סאמרס תומך ברגולציה: "הגיע הזמן לשינוי מעמיק בבנקים"

"וול סטריט היה חלק לא קטן מהסיבה למשבר; וול סטריט צריך להיות חלק מהפיתרון" ■ הממשל נחוש ליצור התרחבות כלכלית שלא תהיה מבוססת על בועות פיננסיות" ■ "על הבנקים לחשוב מה הם יכולים לעשות למען ארצם"

ממשל אובמה גייס הערב (ו') את לורנס סאמרס, יו"ר המועצה הכלכלית הלאומית בבית הלבן, לכופף את ידי הממסד הפיננסי בארה"ב ולאלצו לבלוע את הרגולציות החדשות שממשל אובמה מתכנן להטיל על וול סטריט.

בנאום תקיף בניו-יורק, בכנס באטונוודס של השבועון אקונומיסט, הכריז סאמרס: "וול סטריט היה חלק לא קטן מהמשבר; וול סטריט צריך להיות חלק מהפיתרון".

"הגיע הזמן לשינוי בסיסי במגזר הפיננסי של הכלכלה שלנו, הן בדרך שבה מנהלים המוסדות הפיננסיים את עסקיהם והן ברגולציות שמוסדות אלה צריכים להיות כפופים להן", אמר סאמרס. "המוסדות הפיננסיים שנהנו מתמיכה ממשלתית יכולים, וצריכים, לחשוב מה הם יכולים לעשות למען ארצם. התשובה היא: הם צריכים לקבל את הרגולציות הנחוצות להגנה על האזרחים".

סמארס, שהיה שר האוצר בממשל קלינטון ולאחר מכן נשיא אוניברסיטת הארווארד, הוסיף: "האירועים שהתרחשו בשנתיים שחלפו צריכים לשמש כאות אזעקה למגזר הפיננסי... אין שום מוסד פיננסי שקיים כיום שלא נהנה, באופן ישיר או עקיף, מטריליוני הדולרים ששפכו משלמי המיסים למערכת הפיננסית. יש לכך השלכה ישירה על האופי המשתנה של האמנה החברתית בין המגזר הפיננסי לבין הכלכלה בכללותה".

אנליסטים מעריכים, כי הדברים הם תגובה חזקה על מאמצים של מוסדות פיננסיים להכשיל את יזמות הרגולציה של הממשל, ובמיוחד את היזמה להקים גוף ממשלתי להגנה על צרכנים פיננסיים, בקמפיין של יחסי ציבור.

"אנו בממשל נחושים בדעתנו ליצור התרחבות וצמיחה כלכלית שאינה מושתתת על בועות פיננסיות אלא על ייצור והפצה ריאליים של מוצרים ושירותים שייטיבו עם כל אזרחי הארץ הזו", אמר סאמרס. "זה הלקח לא רק של המשבר האחרון, אלא לקח שנגזר מדפוס כאוב של משברים שבהם התנסינו שמונה פעמים במהלך שלוש העשורים שחלפו".

סאמרס מנה את המשברים הפיננסיים הגדולים בדור שחלף: משבר החובות באמריקה הלטינית, התמוטטות שוק מניות ב-1987, קריסת המוסדות להלוואה וחיסכון בארה"ב, המשבר הפיננסי במקסיקו, המשבר הפיננסי באסיה, קריסת LTCM, התפקעות בועת הדוט קום, והמשבר הפיננסי הנוכחי שהחל ב-2007.

"מדובר בעצם במשבר אחד כל שלוש שנים", אמר סאמרס. "אין ספק שמערכת שמניבה כל כך הרבה תאונות חמורות היא מערכת זקוקה מאוד לרפורמות".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988