"עצוב שג'קי בן זקן קיבל עונש כזה - מאחל לו הצלחה בערעור"

מעמדתו החדשה ככוכב פרשנות בטלוויזיה, ניר קלינגר לא חוסך שבטו מקבוצתו לשעבר: "לא מקבל את הכניעה וההתבטלות של מכבי ת"א בליגת האלופות" ■ בראיון גלוי לב הוא מדבר גם על הבוס האחרון שלו ("היו לי ולבן זקן חילוקי דעות"), על הבוס של הפועל ת"א ("כבירי הוא נכס"), על העיתונאי עמיר פלג ("כבר 5 שנים כותב וממחזר את אותם דברים") ■ האם הוא בכלל רוצה לחזור לאמן? "החלטתי לעשות סטופ. איכות החיים שלי הייתה ירודה"

יכול להיות שיהיה בקרוב סוף לספקולציות ומאיר איינשטיין יפסיק לשדך לניר קלינגר קבוצות מדי "שבת ביציע". קלינגר קרוב למימוש שינוי מהותי בקריירה שלו ופנייה לניהול ספורטיבי, מהסוג שג'ורדי קרויף עושה, אלא שקלינגר לא צפוי להחליף את ההולנדי במכבי ת"א. כמו שעשה בבית"ר ב"ש בתחילת קריירת האימון שלו, קלינגר מתכוון להתחיל מלמטה. אחת האופציות היא להיות מנהלה הספורטיבי של מכבי שעריים, מקום חמישי זמני בליגה א' דרום, עם הרבה כסף של יזם הנדל"ן אלדד פרי מאחוריה, בדרך לליגת העל. קלינגר מעולם לא חיפש קיצורי דרך ובגיל 49 הוא פסע לפני קריירה חדשה. ולא, גם הפרשנות בטלוויזיה היא לא זמנית, הוא מת על זה.

בשבוע שעבר מונה גיא לוי למאמן הפועל ת"א, והשאלה למה קלינגר לא מאמן אותה, ועד כמה הוא היה מועמד, מיד עולה. "הייתי הראשון אחרי הפיטורים של מנדיונדו שישבו איתו. המאמן הישראלי הראשון שנפגש עם אמיר כבירי. זה לא הבשיל. כשאתה מסתכל בפרספקטיבה לאחור אתה יכול לראות כמה היה קשה לכבירי למנות מאמן שיהיה מקובל על כל הפלגים. זה ארגון, ובארגון מחפשים קונצנזוס ולא היה קונצנזוס כמעט על אף מועמד. עכשיו, אחרי שיש מאמן להפועל ת"א ואני מאחל לו ולה הצלחה, אני יכול להגיד שפגשתי אדם מאוד רציני. נכון שנראה שההתנהלות שלו היא קצת חסרת נסיון בג'ונגל הזה, אבל הוא איש עם כוונות טובות. האוהדים של הפועל צריכים לדעת להעריך את אמיר כבירי ואת האנשים שנמצאים איתו בהנהלה. זה נכס להפועל ת"א".

- עד הקיץ אימנת 17 שנים ברציפות. מה עושה לך הישיבה הזו בבית?

"השנה האחרונה נתנה לי חותמת לכך שאני צריך לעצור ולעשות חשיבה. קודם כל עם עצמי ועם החיים שלי ואחר כך בכל הנוגע לכדורגל הישראלי. איך אני ממשיך את האהבה שלי לכדורגל ומשלב את זה עם חיים נורמליים, אני מאוד טוטאלי במה שאני עושה ואיכות החיים שלי הייתה ירודה".

- דוגמה?

"המתחים, ההתנהלות היומיומית, העובדה שאני עובד מהיום ועד הלילה ואף פעם לא נח או עוצר. המשפחה נפגעת. הכל הוא טוטאלי. והטוטאליות הזו גרמה לי לעצור ולחשוב. אני מודה לאלוהים שלקחתי החלטה. תחבר את זה עם הפועל ת"א, ושתבין שהעובדה שכן ישבתי עם הפועל ת"א, זה בגלל שהייתה לי הזדמנות לחזור למועדון גדול ולאמן קבוצת צמרת ולהתמודד על אליפות".

- בקיצור, עברת את ההתפכחות הזו של בני דורך, שחקני העבר הגדולים, שנמאס להם לאמן קבוצות קטנות והבינו איך מעמד המאמן נשחק.

"מסכים איתך. אני לא אומר את זה חלילה מתוך התנשאות, אבל כל חיי הספורטיביים אני מכיר רק התמודדויות של אליפות, אירופה ונבחרת. קשה לי לשחות במים שאני לא מסתדר בהם. אני יודע שזו אמירה לא פשוטה. אני טוב ומבין בלהתמודד על אליפות. מהיום שהתחלתי לשחק כדורגל בילדים אני רק זוכה באליפויות ומניף גביעים".

- העובדה שלא הצלחת לעצור את כדור השלג באשדוד השפיעה על ההחלטה?

"ברור שמשהו קרה. זה פצע פתוח ואני לא מת לדבר על זה. לא התראיינתי על אשדוד בגלל הנסיבות (פרשת הרצת המניות של ג'קי בן זקן - ר"ע). אני נוהג בצורה מאוד ג'נטלמנית ולא נכנס לעומק הדברים כי יש מסביב עוד דברים שבתור אדם הגון אני צריך לקחת צעד אחורה. עצוב לי מאוד שאדם כמו ג'קי מקבל עונש כזה, ומהשיחות שהיו לנו הוא מאוד מאמין בחפותו ואני מאחל לו שיצליח בערעור. לעצם העניין, קרו המון דברים, היו בינינו חילוקי דעות מקצועיים בשנתיים שעבדנו יחד. בתפישה שלי, המאמן הוא המחליט הבלעדי על סוג האימונים, זמן האימונים, הרכב השחקנים, על הסגל - כפוף כלכלית - ומה ההרכב והמחליפים. ניסיתי לעמוד על כך בכל כוחי באשדוד".

- לא מבין מה הבעיה. את זה קובעים לפני החוזה.

"נכון, וכך עשיתי באשדוד. היו כללים ברורים. עמדתי בכל פרמטר. אחר כך קרו דברים שאני לא רוצה לדבר עליהם. היו נקודות זמן בשנתיים האלה היו בינינו חילוקי דעות סביב דברים שהיו צריכים להשתנות בסיכום שלנו".

- מה התפקשש באשדוד שהוביל לירידת ליגה?

"אני לא יודע להגיד לך. דבר גרר דבר. הכל היה עניין של אנרגיה ואווירה במועדון. הוא תפקד בפנים בצורה פנומנלית, ג'קי נתן את כל התנאים, אבל הייתה אווירה רעה. התחיל בקהל שלנו שהיה מעודד את הקבוצות היריבות, המשיך בזה שפיפ"א הורידה והחזירה את 6 הנקודות. היו משחקים ששיחקנו מצוין וכאילו היה כתוב שהקבוצה הזו צריכה לרדת ליגה. אני לא בורח מאחריות מקצועית. עם כל הקשיים וכל הבעיות, יכולנו להישאר בליגה. גם המאמנים הכי טובים בעולם, כשנכנסים לסחרור לא תמיד יכולים לעצור את זה. מוריניו כבר שלושה חודשים נאבק על התפקיד שלו ולא מצליח לעצור כדור שלג, והוא המאמן הכי טוב בשבילי בעולם ביי פאר. אין בושה להיכשל. ואתה יודע מה, זה גם לא אסון כזה גדול, זה ספורט".

קלינגר מסרב בתוקף לקרוא לעצמו פרשן טלוויזיה מזדמן. מבחינתו, זו קריירה לכל דבר, שאותה הוא עושה מאז תחילת דרכו כמאמן, משנת 2000. "החלטתי, ואני אדם מאוד חזק ואסרטיבי בכל מה שקשור אליי, לעשות שינוי בחיים שלי. אני כנראה צריך לעצור את הקריירה שלי כמאמן, מהרגע שהחלטתי לעשות שינוי בחיים האישיים שלי. אחרי 17 שנה החלטתי להיות מוכשר בכמה דברים. הייתה לי הצלחה מאוד טובה כפרשן. שידרתי בעבר את המשחק המרכזי בימי שני עם רמי וייץ ולפעמים עם יורם ארבל. התאהבתי בזה, זה כיף. היום אני ממש חזק בפנים בערוץ הספורט ובערוץ 1. יכולתי לחתום בשתי קבוצות בליגת העל - אני תמיד יכול לחזור לאמן כי זה המקצוע שלי - אבל אדם לא יכול להיגרר כל הזמן אחרי השיגעונות שלו, אז עשיתי סטופ. אני חוזר קודם כל לפרשנות. דבר שני, יש מקצוע שנקרא מנהל ספורטיבי שעושים רק במכבי ת"א. החלטתי שזו הנישה שלי, את זה אני מוכשר לעשות, ואני רוצה להיות מנהל ספורטיבי. היו לי שיחות עם כמה בעלים של קבוצות. אחת הקבוצות היא הפועל חיפה. רוב הקבוצות שדיברתי איתן אמרו לי בצורה ברורה שהן עדיין לא בנויות לזה. למה? אני לא יודע. אני לא נכנע לחוסר הפתיחות בעניין הזה ואני אומר לך שאין סר ט כזה שתוך שנתיים לא יהיו לכל הקבוצות בליגה העל מנהל ספורטיבי. השאלה אם יהיו אנשים מתאימים לתפקיד".

- תסביר לי את הגדרות התפקיד.

"מנהל ספורטיבי זה אדם שנותן למאמן לעבוד בתוכניות אימונים, לעשות הרכבים וחילופים וזהו. היום מאמן בליגת העל וליגה לאומית מתעסק בהכל ולכן אתה רואה שאין כמעט הצלחות. מאמן הוא מסכן. הוא צריך לנהל 25-30 שחקנים בסגל מתוסכל, צריך להתעסק במשמעת, במגרשים, בתנאים, השם ישמור. צריך לתפקיד המנהל הספורטיבי אדם שיש לו יכולות ניהול של אנשים, יכולות אדמיניסטרטיביות, קשרים, ניסיון ואישיות".

- זה בעצם מה שאתה עושה כרגע במכבי שעריים באופן לא רשמי.

"יכול להיות שזה יהיה רשמי ויכול להיות שלא. הכרתי אדם (אלדד פרי - ר"ע) שחיכה בסבלנות עד שכל סאגת הקבוצות שאני מועמד אליהן תסתיים. הוא הראה שהוא רוצה אותי ברמת החלום. זה הקסים אותי כי החלטתי להשתלט על חיי. אני רוצה להיות מנהל ספורטיבי גם אם אני אעשה את זה בשעריים כי מבחינתי, שעריים זה המועדון הכי גדול שיש היום. הבעלים שלו רוצה אותי, מוכן להשקיע על זה כסף, הוא לא בא לעשות סיבוב אלא רק להשקיע. אני הולך איתו ואני לא רואה אף אחד ממטר בעניין. אני מנהל את חיי, לא אף אחד אחר".

- איך קיבלת את הביקורת הקשה שהטיח בך עמיר פלג ב"ידיעות" ומה גרם לך לאבד את העשתונות כלפי יונתן הללי?

"לא איבדתי את העשתונות, אבל גם אם זה שידור, יש לי גבולות מסוימים. לעמיר פלג אני לא מגיב כרגע. כבר ארבע-חמש שנים הוא כותב וממחזר את אותם דברים. אף פעם לא קראתי אצלו שזכיתי באליפות או בגביע או הגעתי לליגת אלופות. עשיתי לכדורגל הישראלי קצת יותר מהאיש הזה. הוא לא נמצא במחשבות שלי יותר מארבע דקות בחודש".

נכון לעכשיו מכבי ת"א עושה את הקמפיין הכי גרוע של קבוצה ישראלית בליגת האלופות. קלינגר מאוד מופתע: "ההפסדים שלה קלים מדי. זו קבוצה עם תקציב מכובד. זה מועדון מאוד מסודר ומאורגן ברמת ההיררכיה שלו, ויש לו גם שלוש אליפויות רצופות. אוהדי מכבי יכולים לכעוס עליי כמה שרוצים, אבל אני לא מקבל את הטענה הזו שיש פערים גדולים בין מכבי לקבוצות בליגת האלופות. ברמת הפרשן אני לא מקבל את ההיתלות בפערים. אימנתי קבוצה בליגת האלופות נגד שחקנים כמו דויד טרזגה, ווסלי סניידר, פאבל נדבד, איברהימוביץ', עם קבוצה של ילדים (מכבי צברה בבית הזה 4 נקודות - תיקו מול יובנטוס וניצחון על אייאקס). מכבי זה מועדון בסטנדרט אירופי ואני לא מקבל את הכניעה ואת ההתבטלות הזו וכל הדיבורים על תהליך למידה. אסטנה, ולא ידעתי שיש קבוצה כזו, עשתה 0-0 עם אתלטיקו מדריד. קשה לשחק בקזחסטן? צריך להיות קשה לשחק גם בישראל".

- אתה המאמן השלישי בהיסטוריה שלקח אליפות בעונת האימון הראשונה שלו בליגת העל. לקחת קבוצה לליגת אלופות. מאז אתה רק בתהליך של נסיגה. מה השתבש?

"לא השתבש כלום. קח את כל המאמנים הישראלים, אחד-אחד, אתה יכול להצביע על מישהו שמייצר רק הצלחות? אחרי מכבי ת"א התחושה שלי הייתה שאני לא יכול לאמן אף קבוצה. ישבתי בבית בחצי העונה האחרונה של ה'גלקטיקוס', ואז באה לי מהשמיים הצעה מקפריסין. חתמתי לשנה ונשארתי בה ארבע שנים. בכל קבוצה שהלכתי לשם, הצלחתי, בדוק. פוטרתי? אז מה. בכל יום אני יכול ללכת ולאמן בקפריסין, אבל אני לא רוצה. כל מאמן ישראלי שאימן בקפריסין יספר לך ששם מפטרים בשנייה, בלי קשר במי מדובר. מאמן נבחרת קפריסין, פמבוס כריסטודולו, החליף אותי בא.א.ל, לקח אליפות ופוטר עונה אחר כך במחזור השני. אחרי קפריסין חזרתי לב"ש, אז עם תקציב נמוך, וסיימנו בעונה הראשונה בפלייאוף האמצעי. בהפועל חיפה זכינו בגביע הטוטו וסיימנו במקום השמיני. אז אם משווים את זה למכבי ת"א, זה בטח נראה ירידה".

- שני מאמני הנבחרת הישראלים האחרונים שהצליחו הם מאמני ליגה גדולים. היו מאמנים בנבחרת שהצליחו ולא היו מאמני ליגה גדולים. אתה מסכים לעובדה הזו?

"עד היום מונו מאמני נבחרת על סמך הצלחה בליגה. ברור שלא צריך למנות מאמן על-פי הצלחה. אם לא יהיה שינוי בקמפיין הקרוב, המצב רק יידרדר. קיבלנו מתנה במוקדמות המונדיאל עם הגרלה בלתי אפשרית. פעם אחת צריך לעשות מעשה. צריך אנשים שיובילו נבחרת, לא רק מאמן. כולם צריכים להיות אנשי נבחרת ישראל בדור שכן טעם או ריח ההצלחה, ושמח בניצחונות. צריך צוות שבו יהיה מנהל ספורטיבי, צוות מאמנים שיודעים מה זה נבחרת. שחקני עבר שעמדו בהמנונים 50, 60, 70 ו-80 פעם. שיודעים איך לחנך שחקנים כשחקני נבחרת. זה הזמן לעשות שינוי. המנהל הספורטיבי יקבע יחד עם יו"ר ההתאחדות או ועדת האיתור, מי יאמן. הוא צריך לתת כתף מקצועית, לדעת כדורגל, להיות מנוסה. כולם, מהמנהל הספורטיבי ועד למנהל הטכני צריכים להיות שחקני עבר משמעותיים בנבחרת. אני כבר מודיע לך: זה לא יקרה, אבל לפחות זה החלום שלי".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988