גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנת מאסר לאייל חדד, בעלי סלקשיין אופנה, בגין תרמית בני"ע

חדד, בעל השליטה ברשת מחסני אופנה, הודה והורשע כי ביצע אלפי עסקאות עצמיות בחשבונות בבעלותו בניירות ערך של החברה הציבורית איתמר מדיקל, ובכך השפיע על שער המניה ■ סנגוריו: נערער לעליון

אייל חדד (בעלים של סלקשיין מחסני אופנה) / צילום: אלון רון
אייל חדד (בעלים של סלקשיין מחסני אופנה) / צילום: אלון רון

איש העסקים אייל חדד, הבעלים של חברת סלקשיין מחסני אופנה, המפעילה רשת מחסני אופנה לכל המשפחה ברחבי הארץ, ירצה שנת מאסר בפועל, מאסר על-תנאי וכן ישלם קנס בסך 50 אלף שקל, לאחר שהודה והורשע בעבירות תרמית בניירות ערך ובעבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך - כך קבע היום (ג') בית המשפט המחוזי בתל-אביב. חברת סלקשיין הורשעה באותן העבירות, ובית המשפט גזר עליה קנס בסך 150 אלף שקל.

על-פי עובדות כתב האישום המתוקן שבו הודה חדד, בתקופה שבין ינואר 2009 לינואר 2014 ביצע חדד, באמצעות 11 חשבונות ניירות ערך שהיו בבעלותו או בשליטתו, 2,883 עסקאות עצמיות בניירות ערך של החברה הציבורית איתמר מדיקל, ובכך השפיע על שער המניה. היקף פעילותו התרמיתית של חדד במניה בתקופה הרלוונטית הגיע לכ-50 מיליון שקל.

עוד הודה חדד בכך שנמנע מלדווח לחברת איתמר מדיקל, ביודעין, על כך שהוא וחברת סלקשיין מחסני אופנה שבשליטתו הפכו להיות בעלי עניין בה.

עסקאות עצמיות ומחזור פיקטיבי

הפרשה נחשפה ונחקרה על-ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך; וכתב האישום המקורי בתיק - שנוהל על-ידי עו"ד אבי ארוניס ועו"ד ניצן וולקן מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) - הוגש בספטמבר אשתקד.

מכתב האישום עלה כי חדד היה בעל השליטה בחברת סלקשיין מחסני אופנה והחזיק ב-60% ממניותיה, ואילו אחיו, יניב חדד, החזיק ב-40% ממניות החברה. לפי הנטען, החל משנת 2010 היה חדד הבעלים גם של החברה הפרטית בילבורד פרסום, העוסקת בפרסום חוצות על-גבי בניינים, והחזיק 50% ממניותיה.

חדד, נטען, הוא פעיל ותיק בשוק ההון, הבקיא ברזי המסחר בשוק ההון על כל שלביו ועוקב באופן שוטף אחר התנהלות המסחר בבורסה. לפי כתב האישום, כחלק מפעילות זו - החל מינואר 2009 ועד ינואר 2014 סחר חדד בניירות ערך של החברה הציבורית איתמר מדיקל העוסקת בפיתוח ושיווק מכשירים רפואיים.

חדד הואשם כי השקיע את כל הונו ואת כל ההון הנזיל של חברת סלקשיין מחסני אופנה במניית איתמר מדיקל, ובמהלך התקופה המדוברת פעל ב-11 חשבונות שונים שהיו בשליטתו וביצע 2,883 עסקאות עצמיות שהשפיעו על שער מניית איתמר מדיקל. זאת, תוך ניצול מאפייני שיטת הרצף. המסחר בבורסה התנהל באותה התקופה בשיטת הרצף, שפעלה על מערכת ממוחשבת למסחר רציף ואלקטרוני בניירות ערך.

החשבונות שבאמצעותם ביצע חדד את העסקות העצמיות התרמיתיות היו חשבונות שונים שהיו בבעלותו וכן חשבונות של החברות סלקשיין מחסני אופנה ובילבורד פרסום שבבעלותו, בין היתר בבנק אוצר החייל, בבנק דיסקונט, בבנק לאומי ובבנק פועלים. את המסחר בחשבונות ניירות הערך ניהל חדד, כנטען, באופן בלעדי באמצעות האינטרנט, הוראות פקס, הוראות בדואר אלקטרוני ושיחות מול הבנק.

עוד עלה מכתב האישום כי בפעילותו התרמיתית ייצר חדד מחזור פיקטיבי של 25,912,660 ערך נקוב במניה. כן נטען כי כ-50% מהעסקאות העצמיות שביצע חדד נעשו בהפרשי זמנים של פחות מ-5 דקות. לדברי הפרקליטות, חדד הכניס הוראה לקנייה/מכירה בנייר ערך מאחד החשבונות שבשליטתו, וכעבור פחות מ-5 דקות הכניס הוראה נוגדת מחשבון אחר שבשליטתו.

לפי כתב האישום, בדצמבר 2012, כשהתעורר חשד אצל מנהל ההשקעות בחברת איילון, תומר פורת, על כוונותיו של חדד לבצע עסקאות עצמיות בין חשבונותיו - שוחחו אנשי איילון עם חדד על האיסור לבצע עסקאות עצמיות בין חשבונותיו, והוא התחייב בפניהם לא לבצע עסקאות צולבות. אולם, לפי הנטען, חדד המשיך לבצע פעילות תרמיתית בין חשבונותיו השונים והשפיע בדרכי תרמית על תנודות שער מנייתה של חברת איתמר מדיקל.

באישום השני הואשם חדד כי הגם שהיה מודע לחובת הדיווח של בעלי עניין בחברה, הוא נמנע מלדווח לחברת איתמר מדיקל על כך שהוא וחברת סלקשיין מחסני אופנה שבשליטתו הפכו לבעלי עניין בחברת איתמר מדיקל - והכול, לפי כתב האישום, כדי להטעות משקיע סביר.

מכפירה באישומים להודאה

חדד כפר תחילה בכל האישומים נגדו, והתיק נקבע להוכחות. אולם, טרם החל הליך שמיעת העדים הודיע חדד על כוונתו לחזור בו מכפירתו באישומים. בהמשך לכך תוקן כתב האישום, וחדד הורשע בעבירות ניירות הערך שיוחסו לו.

בתיק התנהלו 3 ישיבות שבהן נשמעו הטיעונים לעונש לאורך ימים שלמים בפני השופט חאלד כבוב, שציין כי ריבוי הישיבות בעניין זה הן עניין "חריג ויוצא דופן". 

בעת גזירת הדין התחשב השופט במצבו של חדד. "מדובר בנאשם לא צעיר בימים, בשלהי שנות ה-40 לחייו, שמתנהל מזה שנים תחת צילה הכבד של חקירה פלילית ובהמשך כתב אישום פלילי, והוא בעל משפחה, אב לילדים, מנהל עסקים רבים ומעסיק מאות עובדים", כתב השופט כבוב, שאישר את בקשת הפרקליטות להטיל על חדד 12 חודשי מאסר בפועל. 

"תיק ייחודי" 

סנגוריו של חדד, עו"ד איריס ניב-סבאג, עו"ד יאנה סלוצניק ועו"ד ערן אלהרר ממשרד שינמן-נגב-ניב, מסרו בתגובה: "לטעמנו היה על בית המשפט להסתפק בעונש של עבודות שירות על אייל חדד, ולהימנע מהרשעת החברה.

"מדובר בתיק ייחודי, שבו חדד הודה בכתב אישום מתוקן בביצוע עסקאות עצמיות, ללא רכיב של כוונה להשפיע על השער, והתביעה אף הסכימה שלא מתקיים רכיב של כוונה להשפיע על השער. גם יתר נסיבות ביצוע העבירות - ובכלל זה היעדר מניע, השפעה מינורית על השער, הפסד שנגרם לחדד כתוצאה מההשקעה והפעילות במניה והאובססיביות של חדד כלפי המניה - הן נסיבות ייחודיות ותקדימיות אשר היו צריכות להוביל להטלת עונש של עבודות שירות בלבד.

"לצערנו, בית המשפט התייחס באופן שגוי לחלק מטענות ההגנה ולא נתן משקל מספיק לייחוד של תיק זה, ואנו נערער לבית המשפט העליון על גזר הדין". 

עוד כתבות

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: כיצד הקמפיינים של הבנקים במשבר השפיעו על תדמיתם?

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

קרן נוי רוכשת מקבוצת דלק את תמלוגי העל של כריש ותנין

היקף העסקה כ-318 מיליון שקל ● קבוצת דלק התחייבה גם לפעול לאיגוח תמלוגי העל ממאגר הגז לווייתן בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותן בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

הפגנת עובדי אל על / צילום: ועד עובדי אל על

הצרות באל על: נציגות ועד העובדים יוצאת נגד טייסי החברה

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● מנציגות הטייסים נמסר: "לצערנו, מגזרים מסוימים בחברה פועלים בכל דרך על-מנת לסכל את תוכנית ההבראה של החברה ולהפיל את הבית על יושביו"

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

עמית משיח / צילום: יח"צ

אפקט הקורונה: פיטורים, קיצוצי שכר ושינויים בצמרת מקאן ת"א

במכתב שנשלח אמש לעובדי החברה על ידי המנכ"ל עמית משיח הוא העריך כי מדובר במשבר שיימשך עוד תקופה ארוכה ● אתמול הודיעו במשרד על פיטורי כ-35 עובדים, ושכרם של כל המשתכרים מעל 10 אלף שקל קוצץ

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2017 על רקע סירובה של בזק להפריש את הכסף בדוחותיה לאחר שחוות דעת של משרד התקשורת קבעה כי היא תספוג נזק של מאות מיליוני שקלים מרפורמת השוק הסיטונאי