גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

4 דברים שאתה צריך לחפש אצל מנהל ההשקעות שלך

מנהלים תיק בבית השקעות? מרגישים חוסר ודאות או אי שביעות רצון אבל לא בטוחים למה ומה כדאי לעשות? אספנו ארבעה קריטריונים שבית ההשקעות שלכם צריך לעמוד בהם

איך תדעו שתיק ההשקעות שלכם בידיים טובות? / צילום: צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
איך תדעו שתיק ההשקעות שלכם בידיים טובות? / צילום: צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף אלטשולר שחם

רבים בציבור מנהלים היום תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות בארץ, למעשה כ-84 אלף לקוחות, שמנהלים ביחד כ-245 מיליארד שקל. חלקם עוקבים אחר התשואות וקוראים בעיון את הדוחות הרבעוניים. חלקם חוו שנים ברוכות, חלק עברו כמה משברים בשלום, אחרים לא. השנה האחרונה לא התברכה רק בשוורים שרצים קדימה, תנודתיות גבוהה נרשמה בשווקים והמשקיעים אינם שקטים. רבים חווים היום חוסר שביעות רצון ותחושת אי נוחות מלווה אותם.

לא תמיד שיעור התשואות הוא שמעורר את חוסר השקט הזה. זה יכול להיות גם יחס או התנהלות כללית של בית ההשקעות. תחלופה של מנהל ההשקעות האישי, מענה איטי לצרכי המשקיע, אי נוחות בגישה הדיגיטלית לחשבון וכדומה.

האלמנטים הפסיכולוגיים הכרוכים בהשקעה עלולים לגרום למשקיעים לבצע פעולות לא רציונליות המבוססות על דחפים ולכן רבים חוששים לפעול על סמך תחושה בלבד. יחד עם זאת מקונן אצלם החשש להתעורר יום אחד בתחושה שאולי היו צריכים לפעול חודשים אחורה.

אספנו ארבעה קריטריונים בסיסיים לבחינת בית ההשקעות שלכם:

מידע, שקיפות ושירות

בית ההשקעות שבחרתם צריך לספק תחושת ביטחון ושותפות שתיבנה על יסוד שירות מקצועי, שקוף, ויעיל. בעולם המהיר והטכנולוגי של היום אתם יכולים וצריכים ליהנות ממידע לגבי תיק ההשקעות שלכם בכל זמן ובכל אמצעי שנוח לכם - מאתר ברמה גבוהה, כולל אזור אישי עם מידע מפורט, דרך עדכונים תקופתיים לאורך הרבעון, ועד מענה טלפוני מהיר ומקצועי. המידע צריך להיות לא רק זמין, אלא גם נגיש ושקוף.

מנהל תיק השקעות / צילום: צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

חותמת אישית

כשאתם משקיעים את הכסף הרב שחסכתם, כדאי שתהיו בטוחים שמנהל ההשקעות שלכם מחוייב לתיק שלכם. במילים אחרות - הייתם רוצים שהשם האישי של מנהל ההשקעות יהיה זה העומד מאחורי ניהול התיק שלכם. השם והמוניטין של מוביל אסטרטגיית ההשקעה צריכים לעמוד על הכף ולהיבחן בכל תשואה או הפסד, על מנת שרמת המחויבות להשקעה לא תוטל בספק.

בואו להתייעץ עם המומחים של אלטשולר שחם>>

היסטוריה של עמידה במשברים

  עמידה במשברים / צילום: צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ותק הוא אינדיקטור משמעותי נוסף לאיכות ולמקצועיות של בית השקעות, במיוחד כאשר הארגון נהנה מהנהלה יציבה, שניתן לבחון את התנהלותה לאורך זמן. התבוננות היסטורית בעשורים האחרונים מגלה שכל חמש עד עשר שנים השוק העולמי חווה משבר: המשבר הפיננסי באסיה ב-1997, משבר הדוט קום ב-2001 והמשבר הכלכלי ב-2008. בתי ההשקעות ששרדו לאורך זמן, הציגו יכולת התמדה, הוכיחו עמידות במשברים וצלחו אותם. הללו הראו שהם יודעים להתנהל בתקופות קשות, שהם מבינים את השוק, ומיישמים מדיניות השקעות ברורה ועקבית שאינה משתנה בעקבות לחצים. קשה לבחון מראש את התנהלותו של בית השקעות שטרם חווה משבר גדול.

בנוסף, התמודדות עם תקופה קשה או משבר אינה כרוכה רק בניהול נכון ועקבי של ההשקעות, אלא גם ביכולת לתת מענה ללקוחות, ולתת פתרונות תפעוליים שיאפשרו התמודדות מיטבית עם העומס והדרישות המיוחדות שתקופות כאלה מביאות עימן.

סביר להניח שארגון שחווה משברים יודע כיצד לבנות מערכת שמסוגלת להתמודד עם מצבים כאלה. אותם ארגונים שבנו מערך ארגוני ונהלי עבודה שאפשרו להם להתמודד עם משברים, יכולים להציע מערך איכותי שכזה גם בתקופות רגיעה.

יציבות

לבסוף, בית השקעות שיכול להעניק שקט נפשי אמיתי ללקוחותיו חייב להיות גוף העומד במדדים שמלמדים על יציבות. ארגון יציב יתאפיין בין היתר בכמות נכסים שנמצאת בעלייה מתמדת, ויוכיח צמיחה עקבית.

סימן נוסף ליציבות הוא מספר הלקוחות. הניסיון מלמד שרבים מבתי ההשקעות הקטנים לא ישרדו בתקופות קשות, ויתקשו להתמודד עם שינויים רגולטוריים שמעלים את רף ההוצאות. לעומת זאת, בסיס לקוחות גדול מגביר את יכולת הארגון להסתגל לשינויים חיצוניים ולהמשיך לפעול גם בתקופות של משבר או תנודתיות בשווקים.

אלטשולר שחם - בית השקעות עם למעלה מ-25 שנות ניסיון בשוק ההון >>

*** אלטשולר שחם ניהול תיקי השקעות בע"מ עוסקת בשיווק השקעות ובניהול תיקים ולא בייעוץ השקעות. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת. אין בתשואות עבר כדי להבטיח תשואה עודפת כלשהי בעתיד.• האמור בכתבה הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ולכן אין לקבל על סמך האמור החלטות השקעה כלשהן • אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל משקיע.

עוד כתבות

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

בצל משבר הקורונה: הוט מושכת את ההצעה לרכישת פרטנר

על רקע התמשכות המגעים ועל רקע קריסת השווקים הפיננסיים הוחלט באלטיס, חברת האם של הוט להפסיק המו"מ ● מהוט לא נמסרה תגובה

מתוך מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המעסיקים בקריאה דרמטית לממשלה: "יש חיים אחרי הקורונה"

לא להגדיל את מעגל האבטלה: מאות מעסיקים פנו לממשלה בבקשת סיוע ● "ההטבה היחידה שהמדינה נותנת היא לשלוח עובדים הביתה. למה לשלוח הביתה? תעזרו לנו להחזיק אותם במקומות העבודה"

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

הדמיה של מגדל שער העיר בכפר סבא / הדמיה: אלכס לובימוב ומיכאל לין, יח"צ

במקום קניון הצומת בכפר סבא: שופרסל תבנה מגדל בן 26 קומות

חברי ועדת המשנה של הוועדה המקומית כפר סבא אישרו היום את תוכנית שער העיר ● התוכנית כוללת תוספת קומות ושטחים לבניית מגדל של 26 קומות, בשטח של כ-50 אלף מ"ר, שתי קומות מסחר והשאר משרדים

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

הרצוג פוקס נאמן לוגו / צילום: יחצ

הקיצוצים הגיעו גם למשרד הרצוג-פוקס-נאמן: חוזרים לשכר של 2019, 10% מהעובדים יצאו לחל"ת

במשרד עורכי הדין הגדול בארץ הכריזו על קיצוץ רוחבי של 15% בשכר עובדי המשרד ● במשרד מ.פירון הוציאו עובדים לחל"ת והפחיתו 20% בשכר עורכי הדין, אך לא קיצצו בשכר המתמחים

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

היום התקיימה בירושלים הפגנה של אלפי עצמאים, שמחו נגד התעלמות הממשלה מקריסתם על רקע משבר הקורונה ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

מגדלי יוקרה במערב הסנטרל פארק, ניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קורונה? בארה"ב עדיין קונים דירות יוקרה

המגפה אמנם משתוללת בניו יורק, אבל בשבוע שעבר עוד נחתמו לא מעט הסכמים לדירות יקרות

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר