גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"שוק המניות עדיין האלטרנטיבה המועדפת בטווח הארוך"

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות: "נכון להיום התרחיש הסביר הוא, שהכלכלה האמריקאית תמשיך לצמוח באיטיות, בעולם כולו תהיה התמתנות מסויימת בצמיחה, אבל לא כזו שתייצר משבר פיננסי"

רן קבין / צילום: יחצ
רן קבין / צילום: יחצ

הדרמה בשוקי המניות נמשכת. רק לפני שבוע, הפסימיות הייתה בשיאה ונדמה היה ששפל חדש עומד להיקבע. המשקיעים הביטו בעיקר על החדשות הרעות וכאלו היו (ועדיין יש) לא מעט: משבר בסין, דחיית העלאת הריבית, שהתפרשה כהבעת אי אמון בכלכלה, התבטאויות של הילרי קלינטון נגד מחירי התרופות ומחירי הביטוח בסקטור הבריאות, שלחצו על מניות הסקטור, נפילה במניות חברות המכוניות בעקבות פרשת פולקסווגן, מחירי הסחורות והנפט שדחפו את מניות סקטור האנרגיה למטה וכמובן, הדולר החזק, שפוגע ברווחי החברות האמריקאיות היצואניות. 

ביום שישי, לרשימה השלילית הזו נוסף גם נתון חלש מכיוון שוק התעסוקה. המשק האמריקאי הוסיף רק 142 אלף משרות לעומת תחזיות האנליסטים שדיברו על כ- 200 אלף, נתוני החודש הקודם עודכנו כלפי מטה, שכר העבודה נותר סטגנטי ושיעור ההשתתפות ירד ב-0.2%. 

אבל נראה שהמשקיעים שוב אופטימיים: מייד לאחר פרסום נתוני התעסוקה, צנחו החוזים בארה"ב ועם תחילת המסחר המדדים ירדו בעד 1.5% לערך, אולם בסיכומו של דבר, סגרו דווקא בעליות חדות של כאחוז וחצי.

 בשיחה עם "גלובס" מדבר רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות, על הטלטלות האחרונות בשווקים ומה לדעתו צפוי בהמשך.

- מדוע העליות החדות ביום שישי נוכח הנתון החלש?

"ראשית, הנתון החלש מגדיל את הסיכויים לכך, שהעלאת הריבית תדחה בעוד כמה חודשים. חדשות טובות סה"כ למניות, במיוחד כאשר אין אלטרנטיבה אמיתית לכסף. נוסף על כך, נראה שרמת הפסימיות הייתה כל כך גבוהה בשבועות האחרונים, שהציפיות משוק המניות היו נמוכות מאד וכשהציפיות כל כך נמוכות, לעיתים יש הפתעות". 

- בכל זאת, למרות העליות, יש הרבה בעיות. האם יש סכנה של משבר גדול?

"ראשית, לא ניתן לפסול שום תרחיש. עם זאת, חשוב לציין: בשנת 2008 הבורסה צנחה בלמעלה מ- 50% כאשר המערכת הפיננסית קרסה, הבנקים היו משותקים, הכלכלה התכווצה, האבטלה זינקה וארה"ב נכנסה למיתון. היום אנחנו פשוט לא שם. המערכת הפיננסית בארה"ב חזקה מאד, הבנקים מחזיקים רזרבות, שוק התעסוקה אולי מעט מאכזב, אבל עדיין מייצר משרות בקצב טוב, הכלכלה צומחת ובסה"כ הנתונים סבירים. לכן, קשה לראות סיבה למשבר בסדרי גודל של 2008. התנהגות השוק היום מזכירה יותר את הירידות שראינו בשנת 2011 על רקע המשבר באירופה, כאשר הפעם הטריגר מגיע מסין". 

- האם סין יכולה לגרור את העולם כלפי מטה?

"על פי ההערכות, מבחינה גאוגרפית רק כ-9% מההכנסות של החברות שבמדד S&P 500 מקורם באסיה פאסיפיק. וזה כולל גם את יפן ומדינות נוספות, כך שסין מהווה אפילו הרבה פחות מזה. עם זאת, מעבר לחשיפה הישירה, יש גם השפעות נוספות, שקשורות במחירי הסחורות, בערכי מטבע, בהשלכות פסיכולוגיות ובתגובות שרשרת, שקשה לאמוד את עוצמתן. לכן ההשפעה העקיפה בכל זאת יכולה להיות משמעותית. בכל מקרה, בתרחיש הסביר, סין לבדה לא תגרום למשבר גדול בארה"ב, אבל כן תוכל לגרום להאטה מסוימת בעולם.  ההאטה הזו כבר מגולמת לפחות בחלקה בירידות שראינו בשבועות האחרונים". 

- האם הריבית בכלל תעלה בשנים הקרובות או שבכל פעם נראה דחייה נוספת?

"אמנם נראה, שהפד דוחה את העלאת הריבית בכל פעם ויוצר תחושה כאילו הריבית הנמוכה תישאר עמנו לנצח. זו אמנם האווירה, אבל לא נראה שבכירי הפד מאמינים בזה. מועד תחילת העלאת הריבית איננו כל כך חשוב כמו קצב העלאת הריבית, שיהיה מאת איטי, אבל הפד מסתכל על הנקודה הזו כמעין נקודת אל חזור מתוך חשש שזיגזג עשוי להיתפס כאובדן שליטה. לכן, ילן מעדיפה להמתין עוד קצת ולהיות שלמה עם ההחלטה. בפועל, גם אם קצב השיפור בכלכלה האמריקאית קצת איטי, המשק עדיין מתקדם ובנקודה מסוימת, יתחילו לחצים אינפלציוניים, שיחייבו את הפד להעלות ריבית".

- אז מה השורה התחתונה שלך?

"לא ניתן להתעלם מן הסיכונים הקיימים ובוודאי שלא כדאי להיות שאננים. משבר תמיד יכול לפרוץ. עם זאת, נכון להיום התרחיש הסביר הוא, שהכלכלה האמריקאית תמשיך לצמוח באיטיות, בעולם כולו תהיה התמתנות מסויימת בצמיחה, אבל לא כזו שתייצר משבר פיננסי. תוצאות הרבעון השלישי של השנה כנראה לא יהיו מזהירות, אבל לגבי הרבעונים הבאים, יש מקום לאופטימיות זהירה ולאלו שמסוגלים לעמוד בתנודות החדות, שוק המניות עדיין נותר האלטרנטיבה המועדפת בטווח הבינוני והארוך".

עוד כתבות

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 35 קפץ ב-2.3%, טבע ב-7%

מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, מדד הבנקים עלה ב-1% ● מניית פתאל קפצה ב-4.6%, כלל ביטוח זינקה ב-9.4%, בזן המריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולרים לחבית

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

יולי אדלשטיין בנאום התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

“דווקא המהלך הקיצוני של אדלשטיין הביא את נתניהו וגנץ להשיב את הממלכתיות על כנה”

ד"ר אסף הראל מנתח את התנהלות יו"ר הכנסת היוצא, שסירב לקיים הצבעה להחלפתו כהוראת בג"ץ, כדילמה של "אישיות דו-מהותית" הנקרעת בין הממלכתיות לבין המחויבות הפרטית-מפלגתית ● "אדלשטיין העדיף את היבטיו הפרטיים והמפלגתיים וגרם לפגיעה אנושה בדמוקרטיה"

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

עמי יעקב / צילום: ק.א.ל

היה מנוע: הסיפור על מטוס ק.א.ל שנתקע בסיביר

וגם: אילו עיריות נרתמו לטובת האכלת חתולי רחוב ● השיחה

עבודות בכביש / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אפקט הקורונה: נתיבי ישראל תקדים תשלומים בהיקף כמיליארד שקל

נוסף על מאות המיליונים שהחברה הממשלתית תעביר כערבויות לקבלנים, בנתיבי ישראל מנסים דווקא למנף את את הריקנות שבכבישי ישראל ● לדברי החברה, ארבע הנפות גשרים בוצעו בשבוע במקום בשלושה חודשים, בשל התנועה הדלילה בכבישים

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

אקזיט בטיימינג מושלם: חברי דן מכרו מניות ב-450 מיליון שקל רגע לפני שהקורונה הכתה בתחבורה הציבורית

בין המשקיעים בעסקה שנסגרה בחודש שעבר - הכשרה ביטוח, דיסקונט, נורסטאר, חן למדן, דוד פתאל ודן פרופר

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מתקרב לרבע מהמשק; מעל ל-800 אלף נרשמים חדשים במרץ

עד היום ב-17:00 נרשמו 20,413 דורשי עבודה – דומה למספר הנרשמים הכולל אתמול ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת ● שיעור האבטלה עומד על 23.1%

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"