גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רבעון של צמיחה נאה לנייר חדרה; רווח של 44 מיליון שקל בשנה

לראשונה זה שנים תחלק החברה דיבידנד - בהיקף 30 מיליון שקל

מפעלי נייר חדרה / צילום: שלומי יוסף
מפעלי נייר חדרה / צילום: שלומי יוסף

מניית נייר חדרה טיפסה היום בכ-3.7% נוספים במסגרת המסחר בבורסה והשלימה עלייה של 250% בשלוש שנים, לאחר שהחברה דיווחה על רבעון נוסף של צמיחה בהכנסות וברווחים. עם זאת, על המניה לטפס בכ-27% נוספים כדי לחזור לרמות השיא של שנת 2010.

נייר חדרה גם הודיעה היום כי תחלק לראשונה מזה שנים, דיבידנד בהיקף של 30 מיליון שקל לבעלי המניות, לאחר שסיימה את 2017 ברווח נקי של 44 מיליון שקל. לשם השוואה, ב-2016 רשמה החברה רווח נקי של 11 מיליון שקל בלבד.

נייר חדרה, שבשליטת קרן פימי (59%), מבססת כיום את עיקר פעילותה על שלושה מגזרים השלובים זה בזה ומהווים שרשרת ערך אחת בעלת אינטגרציה אנכית חזקה: מגזר שירותי האיסוף והמיחזור באמצעות חברת אמניר, מגזר גלילי הנייר לקרטון המיוצרים במפעל החברה בחדרה ומגזר מוצרי האריזה וקרטון בו פועלת חברת כרמל.

שלושה תחומי פעילות אלה נהנים בשנים האחרונות מצמיחה בכל העולם, בו גדל בהתמדה הביקוש למוצרי אריזה מקרטון ממוחזר. מנגד, ממשיכה החברה להציג ירידה בהכנסות לספוג הפסדים מפעילות ייצור ניירות הכתיבה וההדפסה, שסובלת משחיקת מחירי הנייר בעולם ומהתחזקות השקל מול הדולר, שמוזילה את הייבוא של מוצרים מתחרים.

ב-2017 גדלו הכנסות החברה ב-0.7% ל-1.655 מיליארד שקל בזכות עלייה של 51 מיליון שקל במכירות שלושת מגזרי הליבה, שחיפתה על ירידה של 38 מיליון שקלים במכירות ניירות הכתיבה וההדפסה. במקביל, הצליחה נייר חדרה להמשיך ולהתייעל, והציגה ירידה של 2.2% בעלות המכירות ל-1.386 מיליארד שקל. כך, ששיעור הרווח הגולמי מסך ההכנסות טיפס ב-2017 ל-16.2%, לעומת 13.8% ב-2016 ו-13.1% ב-2015.

מהלכי התייעלות אלו הביאו את נייר חדרה להציג ב-2017 רווח תפעולי לפני סעיפים חד פעמיים של 98 מיליון שקל, לעומת 61 מיליון שקל ב-2016 ו-36 מיליון שקל בלבד ב-2015. הרווח התפעולי לפני פחת והפחתות (EBITDA) גדל ב-2017 ב-22.5% ל-185 מיליון שקל, בהשוואה ל-2016.

פעילות נייר חדרה

"מגמות השוק נוסכות בנו ביטחון"

ההתייעלות התפעולית בחברה החלו עוד בתחילת 2015 אבל קיבלו דחיפה משמעותית באוגוסט אותה שנה, עת רכשה קרן פימי בניהולו של ישי דוידי את השליטה בחברה מידי כלל תעשיות. פימי מחזיקה כיום ב-59% ממניות נייר חדרה בשווי של כ-930 מיליון שקל, לאחר שהשקיעה בה 444 מיליון שקל בלבד.

גדי קוניא, מנכ"ל נייר חדרה, אמר בתגובה לפרסום התוצאות כי "2017 היא השנה המלאה הראשונה בה אנו מיישמים את האסטרטגיה העסקית שגיבשנו ולפיה אנו ממוקדים בתחום מוצרי האריזה, הנייר והמחזור ובמיצוי הפוטנציאל הרב הגלום בשרשרת הערך האינטגרטיבית אותה הם מרכיבים. מגמות השוק אותן ראינו השנה, נוסכות בנו ביטחון שהשוק בו אנו ממוקדים צומח ומציג ביקוש יציב ובר קיימא שגדל לאורך שנים".

קוניא הוסיף, כי "במקביל לשיפור הרווחיות הקפדנו במהלך השנה שחלפה לנקוט בפעילויות ניהוליות מגוונות ולהניע תהליכי השקעה ותהליכים עסקיים אחרים, כולל רכישת פעילויות, לטובת הנחת תשתית איתנה לצמיחה עתידית ושיפור נוסף ברווחיות".

את הרבעון הרביעי של 2017 סיכמה נייר חדרה עם עלייה של 7.6% בהכנסות ל-424 מיליון שקל, בהשוואה לרבעון המקביל. בזכות העלייה בהכנסות ברבעון הרביעי גדל הרווח הגולמי ב-24.6% ל-71 מיליון שקל (16.7% מההכנסות) לעומת הרבעון המקביל, ואילו הרווח התפעולי לפני הוצאות אחרות טיפס ב-73.3% ל-26 מיליון שקל.

בשורה התחתונה נרשם רווח נקי של 8 מיליון שקל ברבעון הרביעי, לעומת רווח נקי של 4 מיליון שקל בלבד שנרשם ברבעון המקביל. נכון לסוף דצמבר 2017 הסתכם ההון העצמי של נייר חדרה ב-1.04 מיליארד שקל והיווה 48% מסך המאזן. לחברה מזומנים בשווי של 448 מיליון שקל וחוב פיננסי של 519 מיליון שקל - בעיקר למחזיקי האג"ח מסדרה 6.

מבט על רשימת המשתכרים של נייר חדרה, מגלה כי ב-2017 זכה המנכ"ל קוניא לחבילת תגמולים בעלות של 2.8 מיליון שקל. חבילה זו כללה שכר והטבות בעלות של 1.56 מיליון שקל, מענק של 630 אלף שקל ואופציות בשווי של 620 אלף שקל. אחריו ברשימה גיא פרנקל, מנכ"ל החברה הבת כרמל פרנק, שזכה אשתקד לחבילת תגמול בעלות של 1.7 מיליון שקל.

עוד כתבות

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף