גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כל משבר הוא הזדמנות: מחסור ברופאים באירופה

מחסור ברופאים במדינות באירופה יוצר הזדמנויות גדולות לרופאים צעירים זרים

רופא רפואה חדר ניתוח רופאים סטטוסקופ תרופה  מחלה / צלם: thinkstock
רופא רפואה חדר ניתוח רופאים סטטוסקופ תרופה מחלה / צלם: thinkstock

במחלקת ההרדמה של איבונה סטנקוביץ באזור כפרי בגרמניה במרחק שעה וחצי נסיעה ממערב לפרנקפורט אין אפילו רופא אחד יליד גרמניה בצוות הרופאים הצעירים. איבונה בת ה-29 עובדת לצד מתמחים מהודו, הונגריה, מצרים, אוקראינה וסלובקיה - כולם חלק מגל חדש של רופאים צעירים ממזרח ודרום אירופה שנוהרים לגרמניה.

בשנה שעברה נרשם גידול דו-ספרתי שנתי שלישי באחוזים במספר הרופאים הזרים שמתמחים בגרמניה, וביחד נרשמה עלייה של 120% במספרם בעשור האחרון, ליותר מ-31,000 איש ואשה. הצעירים הללו ממלאים צורך חיוני בגרמניה, ששיעור הילודה הנמוך בה יצר מחסור ברופאים בדיוק כאשר המדינה מנסה למשוך מדענים ומהנדסים מחו"ל.

הרופאים הגרמנים מזדקנים: 55% מהם הם בני 50 ומעלה, ויש פחות ופחות צעירים שיתפסו את מקומם. האוכלוסייה בכללותה מזדקנת, ורבים מהרופאים הצעירים בגרמניה עוזבים לטובת שכר גבוה יותר בשווייץ או שעות עבודה קצרות יותר בסקנדינביה.

המחסור הזה יוצר הזדמנויות גדולות לרופאים זרים, שנמשכים לגרמניה בגלל השכר הגבוה והזדמנויות הקריירה. זוהי מגמה שמורגשת ברחבי אירופה היבשתית, שבה מגיעים למדינה רופאים זרים ממזרח אירופה ומהדרום. מספר הרופאים בצרפת שלמדו רפואה מחוצה לה עלה ב-43% בשנים 2008-2013 ל-17,835, לפי ההסתדרות הרפואית בצרפת. בבריטניה, שמקדמת זמן רב בברכה רופאים מהודו ופקיסטן, 37% מהרופאים הוסמכו בחו"ל.

"זו לא רק השפה. זו שאלה של אם מקבלים אותך כאדם וכרופא", אומר מלאדן סטנקוביץ, בעלה של איבונה, גם הוא בן 29. "כשהיינו בסרביה היינו בטוחים שאף פעם לא נעזוב אותה, אבל היה עלינו כזה לחץ. היינו בני 27 בלי שום עתיד. אז התיישבנו, ואני אמרתי, 'חייבים לעשות משהו. אנחנו לא יכולים לחכות עד שנהיה בני 40'".

בני הזוג, שזה עתה סיימו לימודי רפואה בבית הספר בניס, סרביה, שניהם ממשפחות של רופאים, שכרו מורה פרטי לשנה כדי ללמוד גרמנית לפני שהגיעו לעיירה אידר-אוברשטיין בתחילת השנה, בעקבות חיפוש ממושך באינטרנט אחרי משרות פנויות.

התוכנית המקורית הייתה להגיע להיידלברג, העיר הציורית עם האוניברסיטה בת 628 השנים שגם מארק טוויין ביקר בה במאה ה-19 וכיום לומדים בה יותר מ-5,000 סטודנטים זרים. לרשויות במחוז היידלברג יש מדיניות קשוחה כלפי רופאים זרים שלא מהאיחוד האירופי. בני הזוג סטנקוביץ היו אמורים לעבור בחינה רפואית בגרמנית כדי להוכיח את כישוריהם שנרכשו בסרביה.

לכן החליטו בני הזוג לעבור למדינת המחוז השכנה, ריינלנד-פלטינייט, שבה רופאים שלא ממדינות האיחוד עם דיפלומות מאוניברסיטאות זרות יכולים לעבוד שנתיים לפני שהם עוברים את הבחינה בגרמנית, ולהיבחן מחדש שלוש פעמים. בית החולים באידר-אוברשטיין, 538 מיטות, חיפש רופא מרדים, ואיבונה קיבלה את העבודה. מלאדן הצטרף אליה כמתמחה ללא תשלום, והגיש בקשה לעבודה אחרת בבית החולים.

זה סיפור שחוזר על עצמו פעמים רבות. מספר הזרים שעסקים ברפואה בריינלנד עלה ב-10% בשנה שעברה, בערך כמו בגרמניה כולה. רופאים רבים מגיעים מרומיה והונגריה, סלובקיה ואוקראינה. יש אפילו רופאים מסוריה. הם מגיעים בדרך כלל לאזורים הכפריים כמו שלזוויג-הולשטין בחוף הצפוני של גרמניה או סקסוניה-אנהלט במזרח.

רופא מתחיל בסרביה מרוויח כ-350 אירו בחודש, ודירה יכולה לעלות 120 אירו בחודש. רופא מסייע בגרמניה יכול להרוויח פי עשרה מזה.

עוד כתבות

הקמפיין החדש של אלקטרה עם נינט טייב, אמיר דדון וגיא זוארץ / צילום: אלקטרה

בצל הקורונה: מקדימים תשלומים לאמנים

אשכולות, שאחראית על גביית התמלוגים מהגופים המשדרים, תקדים את התשלומים לחבריה שהיו אמורים להיות מחולקים בעוד מספר חודשים ותחלק אותם בתקופה הקרובה

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ראלי בוול סטריט: המדדים קפצו בכ-3%; הנפט נפל לשפל של 18 שנה

מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 קפתו בכ-3% כ"א ● ג'ונסון אנד ג'ונסון אבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד הקורונה וערכת בדיקה מהירה של הווירוס ● טראמפ האריך את הוראות ההימנעות מהידבקות עד סוף אפריל

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

ישראלים עם מסכות בתל אביב / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שעת המבחן של מערכת הרפואה הפרטית: למה רק עכשיו היא התבקשה להיערך לקליטת חולי קורונה?

משרד הבריאות דורש מבתי החולים הפרטיים לפהסיק תוך יומיים את כל הפעילות הקיימת בהם ולהיערך לקליטת חולי קורונה קלים • איך זה יראה ומה המשמעות למערכת הרפואה הפרטית בישראל?

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

רשות שדות התעופה: "היקף הפעילות בנתב"ג צנח ב-98%, נבצע החלטות דרמטיות"

אובדן ההכנסות גרם לנתב"ג להפסדים של 1.5 מיליארד שקל ● מנכ"ל רשות שדות התעופה ונציגות העובדים הורו על נקיטת צעדים נוספים, ובהם הוצאת 600 עובדים נוספים לחל"ת וכן קיצוץ שכר רוחבי של 10%-15% לעובדי היום המוגדרים כחיוניים

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל מגונן על הבנקים, מזהה גידול בסיכון במשק וצופה גידול בהפסדי האשראי

בבנק המרכזי מציינים היום כי "סיכון הלווים גדל באופן משמעותי, וצפויה עלייה משמעותית בהפסדי האשראי" ● במקביל, רשות ניירות ערך מפרסמת הקלות נוספות למנהלי קרנות הנאמנות ויועצי ההשקעות

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

חברי סיעת ימינה לנתניהו: "חייבים להיות קווים אדומים"

6 חברי סיעת ימינה שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הביעו דאגה מן ההליך הפוליטי המסתמן ● במכתבם הם שמו דגש על הבעיות: הוויתור על תיק המשפטים, שינוי חוק קמיניץ, שהגביר את הרס בתים בחברה הערבית, שינויים בחוק יסוד הלאום, זכות הווטו לגנץ על החלת ריבונות על ישובים ביהודה ושומרון, ועוד

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

הרצוג פוקס נאמן לוגו / צילום: יחצ

הקיצוצים הגיעו גם למשרד הרצוג-פוקס-נאמן: חוזרים לשכר של 2019, 10% מהעובדים יצאו לחל"ת

במשרד עורכי הדין הגדול בארץ הכריזו על קיצוץ רוחבי של 15% בשכר עובדי המשרד ● במשרד מ.פירון הוציאו עובדים לחל"ת והפחיתו 20% בשכר עורכי הדין, אך לא קיצצו בשכר המתמחים

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך