גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אל תתבלבלו: הימין הקיצוני שמתחזק באירופה לא טוב לנו

המנצחים הצרפתים והבריטים בבחירות לפרלמנט האירופי מזכירים לנו ימין אחר, זה שהלך עד הסוף, זה שהוביל את אירופה אל חורבנה

ישראלים אחדים קצת התבלבלו. חלקם התרגלו להניח, ש"ימין זה טוב", ושמאל הוא "סמול". קורא אחד העיר בשולי טור שכתבתי על הודו, כי אין זה אלא מובן מאליו ש"הימין יעלה לשלטון, כדי לתקן את מה שעולל השמאל". הוא התכוון לנצחון ההיסטורי של הימין בבחירות בהודו (ראש ממשלת הימין הושבע בדלהי בתחילת השבוע, השמאל הדומיננטי כמעט התנדף).

והנה פתאום נחתו החדשות מאירופה, ומילאו עמודים שלמים, אפילו בטבלואידים שהעולם החיצון בדרך כלל מפיל עליהם שיעמום. תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי לא היו מגרדות עמוד פנימי בעתון ישראלי ממוצע לפני חמש שנים. השבוע הן עלו על גדותיהן, והציפו עמודים שלמים. הימין ניצח בצרפת, בבריטניה, בדנמרק; התחזק להפליא בהונגריה ובאוסטריה; ואם-הדמוקרטיות יוון הגישה לאירופה את צירי הפרלמנט הניאו-נאצים הראשונים שלה.

אפילו בפרוזדורי הטוקבק, שבהם ימין הוא תמיד טוב ושמאל הוא תמיד רע, לא נשמעו ברכות. הסיבה הפשוטה היא שהימין המנצח אינו הימין הרגיל. אמנם יש ישראלים השותפים לשנאת המהגרים והמוסלמים של הימין הזה, אבל קצת קשה לאחל הצלחה ואורך-ימים לימין השונא יהודים, ומזהיר את הבוחרים מפני קשר ציוני להשתלט על העולם; ימין, שבין אבותיו המייסדים יש מכחישי שואה; ימין שאין לו אהדה טבעית לישראל, אפילו לא לימניה.

עליית האנטישמיות באירופה בשום פנים אינה מונופול ימני. אדרבא, כמה מחלוציה היו פוליטיקאים ועיתונאים של השמאל, בייחוד בבריטניה ובסקנדינביה. אבל האנטישמיות אצל השמאל לא התייצבה במרכז האידאולוגיה של מפלגות פוליטיות מרכזיות; לא שימשה מטבע עובר לבוחר, ולא הניבה מושבי פרלמנט. היא הדאיגה, הכעיסה, והזינה מתקפת-נגד יהודית וישראלית, אבל בדרך כלל לא הזיקה. היא גם לא עוררה אסוציאציות.

הצאצאים הישירים

עכשיו מזדקפות כל האנטנות. הימין הגואה באירופה חורג מן הלגיטימיות של שני הדורות הקודמים. הוא צאצא ישיר, או כמעט ישיר, של הימין שבין שתי מלחמות העולם, זה שהכשיר את הקרקע לעליית הפשיזם, זה ששבר את רוח ההתנגדות של חלק מן הדמוקרטיות המערביות.

היש אפוא קשר בין הימין הזה, הקם לתחיה באירופה, ובין הימין הרציונלי, הסביר? קצת קשה להשיב על זה. אנגלה מרקל היא "ימין", אבל איך יתכן להשוות אותה עם נאצים או ניאו-נאצים? כיוצא בזה דייוויד קמרון וניקולא סרקוזי הם "ימין", אבל מה להם ולנייג'ל פאראז' (מנהיג ה-UKIP, מפלגת העצמאות הרוצה לקרוע את בריטניה מאירופה) ולמארין לה פן, מנהיגת 'החזית הלאומית' שונאת אירופה ושונאת המהגרים, שיסד אביה הנקלה?

התשובה היא שיש קשר, לפעמים רופף ולפעמים כמעט הדוק. נאצים לשעבר מצאו מקלט במפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית לאחר המלחמה, והאטו מאוד את תהליך ההתוודעות של הגרמנים אל פשעי אבותיהם. שנאת אירופה, ובמידה פחותה שנאה למהגרים, היו חלק מן המפלגה השמרנית בבריטניה, לפחות מאז תחילת שנות ה-70.

הימין הצרפתי הלגיטימי לא חדל להתלבט בשאלה עד כמה הוא יכול להתקרב אל עמדות 'החזית הלאומית' כלפי מהגרים מבלי לאבד את צביונו הדמוקרטי. סארקוזי לא חדל לפלרטט עם מצביעי הימין הקיצוני, ביתר שאת בימי נשיאותו האחרונים. לא עזר לו, והוא הפסיד לפני שנתיים לסוציאליסטים.

אבל ראו נא מה קרה מאז לסוציאליסטים: בבחירות של השבוע הם התכווצו לממדיה של מפלגת העבודה הישראלית. הם עכשיו קטנים ממה שהיו מאז החיה אותם פרנסואה מיטראן לפני 45 שנה. אם הבחירות לפרלמנט האירופי מצביעות על הכיוון, הנה נראה שבעוד שלוש שנים ייקראו הצרפתים לבחור בין ימין מתון ובין ימין קיצוני, והמתון יתפתה להישמע יותר קיצוני ממה שהוא צריך. ככה זה. כאשר קיצונים מתחזקים, הם מגדירים מחדש את מקומו הגיאוגרפי של המרכז.

שמאל סנטימנטלי וימין רצחני

ידידות עם הימין הקונטיננטלי האירופי נהגה לעורר אי-נוחות בארץ, לפחות עד מלחמת ששת הימים. הידידים הטבעיים של ישראל היו סוציאל-דמוקרטים, עם אהדה סנטימנטלית לציונות בכלל ולתנועת העבודה הציונית בפרט. עד היום אפשר למצוא את עקבותיה של האהדה הזו, אם כי כיום היא רק צל חיוור של מה שהיתה לפני 50 שנה.

מה קרה? ישראל התחילה לנצח יותר מדי - ואירופה התחילה להתבייש בעברה הקולוניאלי והאימפריאלי יותר מדי. אז התחיל להתברר, שבאירופה, ממש כמו בארה"ב ובאמריקה הלטינית, ישראל החזקה והניצית מצליחה להתחבב הרבה יותר מהר על ימין שמרני ואנטי-קומוניסטי מאשר על שמאל ליברלי (על שמאל לא-ליברלי אין בכלל מה לדבר, הוא היה עוין מימים ימימה).

היו אפיזודות שבהן התנהגות ימנית חזרה ועוררה אסוציאציות, כמו למשל רדיפת יהודים בימי המשטר הצבאי האנטי-קומוניסטי בארגנטינה, בסוף שנות ה-70. למשטר הזה היתה קרבה נפשית, רעיונית ולפעמים גם פיזית אל הפשיזם האירופי. היו אז עדויות על סימון "שמות יהודיים" במדריך הטלפון של בואנוס איירס לצורך חטיפה וחיסול. ישראל התערבה כמה פעמים באופן דיסקרטי לחלץ יהודים מארגנטינה, אפילו בשעה שסיפקה נשק למשטר שרדף אותם.

עליית הימין הקיצוני באירופה היא חלק מתהליך, שעליו היסטוריונים התחילו להצביע עוד לפני מספר שנים: התמעטות רגשי האשמה של הדור השלישי והרביעי לאחר מלחמת העולם השנייה. תחת רגש האשמה באו אדישות, או תרעומת. זו הקרקע שבה נבטו גם זרעים של אנטישמיות חדשה.

פשיסטים נגד כל השאר?

ב-2002, פיצול פתולוגי בשורות השמאל הצרפתי דחק את המועמד הסוציאליסטי למקום השלישי בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות, ואיפשר את עליית ז'אן מרי לה-פן, אבא של מארין, לסיבוב השני והמכריע. בפעם הראשונה בתולדות הרפובליקה החמישית, אנטישמי גזעני היה הפיינליסט.

באקט יוצא דופן של העדפה מוסרית, השמאל בלע שק שלם של גלולות נגד בחילה, ונתן אז את ידו למועמד הימין הדמוקרטי, הנשיא ז'אק שיראק. זה האחרון קיבל 82% מן הקולות בסיבוב השני. כבודה של צרפת ניצל. אבל 12 שנה אחר כך, מפלגתה של משפחת לה-פן הפכה לכוח האלקטורלי מס' 1 בצרפת, לאחר שהגדילה את חלקה פי ארבעה. מי שזקוקים באופן נואש לאסוציאציות מוזמנים לבדוק את עקומת עלייתה של המפלגה הנאצית בגרמניה בין 1929 ל-1932. היא גדלה אז, כן, כן, פי ארבעה.

היתכן ליכוד שמאלי-ימני חדש נגד הימין הקיצוני? זה יהיה נוח לצורכי הצלת-כבוד, אבל באקט כזה ייכרך ויתור אולי גורלי על אלטרנטיבות. אם הבחירה היחידה תהיה בין פשיסטים לכל מי שאינם פשיסטים, מה יעשו כל מי שאינם למחרת נצחונם? איזה מצע יאמצו? זו תהיה נוסחה לעיקור הפוליטיקה, ובסופו של דבר אולי גם לחיזוק הימין הקיצוני.

הימין הבריטי מצא נוסחה

בבריטניה המצב מסובך יותר. אין לבריטים היסטוריה רצינית של ימין קיצוני מחוץ לנסיון קיקיוני בשנות ה-30, שלא עלה יפה. בסוף שנות ה-60 התפתחה בה "חזית לאומית" שונאת מהגרים, אבל היא מעולם לא קיבלה ייצוג בפרלמנט, וגוועה מאליה. הפעם נמצאה לימין הנוסחה: שנאת מהגרים, נסיגה כלכלית וחשד עמוק כלפי אירופה הזניקו את "מפלגת העצמאות" לבכורה היסטורית. מפלגת הלייבור היתה המפלגה החדשה האחרונה שהצליחה להעפיל לפסגה, לפני 85 שנה. מאז, המערכת המפלגתית היתה סטאטית להפליא, מקור לקנאה, אבל גם מקור לעקרות.

בריטניה מועדת בחודשים הבאים לדרמות ולרעשי אדמה. במארס הבא עשויה סקוטלנד להצביע במשאל עם לטובת עצמאות. חודשיים אחר כך ייערכו הבחירות לפרלמנט. אם לא יהיה שיפור ניכר של המצב הכלכלי מוטב להתחיל להביא בחשבון טלטלה היסטורית של בריטניה.

65 שנה של חלום אירופי

פרישה בריטית מן האיחוד האירופי תפצע אותו פציעה קשה, אבל פרישה צרפתית תהרוג אותו. המשקיפים מטעימים שרוב הבוחרים באירופה עדיין מעדיפים מפלגות דמוקרטיות פרו-אירופיות, אבל זה לא תלוי בהם. אירופה בלי צרפת תהיה בהכרח גרמנו-צנטרית, וקשה להאמין שאיטליה ופולין, או בוודאי יוון, יקבלו מצב עניינים כזה. האיחוד עלול אז לסגת אל מסגרת של איחוד-מכסים וולונטרי. זו תהיה רוורסיה איומה של מה שהתחולל ב-75 השנה האחרונות, מותו של החזון המלהיב של "ארצות הברית של אירופה".

התמוטטות פוליטית של האיחוד האירופי בוודאי תשנה את יחסי הכוחות בעולם, אבל לא במידה שהתאבדויותיה הקיבוציות של אירופה עשו כן לפני מאה שנה, או לפני 75 שנה. היא פשוט הרבה פחות חשובה. הקיץ לפני מאה שנה, אימפריות אירופיות שלטו בכל אפריקה, בכל דרום האוקיאנוס השקט ובחלקים עצומים של אסיה. שקיעת אירופה יצרה ואקום ענקי. היא אינה עומדת לחזור וליצור אותו כיום. עכשיו ים סין הדרומי וים סין המזרחי מאיימים על שלום העולם הרבה יותר ממרכז אירופה.

אבל למה שמתרחש באירופה יהיו תוצאות מוסריות חמורות. משברים כלכליים גדולים תמיד סיכנו את אושיות הדמוקרטיה, והציגו פיתוי סמכותני. האינפלציה של שנות ה-20 והשפל הגדול של שנות ה-30 היו המבוא להתמוטטות הדמוקרטיה במרכז אירופה. הדמוקרטיה התמוטטה אז בין השאר מפני שנמצאו מניפולטורים נועזים, שהיו מוכנים למהר ולנצל את רגעי החולשה הקיבוציים. מה טוב היה אילו יכולנו להגיד שעכשיו אין מניפולטורים כאלה. אבל השבוע למדנו שיש גם יש, לא בשוליים אלא במקום טוב באמצע.

אחוז ההצבעה למפלגות העם במדינות שונות

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com. ציוצים (באנגלית) twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

מנכ"ל נייס בהתבטאות חריגה: "אחיי החרדים, בלי כפיות טובה - תישארו בבית"

ברק עילם פרסם את הפוסט על רקע התפשטות הקורונה המהירה בחברה החרדית ● בעבר יצא עילם נגד שר החינוך רפי פרץ וחברת אל על

 

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מקורות: זינוק של 35% ברווח הנקי ב-2019

חברת המים הלאומית מקורות , מסיימת את 2019 עם רווח נקי של 191 מיליוני שקל, בניכוי השפעות חד-פעמיות, לעומת רווח של 142 מיליוני שקל ב-2018

תחנת דלק בארה"ב / צילום: רויטרס

הנפילה בנפט מתגלגלת לכיס הנהגים: ירידה חדה במחיר הדלק - המחיר הנמוך ביותר מאז ינואר 2009

מחיר הדלק יוזל ב-1.03 שקלים ולא יעלה על 4.89 שקלים לליטר בתחנה בשירות עצמי ● מחיר חבית נפט התרסק בשבועות האחרונים ל-23 דולר לחבית

שר האוצר של מדינת הסן בגרמניה, תומאס שפר, שהתאבד בגלל משבר הקורונה / צילום: Andreas Arnold/dpa, Associated Press

גרמניה: שר האוצר של מדינת הסן התאבד בגלל משבר הקורונה

ראש ממשלת ספרד ינסה לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מספר המתים באיטליה ביממה האחרונה עמד על 756 בני אדם, בעוד מספר הנדבקים במדינה בתקופה זו היה 5,217 בני אדם

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סלקום וגולן טלקום הגישו את בקשת המיזוג למשרד התקשורת

מקורות במשרד התקשורת אישרו כי הבקשה הוגשה, והיא בטיפול ● הצדדים הגישו לרשות התחרות בקשה לאישור המיזוג בתחילת החודש, והרשות כבר החלה בבדיקה וביקשה פרטים נוספים על העסקה

דובי אמיתי / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, נבחר פה אחד ליו"ר נשיאות המגזר העסקי

אמיתי מייצג את המגזר העסקי מול הממשלה והאוצר, במו"מ על חבילת חילוץ למגזר העסקי בעקבות משבר הקורונה

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

ארגון גג חדש למגזר העסקי דורש חלוקת הנטל עם המגזר הציבורי

התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, והתאחדות חקלאי ישראל, החליטו על תיאום עמדות מלא לנוכח המשבר הכלכלי המחריף ● "אני יודע שרה"מ נחוש להעביר תוכנית משמעותית, אך אם הכלים בתוכנית לא יתאימו לצרכים המידיים של המגזר העסקי המשק יקרוס לתוך עצמו"

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

שער ברנדנבורג שומם. בגרמניה דואגים למענקים לעצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה / צילום: Michael Sohn, Associated Press

בינתיים בברלין: ממלאים טופס באינטרנט, ותוך ימים ספורים אלפי אירו כבר בבנק

בזמן שבישראל מתמהמהים, עיריית ברלין מקצה מיליארד אירו לפיצוי העצמאים בעיר באופן מיידי כדי למנוע מעגל אכזרי של פשיטות רגל וקריסת עסקים • מדובר במענקים, לא בהלוואות, וזכאי להן כל עצמאי או בעל חברה שמעסיקה עד חמישה עובדים

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

21,254 דורשי עבודה חדשים מהבוקר; שיעור האבטלה הגיע ל-22.6%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל רוצה שהבנקים יתנו יותר אשראי ונערך לגידול בהפסדי אשראי: מפחית בחדות את דרישות ההון מהבנקים

יחסי ההון המינימליים שהבנקים נדרשים לעמוד בהם יופחתו ב-1%, ובבנק המרכזי שואפים לכך שההון שישתחרר לבנקים ישמש אותם מיידית למתן אשראי לציבור ● עוצר חלוקת דיבידנדים חדשים ותוכניות רכישה עצמית

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר-שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מינהלה בבימ"ש השלום בבאר-שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות ביהמ"ש ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עוה"ד, קורא לסגור לאלתר את ביהמ"ש בבאר-שבע: "הפך למוקד התפרצות חסר תקדים"

נפתלי בנט / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

בנט רוצה להשתמש בטכנולוגיה של NSO כדי לדרג סיכויי הדבקות של אזרחים

המערכת היא חלק מתכנית לאומית להתמודדות עם נגיף הקורונה שחיבר שר הביטחון, נפתלי בנט, ואשר אותה פרסם הבוקר ● על פי בנט "מדובר במערכת מידע מרכזית, שלתוכה "נשפוך" את כל המידע. לכל אזרח ישראלי יהיה מעין "ציון הידבקות" בין 1 ל10 אשר מתאר בכל נקודת זמן את הסבירות שאותו אזרח נושא את נגיף הקורונה"

פועלי בניין בבריטניה, בשבוע שעבר. סערה ציבורית  צילום: AP / Alberto Pezzali / צילום: Alberto Pezzali, Associated Press

השפעות הקורונה על הבנייה בעולם: האתרים עוד עובדים, אבל הקצב יורד

תעשיית הבנייה באירופה עומדת בפני משבר קיומי כתוצאה מהמגפה ● לפי הערכות, בגרמניה יש ירידה של 25% בהיקף פרויקטים ● בבריטניה הדרישה להחריג את עסקי הבנייה מהצו שהורה לבריטים להישאר בבית השבוע גרמה לסערה ציבורית

ראשת ממשלת איסלנד, קתרין יאקובסדוטיר / צילום: Alastair Grant, Associated Press

מחקר באיסלנד מאשר: חצי מנשאי הקורונה כלל לא מפגינים סימפטומים

בשל האוכלוסייה הקטנה, הפכה איסלנד בשנים האחרונות למעין "מעבדה גנטית" לחברות תרופות שונות, המשתמשות במאגרי הנתונים הגנטיים של תושבי האי ● איסלנד מובילה את העולם עם שיעור הבדיקות לקורונה כחלק מהאוכלוסייה – כ-3.5%

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

מסיבה ישראלית־וירטואלית שהתקיימה בסוף השבוע ב"האנגר", עם חדרים שונים   / צילום: צילום מסך

הטרנד החדש: מסיבות וירטואליות בזום. ויש כבר מי שעושה מזה כסף

מגבלות התנועה בסין חיזקו את הטרנד המסיבות אונליין בהשתתפות מאות ואלפי אנשים מבודדים ● התופעה מתחזקת באירופה כשסטים של דיג'ייז ומסיבות משודרים בסטרימינג למאות אלפים ● השלב הבא - מסיבות בסביבה וירטואלית כשהאווטרים שלנו חוגגים עד כלות

עוגה בצורת נייר טואלט במאפייה Schuerener Backparadies בעיר דורטמונד שבגרמניה / צילום: Bernd Thissen, AP

קורונה, אבל קצת אחרת. תמונות מכל העולם שיגרמו לכם לחייך

מגפת הקורונה ואי הוודאות פגעו קשה מאוד במדינות ברחבי העולם ● למרות הייאוש וגם ברגעים המרים ביותר, הרוח האנושית והיצירתיות מצליחות לשרוד ● צפו בתמונות