גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האיש ששרף בתוך פחות משנה וחצי יותר מ-500 מיליון שקל

ההפסד המדהים שמותיר אחריו מוטי בן משה באי.די.בי ■ דעה / שי שלו

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי
מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

השבועיים האחרונים, שהתאפיינו בריבוי ימי חופשה ובירידות חדות בשוקי המניות בעולם, כמעט שהעלימו מעיתוני הכלכלה את סיומו של אחד הסיפורים המדהימים (ויש שיאמרו ההזויים) שידע שוק ההון המקומי מעודו - סיפור השותפות בין אדוארדו אלשטיין למוטי בן משה, שהפכו אשתקד לבעלי השליטה באי.די.בי פתוח, אחת מחברות ההשקעה הגדולות במשק.

פסיקה של השופט בדימוס ד"ר עמירם בנימיני, אשר שימש בורר בסכסוך שפרץ בין השניים חודשים אחדים לאחר שנכנסו למשרדי אי.די.בי, קבעה בשבוע שעבר כי אלשטיין ירכוש את מלוא מניותיו של בן משה תמורת 152 מיליון שקל ויהפוך לבעל שליטה יחיד בקונצרן המקרטע.

משמעות החלטת הבורר היא כי בן משה, עוד לא בן 40, צפוי לצאת מההשקעה באי.די.בי עם הפסד בלתי נתפס של כ-530 מיליון שקל (530,000,000), שנצבר בתוך פרק זמן של פחות משנה וחצי. זאת, חודשים ספורים בלבד לאחר שהצהיר, בוועידת העסקים של "גלובס" כי "לא באתי לסיבוב קצר באי.די.בי. הפונטציאל בפלטפורמה המדהימה שלהקונצרן עדיין קיים ואני כאן כדי להישאר".

כסף טוב אחרי כסף רע

למרות זאת, מקורביו של בן משה אמרו השבוע כי מבחינתו מהווה החלטת הבורר ניצחון מסוים, שכן בנימיני קיבל את התנאי המוקדם שהציב בן משה משהפעיל את מנגנון ההיפרדות (במב"י) בין השותפים ושלפיו מי שירכוש את מניותיו של שותפו באי.דיבי, ייקח על עצמו גם את התחייבויות המוכר לתשלומים עתידיים בהיקף של 256 מיליון שקל. מדובר בהתחייבות שניתנה במסגרת הסדר החוב שנחתם באי.די.בי אשתקד, ושבמסגרתו הפכו אלשטיין ובן משה לבעלי השליטה בקונצרן, שהגיע למצב של חדלות פרעון תחת ניהולו של הבעלים הקודם, נוחי דנקנר.

לטענת אותם מקורבים, בן משה העדיף לקבע את ההפסד העצום, שמהווה כ-80% מההון שהזרים לאי.די.בי, וזאת כדי להפסיק ולזרוק "כסף טוב אחרי כסף רע". הוא עצמו מסר בהודעה לתקשורת, כי "הבורר קיבל את טענתי המרכזית, לפיה הרוכש בהליך הבמב"י יהיה האחראי הבלעדי לקיום המחויבויות שנלקחו במסגרת הסדר החוב. אני מצטער כמובן על האופן בו ההשקעה באי.די.בי הסתיימה ועל כך שתוכניותיי להציף את ערכו של התאגיד באופן דרמטי, עבור כל בעלי העניין, טורפדו ולא יצאו לפועל. אני מאחל לתאגיד ולעובדיו הצלחה רבה".

ועדיין, סיום התקופה הקצרצרה של בן משה באי.די.בי, קונצרן החולש על חברות ענק ובהן שופרסל, סלקום, כלל ביטוח ונכסים ובנין, מותיר לא מעט תהיות, שמלוות אותו מזה שנתיים, מאז הכריז על כוונתו לרכוש את השליטה בקונצרן. בראשן עולה השאלה כיצד הצליח איש העסקים האלמוני, המתגורר בעיר מודיעין, מנהל אורח חיים צנוע ואינו מחובר למוקדי הכוח או ההון מקומיים, להביא (ולהפסיד) סכומי כסף כה גדולים, שהם נחלת אנשי עסקים ספורים בישראל.

לזכותו של בן משה ייאמר, כי בניגוד לחלק מהתחזיות, הוא עמד בכל ההתחייבויות שלקח על עצמו בהסדר החוב באי.די.בי וגם כעת, לאחר שרוב הכסף שהשקיע ירד לטמיון, הוא עדיין מפגין פאסון של מי שעסקיו הפרטיים בחו"ל, בעיקר אספקת מוצרי אנרגיה לצרכני קצה בגרמניה ובבריטניה, יכולים לספוג את ההפסד העצום.

צריך גם להזכיר כי כל הניסיונות שנעשו בעבר להטיל דופי באיש ובמקורות הונו, בין היתר באמצעות חברת חקירות ששכר בעל השליטה הקודם באי.די.בי, נוחי דנקנר, עלו בתוהו. בוועידת העסקים שנערכה בדצמבר 2014, התייחס לכך בן משה כשאמר כי "עברתי דה לגיטימציה ורצח אופי שאף איש עסקים שאני מכיר לא עבר. מצד שני אני יכול להבין. בחרתי לי צורת חיים מסוימת. ההון שלי בסטנדרטים מקומיים נחשב לגבוה, אבל אני לא צריך להתהדר בו ולחיות חיים ראוותניים".

חילוקי הדעות הובילו לשיתוק

אלשטיין ובן משה הפכו לבעלי השליטה באי.די.בי פתוח במאי 2014 בעקבות החלטת בית המשפט מספר חודשים קודם לכן בסוגיית הסדר החוב של החברה האם לשעבר, אי.די.בי אחזקות. החיבור בין השניים, שהגישו בתחילה הצעות השקעה נפרדות, נוצר "אד הוק" במטרה לגבור על הצעה מתחרה שהגישה קבוצה בראשותו של דנקנר, בעל השליטה הקודם.

בתוך תקופה קצרה התברר כי השניים אינם רואים דברים עין בעין, מה שגרם לשיתוק ניהולי במשרדי הקונצרן שבמגדלי עזריאלי בת"א. עד לתחילת השנה הנוכחית עוד החזיקו השניים במניות אי.די.בי פתוח בשיעור שווה, אולם למן בפברואר התפרקה השותפות, על רקע חילוקי דעות בלתי ניתנים לגישור. בן משה טען אשתקד כי "שנינו באים משתי גישות שונות. הוא מסתכל על השקעות מהצד הפיננסי ואני איש אופרטיבי".

אלשטיין הפך לבעל המניות המרכזי בקונצרן לאחר שהזרים לאי.די.בי מאות מיליוני שקלים במסגרת הנפקת זכויות, בה בחר בן משה שלא להשתתף. בהמשך, הצליח אלשטיין לגייס רוב ולהדיח את בן משה מתפקיד יו"ר משותף באי.די.בי פתוח וכן מדירקטוריון החברה הבת, דיסקונט השקעות. בתגובה, הפעיל בן משה בחודש מאי את מנגנון הבמב"י שנקבע בהסכם השליטה של השניים, והציע לרכוש את מניותיו של אלשטיין באי.די.בי (או למכור לו את החזקותיו לפי אותו מחיר למניה).

כעת, עם הרכישה הצפויה של מניות בן משה באי.די.בי פתוח, מעלה אלשטיין, איש העסקים היהודי מארגנטינה, את גובה ההימור שלו על הקונצרן החבוט ליותר מ-2 מיליארד שקל (כולל התחייבויות להזרמות הון עתידיות). ומדובר, נזכיר, בחברה הנושאת על גבה הערת "עסק חי", שהיקף התחייבויותיה הפיננסיות עומד על כ-4 מיליארד שקל (קרן וריבית), ואשר האג"ח שהנפיקה נסחרות לפי תשואה של 14%, המשקפת את חששות המשקיעים מפני יכולתה לשרת את ההתחייבויות.

זאת ועוד, למרות סכומי העתק שהשקיעו בה אלשטיין ובן משה מאז קיבלו את השליטה בה לידיהם, החברה עדיין נתונה בבעיה תזרימית. כך, בדוחות הרבעון השני ציינה אי.די.בי כי בקופתה נותרו בסוף יוני מזומנים שיספיקו לפירעון חובות רק עד חודש נובמבר הקרוב. כדי לסיים את 2015 באיזון תזרימי, מתכננת אי.די.בי גיוס של עוד לפחות 200 מיליון שקל, שיגיעו, כנראה, בעיקר מאלשטיין עצמו.

ההשקעות של אדוארדו

עוד כתבות

עמי יעקב / צילום: ק.א.ל

היה מנוע: הסיפור על מטוס ק.א.ל שנתקע בסיביר

וגם: אילו עיריות נרתמו לטובת האכלת חתולי רחוב ● השיחה

מתוך מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המעסיקים בקריאה דרמטית לממשלה: "יש חיים אחרי הקורונה"

לא להגדיל את מעגל האבטלה: מאות מעסיקים פנו לממשלה בבקשת סיוע ● "ההטבה היחידה שהמדינה נותנת היא לשלוח עובדים הביתה. למה לשלוח הביתה? תעזרו לנו להחזיק אותם במקומות העבודה"

הרצוג פוקס נאמן לוגו / צילום: יחצ

הקיצוצים הגיעו גם למשרד הרצוג-פוקס-נאמן: חוזרים לשכר של 2019, 10% מהעובדים יצאו לחל"ת

במשרד עורכי הדין הגדול בארץ הכריזו על קיצוץ רוחבי של 15% בשכר עובדי המשרד ● במשרד מ.פירון הוציאו עובדים לחל"ת והפחיתו 20% בשכר עורכי הדין, אך לא קיצצו בשכר המתמחים

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

בזמן שאייל לפידות הפך לשיאן השכר ב-2019, שווי ההטבה ההונית שקיבל בשו"ב התכווץ ביותר מ-100 מיליון שקל

דוחות שיכון ובינוי חושפים כי חברת התשתיות והנדל"ן רשמה בשנה שעברה הוצאות שכר של כ-62 מיליון שקל בגין חמשת בכיריה, בראשות לפידות ● אלא שמאז השיא בפברואר צללה מניית החברה ב-50% כמעט ומחקה חלק ניכר מההטבה לבכירים

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 35 קפץ ב-2.3%, טבע ב-7%

מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, מדד הבנקים עלה ב-1% ● מניית פתאל קפצה ב-4.6%, כלל ביטוח זינקה ב-9.4%, בזן המריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולרים לחבית

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

חבילות של אמזון./צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון: נשבות, החברה לא מספקת לנו אמצעי הגנה מהקורונה

מחריפה הביקורת על אחת מהחברות העשירות בעולם: בזמן שמגפת הקורונה משתוללת במדינה, היא אינה מחטאת את המחסנים ● כמו כן, לטענת העובדים, אמזון מספקת לחולי הקורונה רק שבועיים חופשה בתשלום - וחל"ת לעובדים אחרים

ישראלים עם מסכות בתל אביב / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שעת המבחן של מערכת הרפואה הפרטית: למה רק עכשיו היא התבקשה להיערך לקליטת חולי קורונה?

משרד הבריאות דורש מבתי החולים הפרטיים לפהסיק תוך יומיים את כל הפעילות הקיימת בהם ולהיערך לקליטת חולי קורונה קלים • איך זה יראה ומה המשמעות למערכת הרפואה הפרטית בישראל?

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל מגונן על הבנקים, מזהה גידול בסיכון במשק וצופה גידול בהפסדי האשראי

בבנק המרכזי מציינים היום כי "סיכון הלווים גדל באופן משמעותי, וצפויה עלייה משמעותית בהפסדי האשראי" ● במקביל, רשות ניירות ערך מפרסמת הקלות נוספות למנהלי קרנות הנאמנות ויועצי ההשקעות

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"