גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ימי חופש מהעבודה – כל מה שצריך לדעת

חושבים שאתם יודעים איך מחשבים את ימי החופשה המגיעים לכם? יודעים מה מגיע לכם אם חליתם באמצע החופשה? המדריך המלא

תיירות חופשה אילוסטרציה / צילום: Shutterstock
תיירות חופשה אילוסטרציה / צילום: Shutterstock

החל מתחילת 2017 מינימום ימי החופשה במשק עלה ל-12 יום. במדינות ה- OECD, אגב, מספר המינימום של ימי חופשה הוא 15-20 ימים.

ימי החופש האלו הם, כאמור, בבחינת המינימום. יש לא מעט עובדים שמקבלים ויקבלו יותר. זוהי הטבה משמעותית מאוד לעובדים. חשוב להדגיש: בימי החופשה העובדים מקבלים שכר מלא.

למחשבון ימי חופשה

ימי החופשה ניתנים לעובד פר שנה קלנדרית, כשהם תלויים בשני גורמים עיקריים:

1. משך הקשר המשפטי (יחסי עובד-מעביד) במהלך השנה: האם במשך כל השנה התקיימו יחסי עובד- מעביד בין הצדדים, או שרק בחלק מהשנה בגלל פיטורים, התפטרות או תחילת עבודה באמצע השנה.
סעיף זה בודק את מספר הימים בפועל שעבד העובד במהלך השנה.

2. ותק העובד: חוק החופשה השנתית מגדיר "שנת עבודה" כפרק זמן של 12 חודשים, שמתחיל באחד בינואר בכל שנה. לכן, לצורך חישוב החופשה השנתית, הוותק אינו משך הזמן שהעובד עובד במקום העבודה, אלא כמה שנים קלנדריות (מינואר עד דצמבר) הוא עובד במקום העבודה.

בחישוב ימי החופשה לא נכללים ימים בהם העובד נעדר בגלל שירות מילואים, ימי חג, ימי שביתה או השבתה, שבתון ביום הבחירות לכנסת, חופשת לידה, ימי הודעה מוקדמת על פיטורים או ימים שבהם העובד אינו מסוגל לעבוד עקב מחלה או תאונה. גם ימי הודעה מוקדמת לפיטורים או התפטרות לא ייחשבו כימי חופש, אלא אם לעובד צבורים יותר מ-14 ימי חופש. כמובן שגם ימים שבהם העובד אינו מסוגל לעבוד עקב מחלה או תאונה לא ייחשבו כימי חופשה.

חופשה - מי קובע מתי: המעסיק או העובד?

המעסיק רשאי לבחור מתי ינצל העובד את ימי החופש שלו. העובד יכול לבקש לנצל ימי חופשה מתי שמתאים לו והמעסיק חייב להתחשב בבקשותיו, או לנמק את סירובו בטעמים הגיוניים וסבירים. כמו כן, העובד רשאי לקחת יום אחד מהחופשה מתי שיבחר ויום אחד נוסף מתוך רשימת ימי חופשה לבחירה כמו חגים יהודיים, מוסלמים, נוצרים, יום האישה הבינלאומי, יום השואה, יום הזיכרון ועוד.

מעסיק המעוניין להוציא את העובד לחופשה, צריך להודיע לו על כך מראש. מעסיק המעוניין להוציא את העובד לחופשה ארוכה מ-7 ימים חייב להודיע לו לפחות שבועיים מראש. אם לא הודיע לו, המעסיק לא יוכל להפחית את ימי החופשה ממכסת ימי החופשה השנתית שצבר העובד. זה נכון גם במקרה של חופשות מרוכזות או חופשות כפויות, שנעשו מאוד פופולריות בשנים האחרונות. 

צבירת ימי חופש

במקרים מסוימים, עובדים מעדיפים לצבור את ימי החופשה שלהם ולהעביר אותם משנה לשנה, ולצאת לחופשה מרוכזת או לפדות אותם בכסף. חשוב לדעת שהסדר כזה לא קבוע בחוק. על פי החוק, ניתן לצבור עד שבעה ימי חופשה לשנה הבאה, אך לא מעבר לכך. כל צבירה נוספת עלולה להימחק, אלא אם המעסיק מסכים להסדר כזה, אך הוא אינו מחויב להסכים.

פדיון ימי חופשה אפשרי לאחר סיום יחסי העבודה. כלומר, בעת סיום עבודה, אמור העובד שעזב לקבל כסף עבור ימי החופשה שחייבים לו. עם זאת, צריך להיות ערים לחוק הקובע כי תקופת ההתיישנות של ימי החופשה היא שלוש שנים, כאשר בית הדין הארצי קבע כי מרוץ ההתיישנות בנוגע לתביעות הנוגעות לפדיון ימי חופשה מתחיל לרוץ עם סיום יחסי עובד מעביד. 

לכן, אם אתם חושבים שמגיע לכם חופשה שנתית שלא שולמה כחוק, מומלץ שלא להמתין עם התביעה שכן היא מתיישנת לאחר שלוש שנים בלבד מפקיעת יחסי העבודה  - ולא לאחר שבע שנים כתביעות אזרחיות אחרות. 

מחלה במהלך החופשה

אם עובד שיצא לחופשה, ובמהלך החופשה חלה או נפגע בתאונה, לפי החוק החופשה נפסקת מרגע המחלה או הפגיעה, כלומר לא ינכו את הימים בהם היה חולה ממכסת ימי החופשה שעומדים לרשותו. ימים אלה ייחשבו כימי מחלה, והוא עשוי להיות זכאי לדמי מחלה בגין ההיעדרות מהעבודה בימים אלה. 

חופשה ללא תשלום (חל"ת)

עובד המעוניין או נזקק לצאת לחופשה (טיול ארוך, מצב בריאותי או כל סיבה אחרת) ולא צבר ימי חופשה או שמספר הימים לא מספיק לו, יכול להפסיק את עבודתו לתקופה מוגבלת המוגדרת כחל"ת, בהסכמת המעסיק. בתקופה זו העובד לא מקבל שכר, אבל נשמרים יחסי עובד מעביד וחובת הנאמנות של העובד כלפי המעסיק (כמו איסור פגיעה באינטרסים, חובת סודיות).

ישנם חוקי עבודה שונים המתייחסים למצב של חל"ת. האפשרות הזו לא מעוגנת בחוק כלשהו, למעט במקרים מסוימים כמו בחוק עבודת נשים, המאפשר נטילת חופשה ללא תשלום לאחר חופשת לידה.

חשוב להבדיל בין חל"ת בהסכמת שני הצדדים ל"חופשה כפויה ללא תשלום", הנחשבת להרעה מוחשית בתנאי העבודה והעובד זכאי בגינה להתפטר בדין מפוטר.

בתקופת החל"ת לא יצברו, בדרך כלל, זכויות התלויות בוותק כמו דמי הבראה, ימי מחלה, או חופשה שנתית. גם הפרשת כספים לפנסיה או לקרן השתלמות נפסקת, אלא אם כן הוסכם אחרת בחוזה העבודה או בהסכם קיבוצי.

ימי חופשה מעל 14 יום לכל שנת עבודה לא יחושבו כוותק במקום העבודה לצורך חישוב פיצויי הפיטורים. החל"ת אינו מנתק את רצף העבודה לצורך קביעת עצם הזכאות לפיצויי פיטורים.

המעסיק חייב לשלם ביטוח לאומי בחודשיים הראשונים לחופשה. אפשר לנכות את הסכום משכר או תשלומים עתידים של העובד. לאחר חודשיים תחול חובת התשלומים ישירות על העובד, אלא אם כן מדובר בעובדת נשואה שבעלה מבוטח.

העובד זכאי לחזור ולעבוד באותם התנאים שהיו כאשר עזב, אך לא בהכרח לאותה משרה בדיוק. המעסיק יכול לבצע שינויים לגבי תפקיד העובד בזמן החופשה. 

כמה דמי הבראה מגיעים לי?

בנוסף לימי חופשה מגיעים לעובדים דמי הבראה (שמשולמים לרוב בחודשי הקיץ). הסכום שמגיע לעובד עבור כל יום הבראה שונה בין המגזר הפרטי לציבורי אם אתם במגזר הפרטי הסכום שתקבלו עבור כל יום הבראה הוא 378 שקל אבל אם אתם עובדי מדינה או רשויות מקומיות, אתם זכאים ל- 427 שקל לכל יום הבראה.

מספר הימים והסכום עבור כל יום נקבע בהסכם קיבוצי, והוא מינימאלי כלומר אי אפשר לשלם לכם פחות מהנקבע בהסכם, אבל אפשר בהחלט לשלם לכם יותר - למחשבון ימי הבראה.

מדריכים נוספים: 

ימי מחלה - האם מגיע לכם תשלום? וכמה?

ביטוח לאומי - מהן הזכויות שלכם?

שכר מינימום - מה מגיע לכם?

* המדריך נכתב בשיתוף מערכת אתר הון, מדריכים פיננסים. המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור מניות, קרנות נאמנות וניירות ערך אחרים; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עוד כתבות

אלדד קובלנץ / צלם: איל יצהר

בהתערבות המועצה: לוח השידורים של התאגיד חוזר למתכונת רגילה

במועצה למדו על שינויים בלוח השידור רק מהפרסומים בתקשורת ולאחר ישיבת מועצה אתמול יוחזרו לאוויר התכניות סדר יום ובחצי היום באופן מלא

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושר האוצר משה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

פרשנות: משבר של פעם במאה, אבל באוצר לא רוצים לצאת פראיירים

כל מדינות המערב, כולל השמרניות ביותר בימי שגרה, הבינו שמשבר הקורונה הוא מצב חירום שדורש לנקוט בצעדים לא שגרתיים ● המשק לא יחזור לצמוח עד שהמדינה תזרים כסף ותיתן ביטחון ואופק לבעלי העסקים - אם לא עכשיו, אז מתי?

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: הטוטליטריזם שם רגל בדלת

מעקב אחר אזרחים ופגיעה בזכויות הפרט הם סכנה לבריאות הציבור לא פחות מהקורונה

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: רויטרס

הביקורת ועונשה: סופטבנק ויתרה על שירותי מודי'ס לאחר שהנמיכה את הדירוג שלה

העימות בין החברות מדגים את ניגודי העניינים בין סוכנויות הדירוג לבין החברות, מאחר שהאחרונות משלמות להן כדי לקבל דירוג, והן יכולות להפסיק לשלם אם הן לא אוהבות את הדירוגים שלהן ● העימות גם משקף את מצבה הקשה של סופטבנק

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

נערכים לסגר מלא; ב-12:30 ישיבת ממשלה בנושא החמרת הסגר

נכון ליום חמישי בלילה טרם נפלה ההחלטה אם לצאת לסגר מלא, וסוף השבוע הנוכחי יאפשר למטה לבטחון לאומי פרק זמן נוסף לבחינת המצב ● החיילים, מבסיסי הכשרות הלוחמה ויחידות השדה, יחולקו למחוזות משטרתיים כאשר לכל מחוז תוקצה פלוגה אחת

אתר הבנייה בפתח תקווה שבו הפועלים נשארו לישון בעקבות המחדל שנוצר - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: גיא ליברמן, גלובס

עוצרים עסקאות, עובדים מרחוק ודוחים תשלומים. כותרות הנדל"ן

מספר מוכרי הדירות שמתמחרים מטה את הנכסים שלהם מתרחב ● איזה הקלות הציעה המדינה השבוע לגורמים בתחום הנדל"ן בצד גביית תשלומים והעבודה מול ועדות התכנון? ● וגם: איזה ליקויים מצא מבקר המדינה בתוכנית הדיור הממשלתית מחיר למשתכן

היסטוריה של 4 מיליארד שנים מציעה צד אחר של סיפור המגפה / צילום: Dean Lewins, רויטרס

לא רק מעבירי מחלות: הווירוסים שמעצבים את הדנ"א שלנו

איך קשורים נגיפים להתפתחות הזיכרון ואיזה תפקיד יש להם בהתפתחות היריון? הביולוג פרופ' ניל שובין הסביר במאמר במיוחד ל"וול סטריט ג'ורנל" מדוע וירוסים הם לא רק מעבירי מחלות אלא הכרחיים להתפתחות האבולוציונית שלנו

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית /צילום: איל יצהר

הקריסה בענף האופנה פוגעת בקורנית דיגיטל: חותכת את התחזיות לרבעון הראשון

מגפת הקורונה שהובילה לפגיעה חמורה בענף האופנה מקטינה מהותית את הכנסות קורנית, יצרנית מערכות להדפסה על טקסטיל ● ההכנסות ברבעון יהיו נמוכות ב-35%-45% מהתחזית המקורית

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

כך תתחברו לאפליקציית זום

נעמי בת ה-14, בתה של הלית ינאי–לויזון, עורכת מוסף הנדל"ן של גלובס עם מדריך קצר ופשוט לכל המשפחה

מאיר בן שבת, משה בר סימן טוב, בנימין נתניהו ושי באב"ד / צילום: צילום מסך

הגבלות התנועה יתגברו; נתניהו: אם לא יהיה שינוי בשיעור הנדבקים, אין מנוס מסגר

בתום ישיבת ממשלה על משבר הקורונה, סוכם על היערכות להידוק משמעותי של הגבלות התנועה באופן שיצמצם אף יותר את מספר השוהים מחוץ לבית, כדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה ● משרד האוצר יגבש מתווה לצמצום נוסף של העבודה במשק

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

ארה״ב עוברת את סין; הנשיא רוצה "לחזור, לחזור, לחזור לעבודה"; שאלות על הקרנבל של ניו אורלינס

המספרים: 85,000 לקו בנגיף הקורונה ● 3.5 מיליון מבקשים מענקי אבטלה ● השאלות: מה קרה בתחילת פברואר בניו אורלינס? האם סגל רפואי צריך לנסות ולהחיות חולי קורונה?

קניות בסופרמרקט בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מובטלים יקבלו מקדמה של 2,000 שקל לקראת חג הפסח על-חשבון דמי האבטלה

עד כה, כ-3,035 אנשים נמצאו חיוביים לנגיף ● מדובר בעלייה של כ-540 אנשים ב-24 שעות האחרונות ● משרד העבודה והרווחה דרש ממוסדות האקדמיים למסור את שמותיהם של סטודנטים לתואר ראשון ולתואר שני הלומדים במקצועות הבריאות והרפואה, וכן בעבודה סוציאלית ובפסיכולוגיה

יועז הנדל/ צילום :איל יצהר

דעה: האם האוזר והנדל יוכלו להצטרף לקואליציה? התשובה עשויה להיות חיובית

האם יתאפשר גם לצבי האוזר ויועז הנדל, שתרמו במידה רבה ליצירת התנאים לממשלת אחדות, אך שנבחרו מטעם מפלגת תל"ם, להצטרף לקואליציה מבלי שהצטרפות שכזו תהפכם ל"פורשים"?

ארונות קבורה קבוצתיים של קורבנות מגפת הקורונה ממתינים למשאיות שיעבירו אותם לבית קברות, ברגמו, איטליה. / צילום: Claudio Furlan, Associated Press

שוב עלה משמעותית מספר המתים מקורונה באיטליה: 969 ביממה

מספר מקרי הקורונה בעולם מתקרב ל-550 אלף ● כ-25 אלף איש מתו מהנגיף ברחבי העולם ● כ-128 אלף אנשים החלימו

שמירה על מרחק זה מזה בישיבה בתחנת אוטובוס בתאילנד / צילום: Challinee Thirasupa, רויטרס

מה מבדיל את ישראל מאיטליה ואיך נראים המספרים של המרוץ להשטחת העקומה

נתוני בדיקות הקורונה בישראל בעלייה (האם זה מספיק), הסגר יוביל כנראה לסגר הדוק יותר (אבל האם זה קרה מספיק מוקדם), והאוכלוסייה הצעירה בישראל מבדילה אותנו מאיטליה (אבל המרוץ להשגת מכונות הנשמה חייב להימשך) • "גלובס" מנסה לענות על השאלות סביב התפשטות מגפת הקורונה

טיימס סקוור במנהטן השבוע, בעקבות התפשטות הקורונה בעיר / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

יותר מסין, יותר מאיטליה: מספר חולי הקורונה בארה"ב הפך לגבוה בעולם

רק היום, מספר החולים שאומתו עומד על כ-14 אלף בני אדם, ולאורך מספר ימים במהלך השבוע עלה מספר הנדבקים ביותר מעשרת אלפים בני אדם ביום ● חלק ניכר מהחולים - כ-37 אלף, מרוכזים במדינת ניו יורק, בה בתי החולים מתקשים להתמודד עם שצף החולים

עפר שלח, כחול לבן / צילום: תמר מצפי, גלובס

מי אחראי על הכיווץ של רשות החירום הלאומית

העברת האחריות למשבר הקורונה לשר הביטחון תעלה למרכז הבמה את רח"ל - רשות אזרחית שנועדה לטפל בעורף במלחמה, באסון טבע ובמגפה ● המבקרים, ביניהם ח"כ עפר שלח, מאשימים שלאחרונה קיצצו לה את הכנפיים לטובת פיקוד העורף, גוף צבאי במהותו ● על מה הוויכוח?