גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מידרוג: אלטשולר שחם לא תשחזר את הכנסות השיא

דירוג בית ההשקעות נעשה לקראת גיוס חוב של עד 250 מיליון שקל, שנועד לממן את רכישת בעלי מניות המיעוט באלטשולר שחם ■ "אטשולר שחם יתקשה להמשיך לצמוח כבעבר"

גילעד אלטשולר / צילום: תמר מצפי
גילעד אלטשולר / צילום: תמר מצפי

סך ההכנסות של בית ההשקעות אלטשולר שחם מדמי ניהול מכלל פעילויותיו צפוי לרדת ב-2016 וב-2017 לטווח של 530-550 מיליון שקל בשנה, לעומת הכנסות של 570 מיליון שקל מדמי ניהול שנרשמו ב-2015. כך מעריכים בחברת הדירוג מידרוג, שהעניקה לאלטשולר שחם דירוג A2 לקראת גיוס של עד 250 מיליון שקל בהנפקת איגרות חוב.

במידרוג מדגישים כי המיצוב העסקי של בית ההשקעות, שמנהל נכסים בהיקף של כ-65 מיליארד שקל, הוא טוב יחסית ונשען על מותג חזק, יכולת הפצה רחבה ויכולת שימור לקוחות בתחומי הליבה. שלושה גורמים אלו, מקורם לדברי מידרוג בניהול השקעות שמציג תשואות בולטות לאורך זמן, ובמערך תפעולי תומך שמצוי בתהליך התבססות.

אלטשולר שחם הוא בית ההשקעות הרביעי בגודלו בישראל, ומוחזק כיום בידי גילעד אלטשולר (33%), קלמן שחם (33%), רוני בר (7%) וחברת שירז דש השקעות של משפחת דותן (25%). תמורת הגיוס מיועדת לשמש לחלוקת דיבידנד מיוחד בהיקף 110 מיליון שקל, וכן לרכישה ופירעון של שטרי הון שהעניקו הבעלים לחברה אחות בסך של כ-100 מיליון שקל. הכספים שיועברו לבעלי המניות ישמשו לתשלום למשפחת דותן, שמוכרת את החזקתה לשלושת השותפים האחרים בתמורה ל-210 מיליון שקל - קרי, לפי שווי של 840 מיליון שקל לבית ההשקעות.

לפי מידרוג, נכון לסוף 2015 היוו הנכסים המנוהלים באלטשולר שחם כ-9% מסך הנכסים המנוהלים בבתי השקעות בישראל. בשנים 2013-2015 הציג בית ההשקעות גידול חד בנכסים המנוהלים בכל תחומי הפעילות, בשיעור שנתי ממוצע של כ-25%, כשבמקביל צמחו הכנסותיו מדמי ניהול מכ-290 מיליון שקל ב-2012 לכ-570 מיליון שקל ב-2015.

ירידה בדמי הניהול מול עלייה בנכסים

עם זאת, לצד הגידול בהיקף הנכסים חלה שחיקה בדמי הניהול, כאשר יחס ההכנסות לנכסים מנוהלים ירד מ-0.93% ב-2012 ל-0.88% ב-2015. במידרוג מעריכים כי בית ההשקעות יתקשה להמשיך ולצמוח בשיעורים דומים בשנים הקרובות, לאור ההאטה בקצב היצירות מלקוחות חדשים (בעיקר בקרנות הנאמנות), וכן סביבה מאקרו-כלכלית המקשה על השגת תשואות גבוהות בשוק ההון.

כן מעריכים במידרוג כי התחרות הגוברת בין בתי ההשקעות וחברות הביטוח בכל ענפי הפעילות של אלטשולר שחם, תגרור המשך ירידה בדמי הניהול, אשר תקזז את העלייה בסך הנכסים המנוהלים. מסיבה זו, צפויות ההכנסות לרדת לעומת השיא ב-2015.

תמהיל הנכסים המנוהלים באלטשולר שחם כולל ארבעה ענפי פעילות משמעותיים: קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות וניהול תיקי השקעות. לדברי מידרוג, תמהיל הנכסים כולל מרכיב גבוה יחסית של מכשירי השקעה (תיקי השקעות וקרנות נאמנות) בשיעור של 43% נכון ל-2015 (שאמור לרדת לכ-40% השנה ובשנה הבאה), אשר באופיים חשופים יותר למגמות קצרות טווח בשוקי ההון, וכתוצאה מכך מציגים תנודתיות גבוהה בהיקף הפדיונות.

תמהיל זה משפיע לרעה על סיכון האשראי של החברה, ולכן לדעת מידרוג יהיה על אלטשולר שחם להרחיב את תמהיל החיסכון לטווח ארוך, בעיקר בתחום הפנסיה, ולהמשיך בהיקף הצבירות החיובי בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות.

רווחיות גבוהה מהמקובל בשוק

אתמול (ד') נחשף ב"גלובס" כי אלטשולר שחם רשם בשלוש וחצי השנים האחרונות רווח נקי מצטבר של 252 מיליון שקל, בזכות הצמיחה המרשימה בהיקף הנכסים המנוהלים, ואלו חולקו במלואם כדיבידנד לבעלי מניותיו. מדובר ברווחיות גבוהה מאוד ביחס למקובל בשוק ההון המקומי, והיא מאפיינת בית השקעות צומח נוסף - ילין לפידות, שכמו אלטשולר שחם נהנה גם הוא בשנים האחרונות מעלייה מרשימה בהיקף הנכסים המנוהלים תחתיו, ורשם בתקופה המדוברת (3.5 שנים) רווח מצטבר של 283 מיליון שקל.

יש לציין כי הדוחות הכספיים של אלטשולר שחם אינם מאחדים את פעילות חברת הגמל של בית ההשקעות, אשר מטופלת לפי שיטת השווי המאזני. חברת הגמל הציגה הכנסות של 303 מיליון שקל ב-2015.

מהדוחות גם עולה, כי במחצית הראשונה ב-2016 הציג אלטשולר שחם ירידה של 43% ברווח הנקי ל-27 מיליון שקל. לירידה בהכנסות וברווחים במחצית אחראית כנראה המגמה שאפיינה את פעילותם של כלל בתי ההשקעות בתקופה זו, ובראשה פדיונות בקרנות הנאמנות, שהביאו עמם ירידה בדמי הניהול שנגבו מתחום זה, לצד שחיקה בדמי הניהול הנגבים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות.

אלטשולר שחם

עוד כתבות

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

מנכ"לי קשת ורשת לשר התקשורת אמסלם: "די לתירוצים ולאוזלת-היד"

מנהלי הערוצים המסחריים, אבי ניר ואבי בן טל, מסרבים להרים ידיים אל מול סירובו של שר התקשורת דוד אמסלם לתת הקלות לערוצים בעקבות משבר הקורונה באמצעות שחרור כספי הביד בהיקף 35 מיליון שקל

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל רוצה שהבנקים יתנו יותר אשראי ונערך לגידול בהפסדי אשראי: מפחית בחדות את דרישות ההון מהבנקים

יחסי ההון המינימליים שהבנקים נדרשים לעמוד בהם יופחתו ב-1%, ובבנק המרכזי שואפים לכך שההון שישתחרר לבנקים ישמש אותם מיידית למתן אשראי לציבור ● עוצר חלוקת דיבידנדים חדשים ותוכניות רכישה עצמית

ערן יעקב / צילום: רפי קוץ

מנהל רשות המסים: תוכנית החירום כוללת מענקים לעסקים קטנים ובינוניים

יעקב ערן ציין כי התוכנית שתוצג הערב לרה"מ נשענת על שלוש רגליים: רשת ביטחון סוציאלי לעסקים, הבטחת המשכיות עסקית ואסטרטגיית יציאה מהמשבר והאצת צמיחה ● רשות המסים לא תדחה את מועד תשלום המס לעסקים המשלמים מע"מ חד-חודשי

סטפן מונייה / צילום: לומברד אודייה

מתי תגיע ההתאוששות אל שוקי המניות?

מנהל ההשקעות הראשי בבנק לומברד אודייה השווייצרי, סטפן מונייה, אומר בראיון ל"גלובס" כי "בתרחיש שבו הנגיף יישאר איתנו לאורך זמן, האירוע והשפעתו על השווקים עלולים להידמות יותר למלחמה. צפוי גל של חברות שלא יוכלו לשרת את החוב שלהן, כשממשלות לא תוכלנה לתמוך בהן"

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

מנפיקות האג"ח הזרות תחת לחץ: לאחר הערת "עסק חי" לרילייטד, איתותים שליליים גם מכיוון אול-יר וקופרליין

מדד תל בונד גלובל, הכולל את אג"ח חברות הנדל"ן הזרות שנסחרות בת"א, צנח ב-19% מתחילת מרץ ● רואי החשבון של חברת אול-יר מצביעים על הצורך לממש ולממן מחדש נכסים ● קופרליין תדחה פירעון אג"ח בחצי שנה

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו״מ על התקופה שאחרי המשבר ● ״אנו נמצאים כולנו במשבר כלכלי שלא נראה מעולם״, כותבים ברשתות, ומוסיפים: ״כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, יום בו נצא כולנו מהמשבר"

הבורסה בניו יורק. עמדות סניטציה לידיים פוזרו בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

משבר הקורונה מפחיד - אבל השווקים עוד יתאוששו

לציבור המשקיעים יש נטייה מוכרת לברוח בירידות ולהסתער בתום העליות, והמצב אינו שונה גם כיום ● כדי להימנע מהחלטות נחפזות, כדאי למתן את האמוציות - ורק לאחר מכן לנתח את מערך הסיכונים, ואולי גם ההזדמנויות, שנוצרים בשווקים

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

שי באב"ד / צילום: ליאור מזרחי

ועדת הקורונה התכנסה: "יצא בתקשורת שמשרדי האוצר והבריאות נלחמים – ממש לא"

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר בדיון בוועדת הכנסת בעניין משבר הקורונה: "המשימה של משרד הבריאות היא לעצור את הנגיף, המטרה שלנו היא לדאוג למשק"

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בתום פגישה בת 8 שעות בין נתניהו וגנץ: אלו ההסכמות שהושגו לקראת הקמת ממשלה

נתניהו וגנץ יתחלפו בתפקיד ראש הממשלה 18 חודש מיום הקמתה ● המפלגות המרכיבות את הממשלה הן הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ימינה וחוסן לישראל בת 15 המנדטים

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

ארגון גג חדש למגזר העסקי דורש חלוקת הנטל עם המגזר הציבורי

התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, והתאחדות חקלאי ישראל, החליטו על תיאום עמדות מלא לנוכח המשבר הכלכלי המחריף ● "אני יודע שרה"מ נחוש להעביר תוכנית משמעותית, אך אם הכלים בתוכנית לא יתאימו לצרכים המידיים של המגזר העסקי המשק יקרוס לתוך עצמו"

פועלי בניין בבריטניה, בשבוע שעבר. סערה ציבורית  צילום: AP / Alberto Pezzali / צילום: Alberto Pezzali, Associated Press

השפעות הקורונה על הבנייה בעולם: האתרים עוד עובדים, אבל הקצב יורד

תעשיית הבנייה באירופה עומדת בפני משבר קיומי כתוצאה מהמגפה ● לפי הערכות, בגרמניה יש ירידה של 25% בהיקף פרויקטים ● בבריטניה הדרישה להחריג את עסקי הבנייה מהצו שהורה לבריטים להישאר בבית השבוע גרמה לסערה ציבורית

רה"מ הונגריה ויקטור אורבן במערכת הבחירות האחרונה ב־2018 / צילום: Associated Press

דמוקרטיות בשקיעה בעידן הקורונה: מי צריך פרלמנטים מתפקדים?

נסיגת הדמוקרטיה הליברלית מתרחשת זה זמן מה בשורה של ארצות ● חלקן ממש בימים האלה בחסות הקורונה שמשתוללת בכל פינה ● הסמן הקיצוני כעת הוא ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שמנצל את המגפה כדי לבטל את הפרלמנט ולהעביר את מלוא סמכויות החקיקה לידיו

הודו / צילום: AP Altaf Qadri

העוצר בהודו עובד בקושי: מאות אלפי מובטלים צועדים בדרכים לבתיהם

הודו סגרה את קווי הרכבות שלה לפני שבוע ללא הודעה מוקדמת, וניתקה בכך את אמצעי התחבורה העיקרי של מיליוני עובדים שמגיעים לערים מהכפרים או העיירות ● מיליוני אנשים בהודו נותרו ללא מקור מזון

אורי אבל / צילום: יוסי כהן

אחרי עשרה חודשים: מנכ"ל קניון TLV יעזוב את תפקידו

אורי אבל יסיים את תפקידו ב-15 במאי ● ככל הידוע, עזיבתו אינה נוגעת באופן ישיר למשבר הקורונה, והיא ככל הנראה נובעת מפערי גישות עם בעל השליטה על אופי ניהול הקניון עוד לפני המשבר הנוכחי

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לראשונה בשוק הפנסיוני: תשואה חודשית שלילית דו-ספרתית לחסכונות הציבור

עפ"י אומדנים בשוק, שוק הגמל רשם תשואות שליליות של 12%-10% מתחילת מרץ - החודש החלש זה יותר מ-20 שנה ● שוק קרנות הנאמנות פדה החודש 40-35 מיליארד שקל ואיבד כמעט רבע מנכסיו

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

בניגוד למתחרים: קניון TLV טרם הודיע על הקלות לשוכרים בשל משבר הקורונה

ל"גלובס" הגיעו טענות מצד בעלת רשת החנויות דנה אשכנזי כי חולטו לה 80 אלף שקל על רקע אי הסכמות עם הנהלת הקניון של מוטי בן משה ● חברת הניהול על הקלות לשוכרים: "עד 31 בחודש נודיע את החלטת הבעלים וזאת מתוך רצון להתחשב בשוכרים"

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון מפרטת את רגולציית הקורונה: מעסיקים יוכלו לדחות ההפרשות לפנסיה בשבועיים ללא ריבית פיגורים

רשות שוק ההון הודיעה על קידום תקנות שיאפשרו לעובדים בחל"ת, או לעובדים שהופסקה העסקתם, להאריך את הכיסויים הביטוחים הנלווים לחיסכון פנסיוני - לאובדן כושר עבודה ולביטוח חיים - מעבר לחמישה חודשים הקבועים כיום בחוק, "ואף עד לשנה"

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

צמאה למזומנים, אבל מתקשה לממש: קבוצת דלק הפסיקה את המגעים למכירת שתי תחנות כוח לקרן קיסטון

קבוצת דלק, שנמצאת בשליטתו של יצחק תשובה, ביקשה סכום של יותר מ-500 מיליון שקל עבור תחנות הכוח באשקלון ובשורק - הרבה יותר ממה שהציעה קרן התשתיות של דויטש ובירם

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

נאבקים בקורונה: אייל עופר תורם 10 מיליון שקל לבתי חולים

התרומה תחולק בין בתי החולים איכילוב, שיבא ורמב"ם, כאשר כל אחד מהם יקבל 3 מיליון שקל, ובנוסף ארגון "לתת" יקבל תרומה בסך מיליון שקל