אירופה ננעלה במגמה מעורבת; קרדיט סוויס איבדה כ-5%

ירידות חדות בפתיחת המסחר בוול סטריט החמירו את הירידות ■ נשיא הבנק האירופי: "אירופה נכנסת לתקופה רגישה" ■ בגרמניה פורסם נתון מאקרו גרוע במיוחד

המסחר בבורסות אירופה ננעל היום במגמה מעורבת עם נטייה לירידות חדות של כל המדדים המרכזיים למעט בריטניה, זאת לאאחר שהמסחר התנהל היום (ג') בירידות שערים, וזאת בהמשך לצניחה של עד 5.8% במדד הדקס אתמול, ובהמשך גם למגמה של הבורסות באסיה שרושמות ירידות. פתיחה שלילית בוול סטריט החריפה את המגמה השלילית ונרשמות ירידות שערים של עד 1%, מלבד הבורסה בלונדון המדדים המרכזיים באירופה יורדים בחדות.

אתמול היה יום סוער בבורסות באירופה, לאחר שהשווקים רשמו ירידות חדות בעקבות התגברות החששות מכך שהסיכון להתפשטות משבר החוב בגוש האירו הולך וגובר. נתונים מאקרו כלכליים שפורסמו אתמול הגבירו את החששות הללו, כשמדד אמון המשקיעים שהתפרסם אתמול הצביע על ירידה לשפל של שנתיים ונקבע על רמה של (15.4-).

גם ההפסד שרשמה מפלגתה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בבחירות המחוזיות שלשום (א') העצים את החששות מהמשך דרכה של מרקל כקנצלרית, וזה העלה את החששות שתוכנית הסיוע שגרמניה עמדה לבצע על מנת לחלץ מדינות שנקלעו לחובות עתק כמו יוון, לא תצא אל הפועל.

הבנק המרכזי בשוויץ החליט להיאבק בהתחזקות הפרנק השוויצרי אל מול האירו, והודיע היום על הטלת מגבלה על השער המקסימלי של הצמד אירו-פרנק. כתוצאה מכך, רשם הפרנק השוויצרי ירידה של 8% מול האירו.

בגרמניה פורסם היום נתון ההזמנות התעשייתיות לחודש יולי שהראה ירידה של 2.8% לעומת חודש יוני, בעוד שהתחזיות דיברו על ירידה של 1.5%. מדובר בירידה הראשונה של המדד מזה 4 חודשים.

נשיא הבנק העולמי, רוברט זואליק, לא אופטימי בנוגע לעתידו הכלכלי של גוש האירו. במהלך ראיון שנתן היום לסוכנות בלומברג אמר זוליק: "אנחנו נכנסים לתקופה רגישה". הוא הוסיף כי "בעוד ארה"ב יכולה לחמוק ממיתון נוסף ותתמודד עם צמיחה איטית, המצב בגוש האירו שונה, והוא נכנס לתקופה רגישה".

היום כאמור, יתחדש המסחר בוול סטריט לאחר שאתמול לא התקיים מסחר בעקבות חופשת ה-Labor Day. היום יפתח המסחר לראשונה לאחר פרסום נתונים ביום שיש שהמשק האמריקני לא הוסיף ולו משרה אחת חדשה. החוזים העתידיים רושמים ירידיות בעקבות הנתונים הללו ובעקבות הסנטמנט השלילי ברחבי העולם בימים האחרונים.

ירידות שערים באסיה

יום נוסף של ירידות שערים נרשם בבורסות של אסיה היום (ג'), על רקע החששות ממשבר החובות באירופה וממצבה המדרדר של כלכלת ארצות הברית. המדדים המובילים יורדים בשיעורים של עד 1.2% והחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט מאותתים על צפי לירידות של כ-2.5%-2.7% בפתיחת המסחר היום.

"יש היום מניות ושווקים מאוד מאוד זולים באסיה, אבל אנחנו נמצאים בצניחה חופשית כך שמאוד ייתכן שהם יהיו עוד יותר זולים בעתיד הקרוב. כך שצריך להזהר עם נקודת הכניסה לשוק, כל אחד צריך לעשות את החישובים שלו", אמר לבלומברג טוד מרטין, מנהל השקעות ב-Societe General בהונג-קונג.

ניידר נעימי (Nader Naeimi), מנהל השקעות בסידני, אמר לבלומברג כי "התנודתיות צפויה להימשך עד שאירופה תוכיח לעולם שהיא יכולה להציג פתרון אמיתי ולטווח ארוך לבעיות שלה. כרגע זה נראה שהפוליטיקאים הולכים בכיוון ההפוך".

מניות האנרגיה והמחצבים מאבדות גובה על רקע הירידה במחירי הנפט. Cnooc רושמת ירידה חדה. נציין גם את BHP ביליטון.

מניית טושיבה רושמת ירידה חדה על רקע דיווח בוול סטריט ג'ורנל כי החברה שוקלת רכישה של 20% נוספים מ-Westinghouse Electric.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988