מצרים מכשירה את הקרקע לקראת עסקת הגז עם ישראל

דיווח: הבנות בין מצרים לחברת החשמל לגבי פסק בוררות המזכה את האחרונה בפיצוי של 1.8 מיליארד דולר ■ עסקת ייצוא הגז עם מצרים התעכבה במשך שנים, בין היתר בשל אותו פסק בוררות ■ תגובת חח"י: "לחברת החשמל לא מוכר כל ויתור על החוב. לא יהיה ויתור על החוב והחברה ממשיכה לפעול לגבייתו"

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

על פי דיווח בבלומברג, הושגו הבנות בין מצרים וחברת החשמל לגבי פסק הבוררות הבינלאומי המזכה את החברה בפיצוי בסך 1.8 מיליארד דולר, סכום שכזכור טרם הועבר. בניגוד לטענות גורמים ישראלים מדווחת סוכנות הידיעות כי יש זיקה הדוקה בין תביעת הפיצויים של חברת החשמל לעסקת הייצוא שנחתמה בתחילת השבוע.

לפיכך, במידה והדיווח יתברר כנכון, מדובר בבשורה גדולה הן לשותפויות הגז וחברת החשמל והן למצרים.

"הגענו להסכם לקבל חלק מן הגז במצרים באמצעות הצינור של EMG - מדובר בפתרון חלקי של סוגיית פסק הבוררות", אמר ראש הממשלה שריף איסמאעיל במסיבת העיתונאים בקהיר כאשר נשאל על הפיצוי לחברת EMG. איסמאעיל הוסיף כי הושגו הבנות עם חברת החשמל הישראלית, אך סירב למסור פרטים נוספים.

■ ■

באשר לפיצוי של חברת EMG, הדבר הוסדר כבר בתחילת השבוע, יום לפני חתימת ההסכם לייצוא. בית משפט למסחר בינלאומי בקהיר קבע כי על חברות הגז המצריות לשלם לחברת EMG פיצוי בסך כ-1.03 מיליארד דולר. גם החלטה זו הייתה חשובה לקידום מימוש העסקה מול מצרים, היות שאחת הדרכים ליישום החוזה לייצוא היא הובלת הגז מישראל למצרים באמצעות התשתית של חברת EMG

נזכיר כי EMG, חברה בבעלות יוסי מימן, שותף מצרי מסתורי ומשקיעים מארה"ב ומתאילנד, שהחזיקה ביד זכות בלעדית למכור גז מצרי לישראל, חתמה בשנת 2005 על הסכם אספקת גז לחברת החשמל הישראלית. אספקת הגז החלה ב-2009 אחרי עיכובים ממושכים ולא לפני שהחברה המצרית העלתה את מחיר הגז ב-40% באופן חד-צדדי.

הגז המצרי סופק בצורה לא סדירה והזרמתו לישראל הופסקה לחלוטין בעקבות שורת פיצוצים במתקני ההזרמה בסיני בשנים 2011-2012. כתוצאה מכך, חברת החשמל נאלצה לרכוש סולר ומזוט יקרים פי כמה, דבר שגרם לנזק שהוערך ב-15 מיליארד שקל. המשקיעים המוסדיים הישראלים ב-EMG מחקו מלוא השקעתם בחברה בסך כ-100 מיליון דולר, וחברת החשמל ניצלה מקריסה בזכות סיוע ממשלתי מאסיבי והעלאת תעריפי החשמל ב-30%. חח"י הצטרפה להליכי בוררות של EMG נגד ספקי הגז המצריים בשוויץ וזכתה בפסק דין המעניק לה 1.8 מיליארד דולר.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "לחברת החשמל לא מוכר כל ויתור על החוב. לא יהיה ויתור על החוב והחברה ממשיכה לפעול לגבייתו".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988