גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להחזיק ולאבד: המסע של זוכי פרס ישראל בני הזוג ברוניצקי

לאחר שכמעט ואיבדו את מפעל חייהם, התבשרו יהודית ויהודה ברוניצקי על פרס מפעל חיים בתעשייה של פרס ישראל ■ השניים הקימו את חברת אורמת אך נקלעו לקשיים בעקבות הלוואות ענק - ואז זכו להזדמנות נוספת בזכות קרן פימי

יהודית ויהודה ברוניצקי / צילום: איל יצהר
יהודית ויהודה ברוניצקי / צילום: איל יצהר

זכייתם של בני הזוג יהודית (דיתה) ויהודה ברוניצקי בפרס ישראל למפעל חיים בתעשייה, שעליה התבשרו שלשום (א'), היא בשורה חיובית נוספת שקיבלו בשנה האחרונה בני הזוג, לאחר האקזיט המוצלח שביצעו בשנה שעברה. שתי הבשורות מגיעות שנים ספורות לאחר שבני הזוג כמעט ואיבדו את מפעל חייהם, בשל הלוואת ענק שלקחו לצורך התגוננות מפני ניסיון השתלטות עוינת.

בני הזוג הקימו את חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת בשנת 1965. "יהודה ברוניצקי, איש חזון, ממציא, יליד פולין ששרד את השואה, וביחד עם רעייתו, דיתה ברוניצקי, מראשונות נשות העסקים והיזמות בישראל, אישה פורצת דרך בתחומה, הקימו ביחד את קבוצת אורמת והפכו אותה לחברה מובילה בעולם באנרגיה גיאותרמית", ציינה הוועדה שהחליטה להעניק לשניים את הפרס. שר החינוך, נפתלי בנט, צייץ אתמול בטוויטר, כי "זה סיפור של שואה ותקומה, חדשנות, יזמות ופריצת דרך".

משפחת ברוניצקי הייתה לאורך שנים שם נרדף כמעט לחברת אורמת, אך כבר למעלה משנתיים שאין לבני המשפחה כל קשר לניהול החברה, וביולי האחרון הם גם נפרדו מההחזקה שנותרה להם בה.

דיתה ברוניצקי, ילידת גבעתיים, הכירה את בעלה לעתיד בצעדת ירושלים בתחילת שנות ה-60, כשהייתה סטודנטית באוניברסיטה העברית. יהודה, מדען-פיזיקאי, הגה את הרעיון שבבסיס אורמת, והשניים הקימו את החברה ביבנה. לאורך השנים כיהנו השניים בתפקידי היו"ר והמנכ"ל באורמת, כשדיתה כיהנה בתפקיד מנכ"לית החברה במשך למעלה מ-20 שנה, עד שפרשה מהתפקיד בשנת 2014, ונשארה חברת דירקטוריון למשך כשנה נוספת.

יורם, בנם של דיתה ויהודה, כיהן בחברה בתפקידי מנהל תפעול ונשיא, והיה גם הוא חלק מדירקטוריון אורמת, שאליו הצטרף בשנת 1997. הוא מונה ליו"ר הדירקטוריון ב-2014, אלא שבשנת 2015 פרש ברוניצקי הבן מהדירקטוריון, וסיכם למעשה את עידן משפחת ברוניצקי בהנהלה ובדירקטוריון אורמת.

ברקע לפרישתו הייתה כניסתה של קרן הפרייבט אקוויטי פימי, בראשות ישי דוידי, להשקעה באורמת, ומינויו של גילון בק, שותף בכיר בקרן, לתפקיד היו"ר. דוידי הפך "לאביר הלבן" של הברוניצקים, כשהציל אותם בפועל מאובדן החברה שהקימו וניהלו.

בשנת 2007 נשאבו הזוג ברוניצקי למאבק שליטה חריף ואמוציונלי מול ניסיון ההשתלטות העוינת של חברת נורסטאר של חיים כצמן ודורי סגל (החברה האם של ענקית הנדל"ן גזית גלוב). כחלק מהמאבק נטל הזוג ברוניצקי מבנק הפועלים הלוואה ענקית של 600 מיליון שקל לרכישת מניות אורמת תעשיות (שהייתה החברה האם של אורמת טכנולוגיות; מאוחר יותר השתיים מוזגו לחברה אחת).

כנגד ההלוואה שועבדו מניותיהם של הברוניצקים בחברה לבנק, כשמחיר המניה היה קרוב לרמות שיא. אולם בהמשך ירד מחיר המניה, והמשפחה נקלעה לקושי בכל הקשור לתשלום החוב, שהיה עליהם להתחיל לפרוע החל מתחילת 2012.

בשנת 2011 זיהתה קרן פימי הזדמנות באורמת, החלה לרכוש מניות בשוק והגדילה את ההחזקה בה. לבסוף הגיעה הקרן להסכם עם משפחת ברוניצקי, שמכרה לה חלק מהחזקותיה, וחתמה על הסכם שליטה עם הקרן. בסוף 2011 קיבלו הברוניצקים מפימי כ-330 מיליון שקל, תמורת 12% ממניות אורמת תעשיות.

פימי הובילה בחברה הליך ממושך של השבחה, שכלל גם שינויים בהנהלת החברה (כאמור - פרישתה של דיתה ברוניצקי, והחלפתה במנכ"ל הנוכחי יצחק אנג'ל); וכן פישוט מבנה ההחזקות באמצעות מיזוג אורמת תעשיות ואורמת טכנולוגיות, והכנסת שותף קנדי לחלק מנכסי החברה בארה"ב.

במשך חמש שנים עלתה מניית אורמת בכ-220%, ובשנה שעברה ביצעה הקרן אקזיט מוצלח, כשמכרה את ההחזקות שלה באורמת לחברה היפנית Orix. עסקת Orix, שהיקפה הכולל עמד על כ-630 מיליון דולר, כללה גם את מכירת מניות הברוניצקים באורמת תמורת כ-200 מיליון דולר (כ-700 מיליון שקל).

בהקשר זה נראה שמשפחת ברוניצקי צריכה להודות לקרן פימי פעם נוספת: במסגרת הסכם בעלי המניות, הסכימו הצדדים לא למכור מניות מעבר לכמות מסוימת, כך שהמשפחה לא מימשה את כל החזקותיה לאורך התקופה שבה שלטה פימי בחברה - ונהנתה מאקזיט מכובד ב-2017.

עוד כתבות

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

סניף סטארבקס באילינוי. פנתה במכתב לבקש הנחה / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

גם סטארבאקס ו-WeWork מבקשות הנחה בשכירות

נגמר העידן של חוזים ארוכי טווח? בעלי נכסים כבר מבינים שהמציאות תחייב להתאים את חוזי השכירות להכנסות

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

בית המשפט החדש בבת ים / צילום: איל יצהר, גלובס

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: כיצד הקמפיינים של הבנקים במשבר השפיעו על תדמיתם?

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"