גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש פה אלמנט של לה-לה לנד, תוך שנה עלול לקרוס ערוץ"

כך אמר אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות, בפאנל על פיצול ערוץ 2 בכנס אילת לעיתונות ■ יו"ר הרשות השנייה הנכנסת, יוליה שמאלוב-ברקוביץ': "אנחנו רוצים להפחית רגולציה. נילחם בעמלות הפרסום ונאפשר תוכן שיווקי"

אבי וייס מנכל חדשות ערוץ 2 /צילום: איל יצהר
אבי וייס מנכל חדשות ערוץ 2 /צילום: איל יצהר

כמעט חודש לאחר פיצול ערוץ 2, האווירה בפאנל בכנס אילת לעיתונות לא הייתה אופטימית, גם בפאנל שהיה נטול כל נציגות של אחד משלושת הערוצים המסחריים.

"הערוצים עצמם - אני חושב שהם הצלחה מסחררת, אבל הם מפסידים המון-המון כסף", אמר אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות (לשעבר חדשות 2), שמוחזקת על-ידי קשת ורשת. "יש פה אלמנט לא קטן של לה לה לנד. אני חושש שבתקופה של שנה אולי פחות יקרוס פה ערוץ. אני חושב שבסוף הכול יתכנס לאותו מבנה, השוק לא יכול להחזיק 3 ערוצים".

מי שניסתה להכניס מעט אופטימיות לדיון הייתה יו"ר הרשות השנייה החדשה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ, למרות שהבהירה בתחילה כי קשה לדבר על רקע העבודה שהיא טרייה בתפקיד.

"באופן כללי הטלוויזיה בישראל מראה רוב הזמן את הדברים השליליים. וגם אתה כמי שעומד בראש החדשות התחלת בזה שמאוד גרוע - ותראה איזה יופי. יש לך עלייה של 25% ברייטינג (המצרפי). לי הייתה תחושה מכל מי שדיבר פה שלא צריך לפתוח את השוק לתחרות. היה צריך להשאיר דואופול, מבחינת הרייטינג זה אולי אפילו מונופול, וכולם פתאום מתרעמים למה לפתוח לתחרות. במקום לבוא ולהגיד שהכול רע, ואנחנו מחר נסגרים, אני כרגולטור בשיתוף עם מועצת הרשות מתכוונים לבוא ולעשות את האיזון הזה, וכן, אנחנו מתכוונים להפחית את הרגולציה", אמר היו"ר החדשה, שבהמשך אף פירטה מעט בעניין.

עינב שיף, מבקר הטלוויזיה של "ידיעות אחרונות", אמר בהקשר הזה: "תמיד כשיש יותר אופציות, זה יותר טוב. כש'ארץ נהדרת' מתחרה ב'מירוץ למיליון', אנחנו יכולים להבין את הכוח האמיתי שלה מחוץ לאפיק 22. האפקט הראשוני הוא תזזית היסטרית ופאניקה בלוח השידורים. אבל השינוי שאנחנו רואים הוא בעיקרו מדומה - ולמה? כרגע אנחנו רואים מפגן שואו אוף מאוד חזק של קשת ורשת, ואנחנו אומרים יופי לנו. יתחילו הפסדים, יתחילו קיצוצים, כבר עכשיו יש אינפלציה בתוכניות אולפן שעולות שקל וחצי. ועוד לא הזכרתי שהתכנים של אבי וייס (תכני חברת החדשות) משודרים 3 שעות ביום בשני ערוצים שונים".

וייס, ויחד איתו תמי רווה, יו"ר חברת החדשות, התייחסו למצב הלא נורמלי הזה. רווה סיפרה על הוועדה שבראשה היא עומדת שנועדה לתאם בין קשת לרשת את פעילות החברה המשותפת: "אתם צודקים שזה לא מצב נורמלי. מרגע שבאמת הבנו את חומרת המצב וראינו ששני הזכיינים שלנו, שעד אז עבדו בשיתוף-פעולה יוצא מהכלל, עכשיו נלחמים ראש בראש לחיים ולמוות, אז הקמנו ועדה בראשותי ביחד איתם. בהתחלה הדיונים היו מאוד מלאי חששות, וכל אחד שמר על הפינה שלו, ברוב הנושאים לא הגענו להסכמות. במשך הזמן האווירה התרככה. הגענו במרבית הנושאים להסכמות. הפריצות לשידור ברייקים פריצות למבזקים. אין ספק שהוועדה הזאת לא מתפרקת. והיו כבר כמה נושאים אחרי הפיצול שהגיעו אלינו, ואנחנו עושים כמיטב יכולתנו לפתור אותם, ואני חושבת שאנחנו די מצליחים".

ויס אמר בהקשר זה: "זה אכן יותר מסובך. עד היום מה שקרה זה שכשיש אירוע, אני מתקשר למנכ"ל שמשדר באותו יום, ומחליטים אם פורצים. מה שהחלטנו שיקרה עכשיו זה שאני מציע, ומי שרוצה לוקח. יכול להיות שלאחד יהיה מצב שיש לו גמר 'האח הגדול', והוא יגיד שהוא לא לוקח, ורק השני ייקח. אבל אני ממש לא דואג, כי אין סיכוי שמישהו מהם (ממנכ"לי קשת ורשת) ייתן לשני לחגוג בלעדיו".

בהמשך פירטה שמאלוב-ברקוביץ לגבי הקלות הרגולציה המתוכננות: "קודם כל, אני חושבת שכולם יודעים שהשר קרא מדבר על כך שהוא רוצה להקטין את הרגולציה ולשחרר את הערוצים. אנחנו מתכוונים להפחית את הרגולציה. אחת הנקודות שאנחנו רוצים לעזור לערוצים מסחריים זה בכל הנושא של עמלות פרסום. גם בכובעי הקודם כחבר כנסת הייתה לי הצעת חוק לגבי עמלות הפרסום. צריך להגביל את העמלות. אני לא אפרט עכשיו מה הדרך. ערוצים שמשקיעים כל-כך הרבה כסף בתוכניות, ובסוף מגיעים משרדי הפרסום ולוקחים 25-30% לעצמם, זאת בעיה קשה.

"עניין נוסף זה נושא התוכן השיווקי, צריך לפתור את זה מיידית. יהיו תוכניות שלא יהיה בהן תוכן שיווקי, ויהיו תוכניות שצריך לאפשר את זה בהן, ובלבד שתהיה שקיפות".

שמאלוב-ברקוביץ התייחסה גם לערוצים ואמרה שהם צריכים להפחית הוצאות: "הגיע הזמן לבוא ולתכנן את הוצאות השידור במדינת ישראל ביחס לאוכלוסייה שנמצאת כאן. להפחית את הוצאות השידור. זה יקרה גם ככה עם הזמן, כדי שהערוצים ישרדו. והאינטרס הציבורי זה להביא כמה שיותר דעות. ואפרופו חדשות - אני מאוד מעריכה את החדשות ואת אבי, אבל לפצל בלי לפצל את החדשות - ברור שהייתה פה בעיה. אולי צריך לחשוב על זה לפני תום 3 השנים (שבהן מותר לחברה לפעול במשותף)".

וייס התייחס לעניין המגוון ולמצב הכלכלי בשוק ואמר: "אני בעד (עוד ערוצים ומגוון), אבל אין בעל הון אחד שישקיע עכשיו בשוק הטלוויזיה בישראל או יקים ערוץ חדש. אין צ'אנס בעולם שמישהו פה ירוויח כסף. זה בור של עשרות מיליוני שקלים. אנחנו רואים מה קורה עכשיו לערוץ מצוין - ואני אמור את זה לא לתפארת המליצה - שתראו מה קורה לו בפריים בתשע בערב (הכוונה לערוץ 10). למהדורה שלו יש אותה כמות תחרות (כי החדשות לא פוצלו), אבל מה קורה לפריים של ערוץ 10? 'המקור' ירד מ-8-9% ל-3-4%. 'גב האומה', הדבר של ערוץ 10, עושה 5-6%. כלומר, 50% מהצופים של ערוץ 10 הלכו. אני לא אומר את זה בשמחה, זאת סכנה גדולה לשוק הטלוויזיה".

עוד כתבות

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ישראל לפני הכול? הממשלה החדשה צפויה להיות אחת הגדולות והבזבזניות

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, הממשלה הבאה צפויה לכלול 30 שרים, על אף המשבר הכלכלי הענק שהמדינה עומדת בפתחו ● כמה זה יעלה למשק, מה הסכנה בריבוי שרים ומשרדים, ואיך זה שישראל ממשיכה להוביל על כל המדינות בפרמטר השרים?

נתניהו וכחלון בישיבת הממשלה / צילום:  אלכס גמבורג

נתניהו ויתר על מילטון פרידמן וסובב לפקידים את היד: מאחורי הקלעים של תוכנית החילוץ

עמדתו הנחרצת של נגיד בנק ישראל והלחץ הכבד מהקהילה העסקית, דרך יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון ותוכנית הסיוע האמריקאית, הם בין הגורמים שהביאו לשינוי עמדתו של ראש הממשלה - שהתנגד תחילה להרחבה תקציבית

ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

מינוי כ"ץ: לדרג המקצועי באוצר מחכה תקופה לא קלה

מי שחושב שעצמאות הדרג המקצועי באוצר חיונית לצורך הוצאת המשק מהמשבר שנקלע לתוכו, צריך להיות מודאג ממינויו של ישראל כ"ץ לשר האוצר

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

העובדים שהוציאו אישור מחלה פיקטיבי, המעסיק ששלח רק עובדות לחל"ת: הצד המכוער של שוק התעסוקה בצל הקורונה

מעסיק מתחום המזון שהודיע לחמישה עובדים כי הוא מתכנן להוציא אותם לחל"ת, הופתע לגלות שכולם פנו לאותו רופא וקיבלו אישור מחלה ל-30 יום ● במקרה אחר משרד רואי חשבון הוציא לחל"ת רק נשים ● הצד המכוער של שוק התעסוקה בימי משבר הקורונה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

האטה בקצב רישום דורשי העבודה; שיעור האבטלה הגיע ל-22.7%

מאז 17:00 אתמול ועד הבוקר נרשמו 5,373 דורשי עבודה ● אתמול נרשמו בסך-הכול 23,946 דורשי עבודה - זאת לעומת 21,932 ביום שישי האחרון ו-42,860 ביום חמישי

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת: "שחררנו התניות חודק כדי לקלוט אג"ח קונצרניות שקרנות הנאמנות מוכרות"

הממונה על שוק ההון נתן תג מחיר לאובדן הכספים בשוק החיסכון הפנסיוני מתחילת השנה בעקבות משבר הקורונה: "היקף הנכסים המפוקחים על-ידינו עומד על 1.6 טריליון שקל, סדר גודל של ירידה של 10%"

פיטורי עובדים / צילום: Shutterstock

עוד פיטורים בשל הקורונה: חברת זיהוי הפנים אניוויז'ן מפטרת עובדים

מהחברה נמסר כי "כדי להתכון להשפעות מגפת הקורונה ולאתגרי השוק, אנו לוקחים צעדים מדודים וספציפיים כדי להתאים את העסק בציפייה לכמה רבעונים עם פוטנציאל לאי-ודאות; אחד הצעדים הוא פרידה מצערת מחלק מכוח העבודה המוערך שלנו"

אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי

המשא-ומתן הקואליציוני: מה עומד בבסיס הוויכוח על שר המשפטים

בחוסן לישראל שאפו למנות לשר המשפטים את אבי ניסנקורן, וקודם לכן שקלו את מינויו של חילי טרופר ● אולם בליכוד רואים את זהות שר המשפטים הבא כ"דיל ברייקר" - וזאת כיוון ששר המשפטים מחזיק בסמכויות משמעותיות למינוי פרקליט המדינה הבא

אישה בבידוד בספרד / צילום: Associated Press

המחקר שלומד ממגפות קודמות על השלכות הבידוד

מחקר שסקר 24 מאמרים שפורסמו על מגפות קודמות, מצא כי רוב המבודדים הציגו תסמינים פוסט-טראומטיים כלשהם, ובעת השחרור מהבידוד התקשו להסתגל שוב במהרה לחיים הרגילים

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

הפגנת המחאה הרכובה של ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים נגד התעלמות הממשלה מקריסתם ומזכויותיהם על רקע משבר הקורונה הגיעה לירושלים ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

קריית יערים / צילום: מ"א קריית יערים

מ"ווהאן הישראלית" לאפס נדבקים: כך ניצחה קריית יערים את הקורונה

אחד מתושבי קריית יערים נדבק מקרובת משפחה שהגיעה מצרפת, והמחלה החלה להתפשט במהירות ביישוב ● בשיחה עם "גלובס" מסביר ראש המועצה המקומית יצחק רביץ כיצד נבלמה ההדבקה באמצעות כמה צעדים קשים

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב / צילום: AP

התחזית הרשמית בארה"ב: "בין 100 ל-200 אלף איש ימותו מקורונה"

כך אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות (CDC) בארה"ב, בתוכנית "מצב האומה" ב-CNN ● "המודלים שלנו נותנים את התרחישים הגרועים ביותר ואת התרחישים הטובים ביותר. המציאות נמצאת איפשהו באמצע"

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

מנכ"ל נייס בהתבטאות חריגה: "אחיי החרדים, בלי כפיות טובה - תישארו בבית"

ברק עילם פרסם את הפוסט על רקע התפשטות הקורונה המהירה בחברה החרדית ● בעבר יצא עילם נגד שר החינוך רפי פרץ וחברת אל על

 

שוטר מקומי אוכף את הסגר ברחבי הודו / צילום: רויטרס

האם יכול להיות שראש הממשלה בהודו הורה על סגירת האינטרנט?

צווי החירום יוצרים בכל העולם חרושת שמועות ● לפעמים השמועה של אתמול היא המציאות של מחר ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

משרד הבריאות בודק: האם ראש הממשלה צריך להיכנס לבידוד?

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו התייעצויות האם גם נתניהו ייאלץ להיכנס לבידוד ● בשעה זו מתבצעת במשרד הבריאות חקירה אפידמיולוגית לעובד בסביבת רה"מ, ולאחר מכן יועברו הנחיות מסודרות

עופר שלח / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ עפר שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רבקה פאלוך, היועצת של נתניהו לענייני חרדים, נמצאה חיובית לנגיף הקורונה ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות השיווק הוקפא ● המשטרה עורכת סיורים מוגברים בשכונות חרדיות

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

איסוף המידע של זום על המשתמשים - לא יותר גרוע מהמתחרות שלה בתחום

האפליקציה שזוכה לפופולריות אוספת עלינו מידע רב ● משמות משתמשים, דרך כתובות מייל ועד למידע שהמשתמש מעביר בצ'אטים ● מומחה: זה הסטנדרט, אבל צריך להביא את זה בחשבון בפגישות עסקיות

דונאלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

פרשנות - טראמפ כבר לא אופטימי: "שקי גופות ממלאים את המסדרונות"

הנשיא טראמפ צופה בבית החולים בשכונת הולדתו ברובע קווינס, ניו יורק, ורואה חזיונות אימים. הוא מוותר על קיצורי דרך ומאריך את הנחיות המרחק עד סוף אפריל ● רכבת אוויר של אספקה רפואית התחילה אתמול עם ציוד סיני בניו יורק ● הנשיא מוסיף להעליב מושלי מדינות: "מגעילים"

פרופ' גבי ברבש / צילום: יוסי כהן

מדוע נדחה מיזם בדיקות הקורונה ברשתות השיווק? פרופ' ברבש מסביר

חלק מרשתות המזון הגדולות קיבלו היום הודעה כי משרד הבריאות צפוי להתחיל לבצע בדיקות קורונה בסניפיהן ● ההודעה דלפה לתקשורת, והפיילוט הוקפא בינתיים ● פרופ' גבי ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את המיזם: "חששנו מנהירה לחנויות ששמן פורסם"