גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להחזיק ולאבד: המסע של זוכי פרס ישראל בני הזוג ברוניצקי

לאחר שכמעט ואיבדו את מפעל חייהם, התבשרו יהודית ויהודה ברוניצקי על פרס מפעל חיים בתעשייה של פרס ישראל ■ השניים הקימו את חברת אורמת אך נקלעו לקשיים בעקבות הלוואות ענק - ואז זכו להזדמנות נוספת בזכות קרן פימי

יהודית ויהודה ברוניצקי / צילום: איל יצהר
יהודית ויהודה ברוניצקי / צילום: איל יצהר

זכייתם של בני הזוג יהודית (דיתה) ויהודה ברוניצקי בפרס ישראל למפעל חיים בתעשייה, שעליה התבשרו שלשום (א'), היא בשורה חיובית נוספת שקיבלו בשנה האחרונה בני הזוג, לאחר האקזיט המוצלח שביצעו בשנה שעברה. שתי הבשורות מגיעות שנים ספורות לאחר שבני הזוג כמעט ואיבדו את מפעל חייהם, בשל הלוואת ענק שלקחו לצורך התגוננות מפני ניסיון השתלטות עוינת.

בני הזוג הקימו את חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת בשנת 1965. "יהודה ברוניצקי, איש חזון, ממציא, יליד פולין ששרד את השואה, וביחד עם רעייתו, דיתה ברוניצקי, מראשונות נשות העסקים והיזמות בישראל, אישה פורצת דרך בתחומה, הקימו ביחד את קבוצת אורמת והפכו אותה לחברה מובילה בעולם באנרגיה גיאותרמית", ציינה הוועדה שהחליטה להעניק לשניים את הפרס. שר החינוך, נפתלי בנט, צייץ אתמול בטוויטר, כי "זה סיפור של שואה ותקומה, חדשנות, יזמות ופריצת דרך".

משפחת ברוניצקי הייתה לאורך שנים שם נרדף כמעט לחברת אורמת, אך כבר למעלה משנתיים שאין לבני המשפחה כל קשר לניהול החברה, וביולי האחרון הם גם נפרדו מההחזקה שנותרה להם בה.

דיתה ברוניצקי, ילידת גבעתיים, הכירה את בעלה לעתיד בצעדת ירושלים בתחילת שנות ה-60, כשהייתה סטודנטית באוניברסיטה העברית. יהודה, מדען-פיזיקאי, הגה את הרעיון שבבסיס אורמת, והשניים הקימו את החברה ביבנה. לאורך השנים כיהנו השניים בתפקידי היו"ר והמנכ"ל באורמת, כשדיתה כיהנה בתפקיד מנכ"לית החברה במשך למעלה מ-20 שנה, עד שפרשה מהתפקיד בשנת 2014, ונשארה חברת דירקטוריון למשך כשנה נוספת.

יורם, בנם של דיתה ויהודה, כיהן בחברה בתפקידי מנהל תפעול ונשיא, והיה גם הוא חלק מדירקטוריון אורמת, שאליו הצטרף בשנת 1997. הוא מונה ליו"ר הדירקטוריון ב-2014, אלא שבשנת 2015 פרש ברוניצקי הבן מהדירקטוריון, וסיכם למעשה את עידן משפחת ברוניצקי בהנהלה ובדירקטוריון אורמת.

ברקע לפרישתו הייתה כניסתה של קרן הפרייבט אקוויטי פימי, בראשות ישי דוידי, להשקעה באורמת, ומינויו של גילון בק, שותף בכיר בקרן, לתפקיד היו"ר. דוידי הפך "לאביר הלבן" של הברוניצקים, כשהציל אותם בפועל מאובדן החברה שהקימו וניהלו.

בשנת 2007 נשאבו הזוג ברוניצקי למאבק שליטה חריף ואמוציונלי מול ניסיון ההשתלטות העוינת של חברת נורסטאר של חיים כצמן ודורי סגל (החברה האם של ענקית הנדל"ן גזית גלוב). כחלק מהמאבק נטל הזוג ברוניצקי מבנק הפועלים הלוואה ענקית של 600 מיליון שקל לרכישת מניות אורמת תעשיות (שהייתה החברה האם של אורמת טכנולוגיות; מאוחר יותר השתיים מוזגו לחברה אחת).

כנגד ההלוואה שועבדו מניותיהם של הברוניצקים בחברה לבנק, כשמחיר המניה היה קרוב לרמות שיא. אולם בהמשך ירד מחיר המניה, והמשפחה נקלעה לקושי בכל הקשור לתשלום החוב, שהיה עליהם להתחיל לפרוע החל מתחילת 2012.

בשנת 2011 זיהתה קרן פימי הזדמנות באורמת, החלה לרכוש מניות בשוק והגדילה את ההחזקה בה. לבסוף הגיעה הקרן להסכם עם משפחת ברוניצקי, שמכרה לה חלק מהחזקותיה, וחתמה על הסכם שליטה עם הקרן. בסוף 2011 קיבלו הברוניצקים מפימי כ-330 מיליון שקל, תמורת 12% ממניות אורמת תעשיות.

פימי הובילה בחברה הליך ממושך של השבחה, שכלל גם שינויים בהנהלת החברה (כאמור - פרישתה של דיתה ברוניצקי, והחלפתה במנכ"ל הנוכחי יצחק אנג'ל); וכן פישוט מבנה ההחזקות באמצעות מיזוג אורמת תעשיות ואורמת טכנולוגיות, והכנסת שותף קנדי לחלק מנכסי החברה בארה"ב.

במשך חמש שנים עלתה מניית אורמת בכ-220%, ובשנה שעברה ביצעה הקרן אקזיט מוצלח, כשמכרה את ההחזקות שלה באורמת לחברה היפנית Orix. עסקת Orix, שהיקפה הכולל עמד על כ-630 מיליון דולר, כללה גם את מכירת מניות הברוניצקים באורמת תמורת כ-200 מיליון דולר (כ-700 מיליון שקל).

בהקשר זה נראה שמשפחת ברוניצקי צריכה להודות לקרן פימי פעם נוספת: במסגרת הסכם בעלי המניות, הסכימו הצדדים לא למכור מניות מעבר לכמות מסוימת, כך שהמשפחה לא מימשה את כל החזקותיה לאורך התקופה שבה שלטה פימי בחברה - ונהנתה מאקזיט מכובד ב-2017.

עוד כתבות

אורי אבל / צילום: יוסי כהן

אחרי עשרה חודשים: מנכ"ל קניון TLV יעזוב את תפקידו

אורי אבל יסיים את תפקידו ב-15 במאי ● ככל הידוע, עזיבתו אינה נוגעת באופן ישיר למשבר הקורונה, והיא ככל הנראה נובעת מפערי גישות עם בעל השליטה על אופי ניהול הקניון עוד לפני המשבר הנוכחי

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ייפתח בהמשך לירידות אתמול ולמגמה השלילית בשוקי העולם

מניות הבנקים צפויות לרכז עניין לאחר שאתמול נרשמו עליות במדד הענפי בעקבות הודעת בנק ישראל על הפחתת דרישות ההון הרגולטורית מהבנקים, במטרה לעודד אותם להמשיך להציע אשראי ● בוול סטריט ננעל שבוע המסחר בירידות חדות למרות אישור תוכנית החילוץ בבית הנבחרים

יקבי כרמל / צילום: תמר מצפי, גלובס

יקבי כרמל: אחד מעובדי המפעל באלון תבור חולה קורונה

העובד שהה בבידוד בשבוע וחצי האחרונים ● החברה: "העובד הוא ממחלקת האריזה, אין קשר בינו לבין תהליכי ייצור היינות, ואין שום חשש כי הוא עלול לגרום להדבקות קהל הלקוחות או המפיצים"

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב / צילום: AP

התחזית הרשמית בארה"ב: "בין 100 ל-200 אלף איש ימותו מקורונה"

כך אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות (CDC) בארצות הברית בתכנית "מצב האומה" ב-CNN ● "המודלים שלנו נותנים את התרחישים הגרועים ביותר ואת התרחישים הטובים ביותר. המציאות נמצאת איפשהו באמצע"

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בשירות התעסוקה מודים: לחמישית מהיוצאים לחל"ת לא יהיה לאן לחזור

מספר המובטלים בישראל מתקרב בצעדי ענק למיליון ושירות התעסוקה מפרסם המלצות שיצילו את המשק ● מה אפשר ללמוד מהמשבר של 2008, כמה אנשים שיצאו לחל"ת לא ישובו למקום העבודה ואיזה מודלים כדאי לאמץ ממדינות ה-OECD

שר האוצר של מדינת הסן בגרמניה, תומאס שפר, שהתאבד בגלל משבר הקורונה / צילום: Andreas Arnold/dpa, Associated Press

גרמניה: שר האוצר של מדינת הסן התאבד בגלל משבר הקורונה

ראש ממשלת ספרד ינסה לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מספר המתים באיטליה ביממה האחרונה עמד על 756 בני אדם, בעוד מספר הנדבקים במדינה בתקופה זו היה 5,217 בני אדם

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

מניות הבנקים והביטוח מיתנו את הירידות בבורסה בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.05 מיליארד שקל ● הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון לבנקים ● מדד הביטוח זינק ב-6.3% ● עליות חדות במניות חברות הקנאביס

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר-שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מינהלה בבימ"ש השלום בבאר-שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות ביהמ"ש ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עוה"ד, קורא לסגור לאלתר את ביהמ"ש בבאר-שבע: "הפך למוקד התפרצות חסר תקדים"

בברודוויי לא מתרגשים מהנגיף / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מעל 720 אלף חולי קורונה בעולם, כמעט 140 אלף מתוכם בארה"ב

מספר החולים המאומתים בעולם עומד מעל 72,100 בני אדם והנגיף גבה את חייהם של לפחות 33,925 בני אדם כבר ● הבנק המרכזי בסינגפור הודיע על הקלות משמעותיות במדיניות המוניטרית בעקבות המשבר הכלכלי לאחר התפרצות הקורונה במדינה

דונאלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

פרשנות - טראמפ כבר לא אופטימי: "שקי גופות ממלאים את המסדרונות"

הנשיא טראמפ צופה בבית החולים בשכונת הולדתו ברובע קווינס, ניו יורק, ורואה חזיונות אימים. הוא מוותר על קיצורי דרך, ומאריך את הנחיות המרחק עד סוף אפריל ● רכבת אוויר של אספקה רפואית התחילה אתמול עם ציוד סיני בניו יורק ● הנשיא מוסיף להעליב מושלי מדינות: "מגעילים"

אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי

המשא-ומתן הקואליציוני: מה עומד בבסיס הוויכוח על שר המשפטים

בחוסן לישראל שאפו למנות לשר המשפטים את אבי ניסנקורן, וקודם לכן שקלו את מינויו של חילי טרופר ● אולם בליכוד רואים את זהות שר המשפטים הבא כ"דיל ברייקר" - וזאת כיוון ששר המשפטים מחזיק בסמכויות משמעותיות למינוי פרקליט המדינה הבא

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

בניגוד למתחרים: קניון TLV טרם הודיע על הקלות לשוכרים בשל משבר הקורונה

ל"גלובס" הגיעו טענות מצד בעלת רשת החנויות דנה אשכנזי כי חולטו לה 80 אלף שקל על רקע אי-הסכמות עם הנהלת הקניון של מוטי בן משה ● חברת הניהול על הקלות לשוכרים: "עד 31 בחודש נודיע על החלטת הבעלים, וזאת מתוך רצון להתחשב בשוכרים"

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

עסקים סגורים בצל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, תל אביב. / צילום: איל יצהר, גלובס

איך עסקים יכולים לקבל פטור מארנונה

בימי המשבר, חיובי הארנונה הופכים לנטל משמעותי על העסקים, וחלק מהרשויות כבר החלו לדחות את החיוביים ● אבל מה עוד ניתן לעשות כדי לעקל על העסקים? "גלובס" מסבירים

עוגה בצורת נייר טואלט במאפייה Schuerener Backparadies בעיר דורטמונד שבגרמניה / צילום: Bernd Thissen, AP

קורונה, אבל קצת אחרת. תמונות מכל העולם שיגרמו לכם לחייך

מגפת הקורונה ואי הוודאות פגעו קשה מאוד במדינות ברחבי העולם ● למרות הייאוש וגם ברגעים המרים ביותר, הרוח האנושית והיצירתיות מצליחות לשרוד ● צפו בתמונות

מקדונלדס. צילום: רויטרס

אחרי הפסקה של שבוע: מקדונלד'ס ישראל חוזרת לפעילות משלוחים

הנציגות הישראלית של הרשת מסרה כי לאחר שהשירות הושבת למשך שבוע שלם על רקע משבר הקורונה, מחר יחזרו המשלוחים לפעילות ● הוחלט כי רק שישה עובדים ישהו בכל מסעדה שתוציא משלוחים

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מקורות: זינוק של 35% ברווח הנקי ב-2019

חברת המים הלאומית מקורות , מסיימת את 2019 עם רווח נקי של 191 מיליוני שקל, בניכוי השפעות חד-פעמיות, לעומת רווח של 142 מיליוני שקל ב-2018

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו"מ על התקופה שאחרי המשבר ● "אנו נמצאים במשבר כלכלי שלא נראה מעולם", כותבים ברשתות, ומוסיפים: "כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, בו נצא כולנו מהמשבר"

בנימין נתניהו במליאת הכנסת הריקה בצל הקורונה / צילום: גדעון שרון, דוברות הכנסת

היועצת לענייני חרדים של רה"מ נדבקה בקורונה; שהתה בסביבת נתניהו לאחרונה

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה ל-15 אתמול ● רבקה פאלוך, היועצת של נתניהו לענייני חרדים נמצאה חיובית לנגיף הקורונה, לאחר שבעלה אושפז עם המחלה ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הקמעונאות בוטל ● משטרת ישראל בסיורים מוגברים בשכונות חרדיות