גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסערה המושלמת של חלל תקשורת

איך זה מרגיש לאבד בשנתיים שני לוויינים ועסקה אחת בשווי כמיליארד שקל

הלוויין עמוס 5, שאבד בהמשך בחלל  / צילום: יח"צ
הלוויין עמוס 5, שאבד בהמשך בחלל / צילום: יח"צ

חברת חלל תקשורת  עוברת בשנתיים האחרונות סערה מושלמת. בפרק זמן זה הספיקה החברה לאבד לוויין בחלל (עמוס 5), להיכשל בשיגורו של לוויין אחר (עמוס 6) ולאבד בעקבות זאת עסקה למכירתה לגוף סיני בתג מחיר נדיב של 285 מיליון דולר. לאחר כל זאת, הצליחה חברת לווייני התקשורת שבשליטת שאול אלוביץ' לקום על הרגליים ולגייס מעל מיליארד שקל למימון רכישת הלוויין עמוס 17, אשר מיועד להגיע לחלל ברבעון הראשון של שנת 2019. ואז גם מצאה את עצמה תחת חקירת רשות ני"ע, ביחס לעסקה לחידוש ועדכון מכירת מקטעי הלוויין לחברת yes, הנמצאת אף היא בשליטת אלוביץ'.

השתלשלות אירועים שכזו הייתה משבשת קשות את פעילותן התקינה של חברות גדולות בהרבה מחלל, ואולם לפי שעה החברה מתמודדת בכבוד עם האתגרים האמורים. שווי המניה אמנם קרס בחדות ותשואות האג"ח, שאינן מובטחות בשעבוד על לוויינים ספציפיים, האמירו. ואולם, למרות הטלטלות הרבות החברה עמדה עד היום במלוא התחייבותיה למשקיעים והשכילה להצטייד במזומנים רבים על מנת לרכוש לוויין חדש מחברת בואינג, לוויין המהווה חוליה מרכזית בעתידה של החברה.

הלוויינים הפעילים שבבעלות חלל - עמוס 3 ועמוס 4 - וצבר ההזמנות בהיקף של 515 מיליון דולר הכולל את פעילות הלוויין החכור עמוס 7, בצוותא עם הזכויות של החברה בנקודות השמיים המהוות משאב במחסור, וכן היכולות הטכנולוגיות שלה - הם הנכסים המרכזיים של חלל. למרות הנכסים הללו עתידה מעורפל, וזאת בשל שורה של גורמים המשפיעים על פעילותה, הן מבית והן מצד הסביבה התחרותית.

לשם הדיון במצבה של חלל, נפרק את פעילותה לפעילות בישראל ומחוצה לה. הראשונה מתבססת על צמד לקוחות מרכזיים: ה-לקוחה בהא הידיעה היא yes, אשר הרחיבה בחודש אפריל האחרון את ההסכם הרב שנתי לחכירת מקטעי לוויין מחלל ב-41 מיליון דולר, לסך של 263 מיליון דולר.

קיים סיכון לא מבוטל כי ההסכם בין yes לחלל יוחזר לבחינה מחודשת של בעלי המניות של בזק (החברה האם של yes), נוכח האמירות לפיהם ההסכם אינו משקף נכונה את מחירי השוק הנשחקים ואת העובדה ש-yes הינה לקוח מפתח של חלל הראויה להנחה מהותית.

מפעילות לוויינים חוות לחצי מחירים

בכל האמור בעתיד היותר רחוק של פעילות הטלוויזיה בלוויין של חלל בישראל, סימני השאלה גדולים אף יותר. טכנולוגיית הלוויין נהנית מיתרונות יחסיים באזורי ספר חסרי תשתית קווית להעברת נתונים. ישראל אינה מדינת עולם שלישי, ולפיכך בראייה ארוכת טווח הציבור בישראל יזכה מצדה של בזק ומתחרותיה לתשתית של סיבים אופטיים, אשר תאפשר העברת נתונים בקצבים מהירים לבתים ותטיל צל כבד על נחיצות שירותיה של חלל בתחום הטלוויזיה בלוויין.

לקוח מרכזי נוסף של חלל היא מדינת ישראל, אשר הרחיבה במאי האחרון את ההתקשרות עם חלל ב-34 מיליון דולר. אם נניח לרגע בצד את הרינונים על כך שגם מערכת היחסים עם המדינה קיבלה רוח גבית מקשריו של בעל השליטה, הרי שניכר כי במדינה רואים חשיבות רבה בפעילותה של חלל, ואולם מדובר בלקוח בעל תרומה מוגבלת לשווי הכלכלי של פעילות חלל.

בהתייחס לפעילותה של חלל בחו"ל, הרי שלא ברור מהו הערך המוסף ארוך הטווח של החברה בעולם בו פועלות עשרות רבות של מפעילות לוויין, אשר חלקן מפעילות עשרות לוויינים כל אחת ונהנות מיתרון לגודל.

חברות הלוויין הגדולות בעולם אינן עושות חיל בלשון המעטה בכל האמור בביצועיהן הכספיים, והן חוות לחץ מחירים כבד וקומודיזציה של השירות המרכזי אותו הם מספקות. בהינתן המסה הגדולה של לוויינים משוכללים המשוגרים לחלל בשנים האחרונות ומיועדים להיות משוגרים בשנים הקרובות, וההשקעה האדירה הכרוכה בהצבת לוויין בחלל אשר צפוי להפיק הכנסות למשך זמן ממוצע של 15 שנה, הרי ששחיקת מחירים עשויה לפגוע קשות בשווי הכלכלי של מפעילות הלוויינים.

ראוי לציין כי הביקוש לתקשורת נתונים באזורי ספר צפוי לצמוח בשנים הקרובות, ואולם השמיים עמוסי הלוויינים, יחד עם טכנולוגיות קידוד מתקדמות והלחץ המתמיד להפחתת מחירים, הופכים את סביבת הפעילות העתידית של מפעילי לווייני התקשורת למאתגרת במיוחד. הסביבה הענפית המורכבת מציבה סימן שאלה גדול על כושר התחרות ורמת הרווחיות העתידית של חלל תקשורת.

חלל הוכיחה בעבר לא אחת כי אין למהר ולהספידה, והעובדה שהיא הצטיידה מבעוד מועד במזומנים מאפשרת לחברה לשרת את חובותיה בשלוש השנים הקרובות, בתרחיש בו ההסכם עם yes יכובד. ואולם כושרה של החברה לייצר ערך כלכלי חיובי לבעלי המניות שלה, מותנה בהצלחתה לשגר את עמוס 17 לחלל ולממש את התוכנית העסקית האופטימית שלו.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

מניית חלל

עוד כתבות

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%