גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לייזי ינאי: אירופה רק בתחילת המשבר - קולות ההרגעה מוקדמים

מנכ"ל וריפון: "אווירת השאננות השוררת במדינת ישראל היא מאד לא ברורה, משברים שכאלה לא יפסחו עלינו, אנו מושפעים מהכלכלה העולמית ולא להיפך" ■ האירו צפוי להיסחר עד סוף השנה ב-1.2-1.25 דולר

"ברמה הפיננסית ברור מאד שאירופה נמצאת רק בתחילתו של המשבר ולדעתי קולות ההרגעה מוקדמים מדי. כל הטענות של הגרמנים כלפי היוונים נכונות מאד - הם עצלנים ואין להם את המשמעת העצמית הדרושה, כך שהתלונות של 5 מדינות העוגן המובילות את הגוש האירופי כלפי יוון, די מוצדקות". כך אמר היום (א') ל"גלובס" לייזי ינאי, נשיא ומנכ"ל וריפון ישראל אשר משמש כסמנכ"ל בכיר בוריפון העולמית ואחראי על פעילות החברה מחוץ ליבשת אמריקה.

ינאי מציין כי כלכלת ספרד המצויה גם היא בין 5 כלכלות העוגן מצויה במצב הפגיע ביותר. לדבריו כלכלת ספרד עדין נשענת על תיירות ברמה שאינה הגיונית לאורך זמן כאשר על כל אזרח אחד שלה היא נהנתה עד לאחרונה מ-1.5 תיירים, אך במובנים רבים היא דומה יותר לכלכלות החלשות בגוש ופגיעה בתיירות אלייה עלולה להנחית עלייה מכה אנושה.

ינאי מתייחס גם למה שקורה בוריפון שהינה אחת משתי היצרניות הגדולות בעולם של מסופים אלקטרוניים לקריאת כרטיסי אשראי, אשר לה חברות בת במרבית מדינות האיחוד האירופי. "אנו רואים כיום שהעובדים בגוש האירו הפסיקו לבוא בדרישות להעלאות שכר ומעדיפים לשמור על מקום עבודתם במהלך השנה האחרונה, זאת על אף שבחברה לא בוצע סבב פיטורים מאז המשבר ב-2008".

"להבדיל מישראל בה הרגישות שלנו לשער החליפין דולר שקל כחברה בין לאומית המעסיקה עובדים לפי שכר שיקלי הינה גבוהה מאד, הרי שבאירופה אנחנו מוכרים באירו מוצרים שאנו מייצרים בערך דולרי בסין או בישראל, כתוצאה מהמשבר הקודם הכנו את עצמנו בעוד מועד, נציין כי חברות שלא טיפלו בחשיפה המטבעית בזמן נוצר נזק עצום שבא לידי ביטוי בצניחה של כ-20% בשערו של האירו כנגד הדולר מתחילת השנה. בוריפון כתוצאה מהמסקנות שהוסקו מהמשבר הפיננסי ב-2008, הבנו כי הדרדרות מטבעית יכולה לקרות מהר מאד ולכן העברנו את מרבית החוזים שלנו באירופה לדולר. פרט לחוזים בודדים הנקובים באירו באיטליה ובספרד, הרי שמרבית המכירות של החברה נעשות בדולר ברחבי אירופה כך שלמעשה החברה לא רק שהגנה עלך עצמה אלא גם הרוויחה הכתוצאה מקיטון בהוצאותיה".

"אנו רואים את הפעילות בכרטיסי אשראי כמדד עיקרי לפעילות שלנו וכמדד חשוב ביותר הנותן אינדיקציה עכשוית ביחס לפעילות הכלכלית בכל מדינה. בגרמניה אנו רואים גידול יציב בשימוש בכרטיסי אשראי, לעומת זאת אנו רואים ביוון נפילה באחוזים משמעותיים ביותר, בספרד עד לחודשיים האחרונים לא הרגשנו תחושת משבר, אך בחודשיים האחרונים יש ירידה חדה של כ-3% בשימוש בכרטיסי אשראי, מה שמרמז על משבר כלכלי משמעותי מאד בספרד. אם הגרמנים והצרפתים לא יקחו את הספרדים באוזן וידרשו מהם לעמוד בתנאי תוכנית הקיצוצים - ספרד יכולה לגלוש למשבר עמוק שיהיה דומה במידת מה למשבר שפוקד את יוון". בהתייחסו לכלכלה הבריטית אומר ינאי "אנו רואים שם יציבות וצופים לגידול בשימוש בכרטיסי אשראי" אך מציין כי באנגליה נעשים פרוייקטים רבים הקשורים לתחבורה ציבורית, כך שנתונים אלו יכולים להיות גורם המעוות מעט את הנתונים הטובים שניכרים כיום באנגליה.

לייזי ינאי מדגיש כי "השקתו של האירו בתחילת שנות ה-2000 היתה על הרקע הסוציאליסטי שאיפיין את אירופה ועדיין מאפיין אותה, הן מבחינת התנאים הסוציאליים של העובדים כגון שעות עבודה מועטות, שכר, פנסיות וסובלנות כלפי שביתות. בפועל בכל המדינות ניכר כי החלקים העשירים, קרי התעשינים המגזר הפיננסי הם שתומכים בחלקים החלשים שבאוכלוסיה. בעקבות המשבר הנוכחי החולשה של החלשים באה לידי ביטוי באופן מוגבר מאחר והם התרגלו להישען על החלקים החזקים בכלכלה אשר גם הם נפגעו במשבר".

"דרך אחת לפיתרון הבעיה תהיה שמדינות האיחוד יפרדו מהחלום על מטבע אחד. כך שכל מדינה תוכל להתאים את המטבע שלה לבעיותיה, חוסר הגמישות המוניטרית הנוכחית מהווה גורם משמעותי להתגברות המשבר", אך מסייג ואומר "אני לא רואה את זה קורה מחר בבוקר, אבל לדעתי בטווח הקרוב נראה את האירו נסחר ברמה של 1.2-1.25 דולר לאורך זמן, אני לא רואה את האירו חוזר לרמה של 1.5 דולר אבל גם לא חושב שנגיע לשיוון בינו לבין הדולר עד סוף השנה, אם כי קשה לצפות משברים מטבעיים".

אווירת השאננות השוררת במדינת ישראל היא מאד לא ברורה, משברים שכאלה לא יפסחו עלינו, אנו מושפעים מהכלכלה העולמית ולא להיפך. החוזק שלנו נובע מההצלחה להביא ביזנס מעבר לים, למרות הקשיים שמערים הממשל בישראל לאורך השנים על היצואנים. אני שמח שהנגיד מצליח להחזיק את המטבע ומאפשר ליצואנים עדיין להיות רווחיים.

בחודש מארס הודיעה החברה כי מניית וריפון שהיתה דואלית במשך כ-3.5 שנים, תמחק מהמסחר בת"א ב-15 ביולי. המנייה כבר יצאה מהמדדים המרכזיים ונסחרת כיום רק ברצף.

עוד כתבות

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

איציק שמולי, פריימריז העבודה / צילום: שלומי יוסף

הסוף למחדל כפל הקצבאות? שר הרווחה שמולי הודיע שהקיזוז יוקפא

משמעות הדבר היא שהסכומים שקוזזו מקצבאותיהם של החלשים ביותר בחברה לאחר שהוצאו לחל"ת בשל משבר הקורונה, יוחזרו, ולא יקוזזו גם בחודש יוני ● "מדובר בהחזר של כ-250 מיליון שקלים למוחלשים ביותר, שלא הסכמנו להותיר מאחור", כתב השר שמולי בחשבון הטוויטר שלו

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן