא אורמת טכנולוגיות, בני כפרי - מנהל מחקר בניו אנרג'י פייננס (חברת מחקר בולטת בעולם הקלינטק), מאיר יוקליס - מנהל שותף בקרן ההון סיכון איזראל קלינטק וגיא סלע - מנכ"ל חברת סולאר אדג'.

פורר שאל אם ניתן ללמוד לגבי מצב הקלינטק מהתפוצצות בועת האינטרנט, ועל כך השיב דנינג'ר, כי בטרם פרץ המשבר הכלכלי, בשנים 2007-2008, חברות הקלינטק גייסו לפי שוויים מנופחים. "אבל, בואו לא נשכח שחברות כמו גוגל קמו בתקופת הבועה של האינטרנט, ובלי חברות שכמותה לא הייתה קיימת היום תשתית כל-כך מפותחת של אינטרנט", אמר דנינג'ר. לדבריו, "בהשוואה לכך, החברות המהפכניות של הקלינטק אולי אפילו עוד לא קמו - אנחנו עדיין בשלבים הכי מוקדמים של המהפכה הזאת. במונחים של עולם ההיי-טק אנחנו כמו בשלב ה-"ENIAC (אחד המחשבים הראשונים שיוצרו בעולם - מ.א.).

עוד הזכיר דנינג'ר, כי האינטרנט השפיע על תחומים נרחבים בחיינו, כולל הדמוקרטיה, ורמז בכך לחשיבות הרבה שצפויה להמצאות בתחומי הקלינטק השונים. אם השוויים מטורפים זה לא אומר שהרעיון מטורף", סיכם דנינג'ר את הנושא.

בני כפרי מניו אנרג'י פייננס העריך כי קרנות ההון סיכון יעמיקו את ההתמקצעות שלהן בתחומי הקלינטק, וכי רק הקרנות שבאמת יגיעו להבנה טובה של התחום יצליחו בהשקעות שלהן. עוד ציין, כי למדיניות תומכת קלינטק יש תפקיד מהותי בכיוון ההשקעות בתחום.

מאיר יוקליס מאיזראל קלינטק אמר, כי חלק מהעובדה שחברות גייסו בשוויים מנופחים נובע מכך שהקרנות גייסו סכומים משוגעים ורצו להשקיע את הכסף על אנרגיה נקייה. "אחד מהיתרונות שבלעשות קלינטק בישראל הוא שפה אפשר לעשות דברים באופן הגיוני. אנחנו באיזראל קלינטק יותר נוטים לסמוך על חברות שמפגינות שליטה בהתנהלות הפיננסית שלהן. בשוק הפוטו ולטאי המרווחים כל כך זעומים שקשה לקשור שותפויות, וחשוב לבצע את הפעילות בצורה חכמה גם מבחינה פיננסית כדי שהחברה תרוויח. בסופו של דבר מדובר בגוף עסקי שצריך להחזיר את ההשקעה", אמר.

השקעות ב-115 מיליארד דולר

איך התנהלה עד כה השנה? "ברבעון הראשון של 2009 היה קשה, לא רק בגיוסים אלא גם בסגירת קונסורציומים. הכל לקח יותר זמן. ברבעון השני ראינו דחיפה בתחומי הפרויקטים, כשחברות החלו להשיג מימון וביטחונות", אמר כפרי. "ראינו בכך הבדל בין ארצות-הברית לאירופה. בארצות-הברית חיכו לשיחרור כספי חבילת התמריצים של אובמה, ובאירופה היו סימנים טובים להתעוררות בתעשייה. כעת אנחנו רואים בארצות-הברית עסקאות בקרוב ל-2 מיליארד דולר וחלק מחבילת התמריצים נכנסה לפעולה", ציין.

באשר להמשך, הרי ש"אנחנו מצפים שהרבעון השלישי יהיה דומה לרבעון הקודם ושהרבעון הרביעי - שהוא מסורתית יותר טוב - יהיה חזק יותר בהשקעות. בסך-הכל אנחנו אופטימיים לגבי סוף השנה וצופים השקעות בסך של 95-115 מיליארד דולר בכל סוגי ההשקעות בקלינטק (הון סיכון, אקוויטי, ממשלתי ומימון פרויקטים - מ.א.) ברחבי העולם", הוסיף כפרי. לדבריו, "אנחנו מצפים להנפקות ראשוניות גדולות של חברות קלינטק בהמשך השנה ואילך. עד סוף השנה גם צפוי לבוא לידי ביטוי נתח קטן מתוך כספי תמריצים בהיקף של 200 מיליארד דולר ברחבי העולם, ובשנתיים הבאות צפויים נתחים יותר גדולים", הוסיף כפרי.

הנוכחים התייחסו להנפקה ראשונית גדולה שצפויה בוול סטריט של חברת סוללות מתקדמות לרכב חשמלי בשם A123 שגם משפחת עופר מושקעת בה. החברה צפויה לגייס בחודשיים הקרובים (לאחר שהגישה תשקיף ולאחר מכן עדכון תשקיף) בממוצע 225 מיליון דולר לפי שווי ממוצע של 880 מיליון דולר (לפי טווח גיוס של 8-9.5 דולר למניה בהנפקת 25.7 מיליון מניות).

בהתייחסו להערכה האופטימית שהשמיע כפרי באש לחבילות התמריצים השונות, אמר דנינג'ר, "ממשל אובמה לא באמת משחרר את הכספים. כרגע התחיל להשתחרר לשוק רק כסף שהוחלט עליו כבר במסגרת תוכניות ערבויות של ממשל בוש ב-2005, ואני מאוד לא מרגיש נוח עם המתרחש. אני חושב שקלינטק יונע לא על-ידי כספים כאלה אלא על-ידי תאגידי ענק כמו הסימנסים והג'נרל אלקטריקים שיקנו את החברות הצעירות והמבטיחות. לתלות תקווה בכספי התמריצים זה מגוחך, אם אתם נכנסים לקלינטק מתוך ציפייה להיעזר בכספי הממשל יצאתם מדעתכם", הטיח דנינג'ר.

ברוניצקי התייחס לדברים באמרו כי צריך גם לשאול את השאלה אם חברה יכולה להיעזר בכספי תמריצים לשם מימון פרויקטי תשתית שאחרת לא יכולה הייתה לממן. "זה כסף שחייב לסייע לחברות או שהוא עלול להתפוגג", אמר ברוניצקי.

יוקליס המשיך בכך שישנן תוכניות ממשלתיות אחרות שהן כן רציניות ויכולות לקדם חברות קלינטק. הוא התייחס לתוכנית סיוע פדרלית שנקראת ARPA-E, שהיא תוכנית מימון לעולם האנרגיה שלמעשה שבתה מפעילות עד שממשל אובמה נכנס לתמונה. לדבריו, התוכנית אוישה מחדש על ידי אנשים שגויסו על-ידי הממשל הנוכחי ועכשיו היא מתפקדת בצורה יותר אפקטיבית ויעילה מאשר בממשל הקודם. "יש מקום לאופטימיות זהירה", אמר יוקליס.

תוכנית הסיוע שעליה הוא מדבר פרסמה קול קורא לטכנולוגיות של אנרגיה נקייה שנמצאות אפילו בשלבים מוקדמים, כך שניתן יהיה לקדם רעיון למצב של שוק. כל חברה שתעמוד בקריטריונים של הסיוע תזכה למענקים של 3-5 מיליון דולר. 3,500 חברות הגישו הצעות וסוננו להיקף של 200 חברות וכעת ממתינים להחלטה על הזוכות לסיוע, שצריכה להינתן בנובמבר.

שתי חברות שממתינות למימון מהסוג הזה הן טיגו ו-CELLERA, שתיהן ישראליות ושתיהן אגב בפורטפוליו של איזראל קלינטק.

"לגייס יותר מהנדרש באמת"

גיא סלע ציין, כי "כשאתה מגייס כספי הון סיכון אתה צריך להיות מסוגל לייצר בתוך 24 חודשים ולהיות רווחי בתוך תקופה מוגדרת מראש. צריך לגייס סכומים גבוהים מכפי שנדרש באמת, כי בזמן אמת אתה מגלה שהכסף מגיע לאט מדי", הוא אמר.

לדברי סלע, "בפברואר - בשיא המשבר - גייסנו 23 מיליון דולר, שזה יותר מכפי שהתוכנית הכלכלית שלנו הראתה שאנחנו צריכים, כי בסוף היום אתה מתמקד בלהקים חברה גדולה ומבוססת ולא בלהגדיל את חלקך בעוגה".

על כך העיר יוקליס: "אני עדיין צריך לבדוק איתך את השווי של החברה", לקול צחוק הקהל.

פורר שאל כיצד ניתן להגדיר את הקונים החדשים, את מזמיני הציוד והטכנולוגיות החדשים של הקלינטק, וברוניצקי השיב כי "במונח הרחב צד הדרישה צריך להיות מונע על-ידי הרגולציה. הרבה ממה שנעשה קשור לדרישות של הרגולציה, כמו ההכרח להפחית פליטות של גזים מזהמים וגזי חממה. הלחץ על החברות הוא לבוא עם טכנולוגיה ופתרונות באמת יותר טובים. ובתחום שלנו באורמת, התחום הגיאותרמי, בגלל שיש החזר ברור על ההשקעה, יכולנו לגייס ולממן ככל שהיינו צריכים. כשהרגולציה מאפשרת מחירים יותר טובים זה כמובן משפר את הרווחיות שלנו".

בסוגיית המימון אמר ברוניצקי, כי "חשוב להבין שבתחום הקלינטק קרנות ההון סיכון נמצאות בתחתית סולם הערך של גופי ההשקעה, אחרי גופי מימון פרויקטים וגופי השקעות אקוויטי".

עוד כתבות

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו על-ידי התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד