גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

3 הדרכים העיקריות להרוויח מעל הנורמה בשוק האג"ח

בשנים האחרונות שוק האג"ח היה סוער, והיה מספר רב של מקרים שבהם המשקיעים רשמו רווחים גבוהים משמעותית מהתשואה הפנימית של האג"ח - מה שכמובן מצביע על כך שמכאן והלאה הסיכוי לרווחים משמעותיים קטן יחסית

בורסת תל אביב / צלם: תמר מצפי
בורסת תל אביב / צלם: תמר מצפי

שוק האג"ח מוגדר כשוק סולידי בהשוואה לשוק המניות. בעוד מחירי מניות עשויים לעלות ולרדת בחדות בשל שינוי בטעמים ובציפיות של המשקיעים, בשוק האג"ח נראה לכאורה שהעסק יותר מנומנם והאג"ח מספקות את התשואה הפנימית (הריבית) הגלומה בהן, כל עוד לא מגיעים למצב של תספורת או הסדר חוב.

במציאות, בשנים האחרונות שוק האג"ח היה הרבה יותר סוער, והיה מספר רב של מקרים שבהם המשקיעים רשמו רווחים גבוהים משמעותית מהתשואה הפנימית של האג"ח - מה שכמובן מצביע על כך שמכאן והלאה הסיכוי לרווחים משמעותיים קטן יחסית.

מהן, אם כך, הדרכים השונות להרוויח מעל הנורמה בשוק האג"ח?

1. רכישת אג"ח ארוכה מאוד בימי ריביות יורדות

בשנים האחרונות היינו עדים לירידת ריביות של הבנקים המרכזיים בעולם, מה שהוביל לירידת תשואות באג"ח הארוכות ולרווחי הון חסרי תקדים בתחום זה.

למתבונן מהצד, הרווחים באג"ח הממשלתיות הארוכות נראים לפעמים כמו נס פך השמן למשקיעים. כבר מספר שנים שכל טובי המומחים והכלכלנים מזהירים, כי מדובר בבועה מסוכנת שסופה יהיה כואב, אולם מדי שנה רווחי ההון מהאג"ח הללו שוברים שיאים, הן בשל הריבית הנמוכה והן בשל ציפיות המשקיעים כי המצב הכלכלי העולמי המאתגר ילווה אותנו עוד תקופה, ולכן הריבית לא תעלה בצורה משמעותית.

בארה"ב, שבה הכלכלה כבר בכיוון חיובי של צמיחה, האג"ח הממשלתית ל-10 שנים נסחרת בתשואה של כ-2.1% - נמוך מהממוצע ההיסטורי שלה, אולם עדיף על פני התשואות של האג"ח המקבילות באירופה; זאת מאחר שהשוק בארה"ב כבר מתמחר העלאת ריבית בשל השיפור בכלכלה האמריקאית.

באירופה המצב הכלכלי פחות טוב - הבעיות המבניות ביבשת הישנה נראות רחוקות מפיתרון, וכן הבנק המרכזי האירופי רוכש אג"ח של מדינות האיחוד על מנת לאושש את השווקים, כך שכיום התשואה על אג"ח שהנפיקה גרמניה ל-10 שנים עומדת על 0.2% בלבד.

כך גם המצב באג"ח של מדינות פחות חזקות בגוש האירו - איטליה, ספרד ואפילו פורטוגל - שהאג"ח שהנפיקו ל-10 שנים נסחרות בתשואה של 1%-1.5%, כלומר בתשואה נמוכה יותר מהאג"ח של ממשלת ארה"ב.

גם בישראל המצב דומה - אג"ח מקבילה, שהנפיקה ממשלת ישראל, נסחרת בתשואה של 1.7% בלבד. אם המשקיעים ישתכנעו, כי המצב הכלכלי של ישראל דומה יותר למצב של מדינות אירופה, הרי נראה המשך מהלך של ירידת תשואות באג"ח הממשלתיות שהנפיקה ישראל, ולמשקיעים צפוי המשך רווחי הון נאים, כפי שהורגלו להם בשנים האחרונות.

לדוגמה, משקיע שרכש אג"ח ממשלת ישראל לטווח דומה, רשם רווח של כ-18% על השקעתו בשנה האחרונה, למרות שלפני שנה התשואה הפנימית של אג"ח זו עמדה על 3.5% בלבד; כלומר, כמעט כל הרווח למשקיע נבע מרווח הון ולא מהתשואה הפנימית של האג"ח. לעומת זאת, אם התשואות בארה"ב לא יירדו והמצב יחזור לקדמותו, כלומר אג"ח ממשלת ישראל תשקף סיכון גבוה מזה של ממשלת ארה"ב - נבואות הזעם של המומחים יתגשמו, ולמשקיעים צפויים הפסדי הון משמעותיים.

2. רכישת אג"ח מסוכנות

רכישת אג"ח קונצרנית (אג"ח שהנפיקה חברה עסקית), או אג"ח של מדינה הנתפסות כמסוכנות, וליהנות מירידת התשואה עם השיפור במצב החברה או המדינה. למשל, אג"ח של מדינות שלא מכבר היו שחששו שלא תוכלנה לפרוע את חובותיהן, כגון איטליה ספרד ופורטוגל.

דוגמה נוספת היא אג"ח קונצרניות של חברות, שהנפיקו בריבית גבוהה, ובשל שיפור במצב העסקי שלהן האג"ח נתפסות כבטוחות יותר כיום, ולכן מחירן התייקר. דוגמה קיצונית לכך, היא אג"ח להמרה סדרה ו', שהנפיקה יצרנית השבבים טאואר. בזכות תנאי שוק נוחים, ניהול יצירתי עם הרבה מעוף וקצת מזל הפכה החברה המדשדשת ממגדל העמק, שבעבר עשתה הסדר חוב מול המערכת הבנקאית, לחברה צומחת הנסחרת לפי שווי של כמיליארד דולר.

היות שסדרה ו' היא אג"ח להמרה, מחזיקיה נהנים מהמעבר למסלול המנייתי. כך, ככל שמצב החברה המשיך להשתפר, הדבר התבטא לא רק בעליית מחיר המניה, אלא גם בעלייה במחיר האג"ח (ראו גרף). מי שרכש את האג"ח בהנפקה, לפני פחות משלוש שנים וחצי, הרוויח קרוב לפי שלושה על השקעתו.

3. רכישה ערב הסדר חוב

רכישת אג"ח ערב הסדר חוב, או במקרה של בעיית נזילות בשווקים. דוגמאות למצב זה היו בעיקר בתקופת המשבר הפיננסי ב-2008, אשר במהלכו אג"ח של חברות רבות בדירוגים בינוניים-גבוהים נסחרו ב-30%-40% משוויין, ומאז החברות הללו כבר פרעו את מלוא החוב.

מה בהמשך?

נראה שמכאן הלאה, הסיכוי להרוויח מעל הנורמה בשוק האג"ח נמוך. מי שיבחר בדרך הראשונה, כלומר יהמר על היצמדות של עקומי האג"ח בישראל לאלו שבאירופה, עשוי להמשיך ליהנות מעוד מידה מסוימת של רווחי הון, אולם ניכר כי עיקר המהלך כבר מוצה והסיכון לא נמוך.

מי שיבחר בדרך השנייה, של בחירת אג"ח קונצרניות של חברה על סף שיפור עסקי מהותי, דוגמת טאואר - צריך לזכור, כי כיום מספר מחפשי ההזדמנויות הללו גבוה מבעבר, ולכן מחיר הרכישה ההתחלתי גבוה. בנוסף, ככל שמשקיע יחפש אג"ח להמרה, הוא יגלה שהיקפן וסחירותן מוגבלות מאוד.

לבסוף, רכישת אג"ח של חברה ערב הסדר מצריכה מגוון של חברות במצוקה, כדי ליצור למשקיע פיזור מספק - וגם זה לא קיים כיום. לפיכך, נראה כי יהיה קשה לשחזר את תשואות העבר ממכשירי החוב השונים, והמשקיעים יצטרכו לפנות לשווקים אחרים בעלי פרופיל סיכון גבוה יותר, דוגמת מניות או השקעות ריאליות בשוק שאינו סחיר, כדי להשיג תשואה נאה.

הכותבים הם מנהל מחלקת המחקר וראש תחום אג"ח קונצרניות, המנהלים את קרנות הנאמנות אנליסט מודל דירוג פנימי, אנליסט פיזור רחב 90-10, אנליסט פיזור רחב ללא מניות (!) ואנליסט מניות ממוקדת, באנליסט אי.אמ.אס שרותי ניהול השקעות בע"מ. חברות הקבוצה מחזיקות בניירות שהונפקו על ידי חברות המוזכרות במאמר. לכותבים אין עניין אישי באמור לעיל. אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו ונתוניו של כל אדם

טאאור

עוד כתבות

מיכה מייקסנר / צילום: יורם רשף, יח"צ

אם לא תהיה קורונה: רכבת לירושלים מתחנת סבידור תוך מספר שבועות

השלמת העבודות בקו המהיר לירושלים סוכמה במסגרת הסכם חדש בין סמי לבין המדינה, שבמסגרתו תקבל סמי 500 מיליון שקל תמורת השלמת פרויקט החשמול

אורי אבל / צילום: יוסי כהן

אחרי עשרה חודשים: מנכ"ל קניון TLV יעזוב את תפקידו

אורי אבל יסיים את תפקידו ב-15 במאי ● ככל הידוע, עזיבתו אינה נוגעת באופן ישיר למשבר הקורונה, והיא ככל הנראה נובעת מפערי גישות עם בעל השליטה על אופי ניהול הקניון עוד לפני המשבר הנוכחי

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

מנכ"לי קשת ורשת לשר התקשורת אמסלם: "די לתירוצים ולאוזלת-היד"

מנהלי הערוצים המסחריים, אבי ניר ואבי בן טל, מסרבים להרים ידיים אל מול סירובו של שר התקשורת דוד אמסלם לתת הקלות לערוצים בעקבות משבר הקורונה באמצעות שחרור כספי הביד בהיקף 35 מיליון שקל

דובי אמיתי / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, נבחר פה אחד ליו"ר נשיאות המגזר העסקי

אמיתי מייצג את המגזר העסקי מול הממשלה והאוצר, במו"מ על חבילת חילוץ למגזר העסקי בעקבות משבר הקורונה

שילוט חוצות בירושלים / צילום: מגה מדיה

הכתובת נמצאת על הקיר: "אם העיריות לא ילכו לקראת חברות השילוט, תהיה פה קריסה גדולה"

ל"גלובס" נודע כי לאור ההדממה המוחלטת של הענף, הוקם פורום מיוחד של חברות השילוט ● הדרישה הראשונה: הקפאת מכרזים ודחיית תשלומים עד החזרה לשגרה ● במקביל הציעו החברות לעיריות פרסום עירוני חינם, אך בינתיים לא כולן מתלהבות מהיוזמה

אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי

המשא-ומתן הקואליציוני: מה עומד בבסיס הוויכוח על שר המשפטים

בחוסן לישראל שאפו למנות לשר המשפטים את אבי ניסנקורן, וקודם לכן שקלו את מינויו של חילי טרופר ● אולם בליכוד רואים את זהות שר המשפטים הבא כ"דיל ברייקר" - וזאת כיוון ששר המשפטים מחזיק בסמכויות משמעותיות למינוי פרקליט המדינה הבא

סטפן מונייה / צילום: לומברד אודייה

מתי תגיע ההתאוששות אל שוקי המניות?

מנהל ההשקעות הראשי בבנק לומברד אודייה השווייצרי, סטפן מונייה, אומר בראיון ל"גלובס" כי "בתרחיש שבו הנגיף יישאר איתנו לאורך זמן, האירוע והשפעתו על השווקים עלולים להידמות יותר למלחמה. צפוי גל של חברות שלא יוכלו לשרת את החוב שלהן, כשממשלות לא תוכלנה לתמוך בהן"

שער ברנדנבורג שומם. בגרמניה דואגים למענקים לעצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה / צילום: Michael Sohn, Associated Press

בינתיים בברלין: ממלאים טופס באינטרנט, ותוך ימים ספורים אלפי אירו כבר בבנק

בזמן שבישראל מתמהמהים, עיריית ברלין מקצה מיליארד אירו לפיצוי העצמאים בעיר באופן מיידי כדי למנוע מעגל אכזרי של פשיטות רגל וקריסת עסקים • מדובר במענקים, לא בהלוואות, וזכאי להן כל עצמאי או בעל חברה שמעסיקה עד חמישה עובדים

יואב שמחי / צילום: תמר מצפי

הסתדרות הלאומית מקדמת מחדש הצעת חוק למתן דמי אבטלה לעצמאים

יו"ר ההסתדרות הלאומית, יואב שמחי, הביא אל שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס את הצעת החוק, שהוגשה בנוסחים שונים כמה פעמים בעשור האחרון, אך בכל הפעמים נדחתה ● אקוניס תומך בהצעה וממתין לחזרה לפעילות תקינה של הכנסת כדי לקדמה

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

תחנת דלק בארה"ב / צילום: רויטרס

הנפילה בנפט מתגלגלת לכיס הנהגים: ירידה חדה במחיר הדלק - המחיר הנמוך ביותר מאז ינואר 2009

מחיר הדלק יוזל ב-1.03 שקלים ולא יעלה על 4.89 שקלים לליטר בתחנה בשירות עצמי ● מחיר חבית נפט התרסק בשבועות האחרונים ל-23 דולר לחבית

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו״מ על התקופה שאחרי המשבר ● ״אנו נמצאים כולנו במשבר כלכלי שלא נראה מעולם״, כותבים ברשתות, ומוסיפים: ״כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, יום בו נצא כולנו מהמשבר"

שר האוצר של מדינת הסן בגרמניה, תומאס שפר, שהתאבד בגלל משבר הקורונה / צילום: Andreas Arnold/dpa, Associated Press

גרמניה: שר האוצר של מדינת הסן התאבד בגלל משבר הקורונה

ראש ממשלת ספרד ינסה לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מספר המתים באיטליה ביממה האחרונה עמד על 756 בני אדם, בעוד מספר הנדבקים במדינה בתקופה זו היה 5,217 בני אדם

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

"זו לא עוד שפעת": ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות מוטרדת מהעלייה בחולים הקשים

"זו הפכה להיות מחלה קשה, צריך להקפיד מאוד על הסגר כדי לא להידבק בה", כך אומרת ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות ● "הנפטרים רובם מבוגרים, אבל אין חסינות לצעירים. האזרחים צריכים להיזהר, להישמר ולעשות מה שהם יכולים כדי להימנע מהמשך הפצת המחלה"

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לא רק מטוסים: גם חברות השכרת הרכב מחפשות היכן לאחסן מכוניות

הפתרון: חניונים לטווח ארוך בנתב"ג משמשים לרכבי חברות ההשכרה ● לרשות החברות מוצעים 1,500 מקומות חניה מעבר לאלה שיש להן כיום, ובסך-הכול מדובר ב-2,000 מקומות חניה בחניונים ארוכי-הטווח

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

מנפיקות האג"ח הזרות תחת לחץ: לאחר הערת "עסק חי" לרילייטד, איתותים שליליים גם מכיוון אול-יר וקופרליין

מדד תל בונד גלובל, הכולל את אג"ח חברות הנדל"ן הזרות שנסחרות בת"א, צנח ב-19% מתחילת מרץ ● רואי החשבון של חברת אול-יר מצביעים על הצורך לממש ולממן מחדש נכסים ● קופרליין תדחה פירעון אג"ח בחצי שנה

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

21,254 דורשי עבודה חדשים מהבוקר; שיעור האבטלה הגיע ל-22.6%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

ראשת ממשלת איסלנד, קתרין יאקובסדוטיר / צילום: Alastair Grant, Associated Press

מחקר באיסלנד מאשר: חצי מנשאי הקורונה כלל לא מפגינים סימפטומים

בשל האוכלוסייה הקטנה, הפכה איסלנד בשנים האחרונות למעין "מעבדה גנטית" לחברות תרופות שונות, המשתמשות במאגרי הנתונים הגנטיים של תושבי האי ● איסלנד מובילה את העולם עם שיעור הבדיקות לקורונה כחלק מהאוכלוסייה – כ-3.5%

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מנהלה בבית המשפט השלום בבאר שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות בית המשפט ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עורכי הדין קורא בשיחה עם "גלובס" לסגור לאלתר את בית המשפט בבאר שבע