גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצרה החדשה של רוחאני: שער הריאל האיראני

נשיא איראן לא מצליח להשתלט על התנודתיות של המטבע שמשתולל מעלה ומטה ■ למרות שהעלה את הריבית על פיקדונות במטבע המקומי ל-20%, הבריחה של משקיעים נמשכת, וביחד עם חשש מביטול הסכם הגרעין - מסבכים את רוחאני מול יריביו הפוליטיים

חסן רוחאני / צילום: דניש סידיקי, רויטרס
חסן רוחאני / צילום: דניש סידיקי, רויטרס

אם לא הספיקו לנשיא איראן חסן רוחני המחאות נגד ממשלתו, כעת מצטרף לצרות שלו גורם חדש: תנודתיות המטבע המקומי (ריאל) שמשבשת את המסחר במדינה.

התנודתיות הקיצונית בריאל האיראני אכזבה חלק מהמשקיעים והמריצו את הבנק המרכזי של איראן להתערב בשוק כדי למנוע זעזועים נוספים. החשש הכלכלי מעורר תסיסה חברתית במדינה, והסכם הגרעין - שאיפשר לאיראן להשתלב שוב במערכת הפיננסית העולמית - נמצא בסכנה.

בפברואר צנח הריאל בחלק מהבורסות לשפל חסר תקדים, של יותר מ-50,000 ריאל לדולר. לאחר מכן התאושש הודות להתערבות הממשלה, ונסחר ברמה שבה היה לפני פרוץ גל המחאה, שהחל בסוף דצמבר והתמקד בעליית המחירים ובמחסור במקומות עבודה.

הגל האחרון של אובדן אמון בריאל - והבריחה לנכסים בטוחים יותר כמו זהב והדולר האמריקאי - משקף את הלחצים שתרמו לפרוץ גל ההפגנות.

שער הריאל האיראני

הנשיא חסן רוחאני, שנבחר אשתקד לתקופת כהונה שנייה, הבטיח לטפל בבעיות הכלכליות החמורות באמצעות נקיטת עמדה פתוחה יותר כלפי העולם החיצוני ומיגור השחיתות. האינפלציה הדו-ספרתית אלא שכרגע שיעור האבטלה שהגיע ל-12% מספקים ליריביו הקיצוניים תחמושת למתקפות פוליטיות נגדו. הסוגיה הבוערת היא האם תמשיך איראן במדיניות שמעדיף המחנה הפוליטי של רוחאני - כולל ליברליזציה של השוק, צמצום הסובסידיות ופתיחת איראן לסחר והשקעות - או האם תיסוג איראן למדיניות ההסתמכות העצמית והחשדנות כלפי המערב - שבה דוגלים יריביו של רוחאני.

הבנק המרכזי של איראן פעל להשבת הסדר על כנו. בתחילת פברואר הודיע הבנק כי ינפיק אג"ח ריבוניות נקובות מט"ח, במטרה להשביע את תאבון המשקיעים למטבעות יציבים יותר מהריאל האיראני, אך מבלי להחליש את המטבע הלאומי.

כדי להגביר את הביקוש לריאל, העלה הבנק באופן זמני את ריבית הפיקדונות נקובי הריאל ל-20%, לאחר שריבית זו הונמכה ל-15% בספטמבר. הרשויות גם עצרו 90 סוחרי מטבע לא מוסמכים, והאשימו אותם כי שירתו ספקולנטים שחתרו תחת יציבות הריאל. הודות למהלכים אלה התחזק המטבע האיראני, שאיבד 14% מערכו, ושב לרמה שבה נסחר לפני פרוץ גל המחאה.

זה זמן רב שהתנודתיות מאפיינת את סביבת העסקים באיראן, שנקלעה לקשיים בעקבות שנים של סנקציות מערביות וגלי מחאה פנימיים. אך הצניחה שנרשמה בפברואר הייתה חדה במיוחד, ויצרה סיכון פוליטי רב יותר לרוחאני ולמדיניותו.

מדיניות היד הקשה שנקטה הממשלה שמה בינואר קץ לפעולות המחאה הנרחבות, אך שביתות עובדים נמשכו במקומות שונים במדינה. כמו כן, החלה לצבור תאוצה תנועה שבמסגרתה מסירות נשים בציבור את הרעלה האסלאמית המסורתית. תנועה זו ממחישה את חילוקי הדעות בין החוגים הניציים לבין רוחאני, שנחשב למתון יחסית, ומחזר אחר תמיכת הנשים.

אל כל אלו מצטרפות הבעיות סביב סוגיית הגרעין. קריסתו הפוטנציאלית של הסכם הגרעין, שאותו הוביל רוחאני, עלולה להחמיר עוד יותר את הלחצים בתוך איראן. הנשיא דונלד טראמפ אמר כי כבר בתחילת מאי יוציא את ארה"ב מההסכם, שנחתם בתקופת ברק אובאמה, בין איראן לבין שש מעצמות עולמיות, וביטל חלק מהסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן. בתמורה, התחייבה איראן להגביל את תוכנית פיתוח הנשק הגרעיני שלה. ההסכם איפשר לאיראן להשתלב מחדש במערכת הפיננסית העולמית, אך תחת מגבלות כבדות.

אם יקרוס הסכם הגרעין, "ויימשך הלחץ בכל מגזרי הכלכלה - עלול ממשל רוחאני להמשיך ולאבד את התמיכה הציבורית, וזה ייצור פתח לניצים להתערב ולתפוס שליטה", אמר גבריס איראדיאן, כלכלן במכון הפיננסים העולמי.

איראן טוענת שאיומו של טראמפ לסגת מהסכם הגרעין כבר פוגע בכלכלתה. "ארה"ב יצרה אווירה של חוסר ודאות שכמוה כרעל לקהילת העסקים המבקשת לפעול באיראן", אמר לאחרונה עבאס ארגצ'י, סגן שר החוץ האיראני. למשקיעים שנשארו באיראן קשה מאוד להתמודד עם הצניחה בשווי הריאל - הירידה האחרונה בגל של ירידות שנמשך כבר שנה תמימה.

צרות בשוק הנדל"ן

מזדאק רפאטי, יזם נדל"ן ויועץ שפועל מדובאי ושבנה מגדלי דירות בקרבת טהראן במימון של משקיעים זרים, אמר שהיחלשות הריאל אילצה אותו להקפיא מכירות. המשקיעים שלו דורשים תשואה בדולר ובאירו, והיחלשות הריאל פירושה שמחירי הנדל"ן חייבים לעלות משמעותית כדי שיהיה ביכולתו להיענות לדרישת המשקיעים.

אך היחלשות המטבע האיראני מיטבה עם משקיעים אחרים. ריאל חלש טוב ליצואנים ולמשקיעים שהדולרים או האירו שלהם יכולים לקנות יותר נכסים נקובי ריאל. עם זאת, יוצרות תנודות המטבע חוסר ודאות. "למספר הקטן של חברות שמשקיעות כעת באיראן, כל יתרון השקעתי שנגרם מהיחלשות המטבע מתגמד בהשוואה לבעיית התנודתיות הכללית", אמר אספנדיאר בטמנגליד, מייסד Bourse & Bazaar, אתר אינטרנט שעוסק בניתוח עסקי ומתמקד באיראן.

כמה משקיעים נתקלו בבעיות כשניסו להוציא כסף אל מחוץ למדינה. "פתאום השבת הכספים למדינת המקור הפכה לסיוט", אמר מוסטפה פקזד, יועץ שפועל מטהראן ומתמחה בעסקאות פיננסיות עם המערב.

הירידות בערך הריאל עלולות לפגוע גם במגזר הנפט - התעשייה בעלת החשיבות האסטרטגית הגדולה ביותר באיראן. במהלך הירידה האחרונה במטבע הייתה עלות ייבוא הציוד גבוהה ב-8% מהרמה שנרשמה שישה חודשים קודם לכן.

יצואנית צרפתית של חלקי חילוף לתעשיות הפטרוכימיות והרכב הודיעה כי הקונים האיראנים הקפיאו הזמנות סחורה בשווי כולל של 100,000 אירו מאז נובמבר. "הכול מושעה", אמר אחד ממנהלי החברה.

עוד כתבות

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

לקוחות בחנות אפל בבייג'ין, בחודש שעבר  / צילום: רויטרס

עם חצי טריליון דולר, אפילו המגפה לא תחליש את ענקיות הטכנולוגיה

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר הנוכחי חזקות מתמיד - עם קופות מזומנים דשנות, השקעות עתק על מחקר ופיתוח ונכונות לבצע רכישות • לא רק שהמוצרים והשירותים שלהן חיוניים בזמן המשבר, הן גם מסוגלות לנצל אותו כדי להשאיר את המתחרים הפוטנציאליים הרחק מאחור

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?