גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביניש: "יש מקום לחקיקת חוק יסוד זכויות חברתיות"

נשיאת בית המשפט העליון אמרה את הדברים בכנס בנושא 20 שנה למהפכה החוקתית ■ "אירועי השנה החולפת הצביעו על הצורך הממשי בחוק יסוד כזה"

"יש מקום לעיגון זכויות נוספות במסגרת חוקי היסוד, ובמיוחד יש מקום לחקיקת חוק יסוד: זכויות חברתיות" - כך אמרה אמש (ד') נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, בכנס בנושא 20 שנה למהפכה החוקתית שהתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה.

לדבריה, "אירועי השנה החולפת הצביעו על הצורך הממשי בחוק יסוד כזה. יש מקום להמשיך ולנסות לקדם את כינון החוקה".

בכנס אתמול השתתפו מלבד ביניש גם נשיא העליון בדימוס, פרופ' אהרן ברק; המשנה לנשיא בדימוס, ד"ר מישאל חשין; וכן פרופ' רות גביזון ופרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי.

עם תחילת נאומה של ביניש החלו כמה עשרות סטודנטים בקריאות רמות במטרה "לשים סוף לשלטון הכוח של מדינת ישראל על האדם", ואף ביקשו להגיש לביניש "מגילת זכויות אדם" עדכנית ל-2011. ביניש אמרה כי "אם הבנתי אתכם, כולנו רוצים צדק חברתי".

לדברי ביניש, בניגוד לעמדה הרווחת, בית המשפט לא יצר "יש מאין" את זכותו לפסול חקיקה של הכנסת בפסק דין בנק המזרחי, ו"הביקורת השיפוטית מבוססת על מגבלות החקיקה שנקבעו על-ידי הכנסת בחוקי היסוד".

לדבריה, התהליך החוקתי בישראל הוא אבולוציוני, ולא בהכרח "מהפכה חוקתית". לדבריה, בית המשפט העליון הוא "זהיר ביותר בשימוש בסמכותו להצהיר על בטלותם של חוקים או סעיפים בחוקים, העומדים בסתירה לחוקי היסוד, ובסמכות זו נעשה שימוש במקרים ספורים בלבד".

ביניש ציינה כי בית המשפט העליון הכיר בשנים האחרונות במספר זכויות אדם שאינן מצוינות בחוקי היסוד, וזאת כנגזרת מהזכות לכבוד האדם. "לגישתי", אמרה נשיאת העליון, "גזירת הזכויות מזכות המסגרת לכבוד האדם היא מהלך פרשני מתחייב". בין הזכויות הללו - הזכות לשוויון, הזכות לחיי משפחה, זכות הגישה לערכאות והזכות לחינוך.

בשאלת הבחינה החוקתית אמרה ביניש כי עד היום נבחנה בפסיקה בעיקר שאלת המידתיות, ואולם יש מקום להעביר את מרכז הכובד גם לשאלות של תכלית ראויה של דבר החקיקה - סוגייה שעשויה לאפשר לבית המשפט לפסול אפילו תיקונים של חוקי היסוד עצמם.

נשיאת העליון הביעה תמיכה בחקיקת חוק יסוד: החקיקה, שעל היוזמה לחוקקו הצהיר באחרונה שר המשפטים יעקב נאמן. "בהיעדרו של חוק יסוד: החקיקה קשה מאוד להטמיע נורמות חוקתיות", אמרה ביניש, "חוק יסוד: החקיקה יוכל להסדיר סוגיות יסוד במשפט החוקתי ובהן סמכותו של בית המשפט העליון להפעיל ביקורת שיפוטית על חקיקת הכנסת".

ביניש הביעה תמיכה בנוסח פסקת ההתגברות, המאפשרת לכנסת להתגבר על פסק דין של בג"ץ הפוסל חקיקה, בנוסח שהציעה ועדת נאמן, השונה מהותית מהנוסח שהציע בשעתו פרופ' דניאל פרידמן בתקופתו כשר המשפטים.

"שימוש מועט בסמכות לפסול חקיקה"

אהרן ברק אמר כי "המהפכה החוקתית התרחשה בכנסת", ולא בבית המשפט העליון. "רק עם כינונם של חוקי היסוד על זכויות האדם על ידי הכנסת התרחש השינוי החוקתי העמוק".

לדבריו, בית המשפט עושה שימוש מועט בסמכותו לפסול חקיקה "לא בגלל חשש מתגובת הכנסת, אלא בשל עיקרון הפרדת הרשויות, ומתוך זהירות, איפוק וריסון. כך נהג בית המשפט העליון בכל שנות קיומו. בית המשפט שומר על כבוד האדם ועל כבוד הכנסת גם יחד".

ברק הוסיף כי המהפכה החוקתית אינה אחראית להגברת המתח בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת, להתקפות על הלגיטימיות של בית המשפט העליון, ואולם יש לה קשר לעצירת מפעל חוקי היסוד, אלא שלדבריו "זהו מחיר כדאי".

בהתייחס ליוזמות החקיקה של החודשים האחרונים, אמר ברק כי "הרוב הפרלמנטרי מבקש למצות את כוחו כרוב, תוך השתחררות מההגבלות שהדמוקרטיה החוקתית מטילה על הרוב. אני שמח שמגמות אלה נעצרו".

בנוגע להדרת נשים ואפליית ערבים אמר ברק כי אלה תופעות שאינן עולות בקנה אחד עם המהפכה החוקתית, וכי הוא מקווה ש"הסובלנות תבוא במקום הכוחניות".

גם ברק הביע תמיכה בחקיקת חוקי יסוד בדבר זכויות אזרחיות וחברתיות, ובחקיקת חוק יסוד: החקיקה, תוך קביעת שיריון לחוקי היסוד, שלא יהיה ניתן לשנותם או לבטלם אלא ברוב של 80 חברי כנסת.

חשין ציין בדבריו כי בניגוד לדבריו של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, "הביקורת השיפוטית היא הכרחית, והשופטים הם שאמורים לשמור על זכויות המיעוט והיחיד. לחוקי היסוד היתה השפעה טובה, והכנסת נזהרת, יש לכנסת יועץ משפטי, ודעתו נחשבת. ימים קשים לפנינו, יש הרבה חילוקי דעות, רוחות רעות נושבות, ויש מקום לחשש".

עוד כתבות

דובי אמיתי / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, נבחר פה אחד ליו"ר נשיאות המגזר העסקי

אמיתי מייצג את המגזר העסקי מול הממשלה והאוצר, במו"מ על חבילת חילוץ למגזר העסקי בעקבות משבר הקורונה

עוגה בצורת נייר טואלט במאפייה Schuerener Backparadies בעיר דורטמונד שבגרמניה / צילום: Bernd Thissen, AP

קורונה, אבל קצת אחרת. תמונות מכל העולם שיגרמו לכם לחייך

מגפת הקורונה ואי הוודאות פגעו קשה מאוד במדינות ברחבי העולם ● למרות הייאוש וגם ברגעים המרים ביותר, הרוח האנושית והיצירתיות מצליחות לשרוד ● צפו בתמונות

עמית משיח / צילום: יח"צ

קבוצת מקאן מפסיקה לתמוך בפעילות: אתר סלונה נסגר

סלונה תהפוך לחברת תוכן עסקי בלבד, והאתר יפסיק בהדרגה לפעול

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סלקום וגולן טלקום הגישו את בקשת המיזוג למשרד התקשורת

מקורות במשרד התקשורת אישרו כי הבקשה הוגשה, והיא בטיפול ● הצדדים הגישו לרשות התחרות בקשה לאישור המיזוג בתחילת החודש, והרשות כבר החלה בבדיקה וביקשה פרטים נוספים על העסקה

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב / צילום: AP

התחזית הרשמית בארה"ב: "בין 100 ל־200 אלף איש ימותו מקורונה"

כך אמר הערב ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות (CDC) בארצות הברית בתכנית "מצב האומה" ב-CNN ● "המודלים שלנו נותנים את התרחישים הגרועים ביותר ואת התרחישים הטובים ביותר. המציאות נמצאת איפשהו באמצע"

שער ברנדנבורג שומם. בגרמניה דואגים למענקים לעצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה / צילום: Michael Sohn, Associated Press

בינתיים בברלין: ממלאים טופס באינטרנט, ותוך ימים ספורים אלפי אירו כבר בבנק

בזמן שבישראל מתמהמהים, עיריית ברלין מקצה מיליארד אירו לפיצוי העצמאים בעיר באופן מיידי כדי למנוע מעגל אכזרי של פשיטות רגל וקריסת עסקים • מדובר במענקים, לא בהלוואות, וזכאי להן כל עצמאי או בעל חברה שמעסיקה עד חמישה עובדים

תחנת דלק בארה"ב / צילום: רויטרס

הנפילה בנפט מתגלגלת לכיס הנהגים: ירידה חדה במחיר הדלק - המחיר הנמוך ביותר מאז ינואר 2009

מחיר הדלק יוזל ב-1.03 שקלים ולא יעלה על 4.89 שקלים לליטר בתחנה בשירות עצמי ● מחיר חבית נפט התרסק בשבועות האחרונים ל-23 דולר לחבית

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

מנכ"לי קשת ורשת לשר התקשורת אמסלם: "די לתירוצים ולאוזלת-היד"

מנהלי הערוצים המסחריים, אבי ניר ואבי בן טל, מסרבים להרים ידיים אל מול סירובו של שר התקשורת דוד אמסלם לתת הקלות לערוצים בעקבות משבר הקורונה באמצעות שחרור כספי הביד בהיקף 35 מיליון שקל

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר-שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מינהלה בבימ"ש השלום בבאר-שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות ביהמ"ש ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עוה"ד, קורא לסגור לאלתר את ביהמ"ש בבאר-שבע: "הפך למוקד התפרצות חסר תקדים"

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

"זו לא עוד שפעת": ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות מוטרדת מהעלייה בחולים הקשים

"זו הפכה להיות מחלה קשה, צריך להקפיד מאוד על הסגר כדי לא להידבק בה", כך אומרת ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות ● "הנפטרים רובם מבוגרים, אבל אין חסינות לצעירים. האזרחים צריכים להיזהר, להישמר ולעשות מה שהם יכולים כדי להימנע מהמשך הפצת המחלה"

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מקורות: זינוק של 35% ברווח הנקי ב-2019

חברת המים הלאומית מקורות , מסיימת את 2019 עם רווח נקי של 191 מיליוני שקל, בניכוי השפעות חד-פעמיות, לעומת רווח של 142 מיליוני שקל ב-2018

ראשת ממשלת איסלנד, קתרין יאקובסדוטיר / צילום: Alastair Grant, Associated Press

מחקר באיסלנד מאשר: חצי מנשאי הקורונה כלל לא מפגינים סימפטומים

בשל האוכלוסייה הקטנה, הפכה איסלנד בשנים האחרונות למעין "מעבדה גנטית" לחברות תרופות שונות, המשתמשות במאגרי הנתונים הגנטיים של תושבי האי ● איסלנד מובילה את העולם עם שיעור הבדיקות לקורונה כחלק מהאוכלוסייה – כ-3.5%

קובי הבר / צילום: איל יצהר

איי.די.איי ביטוח עוצרת חלוקת דיבידנד; רווח של 211 מיליון שקל ב-2019

החברה צמצמה את היקף העבודה של מרבית עובדיה לכ-80% משרה "והוציאה את מיעוטם לחל"ת או לחופשה (לפי בחירתם) עד לאחר יום העצמאות" ● בשורה העליונה רשמה החברה גידול צנוע של 1.9% בפרמיות, שהסתכמו ב-2.63 מיליארד שקל

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

מנפיקות האג"ח הזרות תחת לחץ: לאחר הערת "עסק חי" לרילייטד, איתותים שליליים גם מכיוון אול-יר וקופרליין

מדד תל בונד גלובל, הכולל את אג"ח חברות הנדל"ן הזרות שנסחרות בת"א, צנח ב-19% מתחילת מרץ ● רואי החשבון של חברת אול-יר מצביעים על הצורך לממש ולממן מחדש נכסים ● קופרליין תדחה פירעון אג"ח בחצי שנה

מסיבה ישראלית־וירטואלית שהתקיימה בסוף השבוע ב"האנגר", עם חדרים שונים   / צילום: צילום מסך

הטרנד החדש: מסיבות וירטואליות בזום. ויש כבר מי שעושה מזה כסף

מגבלות התנועה בסין חיזקו את הטרנד המסיבות אונליין בהשתתפות מאות ואלפי אנשים מבודדים ● התופעה מתחזקת באירופה כשסטים של דיג'ייז ומסיבות משודרים בסטרימינג למאות אלפים ● השלב הבא - מסיבות בסביבה וירטואלית כשהאווטרים שלנו חוגגים עד כלות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

מנכ"ל נייס בהתבטאות חריגה: "אחיי החרדים, בלי כפיות טובה - תישארו בבית"

ברק עילם פרסם את הפוסט על רקע התפשטות הקורונה המהירה בחברה החרדית ● בעבר יצא עילם נגד שר החינוך רפי פרץ וחברת אל על

 

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה  / צילום: ישראל הדרי

שיאני התגמול: 13 מיליון שקל לאיתמר דויטשר באלקטרה, 12 מיליון שקל לדודו זבידה בקבוצת מבנה

עלות העסקתו של מנכ"ל שטראוס, גיורא בר-דעה, עמדה אשתקד על 7.5 מיליון שקל; בעוד שאייל חנקין, מנכ"ל עזריאלי, ויונה פוגל, המנכ"ל הקודם של חברת האנרגיה פז, קיבלו כ-7 מיליון שקל כל אחד ● עתליה שמלצר מצטרפת לארבע הנשים שב-100 השיאנים

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

מניות הבנקים והביטוח מיתנו את הירידות בבורסה בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.05 מיליארד שקל ● הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון לבנקים ● מדד הביטוח זינק ב-6.3% ● עליות חדות במניות חברות הקנאביס

שילוט חוצות בירושלים / צילום: מגה מדיה

הכתובת נמצאת על הקיר: "אם העיריות לא ילכו לקראת חברות השילוט, תהיה פה קריסה גדולה"

ל"גלובס" נודע כי לאור ההדממה המוחלטת של הענף, הוקם פורום מיוחד של חברות השילוט ● הדרישה הראשונה: הקפאת מכרזים ודחיית תשלומים עד החזרה לשגרה ● במקביל הציעו החברות לעיריות פרסום עירוני חינם, אך בינתיים לא כולן מתלהבות מהיוזמה