גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קבוצת דלק: נבחנת אפשרות להנפקת האחזקות ב"תמר"

הקבוצה פרסמה היום את תוצאותיה הכספיות שהצביעו על זינוק של כ-263% ברווח הנקי ברבעון השני ■ הגז מ"תמר" הקפיץ את הרווח של קבוצת דלק ל-80 מיליון שקל ■ הכנסות הקבוצה ירדו

יצחק תשובה / צילום: יחצ
יצחק תשובה / צילום: יחצ

קבוצת דלק  שבשליטת איש עסקים יצחק תשובה ממשיכה ליהנות מרווחי הגז הזורם ממאגר תמר. החברה סיימה את הרבעון השני של 2016 עם רווח נקי של 80 מיליון שקל, והיא תחלק את מלוא הסכום כדיבידנד לבעלי מניותיה, כפי שהיא נוהגת מדי רבעון. חלקו של תשובה, שמחזיק בכ-63% ממניות קבוצת דלק, יעמוד על כ-50 מיליון שקל.

לדברי אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק: "החודשים הקרובים יעמדו בסימן קידום תוכניות הפיתוח של מאגר לוויתן, בהתאם ללוחות הזמנים של מתווה הגז, וביצוע קידוח "תמר 8", אשר עתיד להתבצע כבר בחודש נובמבר הקרוב".

קבוצת דלק היא חברת החזקות השולטת בשותפויות אבנר ודלק קידוחים, שנמנות עם השותפים במאגרי הגז תמר ולוויתן, שבים התיכון. עם החזקותיה העיקריות נמנות גם חברת תחנות התדלוק דלק שבבעלותה המלאה, 22.5% ממניות דלק רכב (יבואנית מאזדה ופורד) בשווי של כ-700 מיליון שקל, וכן חברת הביטוח הפניקס, שקבוצת דלק מחזיקה ב-52.5% ממניותיה, ושלהן היא מחפשת קונה בשנים האחרונות.

בשבוע שעבר דיווחה קבוצת דלק כי חתמה על הסכם מחייב למכירת כל החזקותיה בחברת הפניקס לחברת יאנגו הסינית, תמורת 1.95 מיליארד שקל. עם זאת, העסקה מותנית באישורה של דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, שדחתה עד כה כל בקשה של משקיעים מסין לרכוש שליטה בחברות ישראליות המנהלות כספי חיסכון לטווח ארוך.

במחצית הראשונה של 2016 רשמה קבוצת דלק רווח נקי של 165 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 232 מיליון שקל שנרשם במחצית המקבילה אשתקד. פעילות חיפושי הגז והנפט (המיוחסת לחלקה במאגר תמר) תרמה לקבוצת דלק רווח נקי של 72 מיליון שקל ברבעון השני, ושל 183 מיליון שקל במחצית הראשונה של השנה.

על תוצאות אלו העיבו במחצית הראשונה הפסדים של 73 מיליון שקל בגין ירידה בערכם של ניירות ערך שבידי החברה (בעיקר מניות של ענקיות אנרגיה בינלאומיות), אולם הפסדים אלו קוזזו ברובם בזכות הכנסות מסים של 65 מיליון שקל שרשמה החברה כתוצאה מהפחתת שיעורי המס בישראל.

הכנסות קבוצת דלק ממכירת גז טבעי וקונדסט ממאגר תמר (בניכוי תמלוגים למדינה) זינקו ברבעון השני ב-20% ל-436 מיליון שקל, והקפיצו את הרווח התפעולי של פעילות זו ב-26% ל-273 מיליון שקל. ברבעון השני גדל היקף מכירות הגז של תמר ללקוחות בישראל ב-28% לעומת הרבעון המקביל, והסתכם ב-2.3 BCM, בעוד שמכירות הקונדסט צמחו ב-29% ל-110 אלף חביות.

מוקדם יותר השנה הודיעה קבוצת דלק, כי היא בוחנת את מיזוגן של אבנר ודלק קידוחים, ולשם כך הקימה כל שותפות ועדת דירקטוריון עצמאית מיוחדת, שתנהל מטעמה את המו"מ על המיזוג. בינתיים, חתמו אבנר ודלק קידוחים על הסכם למכירת החזקותיהן במאגרי כריש ותנין תמורת 148.5 מיליון דולר (כ-560 מיליון שקל). 

נבחנת אפשרות להנפקת האחזקות ב"תמר"

במקביל, בהתאם לדרישה למכור את אחזקות אבנר ודלק קידוחים ב"תמר", מציינת קבוצת דלק כי נבחנות חלופות שונות למכירת מלוא הזכויות ב"תמר", לרבות באופן של מכירה לצד שלישי ו/או מכירה באמצעות הנפקה לציבור ו/או מכשירים הוניים שונים מתאימים. 

זו אכן אחת הדרכים שדלק שוקלים לפעול באמצעותה למימוש האחזקות בתמר - הנפקת אחזקות דלק בתמר בחברה ייעודית. לפי שעה אמנם טרם דובר על לונדון או על ניו-יורק, אבל זו בהחלט דרך שנבחנת על-ידם כדי לעמוד במתווה הגז.

כזכור, בימים אלה מקדמת דלק, ושתי השותפויות שלה - אבנר ודלק קידוחים, שבאמצעותן היא מחזיקה גם במאגר תמר, מיזוג של השותפויות. מהלך שכזה הכרחי על מנת לקדם את המכירה הכפויה של החזקות דלק בתמר.

דלק, נזכיר, מחויבת למכור תוך כמה שנים את אחזקותיה בתמר בגלל החזקותיה בלויתן, בהתאם למתווה הגז. לאחרונה היא אף חתמה על הסכם למכירת החזקותיה בתנין וכריש.

חלקה של דלק ברווחי איי.די.אי - 9 מ' ש'

נוסף על כך, לקבוצת דלק גם פעילות במגזר התשתיות, באמצעות החזקה ב-50% ממניות חברת מתקני ההתפלה איי.די.אי טכנולוגיות (הנדסת התפלה), וכן בתחנות כוח לייצור חשמל למתקני ההתפלה. בשנים האחרונות נפוצו ידיעות על כך שבעלות השליטה באיי.די.אי (דלק וכיל) מחפשות רוכש לפעילותה, אולם הסכם מכירה טרם נחתם.

בינתיים, מדווחת דלק כי חלקה ברווחי איי.די.אי (IDE) הסתכמו ב-9 מיליון שקל ברבעון השני וב-12 מיליון שקל במחצית הראשונה. מוקדם יותר החודש חתמה קבוצת דלק על הסכם למכירת תחנת כוח לייצור חשמל שסמוכה למתקן ההתפלה באשקלון, בתמורה ל-200 מיליון שקל, המשקפים רווח של 40 מיליון שקל על שווי הנכס בספרים.

קבוצת דלק הציגה בדוחות הרבעון השני הון עצמי של 4.3 מיליארד שקל, והיא נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של כ-9.7 מיליארד שקל. איגרות החוב של החברה מדורגות A ו-2A בידי S&P מעלות ומידרוג (בהתאמה), והיקף פירעון התחייבויותיה נע סביב 1 מיליארד שקל בשנה במהלך השנים הבאות, וסביב 8.6 מיליארד שקל בסך הכול.

בחודש שעבר הנפיקה הקבוצה שתי סדרות אג"ח להמרה בהיקף כולל של 1.1 מיליארד שקל, וברשותה מזומנים ומסגרות אשראי לא מנוצלות בהיקף של כ-2.75 מיליארד שקל.

עוד כתבות

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

בצל משבר הקורונה: הוט מושכת את ההצעה לרכישת פרטנר

על רקע התמשכות המגעים ועל רקע קריסת השווקים הפיננסיים הוחלט באלטיס, חברת האם של הוט להפסיק המו"מ ● מהוט לא נמסרה תגובה

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

הקמפיין החדש של אלקטרה עם נינט טייב, אמיר דדון וגיא זוארץ / צילום: אלקטרה

בצל הקורונה: מקדימים תשלומים לאמנים

אשכולות, שאחראית על גביית התמלוגים מהגופים המשדרים, תקדים את התשלומים לחבריה שהיו אמורים להיות מחולקים בעוד מספר חודשים ותחלק אותם בתקופה הקרובה

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

רשות שדות התעופה: "היקף הפעילות בנתב"ג צנח ב-98%, נבצע החלטות דרמטיות"

אובדן ההכנסות גרם לנתב"ג להפסדים של 1.5 מיליארד שקל ● מנכ"ל רשות שדות התעופה ונציגות העובדים הורו על נקיטת צעדים נוספים, ובהם הוצאת 600 עובדים נוספים לחל"ת וכן קיצוץ שכר רוחבי של 10%-15% לעובדי היום המוגדרים כחיוניים

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

אקזיט בטיימינג מושלם: חברי דן מכרו מניות ב-450 מיליון שקל רגע לפני שהקורונה הכתה בתחבורה הציבורית

בין המשקיעים בעסקה שנסגרה בחודש שעבר - הכשרה ביטוח, דיסקונט, נורסטאר, חן למדן, דוד פתאל ודן פרופר

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

בזמן שאייל לפידות הפך לשיאן השכר ב-2019, שווי ההטבה ההונית שקיבל בשו"ב התכווץ ביותר מ-100 מיליון שקל

דוחות שיכון ובינוי חושפים כי חברת התשתיות והנדל"ן רשמה בשנה שעברה הוצאות שכר של כ-62 מיליון שקל בגין חמשת בכיריה, בראשות לפידות ● אלא שמאז השיא בפברואר צללה מניית החברה ב-50% כמעט ומחקה חלק ניכר מההטבה לבכירים

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מתקרב לרבע מהמשק; מעל ל-800 אלף נרשמים חדשים במרץ

עד היום ב-17:00 נרשמו 20,413 דורשי עבודה – דומה למספר הנרשמים הכולל אתמול ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת ● שיעור האבטלה עומד על 23.1%

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

התוכנית לחילוץ המשק: 80 מיליארד שקל, מחציתם מקופת המדינה

במרכז התוכנית: סיוע בגובה של 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי ● כחלון נפרד מתיק האוצר: ״מאמין שהמשק יחזור לפעולה אחרי פסח״ ● במקביל החמרה במגבלות התנועה: העבודה תצומצם ל-15% בלבד מהעובדים בכל ארגון

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"