גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנת מאסר לאייל חדד, בעלי סלקשיין אופנה, בגין תרמית בני"ע

חדד, בעל השליטה ברשת מחסני אופנה, הודה והורשע כי ביצע אלפי עסקאות עצמיות בחשבונות בבעלותו בניירות ערך של החברה הציבורית איתמר מדיקל, ובכך השפיע על שער המניה ■ סנגוריו: נערער לעליון

אייל חדד (בעלים של סלקשיין מחסני אופנה) / צילום: אלון רון
אייל חדד (בעלים של סלקשיין מחסני אופנה) / צילום: אלון רון

איש העסקים אייל חדד, הבעלים של חברת סלקשיין מחסני אופנה, המפעילה רשת מחסני אופנה לכל המשפחה ברחבי הארץ, ירצה שנת מאסר בפועל, מאסר על-תנאי וכן ישלם קנס בסך 50 אלף שקל, לאחר שהודה והורשע בעבירות תרמית בניירות ערך ובעבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך - כך קבע היום (ג') בית המשפט המחוזי בתל-אביב. חברת סלקשיין הורשעה באותן העבירות, ובית המשפט גזר עליה קנס בסך 150 אלף שקל.

על-פי עובדות כתב האישום המתוקן שבו הודה חדד, בתקופה שבין ינואר 2009 לינואר 2014 ביצע חדד, באמצעות 11 חשבונות ניירות ערך שהיו בבעלותו או בשליטתו, 2,883 עסקאות עצמיות בניירות ערך של החברה הציבורית איתמר מדיקל, ובכך השפיע על שער המניה. היקף פעילותו התרמיתית של חדד במניה בתקופה הרלוונטית הגיע לכ-50 מיליון שקל.

עוד הודה חדד בכך שנמנע מלדווח לחברת איתמר מדיקל, ביודעין, על כך שהוא וחברת סלקשיין מחסני אופנה שבשליטתו הפכו להיות בעלי עניין בה.

עסקאות עצמיות ומחזור פיקטיבי

הפרשה נחשפה ונחקרה על-ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך; וכתב האישום המקורי בתיק - שנוהל על-ידי עו"ד אבי ארוניס ועו"ד ניצן וולקן מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) - הוגש בספטמבר אשתקד.

מכתב האישום עלה כי חדד היה בעל השליטה בחברת סלקשיין מחסני אופנה והחזיק ב-60% ממניותיה, ואילו אחיו, יניב חדד, החזיק ב-40% ממניות החברה. לפי הנטען, החל משנת 2010 היה חדד הבעלים גם של החברה הפרטית בילבורד פרסום, העוסקת בפרסום חוצות על-גבי בניינים, והחזיק 50% ממניותיה.

חדד, נטען, הוא פעיל ותיק בשוק ההון, הבקיא ברזי המסחר בשוק ההון על כל שלביו ועוקב באופן שוטף אחר התנהלות המסחר בבורסה. לפי כתב האישום, כחלק מפעילות זו - החל מינואר 2009 ועד ינואר 2014 סחר חדד בניירות ערך של החברה הציבורית איתמר מדיקל העוסקת בפיתוח ושיווק מכשירים רפואיים.

חדד הואשם כי השקיע את כל הונו ואת כל ההון הנזיל של חברת סלקשיין מחסני אופנה במניית איתמר מדיקל, ובמהלך התקופה המדוברת פעל ב-11 חשבונות שונים שהיו בשליטתו וביצע 2,883 עסקאות עצמיות שהשפיעו על שער מניית איתמר מדיקל. זאת, תוך ניצול מאפייני שיטת הרצף. המסחר בבורסה התנהל באותה התקופה בשיטת הרצף, שפעלה על מערכת ממוחשבת למסחר רציף ואלקטרוני בניירות ערך.

החשבונות שבאמצעותם ביצע חדד את העסקות העצמיות התרמיתיות היו חשבונות שונים שהיו בבעלותו וכן חשבונות של החברות סלקשיין מחסני אופנה ובילבורד פרסום שבבעלותו, בין היתר בבנק אוצר החייל, בבנק דיסקונט, בבנק לאומי ובבנק פועלים. את המסחר בחשבונות ניירות הערך ניהל חדד, כנטען, באופן בלעדי באמצעות האינטרנט, הוראות פקס, הוראות בדואר אלקטרוני ושיחות מול הבנק.

עוד עלה מכתב האישום כי בפעילותו התרמיתית ייצר חדד מחזור פיקטיבי של 25,912,660 ערך נקוב במניה. כן נטען כי כ-50% מהעסקאות העצמיות שביצע חדד נעשו בהפרשי זמנים של פחות מ-5 דקות. לדברי הפרקליטות, חדד הכניס הוראה לקנייה/מכירה בנייר ערך מאחד החשבונות שבשליטתו, וכעבור פחות מ-5 דקות הכניס הוראה נוגדת מחשבון אחר שבשליטתו.

לפי כתב האישום, בדצמבר 2012, כשהתעורר חשד אצל מנהל ההשקעות בחברת איילון, תומר פורת, על כוונותיו של חדד לבצע עסקאות עצמיות בין חשבונותיו - שוחחו אנשי איילון עם חדד על האיסור לבצע עסקאות עצמיות בין חשבונותיו, והוא התחייב בפניהם לא לבצע עסקאות צולבות. אולם, לפי הנטען, חדד המשיך לבצע פעילות תרמיתית בין חשבונותיו השונים והשפיע בדרכי תרמית על תנודות שער מנייתה של חברת איתמר מדיקל.

באישום השני הואשם חדד כי הגם שהיה מודע לחובת הדיווח של בעלי עניין בחברה, הוא נמנע מלדווח לחברת איתמר מדיקל על כך שהוא וחברת סלקשיין מחסני אופנה שבשליטתו הפכו לבעלי עניין בחברת איתמר מדיקל - והכול, לפי כתב האישום, כדי להטעות משקיע סביר.

מכפירה באישומים להודאה

חדד כפר תחילה בכל האישומים נגדו, והתיק נקבע להוכחות. אולם, טרם החל הליך שמיעת העדים הודיע חדד על כוונתו לחזור בו מכפירתו באישומים. בהמשך לכך תוקן כתב האישום, וחדד הורשע בעבירות ניירות הערך שיוחסו לו.

בתיק התנהלו 3 ישיבות שבהן נשמעו הטיעונים לעונש לאורך ימים שלמים בפני השופט חאלד כבוב, שציין כי ריבוי הישיבות בעניין זה הן עניין "חריג ויוצא דופן". 

בעת גזירת הדין התחשב השופט במצבו של חדד. "מדובר בנאשם לא צעיר בימים, בשלהי שנות ה-40 לחייו, שמתנהל מזה שנים תחת צילה הכבד של חקירה פלילית ובהמשך כתב אישום פלילי, והוא בעל משפחה, אב לילדים, מנהל עסקים רבים ומעסיק מאות עובדים", כתב השופט כבוב, שאישר את בקשת הפרקליטות להטיל על חדד 12 חודשי מאסר בפועל. 

"תיק ייחודי" 

סנגוריו של חדד, עו"ד איריס ניב-סבאג, עו"ד יאנה סלוצניק ועו"ד ערן אלהרר ממשרד שינמן-נגב-ניב, מסרו בתגובה: "לטעמנו היה על בית המשפט להסתפק בעונש של עבודות שירות על אייל חדד, ולהימנע מהרשעת החברה.

"מדובר בתיק ייחודי, שבו חדד הודה בכתב אישום מתוקן בביצוע עסקאות עצמיות, ללא רכיב של כוונה להשפיע על השער, והתביעה אף הסכימה שלא מתקיים רכיב של כוונה להשפיע על השער. גם יתר נסיבות ביצוע העבירות - ובכלל זה היעדר מניע, השפעה מינורית על השער, הפסד שנגרם לחדד כתוצאה מההשקעה והפעילות במניה והאובססיביות של חדד כלפי המניה - הן נסיבות ייחודיות ותקדימיות אשר היו צריכות להוביל להטלת עונש של עבודות שירות בלבד.

"לצערנו, בית המשפט התייחס באופן שגוי לחלק מטענות ההגנה ולא נתן משקל מספיק לייחוד של תיק זה, ואנו נערער לבית המשפט העליון על גזר הדין". 

עוד כתבות

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סלקום וגולן טלקום הגישו את בקשת המיזוג למשרד התקשורת

מקורות במשרד התקשורת אישרו כי הבקשה הוגשה, והיא בטיפול ● הצדדים הגישו לרשות התחרות בקשה לאישור המיזוג בתחילת החודש, והרשות כבר החלה בבדיקה וביקשה פרטים נוספים על העסקה

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

"זו לא עוד שפעת": ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות מוטרדת מהעלייה בחולים הקשים

"זו הפכה להיות מחלה קשה, צריך להקפיד מאוד על הסגר כדי לא להידבק בה", כך אומרת ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות ● "הנפטרים רובם מבוגרים, אבל אין חסינות לצעירים. האזרחים צריכים להיזהר, להישמר ולעשות מה שהם יכולים כדי להימנע מהמשך הפצת המחלה"

אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי

המשא-ומתן הקואליציוני: מה עומד בבסיס הוויכוח על שר המשפטים

בחוסן לישראל שאפו למנות לשר המשפטים את אבי ניסנקורן, וקודם לכן שקלו את מינויו של חילי טרופר ● אולם בליכוד רואים את זהות שר המשפטים הבא כ"דיל ברייקר" - וזאת כיוון ששר המשפטים מחזיק בסמכויות משמעותיות למינוי פרקליט המדינה הבא

נפתלי בנט / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

בנט רוצה להשתמש בטכנולוגיה של NSO כדי לדרג סיכויי הדבקות של אזרחים

המערכת היא חלק מתכנית לאומית להתמודדות עם נגיף הקורונה שחיבר שר הביטחון, נפתלי בנט, ואשר אותה פרסם הבוקר ● על פי בנט "מדובר במערכת מידע מרכזית, שלתוכה "נשפוך" את כל המידע. לכל אזרח ישראלי יהיה מעין "ציון הידבקות" בין 1 ל10 אשר מתאר בכל נקודת זמן את הסבירות שאותו אזרח נושא את נגיף הקורונה"

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב / צילום: AP

התחזית הרשמית בארה"ב: "בין 100 ל־200 אלף איש ימותו מקורונה"

כך אמר הערב ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות (CDC) בארצות הברית בתכנית "מצב האומה" ב-CNN ● "המודלים שלנו נותנים את התרחישים הגרועים ביותר ואת התרחישים הטובים ביותר. המציאות נמצאת איפשהו באמצע"

מיכה מייקסנר / צילום: יורם רשף, יח"צ

אם לא תהיה קורונה: רכבת לירושלים מתחנת סבידור תוך מספר שבועות

השלמת העבודות בקו המהיר לירושלים סוכמה במסגרת הסכם חדש בין סמי לבין המדינה, שבמסגרתו תקבל סמי 500 מיליון שקל תמורת השלמת פרויקט החשמול

רה"מ הונגריה ויקטור אורבן במערכת הבחירות האחרונה ב־2018 / צילום: Associated Press

דמוקרטיות בשקיעה בעידן הקורונה: מי צריך פרלמנטים מתפקדים?

נסיגת הדמוקרטיה הליברלית מתרחשת זה זמן מה בשורה של ארצות ● חלקן ממש בימים האלה בחסות הקורונה שמשתוללת בכל פינה ● הסמן הקיצוני כעת הוא ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שמנצל את המגפה כדי לבטל את הפרלמנט ולהעביר את מלוא סמכויות החקיקה לידיו

מסיבה ישראלית־וירטואלית שהתקיימה בסוף השבוע ב"האנגר", עם חדרים שונים   / צילום: צילום מסך

הטרנד החדש: מסיבות וירטואליות בזום. ויש כבר מי שעושה מזה כסף

מגבלות התנועה בסין חיזקו את הטרנד המסיבות אונליין בהשתתפות מאות ואלפי אנשים מבודדים ● התופעה מתחזקת באירופה כשסטים של דיג'ייז ומסיבות משודרים בסטרימינג למאות אלפים ● השלב הבא - מסיבות בסביבה וירטואלית כשהאווטרים שלנו חוגגים עד כלות

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו"מ על התקופה שאחרי המשבר ● "אנו נמצאים במשבר כלכלי שלא נראה מעולם", כותבים ברשתות, ומוסיפים: "כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, בו נצא כולנו מהמשבר"

אסף עסיס / צילום: תמונה פרטית

״אני נכה קטוע רגל, פינו אותנו מגוש קטיף, עברתי המון קשיים - אבל כמו זה? אף פעם"

אסף עסיס, בעלי עסיס משתלות מגדל בשיגרה 80 דונם של גידולים חקלאיים, בעיקר עציצי נוי ותבלינים, סמוך לאזור התעשייה הדרומי של אשקלון ● "יש לנו 700 אלף עציצים, וכל זה אמור להיזרק לפח. אין אצלנו חיי מדף" ● עסקים במשבר

אורי אבל / צילום: יוסי כהן

אחרי עשרה חודשים: מנכ"ל קניון TLV יעזוב את תפקידו

אורי אבל יסיים את תפקידו ב-15 במאי ● ככל הידוע, עזיבתו אינה נוגעת באופן ישיר למשבר הקורונה, והיא ככל הנראה נובעת מפערי גישות עם בעל השליטה על אופי ניהול הקניון עוד לפני המשבר הנוכחי

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

21,254 דורשי עבודה חדשים מהבוקר; שיעור האבטלה הגיע ל-22.6%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

פועלי בניין בבריטניה, בשבוע שעבר. סערה ציבורית  צילום: AP / Alberto Pezzali / צילום: Alberto Pezzali, Associated Press

השפעות הקורונה על הבנייה בעולם: האתרים עוד עובדים, אבל הקצב יורד

תעשיית הבנייה באירופה עומדת בפני משבר קיומי כתוצאה מהמגפה ● לפי הערכות, בגרמניה יש ירידה של 25% בהיקף פרויקטים ● בבריטניה הדרישה להחריג את עסקי הבנייה מהצו שהורה לבריטים להישאר בבית השבוע גרמה לסערה ציבורית

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

מניות הבנקים והביטוח מיתנו את הירידות בבורסה בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.05 מיליארד שקל ● הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון לבנקים ● מדד הביטוח זינק ב-6.3% ● עליות חדות במניות חברות הקנאביס

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון / צילום: יעל אורבך

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון בראיון: "מנסה לשמור על רוכשי הדירות"

היא הגיעה למשרד השיכון והבינוי לחודש, ונשארה שנה ● רגע לפני השבעתה הצפויה של הממשלה החדשה ועל רקע משבר הקורונה, השרה ד"ר יפעת שאשא-ביטון בראיון מיוחד ל"גלובס" ● אפשרות לסגירת אתרי בנייה? "הקו שאנו מובילים הוא להשאיר את הענף פעיל עד שיהיה סגר מוחלט"

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר-שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מינהלה בבימ"ש השלום בבאר-שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות ביהמ"ש ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עוה"ד, קורא לסגור לאלתר את ביהמ"ש בבאר-שבע: "הפך למוקד התפרצות חסר תקדים"

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

מנכ"לי קשת ורשת לשר התקשורת אמסלם: "די לתירוצים ולאוזלת-היד"

מנהלי הערוצים המסחריים, אבי ניר ואבי בן טל, מסרבים להרים ידיים אל מול סירובו של שר התקשורת דוד אמסלם לתת הקלות לערוצים בעקבות משבר הקורונה באמצעות שחרור כספי הביד בהיקף 35 מיליון שקל