גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיקת אסם תאפשר לנסטלה להימנע ממסים בעשרות מיליונים

באמצעות החברה הפרטית "אודיסיי" שהקימה נסטלה, היא תוכל לערוך שינויים מבניים או במחירי העברה בלי לדווח ובלי להזדקק לאישור המיעוט ■ בין השאר, היא תוכל להעלות את מחירי המותגים שהיא מוכרת לאסם, כך שהרווח של החברה בישראל יתכווץ, וממילא המס עליו יופחת ■ אסם: "לא דובים ולא יער"

מדפי אסם חטיפים / צילום: תמר מצפי
מדפי אסם חטיפים / צילום: תמר מצפי

מה עומד מאחורי החלטתה של נסטלה העולמית למחוק את אסם מהמסחר בבורסה בתל-אביב? לפי הערכות, לבד מהבריחה מביקורת ציבורית, נסטלה העולמית מבקשת לשלם בישראל מס מופחת. המחיקה מהמסחר בבורסה תאפשר לה לחסוך תשלום מס בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בשנה. מקור בענף אומר ל"גלובס" כי זה היה אחד השיקולים המרכזיים בהחלטה לבצע את הצעד הנוכחי.

אסם היא חברת המזון השלישית בגודלה בישראל. החברה מייצרת ומשווקת למעלה מ-2,000 פריטי מזון, בעיקר בארץ, אך גם בארה"ב ובאירופה, ומעסיקה כ-4,800 עובדים. החברה נמצאת בשליטה של נסטלה העולמית.

קצב המכירות השנתי של אסם ב-2015 היה 4.22 מיליארד שקל, בהתבסס על קצב המכירות לתשעת החודשים הראשונים אשתקד (הדוח השנתי טרם פורסם). הקצב השנתי של הרווח לפני מס עמד על 523 מיליון שקל, ואילו קצב הרווח הנקי עומד על 392 מיליון שקל. קצב המכירות השנתי של אסם עומד נכון להיום על 4.2 מיליארד שקל בשנה.

נסטלה הודיעה כי לשם מחיקת אסם מהמסחר היא הקימה חברה בשם "אודיסיי". לפי רשם החברות, מטרת אודיסיי היא "לעסוק בכל עיסוק חוקי". מדובר בחברה פרטית בבעלות נסטלה העולמית. כחברה פרטית, נסטלה יכולה לנקוט פעולות שונות שבשורה התחתונה יביאו, כאמור, לתשלום מס מופחת בישראל.

שינוי ללא דיווח

לדברי עו"ד אודי ברזילי, מומחה למיסוי ולשעבר היועץ המשפטי של מס הכנסה, "מבחינת חוקי המס, אלה אותם חוקי מס בין אם החברה רשומה למסחר ובין אם היא אינה רשומה למסחר. כשחברה רשומה למסחר, היא צריכה לדווח על כל פעולה, ואילו בחברה פרטית כל שינוי הוא פחות שקוף.

"כשחברה, בייחוד חברה זרה, רוצה לעשות פעולות של שינויי מבנה או שינויים במחירי העברה (שינויים במחירים שבהם היא קונה או מוכרת את המוצר, א"ח), אם היא נסחרת בבורסה צריך לדווח על כך, וגם הרבה פעמים מדובר בעסקאות של בעלי עניין שצריך שהמיעוט יאשר אותן - והמיעוט לא יעשה זאת, כי אין לו אינטרס לאשר אותן, מכיוון שזו הסטה של רווח מחוץ למדינת ישראל. למשל, אם חלק מהרווח יועבר לחברה קשורה במסגרת כזו או אחרת".

- למשל, העלאת מחיר המכירה לחברה כאן?

"נכון, זה הכי קלאסי. פעולות כאלה, במסגרת חברה נסחרת, הן גלויות ושקופות, ואז יש גם את התנגדות המיעוט, גם את הצרכנים וגם את מס הכנסה, שרואה את זה ויכול מיד להגיב, לעשות ביקורת ולשאול שאלות".

- נסטלה תוכל כעת להעלות את מחירי המכירה של המוצרים המיובאים לאסם?

"בכל שינוי הם יצטרכו להוכיח על-ידי מחקר כלכלי שהעלאת המחירים אכן מוצדקת. במאמר מוסגר אגיד שהפער גדול. אם הם מוכרים במחיר מסוים, בטוח שאפשר להצדיק ברמה כלכלית סבירה מחיר קצת שונה - ו'קצת' משמעותו הסטה של רווחים גדולים ממדינת ישראל. זה לאו דווקא יבוא על חשבון הצרכן".

- זה יבוא על חשבון הצרכן באופן עקיף, על-ידי כך שהחברה תשלם כאן פחות מס.

"נכון".

אחת הדרכים לעקוף תשלום ממס היא קביעת דמי ניהול שתשלם החברה בישראל לחברת נסטלה העולמית או לחברה-בת שלה. יש להניח כי במקרה הזה תעדיף נסטלה העולמית לגבות את דמי הניהול באמצעות חברה הפועלת במדינות שבהן יש פטור ממס. במקרה כזה דמי הניהול שייגבו לא רק יהיו פטורים ממס בישראל, אלא יהפכו לרווחים נטו עבור החברה העולמית.

ברזילי אומר כי זו אחת השיטות הנפוצות שממילא כחברה ציבורית לא הייתה מקבלת את אישור בעלי מניות המיעוט. "זו עסקת בעלי עניין שלא הייתה עוברת בחברה נסחרת. מדובר בכספים גדולים מאוד. אלה מספרים ענקיים, ולמס הכנסה יהיה קשה מאוד להתנגד לזה. הם יגידו שמגיע להם דמי ניהול, אז מה מס הכנסה יוכל לומר? יהיה לו קשה להתווכח. יתווכחו, בסוף תהיה פשרה, והם ירוויחו משהו. הם הולכים להרוויח מזה בכל מקרה. בחברה נסחרת זה לא היה עובר".

הרווח יתכווץ, והמס יפחת

ככל שדמי הניהול שתגבה נסטלה העולמית יהיו גבוהים יותר - כך היכולת שלה להסיט רווחים מישראל ולא לשלם עליהם מס תהיה גדולה יותר. גם אם מדובר בדמי ניהול של 3% בלבד ממחזור המכירות, מדובר בחיסכון של 32 מיליון שקל בשנה עבור נסטלה. אם לצעד זה תתווסף העלאת מחירי המכירה, הרי שמדובר בסכומים גבוהים יותר.

לדוגמה, אם היום נסטלה העולמית מוכרת לאסם את המותג טסטר'ס צ'ויס במחיר X, מחר תחת חברה פרטית היא יכולה למכור לה את המותג במחיר X 25%. בהנחה שהמחיר שבו אסם מוכרת את המוצר לקמעונאי לא ישתנה, הרי שהרווח של אסם בישראל יתכווץ והמס עליו יופחת.

נסטלה העולמית תוכל לנקוט דרכים נוספות. לשם כך ראוי להזכיר את אופן פעולתה של חברת פרוקטר אנד גמבל (P&G), שמצאה דרך מצוינת להתחמק מתשלום מס בישראל, בחסות החוק. לחברה יש אמנם שלוחה פעילה בישראל בראשות מנכ"ל, אבל פעילות המכירות וההפצה של מותגי P&G לרשתות השיווק מתבצעת באמצעות דיפלומט. דיפלומט רוכשת את המוצרים ישירות מהחברה הבינלאומית בז'נבה. באופן זה ל-P&G ישראל אין הכנסות, וממילא גם אין רווחים בישראל שעליהם יש לשלם מס.

דיפלומט כעסק בישראל משלם מס רק על פער התיווך, קרי הפער במחיר שבו הוא קונה את המוצר מהחברה העולמית למחיר שבו הוא מוכר את המוצר לקמעונאים בישראל. מדובר בפער שולי של אחוזים בודדים, והמודל כולו מבטיח שפרוקטר לא תשלם מס על רווחי-העתק שלה מהמוצרים, שעומדים על עשרות אחוזים לכל מוצר - עשרות מיליוני שקלים בשנה ויותר.

לדברי ברזילי, "תיאורתית נסטלה יכולים לעשות זאת, אבל זה יהיה צעד מאוד חריף מבחינת רשויות המס. הם ינסו יותר לעבוד על מחירי העברה, דמי ניהול ופטנטים כאלה".

באשר ל-P&G הוא אומר: "ההתכחשות לנוכחות בארץ היא ההתכחשות למס. ברמת המיסוי זה נקרא 'מוסד קבע', וככל שיש להם נוכחות קבועה - הם צריכים לשלם מס על הרווחים האלה. מס הכנסה טוב בלבדוק קיומו של מוסד קבע, ואני בטוח שהם יבדקו את זה, ואז יתברר לאשורו אם יש להם או אין להם מוסד קבע".

כהמחשה לפער בהתנהלות של חברה ציבורית או חברה פרטית מול רשויות המס, מביא ברזילי דוגמה מהעבר הרחוק: "בהיסטוריה הרחוקה היה תרגיל נפוץ בחברות קמעונאות. היו עושים פיצול של חוזים כדי לא לשלם מס רכישה שחויבת בו אם היית עושה הסכם שכירות של 10 שנים ומעלה. אז פיצלו את החוזים ל-5 שנים, עד שחברה אחת נרשמה למסחר בבורסה, והיא רצה למס הכנסה ועשתה גילוי מרצון. זה גרם למס הכנסה לפנות לשאר החברות. הדוגמה הזו מוכיחה את התזה שכאשר עושים דברים סמויים מן העין, זה קל יותר".

מאסם נמסר בתגובה: "באשר לנושא המיסוי: לא דובים ולא יער. נסטלה נוהגת ותנהג באסם גם בעתיד כפי שהיא נוהגת בחברות-הבת שלה ב-186 מדינות בעולם, כאשר כל הפעולות שקופות לרשויות המכס והמס.

"נסטלה מוכרת את כל מוצריה במחיר עלות אחיד לכל חברות-הבת שלה. מחירים אלה נקראים בשפה המקצועית 'מחירי העברה', והרווח נשאר בארץ, כאשר התהליך נתון לפיקוח רשויות המס בכל המדינות. אסם משלמת על רווחים אלה מס מלא בישראל.

"אסם תישאר חברה ישראלית, והיא חייבת לעבוד על-פי חוקי המס הישראליים.

"באשר לדמי ניהול: בנסטלה אין ולא יהיו דמי ניהול המושתים על חברות-הבת ואסם בכללן. אסם מעולם לא התבקשה לשלם דמי ניהול, ולמיטב ידיעתנו אין נוהל כזה בכל חברות נסטלה בעולם. כאשר אסם משתמשת במותגים או בידע של נסטלה, היא משלמת תמלוגים, שאף הם קבועים בהסכמים וזהים לאלה הנהוגים בחברות-בת אחרות של נסטלה. גם תמלוגים אלה שקופים לרשויות בישראל ובארצות השונות".

עוד כתבות

עסקים סגורים בצל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, תל אביב. / צילום: איל יצהר, גלובס

לידיעת המלצרים: הטיפים כלולים בדמי האבטלה

עם פרוץ משבר הקורונה אלפי מסעדות ובתי קפה נאלצו לסגור, ועובדים רבים, בהם עשרות אלפי מלצרים, נשארו ללא עבודה ● בזכות חוק הטיפים עשויים המלצרים להיות זכאים לדמי אבטלה על שכר גבוה יותר ● הנה כל מה שצריך לדעת

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון מפרטת את רגולציית הקורונה: מעסיקים יוכלו לדחות ההפרשות לפנסיה בשבועיים ללא ריבית פיגורים

רשות שוק ההון הודיעה על קידום תקנות שיאפשרו לעובדים בחל"ת, או לעובדים שהופסקה העסקתם, להאריך את הכיסויים הביטוחים הנלווים לחיסכון פנסיוני - לאובדן כושר עבודה ולביטוח חיים - מעבר לחמישה חודשים הקבועים כיום בחוק, "ואף עד לשנה"

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

צמאה למזומנים, אבל מתקשה לממש: קבוצת דלק הפסיקה את המגעים למכירת שתי תחנות כוח לקרן קיסטון

קבוצת דלק, שנמצאת בשליטתו של יצחק תשובה, ביקשה סכום של יותר מ-500 מיליון שקל עבור תחנות הכוח באשקלון ובשורק - הרבה יותר ממה שהציעה קרן התשתיות של דויטש ובירם

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

האוצר יקים קרן נוספת לעסקים גדולים בהיקף 6 מיליארד שקל

מדובר בקרן אשראי לסיוע לעסקים שהיקף פעילותם מעל 400 מיליון שקל ● במסגרת התוכנית צפויה לקום גם קרן שלישית לעסקים ממונפים

לוגו הוט 2019

דווקא עכשיו: תקלה בהוט משבשת את שירותי האינטרנט ללקוחות

התקלה הביאה לגל של פניות למוקדי החברה, שממילא עובדים במתכונת מצומצמת בשל הוראת משרד התקשורת ומשרד הבריאות ● הוט: התקלה בבדיקה, פועלים להחזיר את השירות בהקדם האפשרי

התפרצות נגיף הקורונה בני יורק / צילום: Bebeto Matthews, AP

טראמפ משנה את דעתו: לא יוטל סגר על ניו יורק שהפכה למוקד הקורונה

הנשיא האמריקאי הודיע אמש כי לא יכריז על סגר גם במדינות ניו ג'רזי וקונטיקט ● מושל ניו יורק ביקר את רעיון הסגר ואמר כי מדובר בהכרזת מלחמה שתמוטט את שוקי ההון ותגרור התנגדויות משפטיות

אורי אבל / צילום: תמר מצפי

אחרי עשרה חודשים: מנכ"ל קניון גינדי TLV יעזוב את תפקידו

אורי אבל יסיים את תפקידו ב-15 במאי ● ככל הידוע, עזיבתו אינה נוגעת באופן ישיר למשבר הקורונה, והיא ככל הנראה נובעת מפערי גישות עם בעל השליטה על אופי ניהול הקניון עוד לפני המשבר הנוכחי

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סלקום וגולן טלקום הגישו את בקשת המיזוג למשרד התקשורת

מקורות במשרד התקשורת אישרו כי הבקשה הוגשה, והיא בטיפול ● הצדדים הגישו לרשות התחרות בקשה לאישור המיזוג בתחילת החודש, והרשות כבר החלה בבדיקה וביקשה פרטים נוספים על העסקה

סטפן מונייה / צילום: לומברד אודייה

מתי תגיע ההתאוששות אל שוקי המניות?

מנהל ההשקעות הראשי בבנק לומברד אודייה השווייצרי, סטפן מונייה, אומר בראיון ל"גלובס" כי "בתרחיש שבו הנגיף יישאר איתנו לאורך זמן, האירוע והשפעתו על השווקים עלולים להידמות יותר למלחמה. צפוי גל של חברות שלא יוכלו לשרת את החוב שלהן, כשממשלות לא תוכלנה לתמוך בהן"

ערן אדן וכפיר עובד / צילום: שלומי יוסף

לקראת הקרב על מכונות ההנשמה: חברת MeMed תוכל לנבא איזה חולה קורונה צפוי להידרדר

החברה מפתחת בדיקה לזיהוי מוקדם של וירוס הקורונה וניבוי החמרה במצבו של החולה, ולטענתה הפיתוח והיישום צפויים להיות מהירים מאוד

פרמדיקים מעבירים חולה קורונה לאמבולנס בספרד / צילום: Felipe Dana, AP

ספרד בדרך ל"סגר הדוק": 838 בני אדם מתו ביממה האחרונה

ראש ממשלת ספרד יכנס היום את ממשלתו כדי לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מחוז אלזס בצרפת מסתמן כמוקד ההתפרצות העיקרי במדינה

אלה מנדלסון / צילום: דוברות בית החולים שיבא

"העולם הפך לכפר גלובלי, וכמו שזה נראה, מגפות כאלה עוד יפרצו"

פרופ' אלה מנדלסון, מנהלת המעבדה הארצית לנגיפים, מספרת על הקשרים הבינלאומיים שבזכותם היה ניתן להקים במהירות מערכת בדיקה, על העבודה האינטנסיבית - וגם על הבידוד שבו היא נמצאת כרגע

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידות בבורסה בתל אביב; מניות הבנקים קופצות על רקע ההקלות של בנק ישראל

הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון לבנקים ● מדד הביטוח מזנק ב-5%, כלל ומגדל קופצות ב-15% ● עליות חדות של 18%-11% במניות חברות הקנאביס ● המדדים המובילים מאבדים כ-1%

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית /צילום: איל יצהר

בקורנית דיגיטל אופטימיים למרות צפי לירידה חדה בהכנסות: "כשהמשבר יחלוף התחום שלנו יהיה בתאוצה אדירה"

מניית יצרנית מערכות הדפוס הדיגיטלי צנחה ב-15%, לאחר שהעריכה כי הכנסותיה ברבעון הראשון יהיו נמוכות ב-45%-35% מהרף הנמוך של התחזית הקודמת ● המנכ"ל: "אנו מתכוננים ליום שאחרי, שאנו מעריכים שיקרה לקראת יוני. נכנסנו למשבר במצב טוב מאוד עם הרבה מזומנים בקופה"

שי באב"ד / צילום: ליאור מזרחי

ועדת הקורונה התכנסה: "יצא בתקשורת שמשרדי האוצר והבריאות נלחמים – ממש לא"

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר בדיון בוועדת הכנסת בעניין משבר הקורונה: "המשימה של משרד הבריאות היא לעצור את הנגיף, המטרה שלנו היא לדאוג למשק"

הודו / צילום: AP Altaf Qadri

העוצר בהודו עובד בקושי: מאות אלפי מובטלים צועדים בדרכים לבתיהם

הודו סגרה את קווי הרכבות שלה לפני שבוע ללא הודעה מוקדמת, וניתקה בכך את אמצעי התחבורה העיקרי של מיליוני עובדים שמגיעים לערים מהכפרים או העיירות ● מיליוני אנשים בהודו נותרו ללא מקור מזון

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

"זו לא עוד שפעת": ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות מוטרדת מהעלייה בחולים הקשים

"זו הפכה להיות מחלה קשה, צריך להקפיד מאד על הסגר כדי לא להידבק בה", כך אומרת ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, "הנפטרים רובם מבוגרים, אבל אין חסינות לצעירים. האזרחים צריכים להיזהר, להישמר ולעשות מה שהם יכולים כדי להימנע מהמשך הפצת המחלה"

ראשת ממשלת איסלנד, קתרין יאקובסדוטיר / צילום: Alastair Grant, Associated Press

מחקר באיסלנד מאשר: חצי מנשאי הקורונה כלל לא מפגינים סימפטומים

בשל האוכלוסייה הקטנה, הפכה איסלנד בשנים האחרונות למעין "מעבדה גנטית" לחברות תרופות שונות, המשתמשות במאגרי הנתונים הגנטיים של תושבי האי ● איסלנד מובילה את העולם עם שיעור הבדיקות לקורונה כחלק מהאוכלוסייה – כ-3.5%

יואב שמחי / צילום: תמר מצפי

הסתדרות הלאומית מקדמת מחדש הצעת חוק למתן דמי אבטלה לעצמאים

יו"ר ההסתדרות הלאומית, יואב שמחי, הביא אל שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס את הצעת החוק, שהוגשה בנוסחים שונים כמה פעמים בעשור האחרון, אך בכל הפעמים נדחתה ● אקוניס תומך בהצעה וממתין לחזרה לפעילות תקינה של הכנסת כדי לקדמה