גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הזהב באמת נוצץ?

ההשקעה בזהב הפכה לכה מקובלת ומובנת מאליה, שממש מתבקש לבחון את כל העניין מחדש

אחד הטרנדים החמים בעולם ההשקעות בשנתיים האחרונות, ובמיוחד בחודשים האחרונים הוא השקעה בזהב. באנגלית נהוג לעשות שימוש בביטוי "נו בריינר" (no brainer), כשמתכוונים למשהו שהוא כה פשוט להבנה כך שלא נדרשת חכמה יתרה כדי להבינו, ובתקופה האחרונה יותר ויותר משקיעים אכן מתחילים להתייחס להשקעה בזהב כאל נו בריינר.

ובאמת, מה כל כך מסובך? העולם המערבי מדפיס כסף בכמויות, העתיד של המטבעות המובילים (דולר, אירו, ין, ליש"ט) נראה עגום, החשש משחיקת ערך הכסף גובר, החשש מחדלות פירעון של מדינות עולה, ולכן מה יותר טבעי מאשר השקעה בזהב?

הרי "כולם יודעים" שזהב מהווה נכס בטוח בעיתות משבר, גידור טוב כנגד אינפלציה וכדומה. ומחיר הזהב באמת לא מפסיק לעלות. אז איך ייתכן שאתם עדיין לא מושקעים בזהב? לפני כשבוע גם אפשר היה לקרוא בעיתונות שענקי הגידור סורוס ופולסון מאמינים בזהב. אנחנו עוד נשוב אליהם, כמו שנהגו לומר בסרטי המתיחות של יהודה ברקן.

ב-1987 הקימו 26 חברות הכרייה המובילות בעולם, אשר מייצגות כ-40% מתפוקת הזהב העולמית, גוף ללא מטרות רווח בשם World Gold Council. המטרה של הגוף הזה היא לקדם את החשיפה לזהב בקרב קהל היעד, הכולל את תעשיית התכשיטים ותעשיות נוספות, וכן בנקים מרכזיים ומוסדות.

לצורך כך מבצע הארגון מחקר ומעקב שוטף אחר מגמות בשוק הזהב העולמי, היצע וביקוש וכו'. בנייר שפורסם לאחרונה על ידי אחד האנליסטים בארגון, מצוין כי 68% מן הביקוש לזהב מקורו בתעשיית התכשיטים, כאשר הודו, סין, טורקיה והמזרח התיכון אחראיות למחצית מכך. ענף ההשקעות והבנקאות (כולל בנקים מרכזיים), בעיקר באירופה וארה"ב, אחראי ל-20% מן הביקוש ו-12% הנותרים מקורם בשימושים תעשייתיים, בעיקר ביפן.

במחקר נבדק הקשר בין היצע הכסף (לא המתכת) ובין מחיר הזהב, והממצאים מעידים כי אכן קיים קשר (קורלציה חיובית וגבוהה) בין הגידול בהיצע הכסף ובין מחיר הזהב, אך כמו כן נמצא כי השינוי בהיצע מסביר רק כ-29% מהשינוי במחיר הזהב. נו בריינר? לא כל כך בטוח.

המחקר מתייחס לגורם נוסף בשם Velocity of Money (בתרגום מילולי: מהירות הכסף). אחת הדרכים להעריך את הגורם הזה היא לבחון את התמ"ג ביחס להיצע הכסף. בבחינה של השוק האמריקני נמצא כי מחיר הזהב הוא לרוב אינדיקטור מרכזי ל-velocity of money, בדרך כלל בפער של שנה.

כלומר, עלייה במחיר הזהב היא אינדיקטור לגידול בתמ"ג ביחס להיצע הכסף. פער הזמן נובע מכך שהגידול בתמ"ג מגיע בדרך כלל לאחר הגידול בהיצע הכסף. המידע ביחס לשווקים אחרים מוגבל בזמן, ולכן מודל זה מסביר כ-17% בלבד מהתנהגות מחיר הזהב.

אינטואיטיבית, אם כן, ישנו הגיון בהנחה כי שינויים במחיר הזהב מגלמים במידה מסוימת שינוי בציפיות המשקיעים לגבי אינפלציה עתידית, ועל כן לזהב ישנן תכונות של גידור כנגד אינפלציה, אך הקשר אינו בהכרח כה מובהק כפי שנהוג לחשוב.

"מאמינים בזהב, נכון לעכשיו"

הבעיה שלי בנוגע להשקעה בזהב ולמשקיעים בזהב, היא שהאלמנט הספקולטיבי כאן הוא משמעותי מאוד, יותר מכפי שמרבית המשקיעים מוכנים לייחס לעצמם. כאשר קיים צימאון מצד המשקיעים, תעשיית השירותים הפיננסים שמחה לספק את המענה. ההתייחסות לזהב בסקירות מקצועיות הופכת ליותר ויותר משמעותית, והשילוב של זהב בתיקי השקעות הולך וגובר.

כמה מזה באמת מוצדק? שאלה טובה והתשובה עליה לא כל כך פשוטה. לי קשה לקבל החלטה בנוגע להשקעה בזהב על סמך הנתונים הקיימים, והמחקר שצוטט כאן ממחיש מדוע.

קל ליפול למלכודת של ניתוח פשטני מדי בשילוב עם תהודה תקשורתית. כותרות כדוגמת "פולסון קונה עוד" הן כמובן אטרקטיביות, והמשקיעים ה"מודעים", אלה שעוקבים אחרי השווקים באופן שוטף, מרוצים: "כן, גם אני בזהב, כמו פולסון". אבל הכותרת המדויקת יותר למצב כרגע היא "ענקי הגידור סורוס ופולסון מאמינים בזהב, נכון לעכשיו".

על מצבים דומים נהוג תמיד לומר כי "אם גברת כהן מחדרה משקיעה בזה סימן שזו כבר בועה". אז אני לא חושב שגברת כהן מחדרה משקיעה בזהב. מי שמשקיע הם כאמור המשקיעים הפרטיים, אלה הנחשבים (בעיני אחרים או בעיני עצמם) מתוחכמים יותר. אני גם לא יודע אם ישנה בועה בזהב, אך בהחלט ישנם סימנים להתחממות יתר.

היקף הנכסים של המכשירים הפיננסים העוקבים אחר הזהב הוא אדיר. תעודות הסל וקרנות הסל (ETF) על הזהב הן כיום בין המחזיקים הגדולים בעולם של זהב. לאחרונה אף החלו להציע לנו יותר מקרן גידור אחת שמתומחרת בזהב. כלומר, במקום שמחיר היחידה יהיה דולרי, הביצועים של הקרן (אשר אינם בהכרח קשורים לזהב) יהיו צמודים למחיר הזהב.

קשה לי להגיד שאני מבין את הרעיון הזה, מלבד העובדה שיש בו בהחלט פוטנציאל שיווקי. אם צריך בכל זאת להמר, אז נראה שעוד ייכנס אוויר לבלון הזהב, לפני שיתחיל התהליך ההפוך של יציאתו. מה שכן אפשר לדעת בוודאות הוא שפולסון את סורוס לא יודיעו לנו מראש, ולא יתנו לנו התראה, לפני שיעבור להם החשק לזהב.

דוד טמיר הוא מתכנן פיננסי בפיוניר קרנות תבל. אין לראות בכתבה המלצה לרכישת ני"ע או תחליף לייעוץ השקעות אישי

עוד כתבות

טיימס סקוור במנהטן השבוע, בעקבות התפשטות הקורונה בעיר / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

פרשנות: הממשלה הפדרלית לא תכריז "מלחמה" על ניו יורק

הנשיא הודיע כי הוא שוקל להטיל סגר על שלוש מדינות בצפון מזרח ארה"ב - אך חזר בו לאחר תגובה נסערת ● כמעט מדי יום הוא נקלע לעימותים חזיתיים עם מושלים, החושבים שאין הוא עושה די ● "חכמולוג קטן", הוא קרא לאחד מהם. "אישה שלא יודעת מהראש שלה", הוא קרא לאחרת

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס, ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"

מתפרה בקוראטיה ששינתה כיוון והחלה לייצר מסיכות פנים / צילום: ANTONIO BRONIC, Associated Press

מתחתונים למסכות: כך מתגייסות שורה של חברות מסחריות למאבק בקורונה

היינס, זארה וסאן לורן תופרות מסכות וחלוקים רפואיים; פורד וג'נרל מוטורס יתנו מייצרים מנשמים; ואילו כריסטיאן דיור מייצרת אלקוג'ל ● הזדמנות לקצור יחסי ציבור טובים? בוודאי - אבל תרומת החברות חיונית למאמץ הגלובלי

צוות של מסעדה בבייג'ינג מוכר ארוחות מחוץ לחנות, ביום רביעי השבוע / צילום: רויטרס

קופונים בשווי מיליונים, בילויים וימי חופשה: כך מנסה סין להעיר את הצרכנים מהלם הקורונה

אחרי שהגבלות התנועה בוטלו, בסין רוצים לשכנע את האזרחים לחזור לאכול בחוץ, לטייל ולהוציא כסף כדי לאושש את הכלכלה המוכה ● בערים רבות מחלקים הנחות לקניית מוצרי חשמל ומכוניות, ובמקומות אחרים אפילו מוסיפים חצי יום לסוף השבוע

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

פשרה בין גינדי החזקות לדורי בנייה: יימחקו תביעות חוב של גינדי בגובה 222 מיליון שקל

לפי הסדר הפשרה, שהושג לאחר שנים של סכסוכים ותביעות רבות שהגישו חברות הנדל"ן האחת נגד השנייה, יבוטלו גם הערבויות שמחזיקה גינדי אצל דורי בקשר לפרויקטים שביצעה, וקופת דורי המדוללת תזכה לכ-8 מיליון שקל – כפול מהסכום שנמצא בה כעת

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר

מגדל פאנקייקס / צילום: שאטרסטוק | א.ס.א.פ קריאייטיב

להמתיק את הגלולה של ההסגר: זה הזמן לקינוח

הסגר, הבידוד והימים הארוכים בסמיכות למקרר מוציאים מאנשים תשוקות חבויות, אבל דומה שדבר אחד מאחד את כולם: הכמיהה למתוק

היסטוריה של 4 מיליארד שנים מציעה צד אחר של סיפור המגפה / צילום: Dean Lewins, רויטרס

לא רק מעבירי מחלות: הווירוסים שמעצבים את הדנ"א שלנו

איך קשורים נגיפים להתפתחות הזיכרון ואיזה תפקיד יש להם בהתפתחות היריון? הביולוג פרופ' ניל שובין הסביר במאמר במיוחד ל"וול סטריט ג'ורנל" מדוע וירוסים הם לא רק מעבירי מחלות אלא הכרחיים להתפתחות האבולוציונית שלנו

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת ישחרר תדרים להרחבת התחרות בשוק הנייח

שר התקשורת דודי אמסלם צפוי לחתום בשבוע הקרוב על תיקון חקיקה שיאפשר הקצאת תדרים לתקשורת אלחוטית רחבת פס לעסקים ובתים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

פגישה עסקית דרך אפליקציית זום / צילום: Roman Baluk, רויטרס

זום לא לבד: כך מנסות שורה של חברות לכבוש את התחום הלוהט של שיחות הווידאו

זום אולי הפכה לשיחת היום, אבל מיקרוסופט, גוגל, סיסקו וסלאק הן רק חלק מהחברות שפועלות בתחום ● כולן מתחרות על לב המשתמשים ומציעות הרבה פיצ'רים חינמיים

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

הקורונה מוסיפה לקיטוב בין הדורות / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

פרשנות: האם הקורונה תפתח חזית חדשה במלחמה הבין-דורית?

צלילים צורמים בוקעים משאלה מפחידה שהקורונה עלולה להביא לפתחנו: האם "בני 60 ומעלה" יישלחו אל מחוץ לאיגלו? האם קוד אתי בן 2,000 שנה לא יצליח לפתח נוגדנים מפני המחיר הכלכלי?

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

האוצר יקים קרן נוספת לעסקים גדולים בהיקף 6 מיליארד שקל

מדובר בקרן אשראי לסיוע לעסקים שהיקף פעילותם מעל 400 מיליון שקל ● במסגרת התוכנית צפויה לקום גם קרן שלישית לעסקים ממונפים

חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דילמת הפיטורים והסיבה לכך שהאינטרנט בישראל איטי: מה קרה השבוע בהייטק

המשבר ישנה את הדינמיקה בין המדינות למגזר העסקי, אך מה זה יעשה לענקיות הטכנולוגיה ● בסטארט-אפים צופים גל פיטורים ● הטיפים של חמי פרס ליזמים והחזרה של המשקיעים הסיניים לישראל ● מה קרה השבוע בהייטק

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

"הקורונה הוא וירוס מאוד עקשן שדורש מאיתנו לקבל החלטות קשות"

פרופ' ג'וני גרשוני מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת ת"א מאמין שהדרך הטובה ביותר כרגע להשתלט על המגפה היא ע"י שמירה על ריחוק חברתי ● "מדובר בווירוס מאוד עקשן. לפעמים אנו רואים שאצל אנשים שנדבקו במחלה, ולכאורה הבריאו, הבדיקה לנוכחות הווירוס ממשיכה להיות חיובית"

ח"כ פנינה תמנו שטה / צילום: יוסי כהן

הפיצולים במחנה המרכז ממשיכים: ח"כ פנינה תמנו שטה תתפצל מיש עתיד ותצטרף לחוסן לישראל

נושא פיצולי הסיעות יידון היום בשעה 12:00 בוועדה המסדרת ● חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מסיעת תל"ם מעוניינים לפרוש מהמפלגה ולהיכנס יחד עם חוסן לישראל לממשלה

 חדר להשכרה באיטליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

Airbnb מתמודדת עם גל עצום של ביטולים בעולם על רקע מגפת הקורונה

עפ"י הנתונים, רק 1,600 הזמנות Airbnb נרשמו בבייג'ין בתאריכים 1–7 במרץ, ירידה של 96% מיותר מ–40 אלף הזמנות ● סין איננה המקרה היחיד: בבירות רבות בעולם המצב דומה ● ענקית ההשכרה לטווחים קצרים תכננה השנה הנפקה, אבל כרגע שוק המניות בירידה דרסטית

צילומים: שלומי יוסף, יונתן בלום, ענבל מרמרי, כדיה לוי

ניהול בזמן אפוקליפסה: איך מתמודדים מנכ"לי חברות גדולות במשק עם תרחיש שאיש לא צפה

כיצד מנהלים בתנאי אי ודאות? איך מקבלים החלטות? כיצד מיישמים אותן? ● פנינו למנכ"לים בולטים במשק ושאלנו אותם כיצד הם מתמודדים עם אחד האתגרים הניהוליים המורכבים בקריירה שלהם