משפצים בפסח: מהם התעריפים של בעלי המקצוע?

אלפי שקלים עולה לנו ההתחדשות לקראת פסח, ולא רק בגלל הקניות בסופר והמתנות למארחים, אלא בגלל אווירת השיפוצים שמביא האביב ■ בעזרת אתר זאפ דפי זהב, "גלובס" בודק מהם התעריפים המקובלים של בעלי המקצוע המבוקשים

עם ניחוח האביב באוויר, מתחילה גם עונת השיפוצים. בעזרת אתר zap דפי זהב, הממפה 250 אלף בתי עסק על-פי קטגוריות למכביר, בודק "גלובס" את מחיריהם של 5 שירותים פופולריים בעונה הזו - החל משירותי ניקיון ועד ריענון הגינה. התעריפים נמסרים לזאפ על-ידי חברת רמדור המתמחה בתחום השיפוצים והבנייה, ומתעדכנים כל העת.

"לקראת פסח נרשמת עלייה של כ-25% בתחום השיפוצים הקטנים", מציין ישראל פסטרנק, מנכ"ל מרכז הבנייה הישראלי, "כשהכוונה בעיקר לצביעה פנימית וחיצונית, לתיקון כל מיני כשלים בבית ועוד, ולאו דווקא לשיפוצים מקיפים".

בינואר האחרון ביצע המרכז סקר באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, ולפיו עלות השיפוץ הממוצע נאמדת כיום ב-38,000 שקל. לצד קיטון באחוז המשפצים בסכומים של למעלה מ-100 אלף שקל, הוכפל מספר המשפצים בסכומים של 30-100 אלף שקל.

57% בוחרים לשפץ קודם את חדר השינה, 53% מעדיפים את חלל המגורים והסלון, 49% משדרגים את המטבח, ולאחריו - אמבטיה (46%) ושירותים (37%). ומה קורה למחירים טרום החג?

"זה כמו טיפול רפואי שוטף ורפואה דחופה, ב-12 בלילה תסכים לשלם כל מחיר על טיפול בשן הכואבת שלך. זה מה שקורה לפני החגים, הצרכים עולים, ושיפוצניקים קטנים מנסים 'לתפוס טרמפ' ולהזניק מחירים", אומר פסטרנק. "הגדולים והממוסדים נצמדים יותר למחירונים. בסך-הכול מדובר בשוק פרוץ ולא ממוסד. המסקנה המתבקשת היא לא לחכות לרגע האחרון או בכלל לעונת החגים. מסקנה נוספת: חשוב להיעזר במחירונים כדי לא ליפול קורבן להפקעת מחירים".

גינון

בדפי זהב מזכירים כי עבודות הגינון השוטפות לא חייבות להיות למקצוענים בלבד. כל בעל גינה צריך יהיה כנראה להיעזר במומחה לגינון מדי פעם, אבל אם הוא "מחובבי הז'אנר" - יוכל בהחלט לעשות הרבה דברים בעצמו, ולחסוך בעלויות. עיקר ההוצאות במקרה הזה יהיו על תכנון והקמה ראשוניים, כשבהמשך אפשר לאזן בין תחזוקה בתשלום ועבודה עצמית בשטח.

גינון
 גינון

צביעה וסיוד

מעבר לתשלום עבור העבודה עצמה, כדאי לצמצם בקניית החומרים לכמות הנדרשת: "מומלץ להגיע לחנות כשאתם יודעים מראש במדויק כמה שטח במ"ר ברצונכם לצבוע", אומר ברוך קוגן, מנכ"ל דנבר צבעים וציפויים. "מומלץ לקנות 20% יותר מהכמות שאתם צריכים לצורך פספוסים ותיקונים. כעיקרון כל 8-12 מ"ר דורש ליטר צבע (גוונים צהובים בהירים כ-8 מ"ר לליטר, גוונים כהים כ-12 מ"ר לליטר)".

סיור
 סיור

נגריות ונגרים

כאן משולבות גם יחד מקצועיות - עם סגנון ואמנות. אל תוותרו על הצצה בעבודות קודמות של הנגר עמו בחרתם לעבוד, וקחו בחשבון שהבחירה באיש מקצוע פרטי עשויה לבוא על חשבון המחיר, בהשוואה לגורמים מסחריים וסיטונאים - אך היתרון הוא בהתאמה האישית לטעמכם ולצורכיכם.

נגריות
 נגריות

ניקיון

כשמדובר בניקיון מבנה משותף, ממליצים במרכז הבנייה לשקול ברצינות פנייה לחברת ניהול ואחזקת מבנים. "ההוצאה קצת יותר גדולה, אבל אפשר בהחלט לראות בה השקעה", אומר פסטרנק. "חברת ניהול ואחזקת מבנים פותרת את הדיירים גם מהצורך לתפקד כוועד-בית, והיא תשמור על ערך הנכס באמצעות טיפול קבוע בבניין. כמובן שלא מדובר בחתונה קתולית: אם תפקוד החברה אינו מוצא חן בעינכם, אתם מוזמנים לנסות חברה אחרת שתתאים לדרישות שלכם".

ניקיון
 ניקיון

קבלני בניין

המחיר מושפע מעלות החומר, שמשתנה בטווחים רחבים - אולם למקצועיוות של הקבלן ולמוניטין שלו חשיבות מרובה. קחו בחשבון את מרכיב הזמן - ככל שתרצו לסיים את העבודה מהר יותר, תצטרכו לשלם עבור יותר פועלים. חשוב לבחור קבלן בניין בעל רישיון, ובסיווג המתאים לעבודות בנייה. הקבלן בניין חייב להחזיק בפוליסת ביטוח המתאימה לסוג העבודה שהוא מבצע, להעסיק עובדים מורשים ולשאת באחריות למעשיהם. רצוי לראות פרויקטים קודמים של קבלן בניין. כשבוחרים קבלן בניין, מומלץ מאוד ליצור קשר עם לקוחות קודמים שלו ולשמוע את דעתם על השירות שקיבלו ועל לוחות הזמנים בהם עבד.

קבלנים
 קבלנים

שיפוצניקים

תחת ההגדרה "שיפוצניקים" כלול כמעט כל תחום תיקונים שדורש זוג ידיים טובות. ודאו כי השיפוצניק אכן מתמחה בסוג העבודה שבה אתם מעוניינים. אין כמו המלצות בגוף ראשון מחברים כדי לוודא מראש פרמטרים כמו שירות ואמינות.

שיפוצים
 שיפוצים

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988