גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלפים הפגינו בתל-אביב ובירושלים נגד השחיתות

נוסף על ההפגנה הרביעית במספר בשדרות רוטשילד בת"א, נערכו הפגנות במספר מוקדים נוספים, והבולטת שבהן היא הפגנת הימין בכיכר ציון בירושלים, בהובלת הפובליציסט יועז הנדל ■ הליכוד: "לא קונים את הבלוף; זוהי הפגנת לוויין של השמאל בת"א"

ההפגנה ברוטשילד הערב 23.12.17 / צילום: שלומי יוסף
ההפגנה ברוטשילד הערב 23.12.17 / צילום: שלומי יוסף

אחרי שבשלושת השבועות האחרונים גדשו רבבות את שדרות רוטשילד בתל-אביב בהפגנות נגד השחיתות של השלטון, נערכה הערב ההפגנה הרביעית בתל-אביב. ההפגנות עברו לתל-אביב לאחר חודשים שבהן התקיימו בפתח תקווה.

החל מהשעה 19:00 החלה מסה של מפגינים בקריאות, שירה ותיפופים מול בית העצמאות ברוטשילד 16 בת"א, ובדומה לשבוע שעבר הכותרת היא "הון שלטון עולם תחתון". 

זהו השבוע ה-58 שבו התייצב הגרעין הקשה של המפגינים מפתח תקווה בקריאה נגד השחיתות השלטונית.

מני נפתלי, שנאם בכיכר הבימה, אמר: "אנחנו בפעם הרביעית ברוטשילד, אנחנו ההפגנה של העם. ברוטשילד 2011 כולם רבו עם כולם. אני גאה באנשים שהגיעו לכאן. תכף נצעד לכיכר רבין ואז יראו שההערכות שפורסמו לגבי מספר האנשים שגויות. ביום של ההמלצות יצאו כפליים אנשים. יש צעירים, יש ילדים, בני 80 - לא דואגים להם לשום דבר. אנחנו לא בעד אף פוליטיקאי, אנחנו רוצים לשנות את השיטה".

עו"ד סיגלית קסלר, ממארגני המחאה בפתח תקווה שנאמה הערב בכיכר הבימה בתל-אביב: "יצאנו מתוך חרדה עמוקה להמשך קיומה של מדינת הלאום שלנו. יצאנו להפגין שלילדים ולנכדים שלי תהיה בטוחה שתהיה מדינה שנעים לגור בה. לא יצאנו כדי להפיל ראש ממשלה מכהן. לא התקשורת, לא הפרקליטות יצאו להפיל ראש ממשלה מכהן". קסלר הוסיפה לצלילי קריאות המפגינים שצעקו "בושה, בושה": "נתניהו אתה הלוגו של השחיתות השלטונית".

אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון: "השחיתות היא כמו סרטן ופוגעת בכולם, אנשי הימין הבינו שהיא איום אסטרטגי שיהרוס את החלום הציוני. האנשים מהימין חששו להיות הערב ברוטשילד, משום שראש הממשלה תייג אותנו כשמאל, וכי הוא פורם ומפורר את הסולידריות החברתית ומשסה אותנו אחד בשני ומייצר הפרד ומשול. נזכיר להם שאנחנו לא שמאל ולא ימין אלא ישר".

אל ההפגנה בתל-אביב הגיע גם ח"כ בצלאל סמוטריץ מסיעת הבית היהודי. "אוגנדה, רואנדה, אין זו אגדה. כמה מסתננים יש ברוטשילד?" אלה הקריאות שקראו הפעילים בהפגנת ימין ברוטשילד, שהקיפו את סמוטריץ׳ שהפגין נגד החלטת בג"ץ בעניין המסתננים.

אלדד יניב, ממארגני ההפגנות בתל-אביב, ‏כתב הערב, טרם החלה ההפגנה ועוד כשהציבור החל להיאסף במוקדי ההפגנות: "כדאי שכחלון, בנט ושקד יביטו היום טוב-טוב בעשרות אלפי ישראלים בתל-אביב ובירושלים ובכל הארץ אומרים עד כאן, מושחתים נמאסתם והביתה. וזה ייהפך למאות אלפים בעוד שבועיים-שלושה כשהמשטרה תודיע שביבי חשוד בשוחד במאות אלפים", טען יניב, תוך שהוסיף "אם הם לא יוציאו את ביבי לנבצרות, העם יעשה את זה ויפיל אותו ואותם".

"הישג ענק ביחס לפתח תקווה"

רפי רותם, לשעבר קצין המודיעין של יחידת החקירות מע"מ וחושף השחיתות ברשות המסים, נאם הערב בבמה המרכזית בכיכר הבימה, נאום שכותרתו "אני לא אומר מושחתים הביתה. אני אומר מאפיונרים לכלא". רותם התייחס לכמויות המפגינים שהתייצבו בשבועות האחרונים ברחובות תל-אביב וכינה אותם "הישג ענק", ביחס ל"מאות הבודדות של המפגינים שנכחו בהפגנות בפתח תקווה".

יועז הנדל: "תגיעו, צריך אתכם"

נוסף על ההפגנה בשדרות רוטשילד, נערכו הערב הפגנות מקבילות במספר מוקדים ברחבי הארץ, והבולטת שבהן היא הפגנת הימין בכיכר ציון בירושלים. מי שמוביל אותה הוא הפובליציסט יועז הנדל, ואליה הגיעו גם פוליטיקאים מהקואליציה, ביניהם חברי כנסת ממפלגת כולנו, כמו מירב בן ארי, רחל עזריה, ורועי פולקמן, שאף הצהיר בחשבון הטוויטר שלו כי ניסו לשכנע אותו שלא להגיע להפגנה.

ח"כ רחל עזריה: "הגעתי להפגנה בעד שלטון החוק בירושלים בגלל גל החקיקה נגד הפרקליטות, המשטרה ובית המשפט העליון. מי שישלם את מחיר הפגיעה בשומרי הסף הוא הציבור. אני שמחה לראות את מאות המפגינים שבאו הערב. אצביע נגד חוק ההמלצות ואמשיך להיאבק בכל חקיקה שפוגעת בשלטון החוק".

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, אמר בהפגנה בכיכר ציון: "הגעתי הערב כי שמירה על שלטון החוק לא נמצאת בחזקת השמאל.זה לא דיון פוליטי אלא דיון עקרוני. יש לי הרבה סיבות להיות גאה בממשלה שאני נמצא בה ובמהפכה החברתית שאנחנו מובילים, עדיין מותר לנו להגיד שיש לנו בעיה עם סדר יום שעושה דה לגיטימציה לשומרי החוק. זה לא אומר שאני נגד סדר היום של הממשלה בטח לא במובן הלאומי, אבל להשתיק את הביקורת הזאת, זה לא במקום.

"בעיני הקולות שעולים ממחנה השמאל לא פחות חמורים וחורצים מראש את גורלם של חשודים וכך מבטלים את חזקת החפות, שהוא ערך בסיסי. מופעלים לחצים בלתי לגיטימיים על שומרי סף שעלולים לפגוע בהליך משפטי תקין, והכל ממניעים פוליטיים. לא נרתענו ממסע ההפחדות וההשמצות שליווה אותנו.

"האם זו המדינה שאנחנו רוצים? מדינה של פוליטיקאים כוחניים ושירות ציבורי כנוע ומפוחד? מפכ"ל ורמטכ"ל מותקפים! נשיא ובית משפט שעוברים מסע דה לגיטמציה. לא ביקורת. דה לגיטמציה.

"צריך להחזיר לסדר היום את מה שנשלחנו לעשות ולהמשיך במהפכה החברתית. לא עוד חוק צרפתי אלא נכים. לא עוד המלצות משטרה אלא פתרונות דיור. לא עוד פריימריז אלא צמיחת הפריפריה וצמצום הפערים החברתיים. הגעתי הערב כי אני בעד המדינה ונגד הבכיינות כמה קשה למשול".

יועז הנדל כתב הערב: "כיכר ציון. אנחנו כאן בעד הממלכתיות, בעד רשויות החוק, בעד טוהר המידות. תגיעו. צריך אתכם".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) מהקואליציה שהגיעה הערב להפגנה בירושלים: "כששמעתי על ההפגנה בתחילת השבוע לא הייתי בטוחה שאצטרף. אולם לאחר השיח המפלג בעיקר בימים האחרונים החלטתי שאני צריכה להיות שם".

עוד הוסיפה בן ארי, "המחנה הלאומי חייב להיות מאוחד בעד הממלכתיות ומוסדות המדינה, בעד רשויות החוק ובעד הימין הליברלי והחברתי. עלינו נבחרי הציבור מוטלת הדוגמה האישית להוביל את המחנה הלאומי בדרך הישר ולשמור על מדינתנו יהודית ודמוקרטית".

ח"כ פולקמן כתב בחשבון הטוויטר שלו בסוף השבוע: ‏"אם עוד הייתה לי התלבטות אם נכון שאגיע לכיכר ציון במוצ"ש היא נגמרה אחרי מסע ההפחדה כלפי מארגנים ודוברים. אוי למחנה שאין בו מקום לחשבון נפש".

במקור היו צפויים להגיע אל ההפגנה גם חברי כנסת מהליכוד - אורן חזן ויהודה גליק, אולם אלה ביטלו את התייצבותם בהפגנה. מי שצפוי לנאום בהפגנה בירושלים הוא שר הביטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, שקרא לציבור להגיע.

מהליכוד נמסר הערב בתגובה: "הימין לא קונה את הבלוף. כולם מבינים שזו לא הפגנה נגד השחיתות אלא הפגנת לוויין של השמאל ברוטשילד בחסות אלדד יניב ונוני מוזס, שכל מטרתה להפיל את ממשלת הליכוד. מצביעי הימין לא מתרשמים מקומץ של נאיבים ואינטרסנטים שמשתפים פעולה עם השמאל והם לא יחזרו על הטעות של הפלת ממשלת ליכוד והבאת אסון אוסלו ג' על מדינת ישראל".

עוד כתבות

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

וול סטריט עברה לעליות; מסחר תנודתי באירופה

בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

 

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

גבי רוטר / צילום: יאיר שגיא

קסטרו: "יש בידי הקבוצה די מקורות כספיים לחזור לפעילות סדירה עם תום המשבר"

קבוצת האופנה מסכמת את 2019 עם הכנסות של 1.73 מיליארד שקל, גידול של כ-39% לעומת 2018 - ואולם הגידול הזה נובע מהמיזוג שביצעה הקבוצה עם הודיס, כך שבפועל המגמה האמיתית שמאפיינת את תוצאות החברה דווקא מעידה על יציבות יחסית

נשים ערביות ישראליות מפגינות נגד אלימות במגזר הערבי / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

מתווה לתוכנית חומש נוספת למגזר הערבי: הסללה להייטק, העלאת התוצר לנפש וצמצום האלימות

ברקע הבחירות ומשבר הקורונה הכין המשרד לשוויון חברתי בראשות השרה גמליאל את מתווה התוכנית החדשה, שמהווה המשך לתוכנית החומש שמסתיימת השנה • המתווה כולל, בין היתר, הגברת נגישות המערכת הפיננסית לערבים, הגברת הפעילות המשטרתית בקהילה ושיפור שירותי הבריאות

ערן יעקב / צילום: יונתן בלום, גלובס

קורסים תחת העומס: האתר לקבלת פיצוי לעצמאים לא עומד בביקוש

חלק מבעלי העסקים והמייצגים שמנסים להיכנס לאתר מצליחים לאחר כ-2-3 דקות המתנה, ובהמשך האתר עובד לאט אך הם מצליחים להשלים את הליך הרישום, ואחרים כלל לא מצליחים להיכנס או שנתקעים במהלך מילוי הטפסים באתר

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

מתחם סומייל / צילום: איל יצהר, גלובס

סכסוך בקבוצת הרכישה של חג'ג' בסומייל: הליווי הבנקאי מתבטל

חברים בקבוצה לבניית פרויקט אינפיניטי במרכז ת"א, הכולל 237 דירות, טוענים כי ראשיה פעלו להגדלת מספר הדירות בפרויקט ללא ידיעתם ● כתוצאה מהסכסוך הליכי היתרי הבנייה מעוכבים, והבנק החליט לבטל את הליווי

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

פעולות חיטוי בבית חולים במדריד, ספרד / צילום: Bernat Armangue, AP

טרגדיה בספרד: 849 מתים מקורונה ביממה האחרונה - הכי הרבה עד כה

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

עליות בבורסה בתל אביב: פתאל החזקות מזנקת ב-22%

מדד ת"א 35 עולה 1.4% ומדד הבנקים קופץ ב-2.4% ● טבע עולה בכ-9% על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

הממשלה החליטה: ענף הבנייה לא יושבת

ההחלטה התקבלה לאור ההכרה בנזקים הכלכליים המרובים שהפסקת עבודה מוחלטת עלולה לגרום ועקב העובדה שבתוך כשבוע הענף יושבת בשל חג הפסח

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד המשפטים הקים ועדה לטיפול בסוגיית "כוח עליון" בחוזים שמופרים בתקופת הקורונה

זאת לאור ההערכה כי בתי המשפט צפויים לספוג גל של אלפי תביעות בין צדדים לחוזים שהופרו על רקע משבר הקורונה וההגבלות על המשק; וההבנה כי המדינה צריכה לגבש מדיניות ברורה לטיפול במקרים כאלה