גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה הקשר בין יואב גלנט למנהל הרשות להתחדשות עירונית?

גלנט מבקש למנות לתפקיד את חיים אביטן, שנחקר בעבר בחשד לקבלת שוחד מקבלנים כששימש כראש עיריית חדרה ■ וגם: למה כחלון לא מינה אישה אחת מאז שנכנס לאוצר?

חיים אביטן / צילום: תמר מצפי
חיים אביטן / צילום: תמר מצפי

"בשים לב לבכירותה של המשרה המדוברת וכן בשים לב לקשר ההדוק המתקיים בין תחומי עשייתה של הרשות לבין ההקשרים שבהם נחשד המועמד המעצימים את הקושי שבמינוי כאמור, נדרשת הממשלה לקיים בחינה של מכלול השיקולים בעניין לקבלת החלטתה" - כך הבהיר השבוע במשפט מסורבל ומלא אירוניה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לאור הכוונה של שר השיכון יואב גלנט ("כולנו") להביא לאישור הממשלה את מינויו של חיים אביטן לתפקיד מנכ"ל הרשות החדשה להתחדשות עירונית.

למה אירוניה? מנדלבליט מזכיר כי אביטן נחקר בעבר בחשד לקבלת שוחד מקבלנים עת ששימש כראש עיריית חדרה ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה (מכאן "ההקשרים" הבעייתיים לכאורה במינוי לתפקיד נדל"ני), אבל שוכח שגם ליואב גלנט בכבודו ובעצמו יש הקשר בעייתי משלו בתחום - הקשר שמנע ממנו להפוך לרמטכ"ל אבל לא הפריע לו משום מה בדרך לתפקיד הבכיר ביותר בעולם המקרקעין.

גלנט, תזכורת קצרה, קיבל על פי סדרת תחקירים של העיתונאי קלמן ליבסקינד ב"מעריב" ומשה ליכטמן ב"גלובס" 35 דונם ממנהל מקרקעי ישראל באמצעות שורה של מסמכים ומצגים כוזבים מצד גלנט, בכירי המנהל ומזכירות מושב עמיקם. עומק החרפה נחשף בשנת 2013 בעדות שמסר לבית המשפט יצחק אשכנזי, פקח במנהל מקרקעי ישראל שחתם שנתיים קודם לכן על תצהיר עמוס שקרים בתגובה לעתירה שהוגשה נגד גלנט לבג"ץ.

התצהיר התיימר להוכיח שכל הקרקעות ניתנו לגלנט כדין, אלא שבאותה עדות מאוחרת הודה אשכנזי שאפילו לא קרא על מה הוא חתם. הייתה זו היועצת המשפטית של מחוז חיפה במנהל, כך הדהים מעל דוכן העדים, שביקשה ממנו לחתום תוך הבטחה שאיש לא ישאל אותו שאלות. גלנט, שהתאמץ להציג את עצמו כקורבן בפרשה, ידע בזמן אמת לפי מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס על המסמכים הכוזבים ועל התהליכים העקומים. הוא גם ניצל את מעמדו כאלוף בצה"ל כדי לקדם את סוגיית הקרקעות, בין היתר כששימש כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה שרון. משה ליכטמן שלנו היטיב לתאר פגישה נינוחה במיוחד של גלנט עם מנהל מחוז ממשרד הפנים, שהתקיימה ביקב פסטורלי בזכרון יעקב. קצת כמו הדיאט קולה של רקפת רוסק עמינח ונוחי דנקנר, רק עם יותר קלאסה.

כשחושבים על זה, יש פה יותר צביעות מאירוניה. הדרג הפוליטי מרשה לעצמו לעשות דברים מהמקפצה, הרבה פעמים בגיבוי אותם יועצים משפטיים כמו זו שדאגה לגלנט, אבל כשמגיע מועמד לתפקיד פקידותי (בכיר ככל שיהיה) פתאום יש מי שקופץ ושולף את הזיקה שלו למרכז הליכוד או את החקירה הישנה שלא הולידה בסוף כתב אישום.

במדינה שבה גיבור התחקיר על הקזינו ונערות הליווי מתמנה לסגן יו"ר הכנסת (כן, הוא), תודו שזה נראה קצת מגוחך. בפרפראזה על לשונו המשפטית של היועמ"ש מנדלבליט: בשים לב לבכירותה של המשרה המדוברת, ספק אם הבאים בתור במדרג המשרות יהיו נערי צופים. שלטון החוק והחברה הישראלית בכלל צריכים להימדד על פי אמות-המידה והמוסר של נבחרי הציבור. כשאלו יהיו ראויות, גם המינויים יהיו כאלה.

בין יוגב לקוינט

על חיים אביטן כתבנו כאן בעבר. שר האוצר משה כחלון, שנחשב למקורבו (זכורה במיוחד התמונה של השניים על אסדת הקידוח במאגר הגז "תמר"), ניסה למנות אותו ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד אבל נתקל בין היתר בהתנגדות של אורי יוגב, מי שכיהן עד לפני עשרה ימים כמנהל רשות החברות הממשלתיות. יוגב היה כמו עצם בגרון לא רק בעיני כחלון, אלא גם עבור קואליציה מרשימה שכללה את שר הרווחה והעבודה חיים כץ, שר התחבורה ישראל כ"ץ ואפילו את שרת המשפטים איילת שקד, שנמצאת בכל מקום בו "המשילות" (במרכאות כפולות ומכופלות) שרויה בסכנה.

כל זה מביא אותנו אל יעקב (ינקי) קוינט. שר האוצר משה כחלון הודיע השבוע על בחירתו בקוינט לתפקיד המנהל החדש של רשות החברות במקומו של אורי יוגב, זאת אחרי שוועדת האיתור המליצה עליו לצד שני מועמדים נוספים: עו"ד מיה ליקוורניק, עד לאחרונה שותפה בכירה בפירמת עורכי הדין הגדולה בארץ, ואבי גפן, לשעבר סמנכ"ל הכספים במקורות.

שמו של קוינט לא נקשר בשום שערורייה עד היום, והוא נחשב לכל הדעות מועמד ראוי. מנגד, הוא נחשב גם למינוי "נוח", כזה שלא ימהר לעמוד מול מהלכים של הדרג הפוליטי. הכי רחוק שאפשר מאורי יוגב, זה בטוח. ליקוורניק, בשיחה שקיימה השבוע (ב') עם חן מענית ב"גלובס", הגדירה את זה יפה ובעדינות המתבקשת: "אני חושבת ששר האוצר חיפש איש אמון והוא מכיר את ינקי קוינט ומרגיש איתו בנוח. זו זכותו". אכן, זכותו. אלא שהזכות הזו לנוחות ומשילות, מעלה פעם נוספת את השאלה האם ועדות האיתור והמכרזים למיניהם לא משמשים תפאורה חלולה למראית עין, הצגה עם סוף שנכתב מראש.

שמו של קוינט, יעידו שורה ארוכה של עיתונאים, הוזכר כבחירה הבלתי מעורערת של כחלון כבר לפני כחודשיים. עם כל הכבוד לאצילות ולספורטיביות שהפגינה ליקוורניק, כל הליך כזה שנתפס כמשחק מכור מרחיק מהשירות הציבורי אנשים טובים וראויים שמביאים איתם אולי פחות קשרים, אבל הרבה יותר כישורים.

הגברים של כחלון

כחלון, כך הולך ונדמה, לא מפספס הזדמנות לפספס נשים ראויות לתפקידים בכירים. זה לא רק המקרה של מיה ליקוורניק ורשות החברות: למעשה, כחלון לא מינה אישה אחת לרפואה מאז שנכנס למשרד האוצר, למעט דלית זילבר (ראש מינהל התכנון). ולא שלא היו לו משרות לאייש: לתפקיד החשב הכללי הוא מינה את רוני חזקיהו; לתפקיד יו"ר ועדת התכנון החשובה ביותר כיום (הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים) הוא מינה את ערן ניצן; לתפקיד מנהל רשות מקרקעי ישראל הוא מינה את עדיאל שמרון; לתפקיד יו"ר חברת דירה להשכיר הוא מינה את אודי אדמתי; לתפקיד יו"ר חברת קצא"א הוא מינה את יו"ר המטה שלו ארז חלפון; לתפקיד הממונה על השכר הוא מינה את ערן יעקב; לתפקיד הממונה על התקציבים הוא צפוי למנות את ערן פולק.

רוצים עוד? כל השרים מטעם מפלגתו ("כולנו") הם גברים, למרות שורה של חברות כנסת ראויות מאוד. גם אחרי שאבי גבאי התפטר מהמשרד להגנת הסביבה, כחלון זינק על ההזדמנות כדי למנות שר גבר אחר: אלי כהן.

בניגוד לימים הראשונים להקמת הממשלה, המינוי ההוא התרחש אחרי שחברת הכנסת רחל עזריה, חברת מפלגתו של כחלון, צברה פופולריות רבה בציבור כמי שמובילה מאבקים ומהלכי חקיקה למען נשים ומשפחות צעירות. עזריה טרחה אפילו לאותת לכחלון שהיא בשלה לשבת סביב שולחן הממשלה, אבל זה לא ממש עזר. עוד קצת? עורך הנדל"ן של "גלובס", דרור מרמור, פרסם רק אתמול שכחלון בוחן בימים אלה ארבעה מועמדים לתפקיד המשנה למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל: עופר לאוטמן, שי וינר, רמי ברדוגו ויאיר פינס. אל תחמיצו את הסימבוליות בשם של האחרון.

עוד כתבות

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה  / צילום: ישראל הדרי

אלקטרה תנהל מתקנים עבור רפאל תמורת מאות מיליוני שקלים

אלקטרה זכתה במכרז שפרסמה רפאל לניהול כל מתקניה למשך שנתיים, עם אופציה לשש שנים נוספות ● לפי הודעת אלקטרה, ההיקף הכספי הכולל לתקופה של שמונה שנים צפוי לעמוד על כ-650 מיליון שקל

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מגמה מעורבת בבורסה בת"א; מיט-טק מזנקת בעוד 13%

ירידות קלות באירופה וצפי לפתיחה שלילית גם בוול סטריט ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● הדולר והאירו מתחזקים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 3 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 7 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

לאור התפשטות הקורונה במוסדות לימוד: בוטל האישור המיוחד שניתן לתלמידים ללא דרכון ישראלי להיכנס לישראל

במכתב ששיגר דרעי לראשי הישיבות הוא מסביר כי "בשל החמרת מצב מגפת הקורונה בישראל, אני נאלץ בצער רב בשלב זה להפסיק את כניסתם של תלמידי הישיבות הרווקים"

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס רוכשת חברה מתחום מניעת הפשיעה הפיננסית

החברה מארה"ב, Guardian Analytics, מספקת פתרונות מבוססי AI בענן ● היקף הרכישה לא דווח

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

300 אלף איש יושבים בבית. החל מעוד שבועיים הם לא יקבלו יותר דמי אבטלה

מאות אלפים כבר חזרו מהחל"ת לשוק העבודה, אבל מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר עדיין פסימי ומפנה אצבע מאשימה: "העלינו כל מיני רעיונות כדי לדרבן את החזרה לשוק העבודה, וכדרכו, אגף התקציבים סירב לכולם"

מעונות הסטודנטים בבר אילן (המבנים העגולים). קרב על כספי הארנונה בין רמת גן לגבעת שמואל  / צילום: איל יצהר, גלובס

עיריית גבעת שמואל ניסתה לעצור בניית מעונות סטודנטים לאחר שכבר הוקמו

ועדת ערר דחתה את בקשת העירייה לסכל את בנייתם של המעונות בבר אילן, בטענה שהתוודעה לקיומם באיחור: "כל מי שעבר ברחובות הסובבים ראה את מבני המעונות"

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הסדר החוב שמציע אלשטיין לנושי אי.די.בי: הזרמה של 300 מיליון שקל ותספורת של מאות מיליוני שקלים

אי.די.בי חייבת כיום ב-2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח משלוש הסדרות ● לאחר השלמת ההסדר תישאר באי.די.בי סדרת אג"ח חדשה אחת בהיקף של כ-580 מיליון שקל, שתובטח בשיעבוד על כ-70% ממניות דסק"ש

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

עבודה מהבית מגדילה את אי השוויון

לא הכול ורוד: העבודה מהבית תפגע בעובדים החלשים ובמי שחייבים לשהות פיזית במקום העבודה

ח"כ סמי אבו שחאדה / צילום: ח"כ אבו שחאדה, יח"צ

לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה נדבק בקורונה: נדחו הדיונים בכנסת

ח"כ אבו שחאדה מהרשימה המשותפת השתתף במהלך השבוע בכמה ישיבות, פגישות ודיונים בכנסת, וכעת מי שבא עמו במגע נדרש להיכנס לבידוד

ניצן אנגלנדר, יועץ תיירות ומתכנן טיולים / צילום: תמונה פרטית

"בעוד ארבעה חודשים אני מתחתן. החמצן שלנו הולך ואוזל"

ניצן אנגלנדר הוא יועץ תיירות ומתכנן טיולים בהתאמה אישית לאוסטרליה וניו זילנד ● "ההפסד הכספי המיידי הוא עשרות ואולי אף מאות אלפי שקלים" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות ● הצטרפו ללייב של "גלובס"

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס  ERIN SCOTT

צוקרברג על ההחלטה להשאיר את הפוסט של טראמפ: "זו אינה החלטה עם תשובה שנכונה ב-100%"

"למה זה חייב להיות בינארי? למה זה חייב להיות להסיר או להשאיר?", שאל צוקרברג במסגרת שיחה בת 90 דקות שקיים עם עובדי פייסבוק ● עם זאת, כשנשאל כמה אנשים שחורים ומרקעים אתניים אחרים היו מעורבים בהחלטה על הפוסט של טראמפ, הוא לא ידע לענות

ענת ברון / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש יכריע: האם עו"ד שייצג בעבר חברה, יכול לייצג תובע ייצוגי נגדה?

למחוזי הוגשה בקשה לייצוגית נגד שני מפעלים, אלא שבא-כוח התובעים ייצג את המפעלים באותו עניין לפני כ-20 שנה ● העליון קבע כי הסוגיה האתית הנוגעת לדרישת המפעלים לפסול את בא-כוח התובעים בשל ניגוד עניינים - תידון במחוזי ולא בביה"ד לאתיקה של לשכת עוה"ד

שניים ממייסדי Spot, לירן פולק (מימין) ועמירם שחר / צילום: חברת Spot

אקזיט ל-Spot: נמכרת ל-NetApp האמריקאית תמורת 450 מיליון דולר

החברה, שפיתחה מערכת לניהול משאבי ענן, גייסה במהלך השנים 53 מיליון דולר ● בין המשקיעים בה: Highland Capital, אינטל קפיטל, ורטקס, לידרס פאנד ● מנכ"ל Spot, עמירם שחר: "ל-NetApp יש את החזון הכי משכנע בתחום הענן"

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על בדרך לאישור ההלוואה? באב"ד זימן את ההנהלה לפגישה מכרעת באוצר ברגע האחרון

הפגישה תתקיים שעות ספורות אחרי טקס הפרידה של באב"ד מתפקידו כמנכ"ל משרד האוצר בשנים האחרונות ● מטרת הפגישה הערב היא להגיע לסיכום שיאפשר לאל על ליטול הלוואה של כ-400 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור של 82.5%

הקולוסאום ברומא נפתח מחדש. מצפים לתיירים שיזינו מחדש את הכלכלה / צילום: Andrew Medichini, AP

התנועה החופשית חוזרת ליבשת: אירופה פותחת את הגבולות הפנימיים

הגבולות של איטליה נפתחים לכל תושבי האיחוד במטרה לשקם את הכלכלה, ש־­15% ממנה נסמכת על תיירות ● גרמניה תפתח את הגבולות ב־15 ביוני ● בריטניה מארגנת "מסדרונות אוויריים"

המדריך לזיהוי פייק ניוז / צילום: אפרת לוי, גלובס

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ובפייסבוק?

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ופייסבוק, האם לאנשי ציבור מגיע יחס מיוחד, ואיך בודקים עובדות? ● נעה ברק, מנהלת הפיתוח של "המשרוקית", ועמרי זרחוביץ', עורך מדור ההייטק של "גלובס", הגיעו לעשות קצת סדר