גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שתיקת הכבשים: מה באמת קורה בבית החולים הדסה?

פרשנות: כשהלחץ סביב משבר הילדים הלא מטופלים בהדסה הפך למאיים, וכשהתחקירים בתקשורת נהיו לא נעימים - שר הבריאות יעקב ליצמן שלף מערכת ספינים משוכללת

בי"ח הדסה עין כרם / צילום: איל יצהר
בי"ח הדסה עין כרם / צילום: איל יצהר

שר הבריאות, החולי והכאב יעקב ליצמן זכה השבוע בעוד תואר בכיר: ספין-פרופסור. הלחץ במשבר הילדים החולים הלא מטופלים במחלקה ההמטואונקולוגית בהדסה הגיע - 7 חודשים אחרי שהחל (!) - לנקודת שיא ציבורית שהצליחה להזיז אפילו את האדישות והאינטרסים של השר.

ההורים הקימו בית חולים שדה מאולתר בגן סאקר, בו "אושפזו" הילדים החולים ותמונותיהם הונחו ביתר שאת מול פני העם, שעד היום שתק. התפטרות הרופאים נכנסה לתוקף. מועד הדיון בעתירה לבג"ץ, ודרישתם לפתיחת חקירה פלילית נגד השר ומקורבו פרופ' זאב רוטשטיין - מתקרב. וכל השבוע, לכל אורכו, יום אחר יום, הדהד הפרומו האלים של הפרופסור לרפואה, קרדיולוג, מהדסה שחוזר ואומר-צורח שוב ושוב ושוב: "מי שבא לאיים עלי - אני פשוט יורה בו" לקראת השידור של התחקיר הענק, המאופק, הדקדקני והנדיר באיכותו בתוכנית "המקור" של ערוץ 10.

מעניין אם גם ליצמן תמה בינו ובינו אם נושא הדברים הוא באמת רופא שנשבע את שבועת הרופאים או מי שהתנהגותו נראית כשל נציג משפחת פשע. וכל זה קורה כאשר העננה הכבדה של תחקיר "מסך עשן" של חדשות ערוץ 2, שתיעד מעברי מעטפות כסף, מאכער בכיר המקורב ביותר לליצמן, שגויס לטובת קידום מוצרי סיגריות, תמורת כסף - מתקרבת לחקירה פלילית.

הספין-דוקטור ליצמן לקח את עצמו בידיים ועשה את מה שהוא תמיד עשה הכי טוב: מגייס את הבריאות ואת הפקידות הגבוהה שלו כדי להסית את תשומת הלב.

ספין מספר 1. השר מציג עצמו כאכפתי. ביום ראשון האחרון אחר הצהרים הוציא המשרד הודעה כי "שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, והד"ר ורד עזרא ראש מנהל רפואה במשרד הבריאות - הגיעו היום שוב לבית חולים הדסה בירושלים כדי לפגוש את הרופאים החדשים במחלקה ההמטואונקולוגית ילדים ולעמוד מקרוב על היערכות המחודשת של בית החולים ועל הטיפול הניתן לילדים... השר הבטיח שהבטחתו לתוספת מיטות תיושם למרות הקושי", והמשיך עוד לדבר עצמו לדעת. רק שאף אחד לא התעניין בזה.

ספין מספר 2. השר שלף מהבוידעם והחזיר לכותרות את מלחמתו (בכאילו) בשומן טראנס.

הוא קיווה שהדאגה לאחוזי השומן של ה"שמאל" הבריא-תקשורתי-תל-אביבי שוב תלכד במותני ילדי האוביס - ו"הם" שוב יעזבו אותו במנוחה להמשיך לעשות ולא לעשות את מה שבא לו.

ביום שני השבוע הופיעה כותרת ראשית, ענקית, צבעונית, חצי עמוד ראשון ב"ידיעות אחרונות" לצד ילד בעל כרס שעומד על משקל: "משרד הבריאות מזהיר: אנחנו מגדלים דור של אוביסים". ובהמשך נכתב, "תוכנית דרמטית של משרד הבריאות לצמצום השמנת ילדים: 'נאסור לחלוטין מכירה של מוצרים עם שומן טראנס - כמו פיצות ובורקסים'".

עוד שני עמודים מלאים על "דור השומן". ופלות, עוגיות, צ'יפס תעשייתי, ג'חנון, פיצה, עם איום ברור: "אנחנו מגדלים דור של אוביסים שלא יוכלו להשתלב בעבודה ובצבא". בכירי המשרד גויסו לעיתונים ולתוכניות טלוויזיה.

אלא מה, כבר לפני שנתיים, כשנתיים אחרי שבארה"ב נאסר בחוק שימוש בשומן טראנס, יצא ליצמן בהכרזה: "שר הבריאות בוחן אפשרות להכריז על 'עיר ללא שומן טראנס'. שר הבריאות שוקל להכריז על שומן טראנס כמסכן חיים וגורם לתמותה". מה קרה מאז? יצרניות בצקי שומן הטראנס הבינו את הרמיזה, והחליפו אותו בשומן זול ומסוכן, שומן דקלים. אבל השר, שהעביר את השנה האחרונה בשיחות בענייני מלח וסוכר, נשאר תקוע בטראנס.

ספין מספר 3. יום שלישי השבוע. השר שלח את שליחו הכנוע משה בר סימן טוב, המנכ"ל עם העיניים הכי מתוסכלות בממשלה, להתראיין בנוחות ("כלכליסט") תחת הכותרת "התחרות בין קופות החולים אגרסיבית מדי". שני עמודים עם סיפורים, אגדות, שחזרו על עצמם שוב ושוב ושוב במהלך שנות ליצמן. מילים יפות כמו "סיעוד - היערכות בכל הזירות להגדלת תשתיות פיזיות ואנושיות"; "קיצור תורים - שינוי דרכי העבודה של הקופות ובתי החולים". ועוד ועוד סיפורים שכבר גידלו זקן פרא מרוב השנים שמדברים בהם.

לא עזר. השידור אמש בתוכנית "המקור" היה חד וברור. ליצמן אימץ, מסיבות שלו, את רוטשטיין, ושניהם הוצגו באופן הכי בעייתי שיש. אם לא מפוקפק.

ואולי כן עזר? הילדים החולים בגן סאקר. המדינה לא הזדעזעה. העולם לא עצר את נשימתו. הציבור לא זועק. רוטשטיין ממשיך לשבת במקומו וליצמן בכיסאו.

שתיקת הכבש הגדול

הקול קול הזאב (רוטשטיין) והידיים ידי עשיו (ליצמן) - ואף אחד לא קם. ראש הממשלה בנימין נתניהו רואה מול עיניו עשרות ילדים ובני נוער לוחמים על חייהם, מתייסרים בכאבים, הורים מתוסכלים וחסרי אונים - אבל לא מתערב.

מפחד מליצמן? האיש שרץ לפרק ממשלה בגלל תאגיד שידור, שכבר פירק ממשלה קודמת בגלל חוק ישראל היום, פוחד מהאיומים של ליצמן?

במצב הכי גרוע יכול ליצמן להודיע שהוא עוזב את הממשלה, אחרי שיספר לקהל שלו, ולמועצת גדולי התורה שלו, לאיזו קואליציה הוא כן יצטרף ומי הבטיח לשלם להם את הסכומים שנתניהו מוכן לשלם.

השרה מירי רגב - מוטרדת ומתעסקת בגוף האדם. בדדים או בחלקים אחרים של גוף עירום באיזה פסטיבל כזה או אחר, אבל ילדים שגופם הכואב נדקר במחטים שוב ושוב לא מעניינה.

ואיפה איש המחץ, יו"ר הקואליציה הנמרץ דוד ביטן? איפה הכוח שלו, שראינו בענייני התאגיד והרשות שלא באמת עניינו מישהו - כאן הוא שותק? הטרגדיה הזו היא הטרגדיה של הקואליציה כולה. אבל גם הוא מפחד. או שפשוט לא אכפת לו.

חבר הקואליציה הכי בכיר משה כחלון, זה שחוזר ואומר שהוא איש הלב, שחקן נשמה, מי שיביא את גאולת השינוי לישראל - לא רק שותק אלא אפילו משרדו מאפשר את כל זה. משרדו מזרים כסף ולא שואל שאלה ולא דורש פיקוח הדוק. שר האוצר מעביר כל חודש כספי ציבור להדסה, ולכן הוא מעורב עד צוואר, גם אם הוא חושב שלא, באירוע של המחלקה ההמטואונקולוגית - כי משרדו הוא המממן, כי לא מדובר ברפואה או בריפוי אלא רק בפעילות עסקית כספית שהציבור משלם עליה כסף כבד, גם במסי הבריאות וגם בהסכם ההבראה.

התאיידות האוצר והחשכ"ל

מה באמת המצב בהדסה? מה קורה עם כספי הציבור, 1.5 מיליארד שקלים שמוזרמים לשם מתוקף הסכם ההבראה? מי מפקח עליהם?

הנה מה שאמר השבוע, ספין 3, מנכ"ל משרד הבריאות : "המרכז הרפואי הדסה במשך תקופה ארוכה הלך על מצוק והיה בסכנת נפילה בכל רגע. היום הוא כבר לא שם, אלא נמצא במקום אחר ברמת האיתנות הכלכלית והמקצועית, וזה דבר חשוב שקרה באחרונה. הדסה יצא מאיזור הסכנה המיידית, אך יש לו עוד דרך".

אלא שיש רק נאמן אחד על כספי הציבור המוזרמים לידיו של הפרופ' רוטשטיין: משרד האוצר-החשב הכללי. מאחוריו, אין להתכחש לכך, מתחבאים האינטרסים של בכירי משרד הבריאות, משרד המשפטים והקואליציה.

בתחילת מארס השנה, חודשיים אחרי שנכנס לתפקיד, הצהיר החשב רוני חזקיהו כך: "אשתף פעולה עם רוטשטיין כדי לפתור את משבר הדסה... החשב הכללי מחויב להסכם ההבראה ולפיכך אנו פועלים בימים אלה למינוי חשב מלווה חדש בהקדם האפשרי".

פרשנות: חלק בלתי נפרד מהסכם הבראה, וההזרמה הממשלתית של כסף ציבורי, קבע כי את ההתנהלות הכספית של הדסה ילווה חשב מלווה מטעם החשב הכללי באוצר והציבור המממן. בינואר, החודש בו נכנס חזקיהו לתפקיד, התפטר החשב המלווה, אחרי שנתיים וחצי בתפקיד, והודיע בכתב: "...דיווחתי על הפרות מהותיות, מתמשכות וגורפות של כל אחד מסמכויות הפיקוח הישירות שניתנו לי כחשב מלווה, מצד המנכ"ל והדירקטוריון (של הדסה. ס.ק)... בתנאים הקיימים, בהתחשב בכך שמכל הבחינות המהותיות, סמכויות הפיקוח הישיר שהוקנו לו על פי ההסכם מוסיפות להיות מופרות על ידי מנכ"ל בית החולים בגיבויו המלא של הדירקטוריון - לא ניתן להוסיף ולעמוד באחריות המוטלת עלי כחשב המלווה...".

תגובות

"גלובס" ריכז כמה מהשאלות המהותיות בעניין, והפנה לתגובת דוברת האוצר-החשב הכללי.

1. כמה כסף העבירה המדינה עד היום להדסה, לפי שנים?

2. כמה כסף אמור להיות מועבר בהמשך, לפי שנים?

3. האם תזרים המזומנים של הדסה חיובי וישרת את ההתחייבויות לשנים 2017, 2018, 2019?

4. מנכ"ל משרד הבריאות אמר השבוע כי המרכז הרפואי הדסה כבר לא במצב של סכנת נפילה בכל רגע, אלא במקום אחר ברמת האיתנות הכלכלית. האם זו גם עמדתו המקצועית של חשב האוצר?

5. במארס הודיע החשב כי ישתף פעולה עם פרופ' רוטשטיין כדי לפתור את משבר הדסה. מה העלה שיתוף הפעולה הזה?

6. האם לחשב הכללי דווח מראש, והאם הוא מלווה כספית את משבר המחלקה ההמטואונקולוגית, שבבסיסו איננו משבר רפואי אלא כלכלי עסקי?

7. בתחילת ינואר התפטר החשב המלווה, שליחו של החשב הכללי באוצר שמונה מתוקף החתימה על הזרמת כספי ציבור להדסה. האם החשב חזקיהו מינה לו מחליף? אם כן - מי הוא? אם לא - מי מבצע הלכה למעשה את עבודת הפיקוח על כספי הציבור?

8. האם מפקח החשב הכללי חזקיהו על ההתנהלות הכספית של המרכז? אם כן - איך?

במשרד האוצר הגיבו כך: "בהתאם לעמידה בתוכנית ההבראה שנקבעה עבורו, בית החולים הדסה קיבל עד כה מהמדינה כ-750 מיליון שקל וצפוי לקבל בשנים הקרובות כ-750 מיליון שקל נוספים, זאת לצד תמיכה בהיקף של מאות מיליוני שקלים שניתנה, ועתידה להינתן לבית החולים על ידי נשות הדסה.

בית החולים נמצא בתהליך הבראה החל משנת 2014, במהלכו רמת האיתנות הפיננסית של בית החולים הולכת ומשתפרת. בהתאם לתחזיות תזרים המזומנים שהועברו על ידי בית החולים, צפוי בית החולים לשרת את התחייבויותיו בשנים הקרובות".

אגף החשב הכללי אינו מעורב בנושא השינויים במחלקה ההמטואונקולוגית בבית החולים".

ועדת השלושה, אשר מונתה מכוח הסכם ההבראה ומורכבת מנציגי משרדי האוצר והבריאות, מקבלת דיווחים מבית החולים אודות מצבו הפיננסי".

מאחר והחשב הכללי חזקיהו גם התחמק מאחריותו שלו, גם לא באמת ענה, בטח לא בעניין הפיקוח הישיר באמצעות החשב המלווה - חזרנו ושאלנו שוב:

מדוע לא מונה חשב מלווה?

האם ימונה?

האם נכנע חזקיהו לדרישת פרופ' רוטשטיין לא להטיל עליו פיקוח?

מי בוועדת השלושה?

האם ועדת השלושה רק "מקבלת דיווחים מבית החולים" או גם בודקת את נתוניהם?

הבוקר הגיעה עוד תשובה - דיפלומטית כקודמתה:

"בוועדת השלושה חברים סמנכ"ל תקצוב במשרד הבריאות, סגן הממונה על התקציבים וסגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר. הוועדה מקבלת כאמור דיווחים מבית החולים, ומבצעת כל בקרה הנדרשת בעת העברת כספי ציבור לבית החולים במסגרת תוכנית ההבראה".

תהליך בחירת ומינוי חשב מלווה לבית החולים נערך בימים אלו, ועתיד להסתיים בזמן הקרוב".

עוד כתבות

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

פגישה עסקית דרך אפליקציית זום / צילום: Roman Baluk, רויטרס

זום לא לבד: כך מנסות שורה של חברות לכבוש את התחום הלוהט של שיחות הווידאו

זום אולי הפכה לשיחת היום, אבל מיקרוסופט, גוגל, סיסקו וסלאק הן רק חלק מהחברות שפועלות בתחום ● כולן מתחרות על לב המשתמשים ומציעות הרבה פיצ'רים חינמיים

זוג עם מסכות בבוליביה / צילום: Juan Karita, AP

לקראת בייבי בום קורונה? יצרנית הקונדומים הגדולה בעולם מתריעה על מחסור חמור בגלל המגפה

Karex Bhd, החברה שמייצרת אחד מכל חמישה קונדומים בעולם עבור דורקס וחברות אחרות, מסבירה כי בתוך חודשיים מחסני המלאי יתרוקנו ● בעולם כבר יש מי שמכנים את הדור שייוולד בגלל הטלות הסגר בעולם "דור הקורונייאלס"

חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דילמת הפיטורים והסיבה לכך שהאינטרנט בישראל איטי: מה קרה השבוע בהייטק

המשבר ישנה את הדינמיקה בין המדינות למגזר העסקי, אך מה זה יעשה לענקיות הטכנולוגיה ● בסטארט-אפים צופים גל פיטורים ● הטיפים של חמי פרס ליזמים והחזרה של המשקיעים הסיניים לישראל ● מה קרה השבוע בהייטק

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת ישחרר תדרים להרחבת התחרות בשוק הנייח

שר התקשורת דודי אמסלם צפוי לחתום בשבוע הקרוב על תיקון חקיקה שיאפשר הקצאת תדרים לתקשורת אלחוטית רחבת פס לעסקים ובתים

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס, ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"

טיימס סקוור במנהטן השבוע, בעקבות התפשטות הקורונה בעיר / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

פרשנות: הממשלה הפדרלית לא תכריז "מלחמה" על ניו יורק

הנשיא הודיע כי הוא שוקל להטיל סגר על שלוש מדינות בצפון מזרח ארה"ב - אך חזר בו לאחר תגובה נסערת ● כמעט מדי יום הוא נקלע לעימותים חזיתיים עם מושלים, החושבים שאין הוא עושה די ● "חכמולוג קטן", הוא קרא לאחד מהם. "אישה שלא יודעת מהראש שלה", הוא קרא לאחרת

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אל תשכחו את ה-QA: תקלה גם באפליקציית המגן של משרד הבריאות

אחרי שבבוקר דווח על תקלה בהעברת נתונים בבדיקות הקורונה, כעת נודע שישנה תקלה באפליקציה שאמורה לזהות שהות בקרבת חולי קורונה ● שלושה רופאים ממערך בריאות הנפש קיבלו הודעות שנחשפו לחולי קורונה, אך במיקום שבו לא ביקרו מעולם

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידות בבורסה בתל אביב לאחר עיכוב בפתיחה: מדד ת"א 35 צונח ב-2.7%, טבע צוללת ביותר מ-8%

מדד ת"א 90 מאבד 1.7% ומדד הבנקים יורד בכ-1.8% ● שפיר הנדסה מאבדת 3.15%, מגדלי תיכון מאבדת 2% ואלוני חץ מאבדת 2.2% ● לאומי שוקי הון: "התנודתיות החריגה בשוק האג"ח הממשלתי כמו גם ביתר השווקים הפיננסים צפויה ככל הנראה להימשך"

ח"כ פנינה תמנו שטה / צילום: יוסי כהן

הפיצולים במחנה המרכז ממשיכים: ח"כ פנינה תמנו שטה תתפצל מיש עתיד ותצטרף לחוסן לישראל

נושא פיצולי הסיעות יידון היום בשעה 12:00 בוועדה המסדרת ● חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מסיעת תל"ם מעוניינים לפרוש מהמפלגה ולהיכנס יחד עם חוסן לישראל לממשלה

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

32,577 דורשי עבודה חדשים בסופ"ש; שיעור האבטלה הגיע ל-22.15%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה  / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

מחיר העלייה בקצב הבדיקות: תוצאות לא בטוחות ובדיקות אבודות

ל"גלובס" נודע כי כלל הנראה ישנן בדיקות נוספות שאבדו ● משרד הבריאות אישר כי התקבלו תוצאות סותרות בחלק מהבדיקות, אך טוען כי לא מדובר בתוצאות שכבר נמסרו לחולים ● אתמול בוצעו כ-6,000 בדיקות ברחבי הארץ, ובמשרד מקווים להגיע ל-10 אלף בדיקות יומיות בשבוע הבא

סטפן מונייה / צילום: לומברד אודייה

מתי תגיע ההתאוששות אל שוקי המניות?

מנהל ההשקעות הראשי בבנק לומברד אודייה השווייצרי, סטפן מונייה, אומר בראיון ל"גלובס" כי "בתרחיש שבו הנגיף יישאר איתנו לאורך זמן, האירוע והשפעתו על השווקים עלולים להידמות יותר למלחמה. צפוי גל של חברות שלא יוכלו לשרת את החוב שלהן, כשממשלות לא תוכלנה לתמוך בהן"

מתפרה בקוראטיה ששינתה כיוון והחלה לייצר מסיכות פנים / צילום: ANTONIO BRONIC, Associated Press

מתחתונים למסכות: כך מתגייסות שורה של חברות מסחריות למאבק בקורונה

היינס, זארה וסאן לורן תופרות מסכות וחלוקים רפואיים; פורד וג'נרל מוטורס יתנו מייצרים מנשמים; ואילו כריסטיאן דיור מייצרת אלקוג'ל ● הזדמנות לקצור יחסי ציבור טובים? בוודאי - אבל תרומת החברות חיונית למאמץ הגלובלי

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, הוא מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

3,619 נדבקים בקורונה בישראל; אזרח ישראלי נפטר באיטליה

מספר הנדבקים בעולם עומד על 645,606 איש, מתוכם, 139,552 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-29,971 ● 54 ישראלים במצב קשה, מתוכם 43 מונשמים

וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918  / צילום: עטיפת הספר

ספר על השפעת הספרדית ב-1918 מתגלה כרלוונטי גם לימינו

"וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918" שראה אור מחדש בהוצאת מטר, רלוונטי באופן מצמרר