גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיקת "גלובס": מה מציעים הטאבלטים הייעודיים לילדים?

מצד אחד, הם כאן כדי להישאר ■ מצד שני, הבהייה הממכרת במסכי הטאבלטים מטרידה הורים רבים בשל הנזקים המצטברים ■ "גלובס" מחפש את דרך המלך

מהפכת הטאבלטים והסמארטפונים לא פסחה על הילדים שאימצו את המסכים הדיגיטליים כחברם הטוב ביותר. שלל המסכים הקיימים בבית, החל מהסמארטפון ועד הטלוויזיה, יוצר מצב שכמעט בכל רגע נתון הם צופים במסך כלשהו, שאפילו רודף אחריהם כלפטופ לבית הספר. הורים רבים הכריזו מלחמה על הסמארטפונים והטאבלטים, ומנסים למצוא את עמק השווה, שלא יגרום לפיצוץ בין בני המשפחה.

בעוד שסמארטפון הוא מוצר שחלק מההורים לא רוצים לקנות לילדים (גם מכיוון שהם כנראה לא ייפרדו ממנו לעולם), לא מעט מהם מעדיפים לרכוש לילד טאבלט, שיאפשר לו לגלוש באינטרנט, לשחק משחקים וגם לתקשר עם אפליקציות מסרים מיידים או לנהל שיחות וידיאו עם חברים. אולם, כשמדובר בשימוש בטאבלט או במסך דיגיטלי בכלל, יש לשימוש מתמשך לא מעט השלכות - בריאותיות וחברתיות, והורים רבים שואלים את עצמם אם שימוש בטאבלט הוא בהכרח דבר רע, והיכן עובר הגבול.

"בדרך כלל, כדי לקבוע דעה אם משהו טוב או רע, אנחנו צריכים להיעזר במחקרים של 20 או 30 שנה על מנת לייצר איזשהו מעקב או דעות מבוססות", אומרת מיכל דליות, מגישת התכנית "סופר-נני" בקשת בימי שני בערוץ 2. "נושא השימוש המאוד מוגבר במסכים וטאבלטים עדיין לא נחקר במשך מספיק זמן". עם זאת, מצביעה דליות על כלל אצבע: "מעטים הדברים שאפשר להגדירם כ"ממש רעים", בדיוק כמו שדברי מתיקה או טלוויזיה זה לא רע באופן מוחלט. כל דבר שהופך להיות מוגזם, יש לו מחיר והוא לא נכון. פה אני חושבת שכדאי להתערב, להגיד להורה מה המחיר ולשער את ההשלכות לעתיד".

נזק לעיניים

בין ההשלכות הבריאותיות אפשר למנות נזק פוטנציאלי לעיניים. עיניהם של ילדים (וגם של מבוגרים) לא מותאמות לעבודה ממושכת מול מסכים דיגיטליים, ומבט ממושך של שעות מול מחשב גורם למאמץ ולעייפות. ככל שהמסך קטן יותר והמבט של העיניים קרוב יותר, כך המאמץ של העיניים גדול יותר. בעיה נוספת היא הירידה בכמות המצמוצים, שגורמת להתייבשות העין. לכן, לדברי דליות, להורים כדאי כמובן להגביל את זמן השימוש של הילד בטאבלט, במחשב או בטלוויזיה:

"לילדים עד גיל 3, מומלץ זמן שימוש של עד חצי שעה ביום. מגיל 3 עד 6, הילד יכול להשתמש במכשירים עד שעה. מגיל 10 הזמן עולה לשעתיים. את כל זמני השימוש חשוב לפצל לשניים. כמו כן, זה שלילד מותר להגיע לזמן שימוש מסוים, זה לא אומר שכדאי או רצוי שהוא יגיע אליו. המטרה בהגבלת הזמן היא להפחית ככל האפשר את הנזקים לילדים, כמו בעיות בעיניים או בגב".

אין תחליף לזמן איכות

מעבר לנזק הבריאותי, נגרם לא פעם נזק התנהגותי חברתי. לכן יש חשיבות שההורים ילמדו את הילדים לנהל אורח חיים שבו הטאבלטים משתלבים בסדר היום, ולא פחות מכך, ילמדו בעצמם כיצד להתמודד עם זמן המסך הממושך. "הטאבלטים כאן כדי להישאר", מסבירה דליות. "היום, הדרך שמה מבלים ילדים את שעות אחר הצהריים שלהם היא לא כפי שהיה בעבר.

שעות הפנאי מלוות במסכים, כמו הטאבלטים. אנחנו רואים שינויים התנהגותיים ופסיכולוגיים אצל תלמידים. למשל, סטודנטים מתקשים לעשות עבודות משותפות, דבר שפעם הם כן ידעו לעשות". * האם השימוש בטאבלט בא על חשבון פעילויות אחרות של ההורה והילד?

"אם במקום לספר לילד סיפור, ההורה ייתן לילד לקרוא סיפור בטאבלט - יהיה לזה מחיר, הילד יפסיד את תיווך הסיפור. צריך לראות בטאבלט משהו תומך ולא משהו עיקרי". לדברי דליות, הטיפ העיקרי להורה הוא ללמד את הילדים את הטכנולוגיות החדשות, כי זה הולך להיות עולמם. "ההורה צריך לשים לב עד כמה השימוש בטאבלט בא על חשבון הזמן שלו עם הילד. הורים צריכים להבין את החשיבות של הקשר בינם לבין ילדם".

טאבלט ייעודי לילדים: כדאי?

עבור אותם הורים שהכניסו את הטאבלט הביתה עבור הילדים, מתפתחת תעשייה של מכשירים יעודיים. מאחר שמוצר כמו אייפד מיני של אפל, הכולל מסך 7.9 אינץ', נמכר במחיר לא נמוך של כ-1,600 שקל, יש אופציות יותר זולות שפחות יכאבו בכיס במקרה שהילד ישבור אותם.

מדובר בטאבלטים מבוססי אנדרואיד במחיר של כ-500 שקל, שאינם מיוצרים על-ידי חברות מוכרות, ומבטיחים אפליקציות לילדים. "גלובס" בדק שני טאבלטים כאלה, ומצא שהמחיר אמנם נמוך, אך גם האטרקטיביות לילדים לא גבוהה. דגם אחד נמכר כשעליו מותקנות אפליקציות באנגלית לילדים, שאפשר למצוא ולהוריד לבד בחנות של גוגל חינם, ובדגם אחר מותקנים כמה ספרי ילדים פופולריים בעברית. לאור המבחר דל של אפליקציות ושל ספרים, ההורים יכולים למעשה לקנות טאבלט רגיל. בשני הטאבלטים שנבדקו לא הייתה שום הגנה מיוחדת נגד שריטות או נפילות.

Kaya: יש סיפורים לילדים, אין עמידות לשריטות

המותג Kaya מציע טאבלט לילדים בשם Kaya Kids. נתוני החומרה לא גבוהים, מסך בגודל 7 אינץ' באיכות נמוכה אותו מצאנו כרגיש מאוד לשריטות. העיצוב של המכשיר מאוד אפרורי ולפחות ביחידה שלנו היה מודבק בצד האחורי לוגו של חברת בלקברי. לא הצלחנו להבין למה הוא שם, כי מערכת ההפעלה היא אנדרואיד. למכשיר לא היו כפתורי שליטה חיצוניים לסאונד.

מבחינת אפליקציות, בחברה דאגו שהאפליקציות יהיו בעברית ועל זה מגיע להם כל הכבוד. המכשיר כולל בעיקר ספרים כמו דירה להשכיר, בלונים, תירס חם ואצבעונית.

מדובר בספרים שניתן לקרוא לבד או שהטאבלט יקריא אותם, אולם ההבטחה לחוויה אינטראקטיבית שתעשיר את הילד מתממשת רק בחלקה. האינטראקטיביות דלה מאוד ומסתכמת בכמה לחיצות על אובייקטים או דמויות בסיפור, המשמיעים צלילים. מעבר לזה, בהחלט מדובר בצעד יפה. יש גם אפליקציית ציור, גם היא אינה מאוד מגרה ומעניינת אך עדיין חביבה.

מחיר: 500 שקל בטויס אר אס

 KAYA / צילום: יחצ

ChildPad של Arnova: מעוצב אך אטי ובאנגלית

דגם ChildPad של חברת Arnova מגיע במראה צבעוני נעים יותר לעין מטאבלטים במראה שחור אפרורי. הטאבלט עשוי בחלק האחורי מגומי כחול נעים למגע והמסגרת בחלק הקדמי מגיעה בצבע תואם. המסך בגודל 7 אינץ' באיכות נמוכה. לילד אולי איכות הצבעים והתמונה החיוורת פחות תפריע, אולם כדאי לדעת שהמסך סבל לעיתים מבעיות תפעול ומתגובה אטית. הפריע לנו שבחברה לא שילבו כפתורי שליטה פיזיים לעוצמת הסאונד, אלא רק כאלו המופיעים על המסך.

מבחינת אפליקציות ייעודיות לילדים, אפשר למצוא כאן מבחר לא רע, אבל לא עם תוכן בשפה העברית. הראשונה היא חסימת תכנים לא הולמים (רישיון לחצי שנה). מעבר לזה, יש אפליקציות ציור, נגינה על פסנתר, הלבשה של ילדים ופאזלים. המבחר נחמד מאוד, אבל חבל שבחברה שילבו אפליקציות בגרסאות הרזות והחינמיות שלהן, ולא בגרסאות המלאות שעולות כסף.

מחיר: 470 שקל דרך אתר האינטרנט של רשת באג

childpad של Amova / צילום: יחצ

עוד כתבות

מטוס מטען / צילום: יואב יערי

טיסות מסחר מיוחדות ייבאו ציוד חיוני מסין לישראל למלחמה בקורונה

התנועה העיקרית של מטוסים בשמים בימים אלה היא של מטוסי מטען – כולל מטוסי נוסעים שהוסבו לטיסות מטען בקרב שלוש חברות התעופה הישראליות

פועלי בניין בבריטניה, בשבוע שעבר. סערה ציבורית  צילום: AP / Alberto Pezzali / צילום: Alberto Pezzali, Associated Press

השפעות הקורונה על הבנייה בעולם: האתרים עוד עובדים, אבל הקצב יורד

תעשיית הבנייה באירופה עומדת בפני משבר קיומי כתוצאה מהמגפה ● לפי הערכות, בגרמניה יש ירידה של 25% בהיקף פרויקטים ● בבריטניה הדרישה להחריג את עסקי הבנייה מהצו שהורה לבריטים להישאר בבית השבוע גרמה לסערה ציבורית

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן: "לא נבנה חומה מול בני ברק"

ראש עיריית רמת גן ענה לפניות תושבי העיר שמודאגים משיעור ההידבקויות בבני ברק השכנה ● "אין טעם לפנות בלי הפסקה, אין לנו סמכות לכך ובטח לא זמן לבנייה של חומה" ● "חומה בונים מול מחבלים, לא מול אחים ובטח לא מול אחים בצרה"

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית /צילום: איל יצהר

בקורנית דיגיטל אופטימיים למרות צפי לירידה חדה בהכנסות: "כשהמשבר יחלוף התחום שלנו יהיה בתאוצה אדירה"

מניית יצרנית מערכות הדפוס הדיגיטלי צנחה ב-15%, לאחר שהעריכה כי הכנסותיה ברבעון הראשון יהיו נמוכות ב-45%-35% מהרף הנמוך של התחזית הקודמת ● המנכ"ל: "אנו מתכוננים ליום שאחרי, שאנו מעריכים שיקרה לקראת יוני. נכנסנו למשבר במצב טוב מאוד עם הרבה מזומנים בקופה"

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו"מ על התקופה שאחרי המשבר ● "אנו נמצאים במשבר כלכלי שלא נראה מעולם", כותבים ברשתות, ומוסיפים: "כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, בו נצא כולנו מהמשבר"

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לראשונה בשוק הפנסיוני: תשואה חודשית שלילית דו-ספרתית לחסכונות הציבור

עפ"י אומדנים בשוק, שוק הגמל רשם תשואות שליליות של 12%-10% מתחילת מרץ - החודש החלש זה יותר מ-20 שנה ● שוק קרנות הנאמנות פדה החודש 40-35 מיליארד שקל ואיבד כמעט רבע מנכסיו

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

מיכה מייקסנר / צילום: יורם רשף, יח"צ

אם לא תהיה קורונה: רכבת לירושלים מתחנת סבידור תוך מספר שבועות

השלמת העבודות בקו המהיר לירושלים סוכמה במסגרת הסכם חדש בין סמי לבין המדינה, שבמסגרתו תקבל סמי 500 מיליון שקל תמורת השלמת פרויקט החשמול

שי באב"ד / צילום: ליאור מזרחי

ועדת הקורונה התכנסה: "יצא בתקשורת שמשרדי האוצר והבריאות נלחמים – ממש לא"

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר בדיון בוועדת הכנסת בעניין משבר הקורונה: "המשימה של משרד הבריאות היא לעצור את הנגיף, המטרה שלנו היא לדאוג למשק"

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לא רק מטוסים: גם חברות השכרת הרכב מחפשות היכן לאחסן מכוניות

הפתרון: חניונים לטווח ארוך בנתב"ג משמשים לרכבי חברות ההשכרה ● לרשות החברות מוצעים 1,500 מקומות חניה מעבר לאלה שיש להן כיום, ובסך-הכול מדובר ב-2,000 מקומות חניה בחניונים ארוכי-הטווח

מקדונלדס. צילום: רויטרס

אחרי הפסקה של שבוע: מקדונלד'ס ישראל חוזרת לפעילות משלוחים

הנציגות הישראלית של הרשת מסרה כי לאחר שהשירות הושבת למשך שבוע שלם על רקע משבר הקורונה, מחר יחזרו המשלוחים לפעילות ● הוחלט כי רק שישה עובדים ישהו בכל מסעדה שתוציא משלוחים

שער ברנדנבורג שומם. בגרמניה דואגים למענקים לעצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה / צילום: Michael Sohn, Associated Press

בינתיים בברלין: ממלאים טופס באינטרנט, ותוך ימים ספורים אלפי אירו כבר בבנק

בזמן שבישראל מתמהמהים, עיריית ברלין מקצה מיליארד אירו לפיצוי העצמאים בעיר באופן מיידי כדי למנוע מעגל אכזרי של פשיטות רגל וקריסת עסקים • מדובר במענקים, לא בהלוואות, וזכאי להן כל עצמאי או בעל חברה שמעסיקה עד חמישה עובדים

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

95% מעובדי אל על בחל"ת - האם הסיוע המדיני יגיע?

מתוך כ-6,360 העובדים שנותרו בחברה אחרי מאות שפוטרו, יישארו באל על רק כ-300 עובדים פעילים שימשיכו להחזיק את החברה, וזאת עד לסוף חודש מאי

נתניהו וכחלון בישיבת הממשלה / צילום:  אלכס גמבורג

נתניהו ויתר על מילטון פרידמן וסובב לפקידים את היד: מאחורי הקלעים של תוכנית החילוץ

עמדתו הנחרצת של נגיד בנק ישראל והלחץ הכבד מהקהילה העסקית, דרך יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון ותוכנית הסיוע האמריקאית, הם בין הגורמים שהביאו לשינוי עמדתו של ראש הממשלה - שהתנגד תחילה להרחבה תקציבית

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון / צילום: יעל אורבך

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון בראיון: "מנסה לשמור על רוכשי הדירות"

היא הגיעה למשרד השיכון והבינוי לחודש, ונשארה שנה ● רגע לפני השבעתה הצפויה של הממשלה החדשה ועל רקע משבר הקורונה, השרה ד"ר יפעת שאשא-ביטון בראיון מיוחד ל"גלובס" ● אפשרות לסגירת אתרי בנייה? "הקו שאנו מובילים הוא להשאיר את הענף פעיל עד שיהיה סגר מוחלט"

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

מנכ"לי קשת ורשת לשר התקשורת אמסלם: "די לתירוצים ולאוזלת-היד"

מנהלי הערוצים המסחריים, אבי ניר ואבי בן טל, מסרבים להרים ידיים אל מול סירובו של שר התקשורת דוד אמסלם לתת הקלות לערוצים בעקבות משבר הקורונה באמצעות שחרור כספי הביד בהיקף 35 מיליון שקל

רה"מ הונגריה ויקטור אורבן במערכת הבחירות האחרונה ב־2018 / צילום: Associated Press

דמוקרטיות בשקיעה בעידן הקורונה: מי צריך פרלמנטים מתפקדים?

נסיגת הדמוקרטיה הליברלית מתרחשת זה זמן מה בשורה של ארצות ● חלקן ממש בימים האלה בחסות הקורונה שמשתוללת בכל פינה ● הסמן הקיצוני כעת הוא ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שמנצל את המגפה כדי לבטל את הפרלמנט ולהעביר את מלוא סמכויות החקיקה לידיו

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

21,254 דורשי עבודה חדשים מהבוקר; שיעור האבטלה הגיע ל-22.6%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון