גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הלהיט הבא ברשת: חתול את'ריום - במחיר של 100 אלף דולר

פספסתם את הזינוק של הביטקוין? המשחק החדש CryptoKitties, שמבוסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין, מאפשר לכם להשקיע ביצור פרוותי נדיר שלא קיים ■ אחד המייסדים, ברייס בלאדון, בראיון ל"גלובס": "אם אתה רוצה לדבר עם אנשים רגילים, דבר בשפה רגילה. חתולים הם השפה הרגילה של האינטרנט"

CryptoKitties / צילום מסך
CryptoKitties / צילום מסך

אם חשבתם שהזינוק המטאורי של הביטקוין מוזר, נמצאה התופעה שעוקפת אותו בסיבוב, מגרגרת ומשמיעה מיאו. בשבועיים האחרונים עלה לגדולה להיט הגיימינג הכי מפתיע של 2017: משחק בשם CryptoKitties, שכמו המטבעות הווירטואליים מבוסס על רשת בלוקצ'יין, אבל במקום מטבעות מאפשר לסחור בחתולים מאוירים. המשחק צמח במהירות מסחררת, ממאות עסקאות ביום בסוף נובמבר לעשרות אלפי עסקאות בימים האחרונים, ובשבוע האחרון ארבעה חתולים "נדירים" נמכרו ביותר מ-100 אלף דולר כל אחד. לו רק אוסף הפוגים שלי היה מניב תשואה כזו.

המשחק, שהושק רשמית רק ב-28 בנובמבר, מרכז כיום את היקף העסקאות הגדול ביותר ברשת הבלוקצ'יין אית'ריום - 25% מהן ליתר דיוק - תוך שהוא עוקף את פלטפורמת המסחר העיקרית של מטבע האית'ר ומאט את כל המערכת. היום יש בפלטפורמה יותר מ-100 אלף חתלתולים, שנמכרו או הורבעו בעסקאות שהיקפן גדול מ-12 מיליון דולר. "ידענו שזה יצליח, לא ידענו שזה יצליח כל-כך מהר", אומר ל"גלובס" ברייס בלאדון, מייסד-שותף של המשחק. הוא וחבריו, קבוצת מפתחים מוונקובר שבקנדה המכונה Axiom Zen, בסך הכל רצו להנגיש את טכנולוגיית הבלוקצ'יין להמונים בעידן שבו מילים כמו ICO וביטקוין משתלטות על השיח הציבורי, ובטעות יצא להם להיט.

בפשטות, המשחק מציע לקנות, למכור ולהרביע חתולים דיגיטליים בעולם ממוחשב שבו אין שני חתולים זהים. כל חתול מורכב מקוד (גנום) של 256 סימנים וכל צמד - בלי הגבלת מגדר - מסוגל להביא לעולם הדיגיטלי חתלתול חדש בעל גנום ייחודי שמורכב משילוב שתי שורות הקוד של הוריו. הקוד מגדיר לחתול מאפיינים פיזיולוגים כמו צבע, סוג שפם, תבנית פרווה, וזמן ההתאוששות שהוא זקוק לו בין לידה ולידה. "הביקוש לתכונה מסוימת מונע על ידי דרישת המשתמשים ומחסור כלכלי", מציין בלאדון.

איך המשחק הצליח כל-כך? ובכן, קודם כל הוא לא קורא לחתול בשמו. אתר המשחק נמנע במודע מלהציג את חזון הבלוקצ'יין בקדמת הבמה, אותה טכנולוגיה שרוב האנשים לא מבינים מה היא בכלל אומרת או שאיבדו עניין באמצע ההסבר. במקום זה אנו מקבלים חתולים חמודים בצבעי פסטל עם שפמים מפוארים ועיניים בולטות, שנושאים ביוגרפיה יצירתית כמו "צאצא ישיר של מרי אנטואנט", או "אוהב להאזין לאייס אוף בייס בזמן הטיפוח". "רוב הפרויקטים בבלוקצ'יין נשארים ברמת הקונספט, או שהישימות שלהם אזוטרית", אומר בלאדון, אבל CryptoKitties הוא פשוט: צריך לאסוף ולגדל חתולים דיגיטליים".

- למה דווקא חתולים?

"אם אתה רוצה לדבר עם אנשים רגילים, דבר בשפה רגילה. חתולים הם השפה הרגילה של האינטרנט".

"חשבנו שימכרו חתול בדולר"

כל אינטראקציה - מכירה, הרבעה והולדה - נושאת תג מחיר שנקבע בידי הצדדים בעסקה. כך למשל החתול הג'ינג'י Kitty #219540, שמאמין שהעולם שטוח, מוצע למכירה תמורת 5.3 אית'ר (כ-2,200 דולר). מחיר ממוצע של חתול עומד על שברירי את'ר שמסתכמים בכ-110 דולר, והיקרים ביותר נמכרים תמורת 100 אלף אית'ר (42 מיליון דולר). החתול "ג'נסיס" הביא לבעליו את ההון הרב ביותר, ב-114 אלף דולר. אם תהיתם איך יכול להיות שביטקוין אחד שווה 17 אלף דולר, הנה כמה חתולים שיתנו דוגמה מצלצלת על הסובייקטיביות של ערך. המפתחים אמרו לאתר Motherboard שגם הם מופתעים מהמספרים: "הם מטורפים, חשבנו שימכרו חתול בדולר".

מלבד החתולים שנוצרים על ידי הבעלים, המערכת עצמה תייצר עד נובמבר 2018 חתול חדש בכל 15 דקות. אלו חתולים מיוחדים ללא הורים, המכונים Gen 0 ויכולים להכניס למאגר גנים חדשים. מחירם נקבע על בסיס ממוצע חמש העסקאות האחרונות ובתוספת 50%. אז החתול מוצע במכירה פומבית, ואם אין לו דורשים במחיר הראשוני, הוא יורד בהדרגה עד שמי מהמשתתפים מוכן לרכוש אותו במחיר הנקוב.

כל התשלומים נעשים במטבע וירטואלי, שממנו גובה Axiom Zen עמלה של 3.75%. בחברה מקווים לפתח את הממשק גם לתמיכה בתשלומים באמצעות מטבע פיאט (מטבע מגובה מדינה) במהלך השנה הבאה. העמלה שאקסיום גובה היא לא על שירותי התשלום, אלא על הזכות לקחת חלק במשחק. רק הצדדים שמנהלים את המשא ומתן אחראים על השלמת העסקה, אין שום מתווך כמו פייפאל או כל חברת סליקת תשלומים אחרת.

איך התשלומים מתבצעים בין האספנים ללא גורם מתווך? זוהי בדיוק יתרונה של פלטפורמת הבלוקצ'יין. הטכנולוגיה שמאפשרת ניהול מאובטח, מוצפן ומבוזר של בסיס נתונים. מעין יומן רישום שמתעד את כל מה שמתרחש על המערכת. זה יכול להיות ניהול כסף, מלאי מחסנים, או חתולים. בבלוקצ'יין הנתונים לא מרוכזים במחשב אחד מרכזי, כמו למשל בנק שמנהל חשבונות כספיים, אלא "רצים" במקביל על מחשבי כל המשתמשים, ומתעדכנים אצל כולם בו בזמן.

השקיפות והמידיות הזו מייצרים רמת אבטחה גבוהה, והאנשים שמפקחים על המערכת ומאמתים את נכונותה מתוגמלים על ידה. הבלוקצ'יין של אית'ריום (האית'ר הוא המטבע במערכת) מכיל גם את רעיון ה"חוזים החכמים", חוזים דיגיטליים שיודעים לאכוף את עצמם ולוודא שמי שאמר שיעשה משהו אכן עושה זאת. כך, בלי ששמו לב, משתמשים השחקנים ב-CryptoKitties בחוזים חכמים.

הלהיט CryptoKitties צובר תאוצה

"לשכנע את הסבים והסבתות"

מאחורי הרוח השובבית, CryptoKitties מפיח לחיים את עקרונות הבלוקצ'יין ומאפשר התנסות ישירה עם הטכנולוגיה. העובדה שאין שני חתולים זהים במשחק, ורק לבעל החתול יש גישה אליו, מצליח לדמות את החוויה של בעלות וירטואלית מאובטחת על מוצר יחיד וייחודי. המשחק גם מציג כלכלה מבוזרת ומבוססת קוד, המסוגלת להגן על עצמה מפני כשלי שוק. זאת באמצעות הרצף הגנטי של כל חתול: 256 סימנים, שמייצגים תכונות נדירות יותר ונדירות פחות, מייצרים תחושה של מחסור ובעקבות זאת גם תפיסה של ערך. באותו אופן העובדה שחתול צריך "להתקרר" בין לידה ללידה - לעיתים אף שבוע - מרסנת את כלכלת הרבעת החתולים ומייצרת ציפייה.

דבר נוסף ש-CryptoKitties עושה הוא להראות כי ניתן להשתמש בבלוקצ'יין מבלי לייצר בכלל מטבעות או אסימונים, שעשויים להרתיע אנשים מלהיעזר בטכנולוגיה. "זה יהיה ניצחון עבורנו אם נשכנע את הסבים, הסבתות, האחיינים שלנו והחברים להתעסק בטכנולוגיה הזו ולקשר אליה רגשות חיוביים", כתב בני ג'יאנג (Giang), ממייסדי אקסיום זן, בפוסט ב-Hacker Noon עם השקת המשחק. נראה שהם עומדים במשימה: לפי החברה, רובם של 150 אלף המשתמשים הרשומים במשחק חדשים בקהילת הבלוקצ'יין.

למרות כל החן, CryptoKitties מעלה שאלות מהותיות על גבולות הפלטפורמה והכיוון שאליה צועדת טכנולוגיית הבלוקצ'יין. העומס שנוצר על רשת האית'ריום הביא משתמשים ותיקים לזעוק ולנזוף באקסיום על פעילותה, ורק מדגיש את שבריריות הרשת שכבר זמן רב מנסה להתגבר, תוך ויכוחים עזים ופיצולים, על חוסר יכולתה להתמודד עם פעילות ערה. בחברת המשחקים מעודדים מפתחים חיצוניים לעזור לה להתגבר על הבעיה, וג'יאנג אף קרא למשחק "מבחן לחץ" שסופו צריך להיות אית'ריום משוכלל וחזק יותר ליישומים חדשים שעוד יבואו.

מיאו במאה אלף דולר

באקסיום התייחסו גם להשוואה המתבקשת בין המשחק לאחד הטרנדים הבולטים בעולם המטבעות הווירטואליים - הנפקת מטבע (ICO), כלי פיננסי שסחף את 2017 בסערה, ובאמצעותו גייסו השנה סטארט-אפים יותר מ-3 מיליארד דולר מהציבור הרחב תמורת מטבע וירטואלי חדש וחזון. בחברה טוענים כי הם נמנעו לחלוטין משיטה זו, אף על פי שחתול הוא סוג של אסימון, משום שהם רצו להגיע לכל אדם ברחוב ובעיקר להתרחק מהשיטה שכבר הספיקה להזדהם בידי נוכלים וגנבים. בסופו של יום, הם שמו מוצר על השולחן - גם אם וירטואלי - שעומד מאחוריו מודל הכנסות בר-קיימא.

ואולם, המילה Crypto שהוצמדה לשם המשחק משכה אליה גם אנשים שמחפשים רק רווח מהיר, על רקע השנה המפוארת שעוברת על הבלוקצ'יין ונגזרותיו: אם הביטקוין זינק מתחילת השנה ב-1,300%, האת'ר עלה ב-5,300%. המצב הזה מסביר כיצד CryptoKitties הגיע למחוזות מוטרפים, שבו חתולים וירטואליים מוצעים למכירה במחירים כאלה. נכון שזה אינו המשחק הראשון שמצליח לגרום לציבור שלם לפתוח ארנקים, אבל העניין העצום סביב המטבעות הווירטואליים מעלה את האפשרות שההתנהלות הזאת מצביעה על עלייתו של כלי השקעה ספקולטיבי חדש. תיק השקעות חתלתולי.

לאקסיום זה לא ממש מפריע. הם בסך הכל רוצים לפתח את המשחק, אולי לאפשר לחתולים להילחם אחד בשני או להוסיף להם פיצ'רים שישדרגו את חייהם הפרוותיים. לעומתם המשתתפים שמסכנים אלפי דולרים, מתוך התלהבות, שאיפות פיננסיות או רכיבה על הטרנד, עלולים לגלות שהם נשרטו בגדול.

עוד כתבות

מתפרה בקוראטיה ששינתה כיוון והחלה לייצר מסיכות פנים / צילום: ANTONIO BRONIC, Associated Press

מתחתונים למסכות: כך מתגייסות שורה של חברות מסחריות למאבק בקורונה

היינס, זארה וסאן לורן תופרות מסכות וחלוקים רפואיים; פורד וג'נרל מוטורס יתנו מייצרים מנשמים; ואילו כריסטיאן דיור מייצרת אלקוג'ל ● הזדמנות לקצור יחסי ציבור טובים? בוודאי - אבל תרומת החברות חיונית למאמץ הגלובלי

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

3,619 נדבקים בקורונה בישראל; אזרח ישראלי נפטר באיטליה

מספר הנדבקים בעולם עומד על 645,606 איש, מתוכם, 139,552 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-29,971 ● 54 ישראלים במצב קשה, מתוכם 43 מונשמים

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, הוא מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דילמת הפיטורים והסיבה לכך שהאינטרנט בישראל איטי: מה קרה השבוע בהייטק

המשבר ישנה את הדינמיקה בין המדינות למגזר העסקי, אך מה זה יעשה לענקיות הטכנולוגיה ● בסטארט-אפים צופים גל פיטורים ● הטיפים של חמי פרס ליזמים והחזרה של המשקיעים הסיניים לישראל ● מה קרה השבוע בהייטק

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

"הקורונה הוא וירוס מאוד עקשן שדורש מאיתנו לקבל החלטות קשות"

פרופ' ג'וני גרשוני מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת ת"א מאמין שהדרך הטובה ביותר כרגע להשתלט על המגפה היא ע"י שמירה על ריחוק חברתי ● "מדובר בווירוס מאוד עקשן. לפעמים אנו רואים שאצל אנשים שנדבקו במחלה, ולכאורה הבריאו, הבדיקה לנוכחות הווירוס ממשיכה להיות חיובית"

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

ניהול משק בית מרחוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: מי שהתכונן טכנולוגית, מוכן לתקופות משבר כמו מגפה עולמית

אפשר להניח שחברות שהטמיעו תהליכי חדשנות טכנולוגית מבעוד מועד, יצלחו את המשבר הזה בצורה מיטבית ואף ייהנו מיתרון יחסי בהשוואה לאחרות ● איך עושים זאת?

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט החליטה לממש את השקעתה ב-AnyVision הישראלית

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, שמוטמעת ביהודה ושומרון ● במיקרוסופט החליטו לא להחזיק במניות מיעוט בסטארט-אפים שמפתחים טכנולוגיה כזו בגלל חוסר יכולת לפקח על השימוש בה

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי

אלה מנדלסון / צילום: דוברות בית החולים שיבא

"העולם הפך לכפר גלובלי, וכמו שזה נראה, מגפות כאלה עוד יפרצו"

פרופ' אלה מנדלסון, מנהלת המעבדה הארצית לנגיפים, מספרת על הקשרים הבינלאומיים שבזכותם היה ניתן להקים במהירות מערכת בדיקה, על העבודה האינטנסיבית - וגם על הבידוד שבו היא נמצאת כרגע

סטפן מונייה / צילום: לומברד אודייה

מתי תגיע ההתאוששות אל שוקי המניות?

מנהל ההשקעות הראשי בבנק לומברד אודייה השווייצרי, סטפן מונייה, אומר בראיון ל"גלובס" כי "בתרחיש שבו הנגיף יישאר איתנו לאורך זמן, האירוע והשפעתו על השווקים עלולים להידמות יותר למלחמה. צפוי גל של חברות שלא יוכלו לשרת את החוב שלהן, כשממשלות לא תוכלנה לתמוך בהן"

שוטר סיני מנווט רחפן כדי לפקח על האזרחים / צילום: Associated Press

אחרי הסארס כולם ידעו שזה רק עניין של זמן עד שמגפה חדשה תתפתח בסין. ידעו ושתקו

אחרי הסארס, זה היה ברור לכולם שזה רק עניין של זמן עד שמגפה קטלנית חדשה תתפתח בשווקים החיים ● למרות זאת, סין נתנה להם לפעול ובהמשך נכשלה באיתור ההתפרצות, בעוד שאירופה ישבה בחיבוק ידיים ● התוצאה: אירופה מגלה כי כדי לנצח את המגיפה תוצרת סין, צריך לאמץ מדיניות סינית

ח"כ פנינה תמנו שטה / צילום: יוסי כהן

הפיצולים במחנה המרכז ממשיכים: ח"כ פנינה תמנו שטה תתפצל מיש עתיד ותצטרף לחוסן לישראל

נושא פיצולי הסיעות יידון היום בשעה 12:00 בוועדה המסדרת ● חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מסיעת תל"ם מעוניינים לפרוש מהמפלגה ולהיכנס יחד עם חוסן לישראל לממשלה

צוות של מסעדה בבייג'ינג מוכר ארוחות מחוץ לחנות, ביום רביעי השבוע / צילום: רויטרס

קופונים בשווי מיליונים, בילויים וימי חופשה: כך מנסה סין להעיר את הצרכנים מהלם הקורונה

אחרי שהגבלות התנועה בוטלו, בסין רוצים לשכנע את האזרחים לחזור לאכול בחוץ, לטייל ולהוציא כסף כדי לאושש את הכלכלה המוכה ● בערים רבות מחלקים הנחות לקניית מוצרי חשמל ומכוניות, ובמקומות אחרים אפילו מוסיפים חצי יום לסוף השבוע

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

32,577 דורשי עבודה חדשים בסופ"ש; שיעור האבטלה הגיע ל-22.15%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר