גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרם דה לה קרם: האם מוצרי הקוסמטיקה היקרים יותר יעילים?

מה מכיל קרם פנים שעולה 2,000 שקל, והאם הוא באמת יטפל בקמטים יותר טוב מקרם שעולה 200 שקל? תלוי את מי שואלים

שוק מוצרי הטיפוח היוקרתיים ממשיך לשגשג ולשמור על קהל לקוחות קבוע. השנה הושק מבחר גדול במיוחד של תכשירי טיפוח יקרים, רובם מיועדים לטיפולי אנטי-אייג'ינג, וכולם כמובן מתהדרים במחקרים ממושכים על צמחים נדירים, בפטנטים ייחודים ובמרכיבים חדשניים.

מדובר במחירים שמתחילים ב-800 שקל ומטפסים גם ל-2,800 שקל, כאשר אין הבדל בכמות בינם לבין תכשירים אחרים זולים יותר.

ברשת ניו-פארם, למשל, מדווחים על ביקוש הולך וגדל, וכך גם בסופר-פארם: "הסדרה הבולטת ביותר היא רה-נוטריב של אסתי לאודר, שם אנו עדים לגידול של כ-15% במכירות מתחילת השנה. הביקוש לקרם היוקרתי סיקרט דה-ויי של לנקום גם הוא גדל בשיעור של 10% ב-2011", אומרת הרצליה אשכנזי, מנהלת שיווק סחר קוסמטיקה בסופר-פארם.

גם במשביר מדברים על גידול: "הקהל הישראלי הוא חובב ידוע של המותגים היקרים ביותר. הנסיעות לחו"ל והחשיפה למותגים בעולם מעלות את הביקוש. השנה ישנה עלייה ניכרת בביקוש למוצרים של מותגי היוקרה בהשוואה לשנה שעברה".

מי הלקוחות? "הקוסמטיקה היוקרתית פונה בדרך-כלל לנשים מבוגרות יותר המחפשות את החידושים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר בתחום האנטי-אייג'ינג", מסבירה הרצליה אשכנזי, מנהלת שיווק סחר קוסמטיקה בסופר-פארם.

מה מגלם המחיר הגבוה?

כשמדובר על מוצרים של מותגים מובילים כמו שאנל, לה פריירי, לה מר וקריטה, בדיוק כשם שמדובר על מותגים בענפים אחרים (החל מפרארי ועד לבגדים של פראדה ושעונים של פיליפ פטק), חלק גדול מהמחיר הסופי לצרכן מגלם למעשה את הפרמיה על המותג עצמו.

מרכיבים נוספים המגולמים במחיר הם עלויות האריזה היוקרתית והעיצוב המושקע וכן עלויות הפרסום, שכולל לרוב שלטי חוצות, סרטי פרסומת ומודעות עם פרזנטורים מוכרים, כמו שחקני קולנוע מובילים שגם עלותם גבוהה במיוחד.

מעבר לכל אלה, קיימים כמובן הרכיבים עצמם, לצד עלויות המחקר שקדמו להשקת המוצר - ואלה כמובן הסעיפים שמנסות היצרניות להדגיש כשהן נשאלות על המחירים הגבוהים.

"המחקרים הממושכים, המרכיבים הנדירים והטכנולוגיות החדשניות - כל אלה מהווים את הסיבות למחיר הגבוה", מסבירה דליה בר-דוד, מנהלת מערך ההדרכה של אלפא קוסמטיקה, המייבאת לארץ מותגי קוסמטיקה יוקרתיים, ביניהם שאנל, ג'יבנשי, ז'אן פיובר ואליזבת ארדן. "חברות הקוסמטיקה משקיעות הרבה משאבים בחיפושים אחר צמחים נדירים בעלי תכונות רפואיות וטיפוליות, ולאחר מכן במחקרי מעבדה ותהליכי פיתוח וטכנולוגיה חדשניים המשלבים את המרכיבים היעילים עם מרקמים איכותיים, ולכן מחירו של המוצר הסופי גבוה במיוחד".

מנגד טוען פרופ' יהודה אולמן, יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית ומנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ברמב"ם: "לדעתי, החלק העיקרי במחיר הגבוה של תכשירי היוקרה קשור במיתוג ובפרסום - ופחות במרכיבים ובטכנולוגיות".

איתי זמיר, מנכ"ל מותג אסתי לאודר ולה מר, מנמק את המחירים הגבוהים גם בתהליכי הייצור וברישום הפטנטים, ונותן כדוגמה את מוצרי לה מר: "התרכובות ייחודיות ורשומות כפטנט. כל מוצר ממולא באופן ידני ולא מכני, תהליך שמוסיף גם הוא לעלויות".

משלמים על הקנקן לא פחות מעל מה שיש בו

"להערכתי, חלק מהמחיר הגבוה של התכשירים מגולם באריזה היוקרתית, בקמפיינים ובפרזנטורים. כל אלה נותנים מענה לקהל היעד המחפש מוצרי יוקרה שאינם נחלת הכלל, בכל התחומים לא רק בקוסמטיקה", אומרת ד"ר מרינה לנדאו מומחית ברפואת עור.

ואכן, היצרניות לא מכחישות - המחיר הגבוה נובע גם מעלויות האריזה ומהעיצוב היוקרתי - פרטים שאין להם שום קשר לאיכות הקרם: "יש ממד נוסף והוא חוויית השימוש, הכוללת מרקם איכותי ומפנק, ניחוח נעים ואריזות מעוצבות שנדמות לעיתים לתכשיט. כל המכלול הזה תורם להגדרה של תכשיר יוקרתי, וכפועל יוצא גם מייקר אותו", אומרת שפרה פנטנוביץ, מנהלת חטיבת מוצרי היוקרה של לנקום ואיב סאן לורן.

זמיר מוסיף: "אין ספק שלקוחה שמשלמת מחיר גבוה על מוצר, מחפשת גם את האריזה ואת הגימור המושלם שלו".

האם המחיר הגבוה הוא ערובה לתועלת?

בין רופאי העור שאיתם דיברנו הייתה תמימות-דעים: עד כה לא הוכח כי יש יתרון ויעילות רבה יותר בתכשירים היוקרתיים.

פרופ' יהודה אולמן, למשל, לא מוצא הבדל בין סוגי תכשירי הטיפוח השונים: "לא קיים הבדל משמעותי בין סוגי המוצרים השונים, מאחר שמינון החומרים הפעילים לא מספיק גבוה בתכשירים קוסמטיים הנמכרים על המדף ללא מרשם רופא".

ד"ר לנדאו מחדדת: "התכשירים היוקרתיים מזמנים חוויית שימוש אחרת, נעימה ומענגת במיוחד, אך להערכתי, הם לא בהכרח בעלי השפעה יעילה יותר על העור לטווח הארוך לעומת תכשירים אחרים".

ואכן, לדברי הכירורג הפלסטי ד"ר איל וינקלר, אין הוכחות מדעיות ליעילות של תכשירים יוקרתיים: "אני מסכים עם העובדה שהחלק המדעי והמחקרי בתחום תכשירי הקוסמטיקה תופס תאוצה, נצבר ידע בעל משקל, ומושקע בו ממון רב. למרות זאת, אולי תחת מעטה הסודיות המסחרית או מסיבות אחרות, קשה למצוא בספרות המדעית עבודות המוכיחות בצורה מובהקת יתרון לחומרים יותר יקרים על פני מוצרי קוסמטיקה רגילים. לכן איני בטוח שהמחיר היקר קשור דווקא ביעילות מדעית גבוהה יותר של המוצרים", אומר וינקלר, המשמש כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שיבא תל-השומר.

גם שפרה פנטוביץ' אומרת כי "מחיר גבוה אינו ערובה לכך שתכשיר הוא בהכרח יעיל יותר", אך מוסיפה כי "בהחלט ניתן לומר שאם רוכשים תכשיר טיפוח יוקרתי, ניתן להיות בטוחים שהוא יעיל ובטוח לשימוש, מאחר שכל מותגי היוקרה הקוסמטיים עוברים בדיקות בטיחות ויעילות שימוש, והם מבוססים על הטכנולוגיות הכי חדשניות ומכילים מרכיבים איכותיים ופעילים".

יהודית בלאוואט, מדריכה ראשית בלה פריירי, טוענת טענה הפוכה: "המחיר הגבוה נגזר מהטכנולוגיות המיוחדות, והוא בהחלט ערובה ליעילות ולתוצאות הניכרות בעור ולשינוי בתפקודו לאחר השימוש. בנוסף, תכשיר יוקרתי ויעיל יכול לתת מענה מקיף במקום שימוש במספר מוצרים בו זמנית".

בנקודה הזאת מסכים איתה איתי זמיר מאסתי לאודר: "מוצרי היוקרה נותנים פתרון למכלול צרכים לנשים המבקשות תוצאה מהירה וטיפול לטווח ארוך. קרם יוקרתי אחד יכול להוות תחליף למספר קרמים ממוקדים בגיל הנכון, שהוא בסביבות 35 פלוס".

בחו"ל המחירים נמוכים יותר

סוד גלוי הוא שמותגי הטיפוח היוקרתיים יקרים יותר בארץ מאשר בחו"ל. נציגי המותגים היוקרתיים טוענים כי הסיבה היא עלויות היבוא והמסים. הפתרון הוא לחפש את המבצעים המוצעים במהלך השנה ומאפשרים להשיג מחירים זהים ולעתים אף נמוכים מאשר בחו"ל. עם זאת, לא כל המותגים מציעים הנחות.

"על רה-נוטריב של אסתי לאודר אין הנחות או מבצעים. גם על הקרם היוקרתי סיקרט דה-ויי של לנקום אין הנחות, אך פעמים רבות הוא נמכר עם מתנות", אומרת אשכנזי מסופר-פארם. לדבריה, על מותגי היוקרה של איב סאן לורן יש לעתים מבצעים של כ-20%, ועל סיסלי עד 30%.

גם במשביר מציעים לעתים הנחות, וכך למשל בימים אלה, לרגל חגיגות יום ההולדת של הרשת, מתקיים מבצע על מוצרי האיפור והטיפוח היוקרתיים, המציע עד 30% הנחה 10% הנחה נוספים על היתרה לחברי קלאב 365. בין המותגים המשתתפים במבצע - "לנקום", "סיסלי" ועוד.

גם ברשת אפריל יש מבצעים על מוצרים יוקרתיים, ואכן יש להם ביקוש. ההנחות כוללות את קריטה, גרלן, סיסלי ולה פררי. על מוצרי שאנל ועל סדרת הרנוטריב של אסתי לאודר אין הנחות, כמו בשאר הרשתות.

עוד כתבות

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

64 חולים חדשים ביממה האחרונה: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

עימות סקנדינבי: דנמרק פותחת את הגבולות לשכנותיה, אך לא לשבדיה

מנהיגת דנמרק הודיעה כי תיירים מגרמניה, איסלנד ונורבגיה יוכלו להיכנס למדינה, אך לא יורשו לישון בבירה קופנהגן; למרות לחצים כבדים, דנמרק תשמור את הגבול עם שבדיה סגור לכניסת תיירים בגלל מצב מגפת הקורונה במדינה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

ביבי, הסדרה: ספרו של בן כספית על נתניהו בדרך להוליווד

הסדרה תהיה מבוססת על הביוגרפיה שכתב לאחרונה העיתונאי בן כספית והיא תעובד על ידי התסריטאי זוכה האמי, קירק אליס

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

אל תגידו: המילים שאסור לומר, ומה קרה להן לאורך השנים

כוחה המאגי של מילה חרג מזמן מגבולות הדת, המיסטיקה והפולקלור ● גם בעולם המודרני, החילוני בהגדרה, הולכת ומתארכת רשימת המילים שאסור לומר, ובמקומן נעשה שימוש בביטויים מכובסים ותקינים פוליטית ● זה משפיע עלינו יותר ממה שאנחנו חושבים ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

דבר אליי במילים: השפה האנושית שינתה את העולם. איך הכול התחיל

איך התחילה להתפתח השפה האנושית, מה הקשר למבנה המוח והגרון שלנו והאם ייתכן שמשפטים קדמו למילים? החוקרים עדיין מתווכחים על סוגיות הקשורות ללידת השפה והמילים, אבל לא על התרומה שלהן להתפתחות בני האדם והתרבות ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

נדב אבקסיס / צילום: מאיר כהן, יח"צ

אוצר מלים: לדעתו של נדב אבקסיס להכיל זה להשלים, גם אם זה לא מוצא חן בעיניך

השחקן והסטנדאפיסט נדב אבקסיס מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "הכלה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מרגרטה וסטאייר / צילום: רויטרס - Eric Vidal

תום תקופת הקורונה ותחילת עונת החילוצים באיחוד האירופי

החילוצים מעלים שאלות מהותיות מבחינת התחרות באיחוד האירופי ● "יש סכנה לעיוות התחרות ההוגנת, והאטת ההתאוששות הכלכלית ביבשת" אמרה נציבת התחרות באיחוד

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

מוריס קאהן במצפה התת ימי באילת. "זה לא היה מפעל או 'עסק' רגיל"  
צילום: פרטי

"יצחק תשובה סיבן את הגופים המוסדיים": המיליארדר מוריס קאהן כפי שלא שמעתם

בשיחה מיוחדת לפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן מספר קאהן על פרויקט “בראשית” להנחתת חללית ישראלית על הירח, על החלומות בגיל 90, על הדרך שבה התעשר; וגם על ראש הממשלה

בניית הסכר באתיופיה, אוקטובר 2019. הממשלה מבקשת לחבר את כל 
110 מיליון תושביה 'לאספקת חשמל סדירה
צילום: רויטרס

הוויכוח על מי הנילוס הכחול מצית אש ומלבה רוחות מלחמה בצפון אפריקה

התוכנית של אתיופיה להקמת סכר ענק על נהר הנילוס הכחול מאיים על שלום האזור כולו ● מצרים הודיעה כי ביטחון האזור כולו בסכנה אם יימנעו ממנה המים שמובטחים לה על פי הסכמים בינלאומיים ● "מיליונים יהיו נכונים לצאת למלחמה עם מצרים", הגיב ראש ממשלת אתיופיה שקיבל נובל לשלום באחרונה

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר משיבה מלחמה: חסמה את האפשרות לשתף ציוץ של טראמפ "שמאדיר אלימות"

בעקבות מצב החירום שהוכרז במיניאפוליס, צייץ טראמפ בטוויטר את נקודת מבטו על המצב, שהסתיימה במילים "הירי מתחיל". הרשת החברתית חסמה את הציוץ, פחות מיממה לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה